Dünyayı Güzellik KurtaracakDostoyevski

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.962
Gösterim
Adı:
Dünyayı Güzellik Kurtaracak
Alt başlık:
Aforizmalar
Baskı tarihi:
Eylül 2016
Sayfa sayısı:
96
ISBN:
9786059691284
Kitabın türü:
Çeviri:
Emre Murat Bozer
Yayınevi:
Zeplin Kitap
“Dünyayı Güzellik Kurtaracak”, Dostoyevski’nin tüm eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir.
“İnsan olmanın sırrı kişinin yaşamasında değil, uğ­runa yaşayacağı bir şeyi olmasındadır.”
“İnsanın mutluluğu keşfetmesi için tek bir gün ye­terlidir.”
“Muhtemelen tüm hayatım boyunca hiçbir şeye başlamamış ya da hiçbir şeyi bitirememiş olduğum için kendimi zeki biri olarak görüyorum.”
“İnsanlar dertlerini saymaya bayılırlar, çok azımız mutluluklarını hesap eder.”
Dünyayı güzellik kurtaracak(!)


Aforizmalar (özlü sözler)  kitabı. Dostoyevski'nin kitaplarindan seçilmiş. 265 söz var saymadım zaten rakamla veriyor başta. Önceleri her sayfada dört  söz varken kitabın sonlarına doğru üç,  iki ve bire düşüyor . Bunu neden söyledim bilmiyorum ;)


Biraz tembel kitabı da denebilir. Hazıra konmuş gibi hissettim okuduğumda. Bir çırpıda okudum fakat bir başucu kitabı niteliğinde. 


Çok güzel sözler var. Okumanızı tavsiye ederim.

Keyifli okumalar..
Dostoyevski severlerin başucu kitabı olacak nitelikte bir aforizmalar kitabı.Bütün kitaplarından en güzel sözleri seçilip derlenmiş.Toplamda 265 adet aforizma bulunmaktadır ve bunlar bir iki cümleyle başlayıp bir sayfa uzunluğuna doğru gidiyor.

Benzer kitaplar

Merhabalar...
Az önce bitirdiğim bu kitap bir aforizma (özlü söz) kitabı olduğundan çok elle tutulur bir şey beklemeyiniz sevgili okurlar. Lakin sonuçta Dostoyevski söz konusu, bütün eserlerinden derleme cümleler bile olsa içerisinde, elbette bir derinliği mevcut. Ayrıca insanın içindeki Dostoyevski okuma aşkını körüklüyor. Özlemişim... Bir dolanmam gerek Rusya sokaklarında, zamanı geldi...
Kitabın isminden biraz bahsetmek istiyorum aslında. Dünyayı Güzellik Kurtaracak nedir arkadaşım? Melankolia'nın diplerinde dolaşan bir adamın kitabına nasıl bu kadar ponçik bir isim koyuyorsunuz aklım almadı açıkçası.
Tamam, içerisinde dünyayı sevgiyle kucaklayan satırlar mevcut elbette, ama sen Dostoyevski'den bahsediyorsun ya, Suç ve Ceza'nın, Karamozov Kardeşler'in yazarı bu. Adam ümitsizliğin, karamsarlığın, kendini yerden yere vurmanın bir numarası dünyada. Ne yaptığınızı sanıyorsunuz gerçekten anlamadım...
Kitabın ismini bir hicvettikten sonra, elbette içerisinde miss gibi Dostoyevski satırları bulunan bu kitabı tavsiye ediyorum.
Keyifli okumalar...
Dostoyevski'nin birbirinden güzel sözlerinin derlendiği kitap. Adından yola çıkarak okumaya karar vermiştim. Bu bile okumak için yeterli bence. Keşke biraz daha uzun olsaydı. Hepsi tek tek nasıl insanın içine işliyor belli değil. Dostoveyski'yi biraz da olsa daha yakından tanıma şansı verebilir.

Son olarak kitabın isminden yola çıkarak

"Dünyayı güzellik kurtaracak
bir insanı sevmekle başlayacak her şey"

diyorum ve bu şarkıyı armağan ediyorum. https://www.youtube.com/watch?v=WJzAB02uePM
#28324848 DOSTOYEVSKİ etkinliği kapsamında;

Aylak Adam Yayınları'nın aforizmalar serisinden bir eser. Dostoyevski'nin romanlarından, hikayelerinden ve konuşmalarından alınmış sözler yer alıyor. Altını çizdiğim çok oldu. Fakat okumayı yavaşlattığı ve sonrasında fırsat olmadığı için hepsini paylaşamadım. İnceleme de biraz gecikti. Tembel miyim ne?

