Dünyayı Güzellik Kurtaracak Aforizmalar

9,2/10  (17 Oy) · 
53 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.919 gösterim
Dostoyevski’nin tüm eserlerinden özenle derlenmiş bu gülizarı siz sevgili okurlarımıza sunmaktan mutluluk duymaktayız. İnsan kendine yalan söylemeye mahkûmdur. İnsanoğlunun içindeki ölümsüzlük inancını çekip alırsanız, sadece sevgi değil hayatı devam ettirmeyi sağlayan her güç bir anda kurur kalır. Dahası, artık her şey mubahtır. Her şey, yamyamlık bile hoş görülür.Cennet ayaklarının altındaydı, fakat onlar sadece özgürlük istiyorlardı. Mutsuz olacaklarını bile bile gittiler ve cennetten ateşi çaldılar.

aforizma tadında vede Dostoyevski'den çıkınca tadı damakta kalmalık bir kitap olmuş. sınav haftasında olanların (ben gibi) sayfa sayısının az, kalitesinin çok olacağı ve okumaya başladıktan bırakamayıp bitirdikten sonra istekli bi şekilde ders çalışılmaya başlanacak kitaplardan :)

Selman Ç. 
24 Tem 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dostoyevski'nin birbirinden güzel sözlerinin derlendiği kitap. Adından yola çıkarak okumaya karar vermiştim. Bu bile okumak için yeterli bence. Keşke biraz daha uzun olsaydı. Hepsi tek tek nasıl insanın içine işliyor belli değil. Dostoveyski'yi biraz da olsa daha yakından tanıma şansı verebilir.

Son olarak kitabın isminden yola çıkarak

"Dünyayı güzellik kurtaracak
bir insanı sevmekle başlayacak her şey"

diyorum ve bu şarkıyı armağan ediyorum. https://www.youtube.com/watch?v=WJzAB02uePM

Sena 
15 Eyl 18:06 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bazıları kitapların gerçek dünyasıyla yedisinde tanışır bazıları ise yirmisinde yirmibesinde .Bu hayatta belki de pişmanlıklarımdan biri imkanimin oldugu zamanlarda yeterince klasik kitap okuyamamış olmam.Kitaplarin dünyasıyla geç mi tanıştım aslinda hayır ama o zamanlar Türk olsun yabancı olsun klasikler gözümde bu kadar kıymetli değildi sanırım.Çok şey değişti.İnsanoglu durmadan değişiyor ve farkındaligi artıyor olgunlaşiyor.Eskiden ilgimi çekmeyen klasikler artık benim kayda değer hale geldi.Bu konuda Rus edebiyatı ise bir adım önde .Bu kitapla bunu daha iyi anladım
Ben bir aforizma kitabı bekliyorken kitap bana dostoyevskinin iç dünyasını fısıldadı.Dostoyevski hakkında istemediğim kadar farklı fikir kafamda dolanıyor ama net olduğum birkaç husus doğanin muntazamliğini çözmüş sevginin uzlaşma dili olduğunu söylüyor oluşuydu.Ahlaki değerlerin önemini vurguluyordu.Bazı sözleri aynı bir terapiste gittiginizde terapistin size verdiği tavsiyeler gibiydi .
Bazi kesitleri okurken onu hayalimde gülümseyen poncik görünüşlü biri olarak hayal ettim .Çocuklar ruhun ilacıdır diyen bu insan çocukları ciddiye almamızı onlari sevmemizi ögütlüyordu bize.Ben de kendi dünyamda onu ponçik anasinifi öğretmeni ilan ettim!
Hayatın feleginden geçmiş biri olduğu ne kadar belli bu kitap aforizma olsa bile sonuç olarak dostoyevski'nin sesi ve her seslenisinde anlamlı bir konuya temas ediyor bizi insanoğlunu iyi analiz etmiş.
Bu kitabi okuduktan sonra çok derin yazar olduğunu anladım.
Yazarin en sık değindiği noktalardan biri özgürlük...Özgürlüğüne düşkünlüğünü sık sık dile getiriyor farklı şekillerde.
Kitabın başlığı ise en bir sevdiğim! Evet beyler bayanlar siz ne derseniz deyin,dünyayi güzellik kurtaracak ,dünyayi sevgi kurtaracak!

özlem 
25 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Harkulade bi kitap! İnsan cümleleri bir değil üç beş defa okumak istiyor, kesinlikle tadına vararak okunmalı

Norma 
23 Şub 23:08 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Güzel bir çalışma olmuş. Dostoyevski'nin birbirinden derin ve manidar alıntılarını içeren bir başucu kitabı. Edinilmesi lazım. Dostoyevski hakkında ipuçları içeriyor.

Terk-i Diyar 
01 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dostoyevski'nin tüm eserlerinden özenle derlenmiş bu Gülizar'ı okurken, önünüzde yepyeni bir dünyanın kapılarının kendiliğinden yaralandığını hissedeceksiniz.

Kitaptan 91 Alıntı

Sinem Güngör 
09 May 10:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şu dünyada doğruyu söylemek kadar zoru, boş konuşmak kadar kolayı yoktur.

Dünyayı Güzellik Kurtaracak, Dostoyevski (Sayfa 18)Dünyayı Güzellik Kurtaracak, Dostoyevski (Sayfa 18)
Sinem Güngör 
09 May 10:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Herkes dünyayı değiştirmek istiyor ama kimsenin kendini değiştirmeyi düşündüğü yok.

Dünyayı Güzellik Kurtaracak, Dostoyevski (Sayfa 15)Dünyayı Güzellik Kurtaracak, Dostoyevski (Sayfa 15)
Selman Ç. 
24 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Cahilliğin verdiği arsızlıktan daha kötü bir şey yoktur.

Dünyayı Güzellik Kurtaracak, Dostoyevski (Sayfa 73 - Zeplin Kitap)Dünyayı Güzellik Kurtaracak, Dostoyevski (Sayfa 73 - Zeplin Kitap)

İtaat, oruç tutma, dua... İnsanlar bunlara hep gülmüştür. Fakat bilmezler ki ancak onlarla gerçek özgürlüğe ulaşırız. Lüzumsuz tutkularımdan arındım, kibrimi yendim ve ahlaksız irademi itaat yoluyla dizginledim. Ben Tanrı'nın sayesinde özgür ruhu ve sonsuz neşeyi buldum.

Dünyayı Güzellik Kurtaracak, Dostoyevski (Sayfa 47)Dünyayı Güzellik Kurtaracak, Dostoyevski (Sayfa 47)

Neye mal olursa olsun ve nelere yol açarsa açsın insanın gerçekten istediği tek şey özgür iradedir.

Dünyayı Güzellik Kurtaracak, Dostoyevski (72)Dünyayı Güzellik Kurtaracak, Dostoyevski (72)

Vicdanı olan bir insan, işlediği günahı kabullenirken büyük acı duyar. İşte bu onun cezasıdır.

Dünyayı Güzellik Kurtaracak, Dostoyevski (Sayfa 37)Dünyayı Güzellik Kurtaracak, Dostoyevski (Sayfa 37)