Düşes

5,0/10  (4 Oy) · 
11 okunma  · 
2 beğeni  · 
469 gösterim
1890'ların Amerika'sının muhtemelen en zengin vârisi olan Cora Cash, paranın kendisine her kapıyı açacağına inanarak yetiştirilmiştir. Fakat annesi aristokrat bir eş bulmak için onu İngiltere'ye götürdüğünde, Cora'nın cesareti kırılır. Ağırlandığı yerler, entrikanın ve dedikodunun peşini bırakmadığı, buz tutmuş, ürkütücü evlerdir. Cora, oynadığı -ödülü gelecekteki mutluluğu olan- oyunun neler getirebileceğinden habersiz, gönlünü neredeyse hiç tanımadığı bir adama kaptırır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2011
 • Sayfa Sayısı:
  452
 • ISBN:
  9786058808546
 • Orijinal Adı:
  My Last Duchess
 • Çeviri:
  Esra Topaloğlu
 • Yayınevi:
  Ephesus Yayınları
 • Kitabın Türü:
FATMA AKSU 
24 Tem 11:16 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Daisy Goodwin'in kitaplarıyla tanışma şerefine nail olmuş olmaktayım. Düşes harikulade bir roman 19. Yüz yıla dair o kadar zarif detaylar içeriyor ki, o dönemde içinde yaşıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Amerika'nın muhtemelen en zengin varisi olan Cora Cash, Bir ünvan satın almak için annesinin aristokrat bir eş bulmak için onu İngiltere'ye götürmesiyle hikayemiz başlıyor. Cora Cash bir av sırasında yanlışlıkla bir ormana girer.Ormanda ilerlerken bazı sesler duyar seslere bakmaya giderken bir ağaç dalına çarpar ve atından düşer Dük İvo Onu kucaklar ve malikanesine götürür. Ve işte hikayemiz başlıyor...Cora'nın unvana, Lord İvo'nun paraya ihtiyacı var. Ve böylece Dük İvo Cora'ya evlenme teklifi eder. Cora kabul eder. Cora tanımadığı İvo ile yaptığı evlilikten dolayı sonradan çok pişman olacaktır.
Kitaptaki olaylar sadece esas kadın ve erkek arasında geçmiyor. Yan karakterlerden Cora'nın hizmetçisi Bertha'nın gözünden tamamen farklı bir sınıf ve bakış açsını görüyoruz ve Bertha'nın aşkı da ele alınıyor. Bu bakış açısına bayıldım. Dükün aşkını pek göremedik kitapta ta ki sonuna kadar. O da tam benim istediğim gibi deli dolu tutkulu bir ilanı aşk değildi Beni hayal kırıklığına uğratan sadece bu idi. Bence okunmaya değer güzel bir kitap ...

Librarian 
11 Ağu 2014 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Kesinlikle puanlarını hak eden bir roman değildi. Sürekli bir şeylerin bekleyişi ile okudum romanı ve her bir bölüm bittiğinde de hüsranla doldum. Evet 1890'ların İnglitere ve Amerikasından alınan kesit oldukça detayıyla ele alınmıştı. Yaşam tarzı, ilişkilerin işleyişi, sosyal ve ekonomik yapı. Özellikle konut dekorasyonu ve moda konusunda detaylar zirvedeydi. Ama karakterler bazında ben derin bir boşluk hissettim. Kim kimi ne boyutta seviyor, kim aslında ne denli güçlü ya da ne denli yıkılmış ya da ne denli bayağı hep biraz daha davranışsal, sözel tasvirlerle pekiştirilmesine ihtiyaç duydum.Karakterleri gözümün önünde canlandırma konusunda da verilen doneler yetersizdi. Bir bakıyorsunuz kızın saçları şöyle muhteşem endamı böyle muhteşem bir bakıyorsunuz kız güneş nedeni ile yüzünü buruşturduğunda korkunç bir görünüme bürünüyor! Olayın özünde tabi ki Amerikalı bir genç kızın İngiltere'de düşes olma yolculuğu vardı ama bu süreci gerçek kılan ise kızın aşkıydı. Ne yazık ki büyük mücadelelerle ilerleyen bu aşk hikayesi de okuyucuyu doyurucu değildi.Dediğim gibi düşes romanı benim için hüsranla dolu bir romandı.