Duruma Göre Bazen Kızılderiliyim

7,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
53 gösterim
Junior, gelecek vadeden bir karikatürist olsa da dogustan gelen saglık sorunları nedeniyle arkadasları tarafından
hep alaya alınır. Iyi bir egitim görmek için komsu kasabadaki okulda okumaya baslar. Ancak, maskotu Kızılderili olan bu okulun tek Kızılderili ögrencisi kendisidir. Verdigi karar nedeniyle kabilesi tarafından hain ilan edilmesine ve zor günler yasamasına ragmen Junior, zekâsı ve mizahi yaklasımıyla hayata tutunur Ve bu zorlu süreç, içinde yepyeni bir gücün varlıgını kesfetmesini saglar.

Ödüllü yazar Sherman Alexie, çocukluk deneyimlerinden ilham alarak yazdıgı bu romanda; sınırların ötesine geçmeye çalısan bir çocugun, ön yargılar ve farklılıklar üzerine verdigi sıra dısı mücadeleyi mizah dolu bir dille
anlatıyor.

"Hiçbir sey sadece siyah ve beyaz degildir. Yasamın içindeki gri alanlar hepimizi birbirimize baglar..."
-Neil Gaiman-

"Ilk sayfadan son sayfaya kadar kahkahalarıma engel olamadım."
- Amy Sedaris, oyuncu, komedyen ve yazar-

"Çarpıcı gözlemler ve keskin bir mizah anlayısı... eğlenceli bir üslup."
-Newsday-
 • Baskı Tarihi:
  2016
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786059848077
 • Çeviri:
  Bengü Ayfer
 • Yayınevi:
  Editura
 • Kitabın Türü:
N. E. A. 
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Kitabı alırken çok ödül almış olmasına binaen beklentimi sanırım daha yüksek tutmuştum. Bir Kızılderilinin verdiği mücadeleyi okuyacağım zannetmiştim. Evet bir Kızılderili çocuğun verdiği mücadeleyi okuyorsunuz. Ama kendi ırkına karşı. Aslında kitabın isminden anlamalıydım. Ama tahmin etmemiştim. Amerikalıların da bazen tarafsız olabileceklerini düşünmüş olmalıyım. Yazar taraflı değil kesinlikle, ırkçı da değil. Ama ne bileyim amerikalı. Kitapta başarılı olabilmek için Kızılderili kampından ayrılan bir çocuk var. Akabinde beyazların gittiği okulda onlar gibi oldukça saygı görmeye başlıyor. O yüzden yarı Kızılderili yarı beyazım diyor. Kabilesi onu hainlikle suçluyor. Kitapta çok yerde bahsi geçen, Kızılderililerin çok asabi ve sarhoş olduğu. Bunun sebebi ise yani Amerikalıların onlara yaptığı baskı ise üstü kapalı geçiyor. Benim beklentimi karşılamadı. Şahsen daha iyi birşey bekliyordum. Kitap mesaj kaygısı gütmeyen sıradan bir kitap olmuş. Yada verdiği mesajı ben anlamadım.
Yinede okuması sıkıcı değildi. Bu kadar.