(Yine yatağın baş ucunda Usta Dostoyevski oturuyor. Fakat bu kez öyle aşağılarcasına gülmüyor. Biraz alışmaya başladık galiba birbirimize. Söylediği sözlerin altını çizmem çok hoşuna gitti anlaşılan. Aman ben inceleme yapacaktım yine nereye getirdim lafı ya? )

Kitapta kimi sözlerde Tanrı' nın yokluğunu iddia eden ve kabul etmeyen bir üstad görürken, kimi yerde ise Tolstoy da olduğu gibi Tanrı şefkati ve özünde iyi insan olarak Tanrı'ya uygun davranmaktan bahsediliyor. Daha önce okuduğum kitaplarından da alıntılar gördüm. Aforizmalar olduğu için başucu kitabı niteliğinde.

Aslında burada Usta Dostoyevski'nin arayışına da şahit oluyoruz. Kitaplarına yansıttığı ruh halinde hep bir inanç arayışında olduğunu görüyoruz. Etkinlik kapsamında yanılmıyorsam Quidam kaybettiği çocuğu hakkında bir yazıyı paylaşmıştı. Arayışın derin sebeplerinden birini de bu olay olarak görebiliriz. Tanrı'nın varlığı konusunda şöyle diyor;
"Bir çocuğun ölümü Tanrı'nın varlığından şüphe etmek için en büyük nedendir." gibi bir söylemi var. Çocuğunun ölümünde yaşadığı üzüntüyü böyle bir cümle ile eserlerine dökmüş. Ya bir karakterin ağzından ya da bir not olarak.

Kitapta en çok sevdiğim ve beynime kazıdığım alıntı ise:
" zeki olmak, zekâdan fazlasını gerektirir." Ne güzel açıklamış o şeytani düşünceyi. Kullanmasını bilmek farklı meziyet tabi. Usta Dostoyevski kendisi çok iyi kullandığı için bunu analiz etmeyi de iyi biliyor.

Aforizmaların çoğunda iyi insan olma temeli bulunuyor. Ve Usta kaleminde çoğu kez karakterlerine ben acıyı severim, ve ben kötü bir ruhum laflarını söyletiyor.

Acı, arayış ve bulma içeren sözlerin bir araya getirildiği bir başucu kitabı.

