Dünyayı Güzellik Kurtaracak (Aforizmalar)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.839
Gösterim
Adı:
Dünyayı Güzellik Kurtaracak
Alt başlık:
Aforizmalar
Baskı tarihi:
Eylül 2016
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059691284
Kitabın türü:
Çeviri:
Emre Murat Bozer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Kitap
“Dünyayı Güzellik Kurtaracak”, Dostoyevski’nin tüm eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir.
“İnsan olmanın sırrı kişinin yaşamasında değil, uğ­runa yaşayacağı bir şeyi olmasındadır.”
“İnsanın mutluluğu keşfetmesi için tek bir gün ye­terlidir.”
“Muhtemelen tüm hayatım boyunca hiçbir şeye başlamamış ya da hiçbir şeyi bitirememiş olduğum için kendimi zeki biri olarak görüyorum.”
“İnsanlar dertlerini saymaya bayılırlar, çok azımız mutluluklarını hesap eder.”
Dostoyevski severlerin başucu kitabı olacak nitelikte bir aforizmalar kitabı.Bütün kitaplarından en güzel sözleri seçilip derlenmiş.Toplamda 265 adet aforizma bulunmaktadır ve bunlar bir iki cümleyle başlayıp bir sayfa uzunluğuna doğru gidiyor.
"Dünyayı güzellik kurtaracak" kitabın ismine bakınca Dostoyevski ile bağdaştıramadınız dimi...

Aylak adam aforizmalar seti 27 kitaptan oluşuyor ve 16. Kitabı Dostoyevski aforizmalar

Kitabın ismindende anlaşıldığı üzere Dostoyevski'yi melankoli halleriyle tanırken bu kitapta gayet keyifli sözleri yer alıyor, dünyayı nasıl güzelliklerin kurtaracağını kısa kısa anlatan bir eser...

"İnsanın mutluluğu keşfetmesi için tek bir gün yeterlidir"

"İnsan mutlu olduğunu bilmediği için mutsuzdur"

Gibi...
#28324848 DOSTOYEVSKİ etkinliği kapsamında;

Aylak Adam Yayınları'nın aforizmalar serisinden bir eser. Dostoyevski'nin romanlarından, hikayelerinden ve konuşmalarından alınmış sözler yer alıyor. Altını çizdiğim çok oldu. Fakat okumayı yavaşlattığı ve sonrasında fırsat olmadığı için hepsini paylaşamadım. İnceleme de biraz gecikti. Tembel miyim ne?

(Yine yatağın baş ucunda Usta Dostoyevski oturuyor. Fakat bu kez öyle aşağılarcasına gülmüyor. Biraz alışmaya başladık galiba birbirimize. Söylediği sözlerin altını çizmem çok hoşuna gitti anlaşılan. Aman ben inceleme yapacaktım yine nereye getirdim lafı ya? )

Kitapta kimi sözlerde Tanrı' nın yokluğunu iddia eden ve kabul etmeyen bir üstad görürken, kimi yerde ise Tolstoy da olduğu gibi Tanrı şefkati ve özünde iyi insan olarak Tanrı'ya uygun davranmaktan bahsediliyor. Daha önce okuduğum kitaplarından da alıntılar gördüm. Aforizmalar olduğu için başucu kitabı niteliğinde.

Aslında burada Usta Dostoyevski'nin arayışına da şahit oluyoruz. Kitaplarına yansıttığı ruh halinde hep bir inanç arayışında olduğunu görüyoruz. Etkinlik kapsamında yanılmıyorsam Quidam kaybettiği çocuğu hakkında bir yazıyı paylaşmıştı. Arayışın derin sebeplerinden birini de bu olay olarak görebiliriz. Tanrı'nın varlığı konusunda şöyle diyor;
"Bir çocuğun ölümü Tanrı'nın varlığından şüphe etmek için en büyük nedendir." gibi bir söylemi var. Çocuğunun ölümünde yaşadığı üzüntüyü böyle bir cümle ile eserlerine dökmüş. Ya bir karakterin ağzından ya da bir not olarak.

Kitapta en çok sevdiğim ve beynime kazıdığım alıntı ise:
" zeki olmak, zekâdan fazlasını gerektirir." Ne güzel açıklamış o şeytani düşünceyi. Kullanmasını bilmek farklı meziyet tabi. Usta Dostoyevski kendisi çok iyi kullandığı için bunu analiz etmeyi de iyi biliyor.

Aforizmaların çoğunda iyi insan olma temeli bulunuyor. Ve Usta kaleminde çoğu kez karakterlerine ben acıyı severim, ve ben kötü bir ruhum laflarını söyletiyor.

Acı, arayış ve bulma içeren sözlerin bir araya getirildiği bir başucu kitabı.

(Usta, etkinliğe yetimesede başladım suç ve cezaya.Gözünü seveyim artık öyle pis pis sırıtma. Hadi uyuyalım da, yarın Raskovnikov da görüşürüz artık. Hadi be Usta Dostoyevski. Aah ben sizi yine unuttum. Hadi iyi okumalar.)
Dostoyevski'nin birbirinden güzel sözlerinin derlendiği kitap. Adından yola çıkarak okumaya karar vermiştim. Bu bile okumak için yeterli bence. Keşke biraz daha uzun olsaydı. Hepsi tek tek nasıl insanın içine işliyor belli değil. Dostoveyski'yi biraz da olsa daha yakından tanıma şansı verebilir.

