Durub-ı Emsal-i Osmaniye: Şinasi Hikemiyatının Ahkamı

5,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
548 gösterim
Bütün bir Tanzimat ve Servet-i Fünun devirlerini ve hatta Meşrutiyet devrinin de ilk yıllarını eserleriyle dolduran Ahmet Mithat Efendi'nin birden çok sıfatı vardır: Gazeteci, hikâye ve roman yazarı, tarihçi, ilahiyatçı, felsefeci... O, bütün bu alanlarda ciltler dolusu eseri bulunan, edebiyattan coğrafyaya, müzikten dinler tarihine hemen her konuda kalem oynatmış ve okuyucularını her alandan haberdar etmek isteyen bir gazeteci, bir ansiklopedisttir.

Ahmet Mithat Efendi, Şinasi'nin Durub-ı Emsal-i Osmaniye'sinden bazı sözleri açıklayan hikâyeler yazarak neşretmiştir. Kaynağını ve bu kaynağın nasıl kullanıldığını "Durub-ı Emsal-i Osmaniye: Şinasi Hikemiyatının Ahkâmı -Tasvir-" başlığında açıklamıştır. Bu kitapta Şinasi'nin kitabının tamamı değil, baş kısmındaki durub-ı emsalden seçilmiş 18 tanesine uygun düşebilecek hikâyeler yer almaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  131
 • ISBN:
  9789759954468
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadık Kocak 
26 Oca 15:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Maksimum 2 saatinizi alacak ve atasözlerimizin içerikleriyle ilgili hikayelerin yazıldığı bir eserdir. Size ne katacağını soracak olursanız bir mecliste ya da herhangi bir ortamda söz hakkı size düşünce ya da bir konuya hakim konuşma yapmak isteyince burada okuyup da ilginizi çeken bir hikayeyi anlatabilir hale gelirsiniz bu çok işe yarıyor :) Bunlar hep tecrübe ..

Kitaptan 1 Alıntı

Sadık Kocak 
26 Oca 20:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Allah sağ gözü sol göze muhtaç etmesin.
Ne kadar harika bir söz değil mi ? Aynı zamanda başlık. Hatta bence biraz kitapları seven birisi bu sözden ne eserler ortaya döker. Beni çok etkiledi çok ..

Durub-ı Emsal-i Osmaniye: Şinasi Hikemiyatının Ahkamı, Ahmet Mithat EfendiDurub-ı Emsal-i Osmaniye: Şinasi Hikemiyatının Ahkamı, Ahmet Mithat Efendi