Dünyayı Değiştiren Kitaplar

9,0/10  (5 Oy) · 
15 okunma  · 
7 beğeni  · 
892 gösterim
Bu kitap Batı dünyasının ve dolayısıyla bütün dünyanın bugünkü halini almasında büyük tesirleri olmuş bulunan on altı eseri asıllarından ve bütünüyle okuma imkanı bulamayanlar için tertiplenmiştir.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9789754371383
 • Orijinal Adı:
  Books That Changed The World
 • Çeviri:
  Erol Güngör
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
17 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Merhum Erol Güngör hoca tarafından Türkçeye çevrilen harikulade bir eser. Dünyaya damgasını vurmuş olan Hükümdar, Kapital, Kavgam gibi önemli kitaplarla ilgili izahatlar var burada. Gerçekten de Dünyayı Değiştiren Kitaplarla karşılaşıyorsunuz.

Erol Güngör Hoca'nın çevirisiyle okuduğumuz bu kitap, günümüze kadar yaşamış ünlü insanların; bilim/siyaset/felsefe gibi alanlara olan katkılarını ve eksilerini anlatıyor. Kapsamlı incelenmiş, yer yer yazarın görüşlerine yer verilmiş. (Özellikle Hitler bölümünde) Kitapları birebir okumasanız dahi, haklarında epey bilgi edinebileceğiniz bir çalışma bu. Ve sizi sıkmayan kısa bölümlerle anlatılmış. Daha ne olsun. ^^

saerdem 
 23 Ağu 00:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

DÜNYAYI DEĞİŞTİREN KİTAPLAR
Niccolo Machiavelli:: Hükümdar,
Nutuklar;
Thomas Paine: Sağduyu,
Akıl Çağı-The Reason;
Adam Smith: Milletlerin Zenginliği;
Thomas Matthus: Nüfus Artışı Üzerine Deneme;
Henry David Thoreau: Sivil İtaatsizlik;
Harriet Beecher Stowe: Tom Amcanın Kulübesi;
Karl Marx: Kapital;
Alfred T. Mahan: Tarihin Akışı Üzerine,
Deniz Gücünün Etkisi;
Sir Harford J. Mackinder: Tarihin Coğrafi Mihveri;
Adolf Hitler: Kavgam;
Nicolaus Copernicus: Gök Kürelerinin Dönüşleri Üzerine;
William Harvey: İlmi Tıbbın Şafağı;
Sir İsaac Newton: Principia Mathematica;
Charles Darwin: Türlerin Kökeni;
Sigmund Freud: Rüyaların Yorumu;
Albert Einstein : Özel ve Genel İzafiyet Teorileri;

Selman Sungur 
 21 May 10:41 · Kitabı okudu · 50 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlığın düşünce serüvenine yön vermiş kitapların özetlenerek incelendiği kıymetli bir eser. Ülkemizde düşünce hayatında kült eserlerin maalesef aydınlarımız tarafından bile okunmadığı, sadece malumat düzeyinde kaldığı gerçeğini vurgulayan Erol Güngör muhtelif listelerden bir derleme yaparak seçtiği bu eserleri yazarlarının biyografisi eşliğinde tanıtıyor ve irdeliyor. Üstelik aydın olmanın bu eserlerden haberdar olmak değil bizzat okumak olduğunu belirtiyor.

Kitaptan 13 Alıntı

Aslı T. 
03 Eyl 19:37 · Kitabı okuyor

Prof. Dr. Erol Güngör
... Kitle cemiyetinin insanı büyük edebiyat eserlerini televizyon dizileri halinde görüyor. Bu insanların Dickens'i, Dostoyevski'yi, Balzac'ı okuyacak vakitleri olsa bile, göze sadece alfabe harfleri halinde hitap eden bu kitapları baştan sona sabırla, düşünce ile takip edecek bir zihin yapıları yoktur.

