Dünyayı Değiştiren Kitaplar

9,0/10  (4 Oy) · 
11 okunma  · 
5 beğeni  · 
826 gösterim
Bu kitap Batı dünyasının ve dolayısıyla bütün dünyanın bugünkü halini almasında büyük tesirleri olmuş bulunan on altı eseri asıllarından ve bütünüyle okuma imkanı bulamayanlar için tertiplenmiştir.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9789754371383
 • Orijinal Adı:
  Books That Changed The World
 • Çeviri:
  Erol Güngör
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
17 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Merhum Erol Güngör hoca tarafından Türkçeye çevrilen harikulade bir eser. Dünyaya damgasını vurmuş olan Hükümdar, Kapital, Kavgam gibi önemli kitaplarla ilgili izahatlar var burada. Gerçekten de Dünyayı Değiştiren Kitaplarla karşılaşıyorsunuz.

Erol Güngör Hoca'nın çevirisiyle okuduğumuz bu kitap, günümüze kadar yaşamış ünlü insanların; bilim/siyaset/felsefe gibi alanlara olan katkılarını ve eksilerini anlatıyor. Kapsamlı incelenmiş, yer yer yazarın görüşlerine yer verilmiş. (Özellikle Hitler bölümünde) Kitapları birebir okumasanız dahi, haklarında epey bilgi edinebileceğiniz bir çalışma bu. Ve sizi sıkmayan kısa bölümlerle anlatılmış. Daha ne olsun. ^^

Selman Sungur 
 21 May 10:41 · Kitabı okudu · 50 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlığın düşünce serüvenine yön vermiş kitapların özetlenerek incelendiği kıymetli bir eser. Ülkemizde düşünce hayatında kült eserlerin maalesef aydınlarımız tarafından bile okunmadığı, sadece malumat düzeyinde kaldığı gerçeğini vurgulayan Erol Güngör muhtelif listelerden bir derleme yaparak seçtiği bu eserleri yazarlarının biyografisi eşliğinde tanıtıyor ve irdeliyor. Üstelik aydın olmanın bu eserlerden haberdar olmak değil bizzat okumak olduğunu belirtiyor.

Kitaptan 1 Alıntı

bir başka propaganda temel ilkesi de "tek düşman" ilkesidir. halka aynı zamanda bir çok düşman göstererek onun kafasını karıştırmamak gerekir.tek bir düşman üzerinde durun ve halkın nefretini o düşman üzerinde yoğunlaştırın. Hitler için elbette ki dünyadaki bütün kötülüklerin anası Yahudilerdi. ister demokrasiye şiddetle çatsın, ister marksizme , ister versay muahedesine , ister Fransa'ya veya başka bir uygun hedefe , karşısında daima Almanya'yı ve ari kültürünü şeytani bir deha ile yıkmaya çalışan , ona karşı fitne ve fesatları tertipleyen yahudileri görüyordu.

Dünyayı Değiştiren Kitaplar, Robert B. Downs (Sayfa 175 - ötüken)Dünyayı Değiştiren Kitaplar, Robert B. Downs (Sayfa 175 - ötüken)