Duruşma Gecesi ve Yıkılış Yönetmen

9,0/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
3 beğeni  · 
543 gösterim
Çağdaş İsviçre edebiyatının en ünlü oyun, öykü ve roman yazarlarından biri olan Friedrich Dürrenmatt'ın üç uzun öyküsünü bir kitapta sunuyoruz. Hemen hemen bütün yapıtlarında yargı ve adalet düşüncesini işleyen bu usta yazarın yapıtları bugün dünyanın bütün dillerine çevrilmiş, Dürrenmatt adı, evrensel bir üne kavuşmuştur. Duruşma Gecesi adlı öyküde, öykünün başkahramanı, kendisinin de içinde yer aldığı iş dünyasındaki amansız rekabetin, aslında bir cinayet suçuna dönüştüğünü anlar... Yıkılış adlı ikinci öykü, yazarın en yeni öykülerinden biri. Yazar, bu öyküsünde, adı anılmayan totaliter bir devlet içindeki amansız iktidar mücadelesini bütün çıplaklığıyla gözler önüne serer.

Yönetmen adlı üçüncü öykü, yazarın Hitler Almanyası yıkıldıktan hemen sonra yazdığı bir öykü. Bir diktatörün, bir despotun, iktidarı ele geçirip tüm ülkeye egemen oluşunun öyküsü.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 1994
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9789755105215
 • Çeviri:
  Kasım Eğit
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
10 Mar 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Son derece güzel bir psikolojik roman.
Bir genel acentenin işini hallettikten sonra evine bir gün geç gitmek istemesi ve bir adamın evinde o akşam misafir kalması ile başlayan hikaye, ev sahibi ve arkadaşlarının mesleklerinin Hakim, Savcı, Avukat ve Cellat olması ve sonrasında da bir Duruşma Oyunu oynadıklarını öğrenmeleri üzerine olaylar gelişir.
Bir solukta okunabilecek son derece güzel bir polisiye roman.
Polisiye severlerin mutlaka okuması gerekenlerden