Dünyayı Değiştiren Kitaplar, Robert B. Downs (Sayfa 9 - Ötüken)Dünyayı Değiştiren Kitaplar, Robert B. Downs (Sayfa 9 - Ötüken)
saerdem 
22 Ağu 23:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“Kanun yapıcıların, politikacıların, hukukçuların, bakanların ve yüksek bürokratların çoğu devlete daha ziyade kafalarıyla hizmet ederler; ahlâki ayrımlar gözetmediklerine göre pek muhtemelen Tanrıya olduğu kadar şeytana da hizmet ediyorlar demektir.” (Thoreau)

Dünyayı Değiştiren Kitaplar, Robert B. Downs (Sayfa 97 - ötüken yayınları)Dünyayı Değiştiren Kitaplar, Robert B. Downs (Sayfa 97 - ötüken yayınları)
saerdem 
22 Ağu 23:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

 Bu kitapların başarılarının sırrı, o çağın böyle eserler için hazır bulunmasıydı. Kitaplar çoğunlukla fazla heyecan yüklü, milyonlarca insana hitap eden mesajlar taşıyorlardı. Yaptıkları etki bazen iyi bazen kötü oldu.

Dünyayı Değiştiren Kitaplar, Robert B. Downs (Sayfa 26 - ötüken y.)Dünyayı Değiştiren Kitaplar, Robert B. Downs (Sayfa 26 - ötüken y.)
saerdem 
22 Ağu 23:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

 Aslında Devletin işi ülkeyi yabancı saldırısından korumak ve adalet uygulamaktır.

Dünyayı Değiştiren Kitaplar, Robert B. Downs (Sayfa 74)Dünyayı Değiştiren Kitaplar, Robert B. Downs (Sayfa 74)

bir başka propaganda temel ilkesi de "tek düşman" ilkesidir. halka aynı zamanda bir çok düşman göstererek onun kafasını karıştırmamak gerekir.tek bir düşman üzerinde durun ve halkın nefretini o düşman üzerinde yoğunlaştırın. Hitler için elbette ki dünyadaki bütün kötülüklerin anası Yahudilerdi. ister demokrasiye şiddetle çatsın, ister marksizme , ister versay muahedesine , ister Fransa'ya veya başka bir uygun hedefe , karşısında daima Almanya'yı ve ari kültürünü şeytani bir deha ile yıkmaya çalışan , ona karşı fitne ve fesatları tertipleyen yahudileri görüyordu.

Dünyayı Değiştiren Kitaplar, Robert B. Downs (Sayfa 175 - ötüken)Dünyayı Değiştiren Kitaplar, Robert B. Downs (Sayfa 175 - ötüken)
saerdem 
22 Ağu 23:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hitler’in propagandaya olan inancı şu ifadesinde açıkça görülüyor: “Kurnazca ve devamlı propaganda ile insanları cennetin cehennem, cehennemin de cennet olduğuna inandırmak mümkündür.” Propaganda en çok etkili olabilmesi için en dar zekâya göre ayarlanmış olmalı; “her zaman ve esas itibariyle heyecanlara hitap etmeli, düşünce ile pek az ilgisi bulunmalıdır.” “Bir afişin sanatla ne kadar ilgisi yoksa, propagandanın da bilimsel doğrulukla hiçbir ilgisi yoktur... Erişilmek istenen insan kitlesi ne kadar büyükse, bu kitlenin anlayış seviyesi o kadar düşük olur.”

Dünyayı Değiştiren Kitaplar, Robert B. Downs (Sayfa 174 - ötüken y.)Dünyayı Değiştiren Kitaplar, Robert B. Downs (Sayfa 174 - ötüken y.)
saerdem 
22 Ağu 23:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

 Barzun’ün belirttiği gibi, modern iktisat “Marx’ın teorisini yıktı ama onun yerine denenmiş, ilmi teori koymadı.”