(Usta, etkinliğe yetimesede başladım suç ve cezaya.Gözünü seveyim artık öyle pis pis sırıtma. Hadi uyuyalım da, yarın Raskovnikov da görüşürüz artık. Hadi be Usta Dostoyevski. Aah ben sizi yine unuttum. Hadi iyi okumalar.)
Nasıl da ince bir ruh. Sahiden yürekten inanıyor dünyayı kurtaracak şeyin güzellik ve sevgi olduğuna. Nasıl da umut veriyor insana. Ama biliyorum ki her sözünün ulaşması gereken bir zamanı olduğunu. Her bir cümleyi paylaşmak istiyorum fakat alıntılarla sizi boğup güzelliklerini kaybetsinler de istemiyorum. İyisi mi alıp baş ucunuza koyun mutlaka bu kitabı zira şimdi değilse bile yarın söyleyeceği bir şey vardır size. Umutsuzluğa düştüğünüz anda açın rastgele bir sayfasını. Muhakkak ki size sesleniyordur bir şekilde. Hatta yerden topladığınız bir kuş tüyü, bir çiçek, bir yaprak bırakın rastgele bir sayfaya ve ihtiyacınız olduğunda açın ve bakın bakalım yol sizi nereye götürecek. Ama mutlaka doğadan bir parça olsun yolunuzu çizecek olan, Dostoyevski'ye böylesi yakışır ancak.
Harkulade bi kitap! İnsan cümleleri bir değil üç beş defa okumak istiyor, kesinlikle tadına vararak okunmalı
Bazıları kitapların gerçek dünyasıyla yedisinde tanışır bazıları ise yirmisinde yirmibesinde .Bu hayatta belki de pişmanlıklarımdan biri imkanimin oldugu zamanlarda yeterince klasik kitap okuyamamış olmam.Kitaplarin dünyasıyla geç mi tanıştım aslinda hayır ama o zamanlar Türk olsun yabancı olsun klasikler gözümde bu kadar kıymetli değildi sanırım.Çok şey değişti.İnsanoglu durmadan değişiyor ve farkındaligi artıyor olgunlaşiyor.Eskiden ilgimi çekmeyen klasikler artık benim kayda değer hale geldi.Bu konuda Rus edebiyatı ise bir adım önde .Bu kitapla bunu daha iyi anladım
Ben bir aforizma kitabı bekliyorken kitap bana dostoyevskinin iç dünyasını fısıldadı.Dostoyevski hakkında istemediğim kadar farklı fikir kafamda dolanıyor ama net olduğum birkaç husus doğanin muntazamliğini çözmüş sevginin uzlaşma dili olduğunu söylüyor oluşuydu.Ahlaki değerlerin önemini vurguluyordu.Bazı sözleri aynı bir terapiste gittiginizde terapistin size verdiği tavsiyeler gibiydi .
Bazi kesitleri okurken onu hayalimde gülümseyen poncik görünüşlü biri olarak hayal ettim .Çocuklar ruhun ilacıdır diyen bu insan çocukları ciddiye almamızı onlari sevmemizi ögütlüyordu bize.Ben de kendi dünyamda onu ponçik anasinifi öğretmeni ilan ettim!
Hayatın feleginden geçmiş biri olduğu ne kadar belli bu kitap aforizma olsa bile sonuç olarak dostoyevski'nin sesi ve her seslenisinde anlamlı bir konuya temas ediyor bizi insanoğlunu iyi analiz etmiş.
Bu kitabi okuduktan sonra çok derin yazar olduğunu anladım.
Yazarin en sık değindiği noktalardan biri özgürlük...Özgürlüğüne düşkünlüğünü sık sık dile getiriyor farklı şekillerde.
Kitabın başlığı ise en bir sevdiğim! Evet beyler bayanlar siz ne derseniz deyin,dünyayi güzellik kurtaracak ,dünyayi sevgi kurtaracak!
Üzgünüm ama editörü çok kötüydü. Tekrarlar vardı, yazım hataları, imla hataları, çeviri hataları... Dostoyevski her zaman ki gibi güzeldi ama onun genç ve yaşlı halini ele aldığımızda düşünceleri biraz tutarsız kalabiliyor. Editör kötüydü dememin esas sebebi bu. Söylediği tarihe bakarak kronolojik bir sıraya almak gerek Dostoyevski'nin aforizmalarını. Neyse, umarım yeni basımları şahanedir...
Kitabın kapağında aforizmalar yazısı dikkatimi çekti.Keşke yayınevi bu kelime yerine özdeyiş kelimesini kullansaymış öncelikle.
Kitap Dostoyevski’nin çeşitli kitaplarından alınmış altı çizilebilecek türden cümle ve paragraflarını içeriyor.Bu yönüyle güzel ama bana biraz da tembellere göre basılmış gibi geldi.
Dostoyevski'nin tüm eserlerinden özenle derlenmiş bu Gülizar'ı okurken, önünüzde yepyeni bir dünyanın kapılarının kendiliğinden yaralandığını hissedeceksiniz.
Güzel bir çalışma olmuş. Dostoyevski'nin birbirinden derin ve manidar alıntılarını içeren bir başucu kitabı. Edinilmesi lazım. Dostoyevski hakkında ipuçları içeriyor.
"Her zaman etrafımdaki insanlardan daha zeki olduğumu düşündüm.Bazense, İnanın bana, bundan utanç duydum.Gözlerimi hep o insanlardan kaçırdım, asla onların gözleri içine bakamadım. "

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dünyayı Güzellik Kurtaracak
Alt başlık:
Aforizmalar
Baskı tarihi:
Eylül 2016
Sayfa sayısı:
96
ISBN:
9786059691284
Kitabın türü:
Çeviri:
Emre Murat Bozer
Yayınevi:
Zeplin Kitap
“Dünyayı Güzellik Kurtaracak”, Dostoyevski’nin tüm eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir.
“İnsan olmanın sırrı kişinin yaşamasında değil, uğ­runa yaşayacağı bir şeyi olmasındadır.”
“İnsanın mutluluğu keşfetmesi için tek bir gün ye­terlidir.”
“Muhtemelen tüm hayatım boyunca hiçbir şeye başlamamış ya da hiçbir şeyi bitirememiş olduğum için kendimi zeki biri olarak görüyorum.”
“İnsanlar dertlerini saymaya bayılırlar, çok azımız mutluluklarını hesap eder.”

Kitabı okuyanlar 164 okur

  • Sena Duman
  • Halil kaplan
  • büyük yolların haydudu
  • Erva
  • M. ϜϓſϞ ^-^
  • Bala Erdoğan
  • Yusuf
  • zahide Üstündağ
  • St
  • Batuhan KODALAK

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.9
14-17 Yaş
%7.1
18-24 Yaş
%34.3
25-34 Yaş
%37.1
35-44 Yaş
%14.3
45-54 Yaş
%2.9
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%69.4
Erkek
%29.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%39.7 (25)
9
%19 (12)
8
%15.9 (10)
7
%17.5 (11)
6
%4.8 (3)
5
%1.6 (1)
4
%0
3
%1.6 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları