Dünyayı Güzellik Kurtaracak (Aforizmalar)

·
Okunma
·
Beğeni
·
8567
Gösterim
Adı:
Dünyayı Güzellik Kurtaracak
Alt başlık:
Aforizmalar
Baskı tarihi:
Ekim 2014
Sayfa sayısı:
73
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054849604
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Kitap
Baskılar:
Dünyayı Güzellik Kurtaracak
Dünyayı Güzellik Kurtaracak
İnsan kendine yalan söylemeye mahkûmdur.İnsanoğlunun içindeki ölümsüzlük inancını çekip alırsanız, sadece sevgi değil hayatı devam ettirmeyi sağlayan her güç bir anda kurur kalır. Dahası, artık her şey mubahtır. Her şey, yamyamlık bile hoş görülür.Cennet ayaklarının altındaydı, fakat onlar sadece özgürlük istiyorlardı. Mutsuz olacaklarını bile bile gittiler ve cennetten ateşi çaldılar.
96 syf.
Dünyayı güzellik kurtaracak(!)


Aforizmalar (özlü sözler)  kitabı. Dostoyevski'nin kitaplarindan seçilmiş. 265 söz var saymadım zaten rakamla veriyor başta. Önceleri her sayfada dört  söz varken kitabın sonlarına doğru üç,  iki ve bire düşüyor . Bunu neden söyledim bilmiyorum ;)


Biraz tembel kitabı da denebilir. Hazıra konmuş gibi hissettim okuduğumda. Bir çırpıda okudum fakat bir başucu kitabı niteliğinde. 


Çok güzel sözler var. Okumanızı tavsiye ederim.

Keyifli okumalar..
96 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Dostoyevski severlerin başucu kitabı olacak nitelikte bir aforizmalar kitabı.Bütün kitaplarından en güzel sözleri seçilip derlenmiş.Toplamda 265 adet aforizma bulunmaktadır ve bunlar bir iki cümleyle başlayıp bir sayfa uzunluğuna doğru gidiyor.
96 syf.
·1 günde·8/10
Merhabalar...
Az önce bitirdiğim bu kitap bir aforizma (özlü söz) kitabı olduğundan çok elle tutulur bir şey beklemeyiniz sevgili okurlar. Lakin sonuçta Dostoyevski söz konusu, bütün eserlerinden derleme cümleler bile olsa içerisinde, elbette bir derinliği mevcut. Ayrıca insanın içindeki Dostoyevski okuma aşkını körüklüyor. Özlemişim... Bir dolanmam gerek Rusya sokaklarında, zamanı geldi...
Kitabın isminden biraz bahsetmek istiyorum aslında. Dünyayı Güzellik Kurtaracak nedir arkadaşım? Melankolia'nın diplerinde dolaşan bir adamın kitabına nasıl bu kadar ponçik bir isim koyuyorsunuz aklım almadı açıkçası.
Tamam, içerisinde dünyayı sevgiyle kucaklayan satırlar mevcut elbette, ama sen Dostoyevski'den bahsediyorsun ya, Suç ve Ceza'nın, Karamozov Kardeşler'in yazarı bu. Adam ümitsizliğin, karamsarlığın, kendini yerden yere vurmanın bir numarası dünyada. Ne yaptığınızı sanıyorsunuz gerçekten anlamadım...
Kitabın ismini bir hicvettikten sonra, elbette içerisinde miss gibi Dostoyevski satırları bulunan bu kitabı tavsiye ediyorum.
Keyifli okumalar...
96 syf.
·1 günde·8/10
"Dünyayı güzellik kurtaracak" kitabın ismine bakınca Dostoyevski ile bağdaştıramadınız dimi...

Aylak adam aforizmalar seti 27 kitaptan oluşuyor ve 16. Kitabı Dostoyevski aforizmalar

Kitabın ismindende anlaşıldığı üzere Dostoyevski'yi melankoli halleriyle tanırken bu kitapta gayet keyifli sözleri yer alıyor, dünyayı nasıl güzelliklerin kurtaracağını kısa kısa anlatan bir eser...

"İnsanın mutluluğu keşfetmesi için tek bir gün yeterlidir"

"İnsan mutlu olduğunu bilmediği için mutsuzdur"

Gibi...
96 syf.
·5 günde
#28324848 DOSTOYEVSKİ etkinliği kapsamında;

Aylak Adam Yayınları'nın aforizmalar serisinden bir eser. Dostoyevski'nin romanlarından, hikayelerinden ve konuşmalarından alınmış sözler yer alıyor. Altını çizdiğim çok oldu. Fakat okumayı yavaşlattığı ve sonrasında fırsat olmadığı için hepsini paylaşamadım. İnceleme de biraz gecikti. Tembel miyim ne?

(Yine yatağın baş ucunda Usta Dostoyevski oturuyor. Fakat bu kez öyle aşağılarcasına gülmüyor. Biraz alışmaya başladık galiba birbirimize. Söylediği sözlerin altını çizmem çok hoşuna gitti anlaşılan. Aman ben inceleme yapacaktım yine nereye getirdim lafı ya? )

Kitapta kimi sözlerde Tanrı' nın yokluğunu iddia eden ve kabul etmeyen bir üstad görürken, kimi yerde ise Tolstoy da olduğu gibi Tanrı şefkati ve özünde iyi insan olarak Tanrı'ya uygun davranmaktan bahsediliyor. Daha önce okuduğum kitaplarından da alıntılar gördüm. Aforizmalar olduğu için başucu kitabı niteliğinde.

Aslında burada Usta Dostoyevski'nin arayışına da şahit oluyoruz. Kitaplarına yansıttığı ruh halinde hep bir inanç arayışında olduğunu görüyoruz. Etkinlik kapsamında yanılmıyorsam Quidam kaybettiği çocuğu hakkında bir yazıyı paylaşmıştı. Arayışın derin sebeplerinden birini de bu olay olarak görebiliriz. Tanrı'nın varlığı konusunda şöyle diyor;
"Bir çocuğun ölümü Tanrı'nın varlığından şüphe etmek için en büyük nedendir." gibi bir söylemi var. Çocuğunun ölümünde yaşadığı üzüntüyü böyle bir cümle ile eserlerine dökmüş. Ya bir karakterin ağzından ya da bir not olarak.

Kitapta en çok sevdiğim ve beynime kazıdığım alıntı ise:
" zeki olmak, zekâdan fazlasını gerektirir." Ne güzel açıklamış o şeytani düşünceyi. Kullanmasını bilmek farklı meziyet tabi. Usta Dostoyevski kendisi çok iyi kullandığı için bunu analiz etmeyi de iyi biliyor.

Aforizmaların çoğunda iyi insan olma temeli bulunuyor. Ve Usta kaleminde çoğu kez karakterlerine ben acıyı severim, ve ben kötü bir ruhum laflarını söyletiyor.

Acı, arayış ve bulma içeren sözlerin bir araya getirildiği bir başucu kitabı.

(Usta, etkinliğe yetimesede başladım suç ve cezaya.Gözünü seveyim artık öyle pis pis sırıtma. Hadi uyuyalım da, yarın Raskovnikov da görüşürüz artık. Hadi be Usta Dostoyevski. Aah ben sizi yine unuttum. Hadi iyi okumalar.)
96 syf.
Dostoyevski'nin birbirinden güzel sözlerinin derlendiği kitap. Adından yola çıkarak okumaya karar vermiştim. Bu bile okumak için yeterli bence. Keşke biraz daha uzun olsaydı. Hepsi tek tek nasıl insanın içine işliyor belli değil. Dostoveyski'yi biraz da olsa daha yakından tanıma şansı verebilir.

