Adı:
Durgun Don Cilt 1
Baskı tarihi:
1991
Sayfa sayısı:
470
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Engin Yayınları
Baskılar:
Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt
Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt
Durgun Don Cilt 1
Durgun Don 1.Cilt
512 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
#spoiler#
Hangi birini yazayım şimdi a dostlar..öyle hadi bakalım inceledim sizin için diye yazılacak kitaplar değil ki bunlar ..insanı adım adım köylerin, tarlaların,evlerin ,insanların içinde gezdiren yazarları, hikayeleri,nasıl anlatayım? Karakter şu idi ..anası TÜRK 'tü öldürdüler, babası topaldı çocuklarını simartmazdı mı diyeyim ?..yan bahçede komşunun karısına göz dikti Grisa ne it oğluydu mu diyeyim? Unuturum diye evlendide ,yaktı ömrünü. .Natalyayıda ne hallere koydu ...
Kız kendi boğazını orakla kestide ölmedi mi diyeyim ?? Kazak türküleri dağlarda yankılar yaparken ,harmanı hasatı bir an önce kaldıralım derken "savaşşş" diye nağralar atan ....atını köyden köye sürerken hayvanın sırtından köpükler çıkartan ulakları ne edelim?...
öldü dediler yaslara girdim Grisa ..
Ölmedim diye mektubun geldi şapşal şapsaĺ gülümsedim :) ve bunu otobüste yaptım :)
ama son bir darbe vardi ya.. iste onu hazmedemedim de kitabı elimden fırlatıp attım. ..yanimda oturan emekli öğretmen Ayfer hocama anlattım böyleyken böyle oldu diye ...doğru dürüst oku şu kitaplarını dedi :) senin yüzünden hop oturup hop kalkıyoruz :) olmaz ki canım, böyle de kitap okunmaz ki tövbe tövbeeee...:)

Soolohov efendim yazmış ..
tanismadı -iseniz beyninizdeki gerçekçi öykü -roman kütüphaneniz hep eksik kalır. .benden söylemesi. .şimdi benim önümde 3 ciltlik merak dolu bir serüven var ..bir de Don nehrinde buzlar kırılırken çıkan seslerin uğultusu...

savaşsız, saf sevgiyle kalın...iyi geceler
389 syf.
·Puan vermedi
Cok uzun yıllar oldu okuyali. Rusya iç savasi'nda yasanan ve Don Nehri kiyisinda geçen, toplumsal olaylari etkileyici bir sekilde anlatan bir kitap. Cok iyi hatirliyorum bu kitap ile klasikleri sevmeye baslamistim.
470 syf.
Durgun Don 20. yüzyıl Rus edebiyatına damgasını vuran muhteşem bir epik roman.
Şolohov toplumsal gerçekçilik alaninda da önemli bir isim, o yüzden kitabı her klasik eser sevene ve Rus edebiyatı sevene önerebilirim.

Boşuna dememişler Rus edebiyatının Yaşar Kemal'i diye.. Şolohov da tıpkı Yaşar Kemal gibi o köyde yaşıyormuşum, konuşmalarına tanık oluyormuşum gibi hissettirdi.. Hem kurgu hem anlatım sizi hikayenin içine çekiyor.

Doğa tasvirleri, köy yaşamı, aile ilişkileri savaş sahneleri, savaş psikolojisi, yaralı askerlerin durumu gerçekçi dille anlatılmış, çok severek okudum. Önümde okunmayı bekleyen 3 cilt daha olması beni mutlu ediyor.
389 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Rus edebiyatının Yaşar Kemal'i... Betimlemeleri, şiirsel dili, topluma olan yönü, her hali Yaşar Kemal okumuş bir okura, onu hissettirir. 1. Dünya Savaşi ve Ekim devrimi ile gelişen iç savaşı nesnel bir bakışla anlatan çok iyi, kaynak niteliğinde eser.

Şimdi, insanları savaşın vahşetinden ve acılarından korumak, uzak tutmak için, onlara sürekli savaşı anımsatmak gerektiğine inanıyordu. Türkçeye çevrilen öteki önemli yapıtları "Alyoşa'nın Yüreği", "İnsanın Yazgısı" ve "Mavi Bozkır"dır.

Şolohov; hayata ayna tutan bir yazar. Coğrafyasında yaşayan Tatarları, Kazakları, Rusları...öyle bir anlatmış ki zihnimizin bütün kivrimlarinda olaylar capcanlı yer tutar.

Okumayi düşünen arkadaşların arafta kalmalarına hiç gerek yok! Okumali/Okutmali...
389 syf.
·12 günde·Beğendi·7/10
Şolohov'un bu şaheserini okumaya başlayanlar yani bizler,bu lezzeti çok daha önce tatmalıydık,öyle değil mi?
Şolohov bu eserinin her satırında "ben ustayım"diyor.Klasikleri seviyorum.
389 syf.
·10/10
okumaktan çok keyif almakla birlikte Büyük usta Orhan Kemal' in de en sevdiği romanlardan olan ve kütüphanesinde bulunan bu nehir romanı okurken aynı zamanda da onur duydum. Muhteşem bir roman okuyun okutturun.
(4 cilt için de geçerlidir bu yorumum.)
416 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Aloha!! durgun don! Her şey o kadar bozkır o kadar ayazdı ki kuzeyin bozkırlarında adım adım gezdim. insanoğlunun irinini, pisliğini, haysiyet-sizliğini bir kere daha gördüm, okudum. Rus edebiyatı zaten severim. Ama ben de cengiz aytmatov özlemi uyandırdı. rüyalarını, efsanelerini özlemişim onun. Şunu da eklemeliyim Savaş alanında tırıs giden terli atlar kaldı hep aklımda ben de onları kovaladım. Dar zamanda çabuk bitirmek için uğraştım...
389 syf.
·17 günde·Puan vermedi
insanların savaştaki psikolojilerini çok iyi tahlil etmiş, insanlar savaşıyorlar ama ne için savaştıklarını bilmiyorlar, savaşın sonucunda ölen,acı çeken hep masum insanlar oluyor. Okumanızı tavsiye ederim.
389 syf.
·Beğendi·10/10
4 ciltlik harika bir klasik...

