Dünyayı Değiştiren 10 Yıl Fransız Devrimi Üstüne (1789-1799)

8,3/10  (3 Oy) · 
10 okunma  · 
3 beğeni  · 
288 gösterim
Fransız Devrimi, kökenleri bakımından, bir ulusun tarihinin ürünü, doğurduğu sonuçlar ise, hem Fransa çapında, hem de dünya çapında. Ulusal, bir o kadar da evrensel bir olay.
Tıpkı 1917 Ekim Devrimi gibi.

Ne getirdi Fransa'ya Devrim? Fransa içinde ve dışında, inatla sürdürdüğü kavga nedir? Ya geleceğe yolladığı mesaj?

Şu kadarını söyleyeyim: Fransız Devrimi, ortaya çıktığı yıllarla sınırlı bir olay değil; bir burjuva devrimi de olsa, yapısındaki özelliklerin sonucu olarak, sonraki yıllara da taşıyor etkileri ve bütün bir çağdaş tarihi kaplıyor. Çağımızı tanımak, bir bakıma başta onu tanımakla mümkün; Aydınlatma hareketimizi iyi kavrayabilmekse, Fransız Devrimi'ni yeterince anlamaktan geçiyor.

Devrim, köhnemiş bir dünyanın değerlerine karşı, insan hakları, eşitlik, akılcılık ve laiklik adınaydı. Bastille'i yıkanlar başta bunlar için yıktılar. Bizim da karanlık güçlere karşı nicedir sürdürdüğümüz büyük kavganın gündeminde önce bunlar yazılı değil mi? Fransız Devrimi'nin sloganı şuydur: "özgürlük, eşitlik, kardeşlik!" özgürlük, eşitlik ve kardeşlik düşmanlarının hala kol gezdiği dünyamızda bugünkü sloganımız da bu değli mi bir bakıma?

Fransız Devrimi günceldir de; okuyunuz göreceksiniz...

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2007
 • Sayfa Sayısı:
  218
 • ISBN:
  9789944148177
 • Yayınevi:
  Alkım
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Osman Şahin 
15 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

(...)Toplum kangrene uğrayıp yok olma ve despotluk altında ölüp gitme tehlikesiyle yüz yüze geldiğinde,iç savaş bir kurtuluştur.
Mably

Dünyayı Değiştiren 10 Yıl, Server Tanilli (Sayfa 53)Dünyayı Değiştiren 10 Yıl, Server Tanilli (Sayfa 53)