Son olarak kitabın isminden yola çıkarak

"Dünyayı güzellik kurtaracak
bir insanı sevmekle başlayacak her şey"

diyorum ve bu şarkıyı armağan ediyorum. https://www.youtube.com/watch?v=WJzAB02uePM
96 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Nasıl da ince bir ruh. Sahiden yürekten inanıyor dünyayı kurtaracak şeyin güzellik ve sevgi olduğuna. Nasıl da umut veriyor insana. Ama biliyorum ki her sözünün ulaşması gereken bir zamanı olduğunu. Her bir cümleyi paylaşmak istiyorum fakat alıntılarla sizi boğup güzelliklerini kaybetsinler de istemiyorum. İyisi mi alıp baş ucunuza koyun mutlaka bu kitabı zira şimdi değilse bile yarın söyleyeceği bir şey vardır size. Umutsuzluğa düştüğünüz anda açın rastgele bir sayfasını. Muhakkak ki size sesleniyordur bir şekilde. Hatta yerden topladığınız bir kuş tüyü, bir çiçek, bir yaprak bırakın rastgele bir sayfaya ve ihtiyacınız olduğunda açın ve bakın bakalım yol sizi nereye götürecek. Ama mutlaka doğadan bir parça olsun yolunuzu çizecek olan, Dostoyevski'ye böylesi yakışır ancak.
96 syf.
·1 günde·6/10
Dostoyevskiyi anlamak icin yetersiz bi kitap. Cimbizla secilen cumlelerden butundeki anlami yakalamak cok zor. Bence usenmemek alinti yapilan kitaplarin tamamini okumak gerek
96 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Usta yazar Dostoyevski den her biri yaşam felsefesi yapılacak, nitelikli üzerine düşünülmüş birer yaşam savaşı tüyoları barındıriyor eser. Gayet keyifli ve diger bölumler gecmek icin sabirsizlaniyorsunuz tek solukta okuyacağinız kitaplarınızin arasına gireceğinden eminim keyifli okumalar
96 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Dostoyevski'nin en güzel eseri "Dünyayı Güzellik Kurtaracak" desem sanırım abartmış olmam. Çünkü yazarın aforizmalarının yer aldığı bu güzel kitabı okurken neredeyse her cümlenin altını çizmek zorunda kaldım. Defalarca okunası bir eser. Çevirisi de oldukça güzel olmuş. Okuyun. :)
96 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Harkulade bi kitap! İnsan cümleleri bir değil üç beş defa okumak istiyor, kesinlikle tadına vararak okunmalı
"Her zaman etrafımdaki insanlardan daha zeki olduğumu düşündüm.Bazense, İnanın bana, bundan utanç duydum.Gözlerimi hep o insanlardan kaçırdım, asla onların gözleri içine bakamadım. "

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dünyayı Güzellik Kurtaracak
Alt başlık:
Aforizmalar
Baskı tarihi:
Ekim 2014
Sayfa sayısı:
73
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054849604
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Kitap
Baskılar:
Dünyayı Güzellik Kurtaracak
Dünyayı Güzellik Kurtaracak
İnsan kendine yalan söylemeye mahkûmdur.İnsanoğlunun içindeki ölümsüzlük inancını çekip alırsanız, sadece sevgi değil hayatı devam ettirmeyi sağlayan her güç bir anda kurur kalır. Dahası, artık her şey mubahtır. Her şey, yamyamlık bile hoş görülür.Cennet ayaklarının altındaydı, fakat onlar sadece özgürlük istiyorlardı. Mutsuz olacaklarını bile bile gittiler ve cennetten ateşi çaldılar.

Kitabı okuyanlar 465 okur

  • Görkem Çetin
  • Yavuz Selim ZIK
  • Hilal
  • Şule Özge Andaç
  • Mehtap Gülnur ALTINIŞIK
  • Ezgi Sözer
  • Eda Akbayram Erma

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.8 (1)
9
%0.8 (1)
8
%0
7
%0
6
%0.8 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0.8 (1)

Kitabın sıralamaları