Dur Bir Mola Ver

8,6/10  (8 Oy) · 
37 okunma  · 
9 beğeni  · 
829 gösterim
Daha önce yayımladığımız Parfüm Dansı kısa sürede kendi hayranlarını yaratarak bir "kült roman"a dönüştü. Aynı yazarın hayranlarını hayal kırıklığına uğratmayacak bir başka romanını sunuyoruz bu kez: Dur Bir Mola Ver. Yine uçarı, oyuncul ve bilge...
Tom Robbins, insanın acı çekmesini, özgür ve mutlu olamamasını doğadan kopmasına,kazanma hırsı, kaybetme kaygısı ve ölüm korkusu gibi "doğa dışı" gerginliklekr edinmesine bağlıyor. Ve bütün bunlara neden olanotoriter, teknolojiyetapınana ve ekonomiyi sağlıktan, sevgiden sağlıktan,s evgiden, hakikatten, güzellik ve seksten üstün tutan modern medeyineti suçluyor. Emir, sansür, ödül ve cezaile sistmei ayakta tutan politikacıların, askerlerin ve din adamlarının doğadan, dolayısıyla hayattan korktukalrını belirtiyor. Özgür veneşeli bir hayat yerine "istikrar"ı amaçlayan bir hayata maruz kalmamızda dinin rolünü değişiyor. En istikrarlı toplumların polis devletleri olduğunu, doğanın ve hayatın istikrarlı olmadığını, istikrarın doğal olmadığını vurgulayarak dinin Cennet ödülü ve Cehnnem cezası ile istikrarı sağlamaya çalıştığına dikkkat çekiyor. Nesneyle özne, ölümle hayat,doğal olanla doğaüstü, uyanmakla rüyalara dalmak rasındaki hiçbir sınırın kalmadığı bütünlüklü hayat tarzını kaybeden insanların da korkuya kapılarak, dine sığındıklarını, böylece yaşamaktan vazgeçtiklerini söylüyor.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9789755391892
 • Orijinal Adı:
  Another Roadside Attraction
 • Çeviri:
  Fatma Taşkent
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hatice Çakır 
03 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın okuduğum ilk kitabı. 1971'de, o yılların çalkantılı ve gergin atmosferinde yazılmasına rağmen, konusu halen güncelliğini koruyor. Romanda sıradışı karakterler ekonomi, politika ve din hakkında ilginç tespitlerde bulunuyorlar; görüşlerini destekleyen tutarlı argümanlar sunuyorlar. Hem keskin bir mizah anlayışı var, hem de hüzün var (gibi). Keşke değişim bu sıradışı karakterlerin arzu ettikleri gibi olsaydı, kimbilir dünyamız şimdikinden ne kadar farklı olurdu ! Bu kitap ile mola verecek herkese, hayatını başka türlü yaşamak için bolca seçenek var, umut da var. Sıra ve seçim okuyucuda !

Kitaptan 5 Alıntı

Özkan Bilgen 
13 Ağu 01:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tüm gizemlerin üzerine, ne kadar dünyevi olursa olsunlar, Tanrı kokusu bulaşmıştır.

Dur Bir Mola Ver, Tom Robbins (Sayfa 293)Dur Bir Mola Ver, Tom Robbins (Sayfa 293)
Özkan Bilgen 
22 Haz 21:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

+ Sanatçının işlevi nedir ?
- Sanatçının işlevi " hayatın sunmadıklarını sunmaktır ."

Dur Bir Mola Ver, Tom Robbins (Sayfa 16)Dur Bir Mola Ver, Tom Robbins (Sayfa 16)
Özkan Bilgen 
10 Ağu 20:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanoğlunun kaderi midir: Hakikate en çok yaklaştığı anları bir yalan özlemiyle geçirmek ?

Dur Bir Mola Ver, Tom Robbins (Sayfa 264)Dur Bir Mola Ver, Tom Robbins (Sayfa 264)
Özkan Bilgen 
09 Ağu 20:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendi düzenlerimi yaratmalıyım, aksi taktirde diğer insanların yarattığı düzenlerin kölesi olurum.

Dur Bir Mola Ver, Tom Robbins (Sayfa 192)Dur Bir Mola Ver, Tom Robbins (Sayfa 192)

Kutsal İnek
İnek, Hintliler için kutsal bir sembol haline geldi, çünkü süt veriyordu, etinden ve derisinden faydalanılabiliyordu. Bebekleri besliyor, yaşlı insanları ısıtıyordu. Hayatı destekleyen bu kadar çok iyi şey sunduğundan Kainat Ana'nın cisimleşmiş hali, dolayısıyla kutsal addediliyordu. Sonra bir rahibin ya da diğerinin aklına "Yahu millet, inek kutsal olduğuna göre belki de onu yemememiz, memelerini ovalamamamız icap eder." demek geldi. İşte şimdi Hintliler boğazlarına dek kutsal ineklere gömülüler ama artık ne süt içebiliyorlar ne de bonfile yiyebiliyorlar. Kutsal ineklerin gözlerine baka baka açlık çekiyorlar.

Dur Bir Mola Ver, Tom RobbinsDur Bir Mola Ver, Tom Robbins