Dünyayı Sarsan On Gün

9,0/10  (11 Oy) · 
16 okunma  · 
9 beğeni  · 
818 gösterim
Dünyayı Sarsan On Gün, 1917 Sovyet Devrimi'ni olanca canlılığıyla yansıtan bir anlatıdır. Devrimi günbegün izleyen Amerikalı gazeteci John Reed bir tarihçi titizliğiyle, belgelere dayanarak kurar yapıtını. Bu kitabı eşsiz kılan, başkaldırının açığa çıkardığı yaratıcı enerjiyle kaleme alınmış olmasıdır. Öyle ki baş döndürücü bir ivmeyle gelişen onca olay; gazete haberleri, polemikler, telgraflar, çağrılar ve bildiriler bir solukta okunmaktadır. Umutlu bir anlatıdır. Dünyayı Sarsan On Gün. Delik ayakkabılar içinde üşüyen ayakların umudu, isten kararmış izbelerin kararlılığı, aç midelerin cesareti üzerinedir. İşçi sınıfı tarih sahnesine bir kez daha çıkar; Ancak bu kez muzaffer özne olarak... Tarih çizgisinin kırıldığı bu noktada. John Reed'in okurları da sarsıntıya tanık olmaktalar.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  368
 • ISBN:
  9789944568821
 • Çeviri:
  Rasih Güran
 • Yayınevi:
  Yordam Kitap
 • Kitabın Türü:
ali sahin 
12 Şub 19:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

amerikalı gazeteci joon reed yeryüzünde işçilerin ikinci kez bir devlet kurmalarına tanık olmuştur kendide bu devrimden etkilenerek leninist olmuş ve ölene kadar sovyetlerde yaşamıştır. kerenski hükümetinin burjuva devrimi sömürüyü ortadan kaldırmadığı gibi rusyayı bir maceraya 1. dünya savaşına taşımıştır ama şanlı sovyet devrimi muzaffer olmuş insanlığın düşmanı emperyalist savaştan çekilmiş kardeş türkiyesine kurtuluş savaşında en büyük maddi ve manevi yardımı yapmıştır ..ilgiyle okunacak bir roman belgesel diyebilirim detayları anlatmıyorum okudukça sizde heyecanlanacaksınız ..

Arda Çolakoğlu 
09 May 22:15 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ekim Devrimini anlatması ve olayları açıklaması bakımından önemli bir kaynaktır. Devrimden önceki süreçten başlayıp devrimin hemen sonrasındaki zamana kadar anlatan bu kitap, bu zaman içerisinde olan olayları ince ayrıntısına kadar anlatmıştır. Lenin'in kitaplarından okumadan önce onun tarihsel arka planını bilmek gerekir. İşte o arka planı bu kaynaktan sağlayabilirsiniz. Kitabın giriş kısmında Rusya'da o zamanlarda yer alan gruplar ve savundukları görüşlere sırayla yer veriliyor. Ardından Kerenski hükümeti döneminde Rusya'da açlık ve sefaletten bahsediliyor (ve tabii Rus halkının çok örgütlenmeci bir yapıya sahip olduğundan). Diğer bölümlerde ise devrime giden süreç ve nihayet devrimi anlatıyor. Son kısımlara doğru devrimin izlediği yolu anlatıyor. Örneğin bolşevikler içindeki tartışmalar, bir yandan iç savaş ve bir yandan da burjuva gazetelerin bolşeviklere karşı faaliyetleri... Ancak görülüyor ki bolşevikler bu kadar yıldırmaya karşın ilkelerinden taviz vermiyorlar ve diğer sosyalist partilerle herhangi bir ''sol'' koalisyona girmiyorlar. ''Bizim dayandığımız koalisyon yalnızca işçi köylü koalisyonudur'' diyorlar. Bolşeviklerin bu kararlı tutumu sonunda devrimin kaderini belirleyen önemli bir unsur olmuştur. Yazarın anlatım şekli de özellikle dikkatimi çekenler arasındaydı. Yazar (bir gazeteci olduğu için olmalı) olayları bütün yalınlığı ve tarafsızlığıyla anlatmaya çalışıyor (tabi ki arada bir heyecanlanıp sevindiğini ya da üzüldüğünü de belli etmiş). Ayrıca bir diğer önemli husus burada anlatılan olaylar yazarın bizzat görüp şahit olduğu olaylar. Yani bir kaynaktan alıntı değil çünkü yazarın kendisi kaynak. Kitapta anlatılan olayları detaylı olarak açıklayan ekler bölümü var. Ben anlatım şeklinin de etkisiyle biraz çabuk bitirdim ve gayet de güzel olmuş.