Son olarak kitabın isminden yola çıkarak

"Dünyayı güzellik kurtaracak
bir insanı sevmekle başlayacak her şey"

diyorum ve bu şarkıyı armağan ediyorum. https://www.youtube.com/watch?v=WJzAB02uePM
Nasıl da ince bir ruh. Sahiden yürekten inanıyor dünyayı kurtaracak şeyin güzellik ve sevgi olduğuna. Nasıl da umut veriyor insana. Ama biliyorum ki her sözünün ulaşması gereken bir zamanı olduğunu. Her bir cümleyi paylaşmak istiyorum fakat alıntılarla sizi boğup güzelliklerini kaybetsinler de istemiyorum. İyisi mi alıp baş ucunuza koyun mutlaka bu kitabı zira şimdi değilse bile yarın söyleyeceği bir şey vardır size. Umutsuzluğa düştüğünüz anda açın rastgele bir sayfasını. Muhakkak ki size sesleniyordur bir şekilde. Hatta yerden topladığınız bir kuş tüyü, bir çiçek, bir yaprak bırakın rastgele bir sayfaya ve ihtiyacınız olduğunda açın ve bakın bakalım yol sizi nereye götürecek. Ama mutlaka doğadan bir parça olsun yolunuzu çizecek olan, Dostoyevski'ye böylesi yakışır ancak.
Dostoyevskiyi anlamak icin yetersiz bi kitap. Cimbizla secilen cumlelerden butundeki anlami yakalamak cok zor. Bence usenmemek alinti yapilan kitaplarin tamamini okumak gerek
Harkulade bi kitap! İnsan cümleleri bir değil üç beş defa okumak istiyor, kesinlikle tadına vararak okunmalı
Üzgünüm ama editörü çok kötüydü. Tekrarlar vardı, yazım hataları, imla hataları, çeviri hataları... Dostoyevski her zaman ki gibi güzeldi ama onun genç ve yaşlı halini ele aldığımızda düşünceleri biraz tutarsız kalabiliyor. Editör kötüydü dememin esas sebebi bu. Söylediği tarihe bakarak kronolojik bir sıraya almak gerek Dostoyevski'nin aforizmalarını. Neyse, umarım yeni basımları şahanedir...
Kitabın kapağında aforizmalar yazısı dikkatimi çekti.Keşke yayınevi bu kelime yerine özdeyiş kelimesini kullansaymış öncelikle.
Kitap Dostoyevski’nin çeşitli kitaplarından alınmış altı çizilebilecek türden cümle ve paragraflarını içeriyor.Bu yönüyle güzel ama bana biraz da tembellere göre basılmış gibi geldi.
Dostoyevski'nin tüm eserlerinden özenle derlenmiş bu Gülizar'ı okurken, önünüzde yepyeni bir dünyanın kapılarının kendiliğinden yaralandığını hissedeceksiniz.
Güzel bir çalışma olmuş. Dostoyevski'nin birbirinden derin ve manidar alıntılarını içeren bir başucu kitabı. Edinilmesi lazım. Dostoyevski hakkında ipuçları içeriyor.
Çok güzel sözlerin bulunduğu bir kitap. Okuduğum ilk felsefik bir kitap en azından 1 kere okunması kendimizde bişeyler bulabileceğiiz sözleri olan etkileyici bir kitap
Herkes dünyayı değiştirmek istiyor ama kimsenin kendini değiştirmeyi düşündüğü yok.
"Her zaman etrafımdaki insanlardan daha zeki olduğumu düşündüm.Bazense, İnanın bana, bundan utanç duydum.Gözlerimi hep o insanlardan kaçırdım, asla onların gözleri içine bakamadım. "

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dünyayı Güzellik Kurtaracak
Alt başlık:
Aforizmalar
Baskı tarihi:
Eylül 2016
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059691284
Kitabın türü:
Çeviri:
Emre Murat Bozer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Kitap
“Dünyayı Güzellik Kurtaracak”, Dostoyevski’nin tüm eserlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir.
“İnsan olmanın sırrı kişinin yaşamasında değil, uğ­runa yaşayacağı bir şeyi olmasındadır.”
“İnsanın mutluluğu keşfetmesi için tek bir gün ye­terlidir.”
“Muhtemelen tüm hayatım boyunca hiçbir şeye başlamamış ya da hiçbir şeyi bitirememiş olduğum için kendimi zeki biri olarak görüyorum.”
“İnsanlar dertlerini saymaya bayılırlar, çok azımız mutluluklarını hesap eder.”

Kitabı okuyanlar 222 okur

  • @Pesa
  • Emre Kennedy
  • Dila Özcan
  • Raif Efendi
  • Tuğba Karakaya
  • Mehmet Ekinci
  • Furkan Kaya
  • Drkitapsever
  • Ezgi Mehmetoğlu
  • Kandil K.

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.9
14-17 Yaş
%7.1
18-24 Yaş
%34.3
25-34 Yaş
%37.1
35-44 Yaş
%14.3
45-54 Yaş
%2.9
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%69.4
Erkek
%29.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38 (30)
9
%17.7 (14)
8
%16.5 (13)
7
%16.5 (13)
6
%5.1 (4)
5
%1.3 (1)
4
%0
3
%2.5 (2)
2
%1.3 (1)
1
%1.3 (1)

Kitabın sıralamaları