2. cildi her ne kadar savaş sahnelerinin detaylı anlatımıyla elimde uzadıysa da okunması gereken klasiklerden. Eserin kahramanı bir Kazak köyü olan (aynı zamanda yazar Mihail Şolohov'un da doğum yeri olan) Vyeşenskaya'lı Gregor Melehov'dur. Gregor'un gençlik dönemindeki köy yaşantısından başlayarak, I. Dünya Savaş'ına katılması, cephede yaşananlar ve aynı süreçte Çarlığın yıkılışı ve Sovyetler Birliği'nin kurulması sürecinde Kazaklar'ın neler yaşadıklarını ve bu sürecin neresinde olduklarını benzersiz betimlemelerle anlatan dünya edebiyatının en önemli eserlerinden biri. Eser I. Dünya Savaşı'ndaki Rus Devrimini ve o dönemdeki toplumun sosyal ve politik duruşunu tarafsızca ve gerçek anlamıyla okuyucuya yansıtıyor.
416 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Ben yabancı kitapları okurken büyük bir problem yaşıyorum. Problem şu ki; isimler. Özellikle de rus klasiklerini okurken bu daha fazla hissedilir oluyor. Karamazov kardeşleri iki kere bıraktım. Böyle bir baş yapıtın bir cümlesini bile kaçırmak istemiyorum.

Bu kitaba da başlarken bu sıkıntıyı yaşayacağım diye çok üzüldüm ve biraz sabır dedim devam ettim. Yazar öyle güzel anlatıyordu ki sanki sesimi duydu ve okurken kimdi bu, hangisiydi diyorken bana tekrar hatırlattı kahramanları. Eğer benim gibi bir probleminiz varsa biraz sabredin üstesinden geleceksiniz.

Kitaba gelince, ilk kez cilt halinde yazılan bir kitabı okuyorum. Kafanızda o kadar farklı şeyler canlandırıyor ki bir bölümü okurken acaba diğerleri ne yapıyor şuan, o olay ne olacak diye düşünmeden edemiyorsunuz.

Yolda yürürken birden aklınıza geliyor. Gregor niye böyle yaptın? Ben de olsam belki aynısını yaparım diyorsunuz. Natalya nasıl biri ki diye düşünmeden edemiyorsunuz. Natalya'nın yaptıkları doğru ise Aksinya yanlışların içinde yüzüyor olması gerekir ki Aksinya'yı da suçlayamıyorsunuz. Hele Panteleymon var Gregor'un diğer aile üyeleri var komşular var ki onlara girmeyeceğim:)

Köyün bütün evlerinde dolaşmaya başladıktan sonra diğer köylere geçiyorsunuz. Her bir eve girip çıkıyorsunuz. Sonra savaşa gidiyorsunuz. Var mıdır sizi okurken her yerde dolaştırabilecek, her yerde kendinizden bir şeyler bulmanızı sağlayacak herkesin haklı yanlarının olabileceğini düşünderecek bir hikaye?

Okuyun derim...
Tuhaf bir insansın sen! Aya benziyorsun; bir erkeği ne üşütürsün ne de ısıtırsın.
Mihail Şolohov
Sayfa 159 - yordam edebiyat
... çok idareli yaşardı. Yalnızca kitap satın alma konusunda kendisini böyle bir sıkıntıya sokmazdı.
Mihail Şolohov
Sayfa 134 - yordam edebiyat
Tuhaf bir insansın sen ...
Ay'a benziyorsun : bir erkeği ne üşütürsün, ne ısıtırsın....Seni sevmiyorum .
Mihail Şolohov
Sayfa 193 - Altın kitaplar 1967/Moskova baskısı nüshasından
Bak şu ay var ya, tıpkı onun gibisin, ne ısıtıyorsun, ne üşütüyorsun insanı.
Mihail Şolohov
Sayfa 152 - Evrensel Basım Yayın
"Bizleri ,insanoğullarını birbirimize karşı çıkardılar ; kurt sürülerinden beter.Ne yana baksan nefret .Bazen kendi kendime ,acaba bir insanı ısırsam kudurur mu? , diye sorduğum oluyor. ..
Mihail Şolohov
Sayfa 397 - Altın kitaplar 1967/Moskova baskısı nüshasından
Hayatta kendinden esirgeyemediği tek bir şey vardı: Kitap.

İş kitap satın almaya geldi mi akan sular dururdu. Severdi okumayı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Durgun Don Cilt 1
Baskı tarihi:
1991
Sayfa sayısı:
470
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Engin Yayınları
Baskılar:
Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt
Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt
Durgun Don Cilt 1
Durgun Don 1.Cilt

Kitabı okuyanlar 119 okur

  • Begüm
  • Abidin Kılınç
  • DUA

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%2.5 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0