Peter Bornemann 
20 Şub 16:38 · Kitabı okudu · 50 günde · Beğendi · 9/10 puan

dışarıdan bir gazeteci gözüyle ama bir yandan da devrim için atan yüreğinin duyarlılığıyla, gerçekten de dünyayı sarsan o günleri gayet sürükleyici ve doyurucu biçimde anlatmış john reed. tanıklıklarla, belgelerle ve kendi değerli gözlemleriyle. hem içeriden hem dışarıdan sayılabilecek dengeli bir dil tutturmuş. bu da eserinin değerini arttırmış bence.

ayrıca kitabı da kısmen içeren bir film olarak reds'i öneririm. john reed'in maceralı ve devrimci hayatına dürüstçe yapılmış bir saygı duruşu niteliğinde uzun ama başarılı bir film.

Kitaptan 4 Alıntı

Peter Bornemann 
14 Şub 15:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

insan her zaman aynı
şu toplumsal organizmanın canlılığı kadar şaşırtıcı bir şey yok dünyada.. en büyük felaketlerin karşısında bile nasıl dayanıyor, kendini besliyor; giydiriyor, eğlendiriyor..

Dünyayı Sarsan On Gün, John Reed (Sayfa 124 - yordam kitap)Dünyayı Sarsan On Gün, John Reed (Sayfa 124 - yordam kitap)
Peter Bornemann 
20 Şub 16:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Lenin
eğer sosyalizm yalnızca halkın fikri gelişmesinin elverişli bir düzeye erişmesiyle gerçekleşecekse, daha beş yüzyıl sosyalizm göremeyiz

Dünyayı Sarsan On Gün, John ReedDünyayı Sarsan On Gün, John Reed
Peter Bornemann 
19 Şub 17:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

lenin olacakları 1917'de işaret etmiş
devrimi yapanlar yerinde sayamazlar, daima ileri gitmelidirler yoksa geriye dönerler.

Dünyayı Sarsan On Gün, John Reed (Sayfa 263 - yordam kitap)Dünyayı Sarsan On Gün, John Reed (Sayfa 263 - yordam kitap)
Peter Bornemann 
15 Şub 20:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

öldünüz bu kaçınılmaz savaşta
özgürlüğü için, onuru için halkın.
canınızı, canınızdan çok sevdiklerinizi verdiniz
çok çektiniz korkunç zindanlarda
zincirlere bağlanarak gittiniz sürgünlere

taşırken zincirleri, sızlanmadınız, unutmadınız acı çeken kardeşlerinizi;
adalet daha güçlüdür kılıçtan çünkü
çektiklerinizin hesabı sorulacak bir gün.
vakti geliyor, istibdat yıkılacak, ayaklanacak halk, büyük ve özgür.

hoşçakalın kardeşler, soylu bir yol seçtiniz,
söz veriyoruz mezarlarınızın başında dövüşmeye; çalışmaya, mutluluğu için halkın.

Dünyayı Sarsan On Gün, John Reed (Sayfa 142 - yordam kitap)Dünyayı Sarsan On Gün, John Reed (Sayfa 142 - yordam kitap)