Dünyayı Değiştiren Kitaplar, Robert B. Downs (Sayfa 129)Dünyayı Değiştiren Kitaplar, Robert B. Downs (Sayfa 129)
saerdem 
22 Ağu 23:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“Komünistler kanaatlerini ve nihayetlerini saklamaya hiç lüzum görmezler. Onlar kendi gayelerinin ancak bu günkü sosyal düzenin tamamen ve şiddet yoluyla ortadan kaldırılmasıyla elde edilebileceğini açıkça beyan ederler. İdareci sınıflar komünist ihtilâli karşısında titresinler. İşçilerin zincirlerinden başka kaybedecekleri yoktur. Onlar bütün dünyayı kazanacaklardır. Bütün dünya işçileri birleşin.” (K. Marx ve Engels- Komünist Manifestosu)

Dünyayı Değiştiren Kitaplar, Robert B. Downs (Sayfa 123)Dünyayı Değiştiren Kitaplar, Robert B. Downs (Sayfa 123)
saerdem 
22 Ağu 23:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

 “Hükümdar”daki esas fikir şudur: devletin menfaatleri uğruna her şey mubahtır ve devlet hayatı ile özel hayatın ahlâk ölçüleri birbirinden farklıdır.

Dünyayı Değiştiren Kitaplar, Robert B. Downs (Sayfa 32)Dünyayı Değiştiren Kitaplar, Robert B. Downs (Sayfa 32)
saerdem 
 23 Ağu 00:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

 Freud bir insandaki zihin faaliyetinin üç seviyede cereyan ettiğini söyler. Bu seviyeler id, ego ve süperegodur. Bunların en önemlisi id’dir. “İd’in sahası bizim şahsiyetimizin karanlık, ulaşılamayan kısmıdır; onun hakkında ancak rüyaları ve nörotik arazların teşekkülünü incelemek suretiyle birazcık bilgi edinmiş bulunuruz.” İd insanın ta hayvani hemcinsi mahiyette olan ilkel iç güdüler ve ilcaların merkezidir. Bu kısım “soydan gelen, yani doğuşta mevcut bulunan ve insanın yapısında sabit olan her şeyi ihtiva eder.” İd kör ve kabadır, tek gayesi arzu ve zevklerin doyurulmasıdır, bunların sonuçlarına hiç bakmaz. Thomas Mann'ı’ ifadesiyle, “iyi veya kötü hiçbir değer tanımaz, ahlâk ta dinlemez.”

 Yeni doğmuş çocuk İd’in şahıs halinde görünüşüdür. Çocuk büyüdükçe bu İd’den yavaş yavaş Ego doğar. Ego tamamen haz prensibi yerine gerçeklik prensibine göre idare edilir. Ego insanın etrafındaki dünyadan haberdardır, cemiyetin kurallarıyla çatışmaktan kurtulmak için id’den gelen kanunsuz isteklerin engellenmesi gerektiğini bilir. Freud’un ifade ettiği gibi ego, “İd’in sınırsız istekleri ile dış dünyanın kontrol güçleri arasında” bir aracıdır. Yani ego İd’in isteklerini sansür eder, o istekleri gerçeklere uydurmaya çalışır, cezadan kaçınmanın hatta hayatta kalmanın bu türlü bastırmalarla mümkün olabileceğini görür. Fakat ego ile id arasındaki çatışmalardan nevrozlar doğar ve ferdi şahsiyeti önemli ölçüde etkiler.

 Nihayet zihin hayatının üçüncü elemanı olan süperego da geniş anlamda vicdan diye tarif edilebilir. Freud’un Amerika’da önde gelen müritlerinden olan A.A. Brill diyor ki: süperego insanın erişebileceği en yüksek zihni tekâmül seviyesidir; çocuğa anne-babası veya onlar yerine geçen kimselerin telkin ettiği bütün yasakların, bütün davranışların kurallarının bir tortusundan ibarettir. Vicdan duygusu da tamamen süperegonun gelişmesine bağlıdır.”

 İd gibi süperegoda şuur dışıdır. Ve bunların ikisi devamlı bir çatışma (ihtilaf) halindedir; ego aralarında bir hakem gibidir. Ahlâki ideallerin ve kuralların yuvası süperegodur.

Dünyayı Değiştiren Kitaplar, Robert B. Downs (Sayfa 207)Dünyayı Değiştiren Kitaplar, Robert B. Downs (Sayfa 207)
2 /