Düşman

6,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
540 gösterim
Barbarları Beklerken ve Michael K. Nasıl Yaşadı adlı romanlarından tanıdığımız Güney Afrikalı yazar J. M. Coetze Düşman'da Robinson Crusoe'nun öyküsünü bir kadının bakış açısından ele alıyor. Daha doğrusu burada anlatılmak istenen Cuma'nın öyküsü. Ama romanın anlatıcısının da dediği gibi, "Cuma'nın dilinin öyküsü anlatılamaz bir öykü. Veya benim tarafımdan anlatılamaz bir öykü. Aslında, Cuma'nın dili hakkında bir sürü öykü anlatılabilir, ama gerçek öykü, bir dilsiz olan Cuma'nın içinde gömülü. Gerçek öykü, bir sanatın yardımıyla Cuma'ya bir ses vermenin yolunu bulana kadar bilinemeyecek."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 1990
 • Sayfa Sayısı:
  122
 • ISBN:
  2121000003155
 • Orijinal Adı:
  Foe
 • Çeviri:
  Nihal Geyran Koldaş
 • Yayınevi:
  Adam Yayınları
 • Kitabın Türü:
emre çavdar 
22 Ağu 2016 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Güney Afrikalı yazar J. M. Coetze Düşman'da Robinson Crusoe'nun öyküsünü bir kadının bakış açısından ele alıyor. Daha doğrusu burada anlatılmak istenen Cuma'nın öyküsü. Ama romanın anlatıcısının da dediği gibi, "Cuma'nın dilinin öyküsü anlatılamaz bir öykü. Veya benim tarafımdan anlatılamaz bir öykü. Aslında, Cuma'nın dili hakkında bir sürü öykü anlatılabilir, ama gerçek öykü, bir dilsiz olan Cuma'nın içinde gömülü. Gerçek öykü, bir sanatın yardımıyla Cuma'ya bir ses vermenin yolunu bulana kadar bilinemeyecek."

Hikayemiz Suson Burton'un kaçırılan kızını bulmak amacıyla bindiği Yeni Dünyaya giden bir gemide başlıyor.Bir süre sonra gemi mürettebat tarafından ele geçirilir.Kaptan öldürülür ve Suson Burton ile bir sandığa bindirilip okyanusun ortasına bırakılır.Yakınlarda görülen tek kara parçasına doğru kürek çekmeye başlar.

Robinson ve Cuma ile karşılaşması böyle olmuştur işte.15 yıldır adada yaşamaya alışmış bu iki insana hayretle bakar ve hiç kurtulma istekleri olmayışı içten içe Suson'ı sinirlendirmeye başlar.

Uzun bir süre adada yaşadıktan sonra bir gün bir gemi görülür ve adadan kurtulurla ama Robinson yaşlı ve hasta olduğundan karaya ulaşamadan ölmüştür. Suson kendini Robinsonun karısı olarak tanıtır. Geminin kaptanı Suson'a hikayelerini karaya çıkınca romana dönüştürmelerini tavsiye eder.

Susan Daniel Defou'yu bulur (güzel ayrıntılardan bir tanesi :D) ve hikayesini yazdırmaya başlar...

İrma Uğurlu 
 19 May 17:03 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Beni çok cezbetmedi vauv o my god dedirtmedi. Güzel temaları aşılamış olsa da Bir 'Utanç' kitabında olduğum kadar etkilenmedim.Defoe'ya gönderme olarak yazıyor sanırım.Burda önemli olan yani benim anladığım insanın doğaya ait bir varlık olduğu çünkü Susan bile adayı özlemeye ve Cuma gibi vahşi bir yaşamı benimsemeye başlıyor. Ama eser daha çok Cuma karakteri üzerinde duruyor Coetzee'yi 2. okuyuşum ve yapmaya çalıştığı şeyi anladım:)) ''MERAK'' uyandırmak. Cuma'nın kim tarafından ya da ne amaçlı dilinin kesildiğini bilmiyoruz ve bunun farkında olarak sonuna kadar ne olduğunu söylemiyor siz de meraktan ölüyorsunuz. Sinir bozucu ama okunabilir nitekim.Cuma'yı sevenler okusun :D derrmişim. Bu işin espirisi tabi,ama Susan'ın yerinde olsaydım ne yapardım diye çok düşündüm. Cruso ile Cuma'nın arasında olan ilişki ve 15 yıl boyunca o adada kalmış olmaları...Benim merak ettiğim önemli sembollerden biri Cuma'nın neden denize çiçekler atıp ain ve ya anma tarzı bir şey yaptığı, ikincisi de o çaldığı flüt ne anlama geliyor tam olarak doğanın sesi mi ? Çünkü hiç bıkmadan çalıyor aynı melodiyi garip değil mi? Alın size gizem okuyun çözün bana da fikirlerinizi söyleyin memnuniyetle dinlerim.