Dur Bir Mola Ver

8,4/10  (13 Oy) · 
47 okunma  · 
11 beğeni  · 
958 gösterim
Daha önce yayımladığımız Parfüm Dansı kısa sürede kendi hayranlarını yaratarak bir "kült roman"a dönüştü. Aynı yazarın hayranlarını hayal kırıklığına uğratmayacak bir başka romanını sunuyoruz bu kez: Dur Bir Mola Ver. Yine uçarı, oyuncul ve bilge...
Tom Robbins, insanın acı çekmesini, özgür ve mutlu olamamasını doğadan kopmasına,kazanma hırsı, kaybetme kaygısı ve ölüm korkusu gibi "doğa dışı" gerginliklekr edinmesine bağlıyor. Ve bütün bunlara neden olanotoriter, teknolojiyetapınana ve ekonomiyi sağlıktan, sevgiden sağlıktan,s evgiden, hakikatten, güzellik ve seksten üstün tutan modern medeyineti suçluyor. Emir, sansür, ödül ve cezaile sistmei ayakta tutan politikacıların, askerlerin ve din adamlarının doğadan, dolayısıyla hayattan korktukalrını belirtiyor. Özgür veneşeli bir hayat yerine "istikrar"ı amaçlayan bir hayata maruz kalmamızda dinin rolünü değişiyor. En istikrarlı toplumların polis devletleri olduğunu, doğanın ve hayatın istikrarlı olmadığını, istikrarın doğal olmadığını vurgulayarak dinin Cennet ödülü ve Cehnnem cezası ile istikrarı sağlamaya çalıştığına dikkkat çekiyor. Nesneyle özne, ölümle hayat,doğal olanla doğaüstü, uyanmakla rüyalara dalmak rasındaki hiçbir sınırın kalmadığı bütünlüklü hayat tarzını kaybeden insanların da korkuya kapılarak, dine sığındıklarını, böylece yaşamaktan vazgeçtiklerini söylüyor.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9789755391892
 • Orijinal Adı:
  Another Roadside Attraction
 • Çeviri:
  Fatma Taşkent
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hatice Çakır 
03 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın okuduğum ilk kitabı. 1971'de, o yılların çalkantılı ve gergin atmosferinde yazılmasına rağmen, konusu halen güncelliğini koruyor. Romanda sıradışı karakterler ekonomi, politika ve din hakkında ilginç tespitlerde bulunuyorlar; görüşlerini destekleyen tutarlı argümanlar sunuyorlar. Hem keskin bir mizah anlayışı var, hem de hüzün var (gibi). Keşke değişim bu sıradışı karakterlerin arzu ettikleri gibi olsaydı, kimbilir dünyamız şimdikinden ne kadar farklı olurdu ! Bu kitap ile mola verecek herkese, hayatını başka türlü yaşamak için bolca seçenek var, umut da var. Sıra ve seçim okuyucuda !