Düşmüş Melekler Şehri The Mortal Instruments (Ölümcül Oyuncaklar) Serisi 4

8,3/10  (56 Oy) · 
175 okunma  · 
42 beğeni  · 
1.145 gösterim
Aşk. Kan. İhanet. İntikam. İşlerartık her zamankinden de karışık!

Ölümcül Savaş sona erdi. On altı yaşındaki ClaryFray de nihayet New York'taki evine döndü ve halinden memnun. Gölge Avcısı olmak için eğitiliyor. Annesi hayatının aşkıyla evleniyor ve Aşağı Dünyalılar'la Gölge Avcıları sonunda barış ilan etti. En önemlisi de Jace artık Clary'nin sevgilisi. Ancak her güzelliğin bir bedeli var. İşler tam yoluna girdi derken biri Gölge Avcıları'nı öldürmeye başlıyor. Şimdi, Aşağı Dünyalılar'la Gölge Avcıları arasında yeni bir savaş başlaması an meselesi. Jace de birdenbire uzaklaşmaya başlayınca Clary, büyük bir gizemin içine dalıp en korkunç kabusuyla yüzleşecek. Sevdiği her şeyi, Jace'i bile kaybetmesine yol açabilecek olaylar zincirinin başlamasının ise tek bir nedeni var. Bizzat Clary.

New York Times Çok Satanlar Listesinde Aylarca Kaldı
USA Today Çok SATARI
Wall Street Journal Çok Satarı
Publishers Weekly Çok Satarı

İki buçuk milyondan fazla bsıldı.

Yakında Beyaz Perdede!

"Bu hızlı ve büyüleyici macerayı okurken hop oturup hop kalkacaksınız."
-Voya-

"Hızlı, komik, karanlık ve heyecan dolu. Clare'in kalemi, epik masallara, büyülü hikayelere değip gelmiş."
-Endicott Journal for the Mythic Arts-

"Okurları sabırsızlığa boğan Ölümcül Oyuncaklar serisinin dördüncü romanı da size rahat yüzü göstermeyecek."
-Barnes&Noble-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9786054482702
 • Orijinal Adı:
  City of Fallen Angels
 • Çeviri:
  Zeynep H. Ateş
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
sümeyye kip 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Yazarın hikayeyi nasıl devam ettireceğini merak ediyordum ve ilk üç kitabı çok beğendiğim için özellikle de 3. kitabı, ondan sonra seriyi devam ettiren yazar serinin değerini düşürürse diye de endişelenmiştim. Okuyunca bu endişelerim geçti büyük oranda. Çünkü ilk üç kitapta olayların bir çoğu çözümlense ve her şey açığa kavuşsa bile karakterlerin gelişimi, değişimi, bundan sonra ortaya çıkabilecek bazı sorunlar gibi konular da kitap biraz açık uçluydu ve bu kitapta bunların bir kısmı açığa kavuşmuş oldu. Üçüncü kitapta sorunlar büyük oranda çözülse de dördüncü kitapta yazar daha farklı sorunlar üretmeyi başarmış ve seriyi devam ettirmek için aradığı taze kanı bulmuş gibi görünüyor.
Kitapta olaylar yine farklı mekanlarda geçiyordu. Karakterlere ise yepyeni karakterler katılmıştı. Üçüncü kitapta ön planda olan bazı karakterler biraz arka planda kalmıştı özellikle merkezdekiler olsun Lightwood'lar olsun kısacası yetişkinler biraz daha geri plandaydı. Buna kıyasla diğer kitaplarda daha sönük kalan bazı karakterler ise bu kitapta daha ön plana geçmeyi başardı. Üstelik bazı karakterlerin geçmişlerine ışık tutulması da seri için önemli bir detaydı.
Kitapta beni gerçekten sinirlendiren şey kitapta sevdiğim baş karakterlerden birisinin sürekli ezik tavırlar içine bürünmesi ve melankolik ve karamsar halleriyle beni sıkmasıydı. Ama yazara bir yandan hak vermeden de edemiyorum çünkü Jace'in önceki kitaplarda özellikle de üçüncü kitapta yaşadığı olaylardan sonra her şeyi düzelterek hiç bir sorun yokmuş gibi devam etmesi saçma olurdu. . Clary içinse sürekli kendini geliştirmesi ve özgüveninin oturması yönünden takdirle baksam da bazı yönlerde onun da Jace'ten aşağı kalır yanı olduğunu düşünmüyorum. Yine de onun Jace'ten daha fazla umut vaat ettiği çok açık.
Üslubu serinin genel üslubuna paralel gidiyor. Üçüncü kitaptan pek fazla farkı yok. Hızlı ilerlenebilen bir kitap. Sürekli aksiyon dolu ve romantizmde dozunda. Bazı fantastik serilerin aksine karakterler sürekli öpüşmek, koklaşmakla meşgul değiller. Buda benim takdirimi kazanan bir diğer nokta. Bu seriyi bitirmeye kararlıyım çünkü kitabın sonu yine heyecanlı ve okuyucuyu meraklandıracak şekilde bitti. Açıkçası ilk üç kitabın sonuna kıyasla en meraklandırıcı ve en heyecanlı şekilde biten ve okuyucuya "Acaba diğer kitapta neler olacak?" diye sorgulatan kitabın bu olduğunu düşünüyorum. Mutlaka okumanızı öneririm. Detaylı yorumlar için;
http://yorumatolyesi.blogspot.com.tr/...usmeleklersehri.html

Birsu 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Camlar şehri ne de çabuk bitti öyle. Ama ben daha kalp atışlarım yavaşlamadan yine kendimi kitaplığının önünde buldum. Jace ve Clary artık birbirlerine ait olduklarından eminler, ve Jace Clary'den bir savaşçı yaratıyor. Söylenecek ne var ki? Ne Jace'in ne de Clary'nin saklayacak birşeyi yok. Simon Lewis, namı diğer gündüzyürüyen, şu anda alnında tarihteki ilk gölge avcısı mührünü taşıyor, yani bir nevi dokunulmaz bir gündüz yürüyen Sebastian Verlac adıyla bilinen Jonathan Christopher Morgenstern, gölge avcılarının altın çocuğu Jace Herondale tarafından tarihe karıştırılmış durumda, Fray ailesi ise tekrar bir arada. Ama maalesef tehlikenin olmadığı bir dünyada gölge avcısı olamazsınız. Adem'in Havva'dan önceki karısı Sebastian'ı sahiplenmiş gibi duruyor. Kendi oğluymuş(!). Aptallardan oluşan bir orduyla, tabutta yüzen bir cesedi korumak pek de akıl kârı bir iş değil. Asla da olmadı. Öyle ya da böyle, Lillith yenilecekti. Boşluğa düşecekti. Jace, sadece biraz ittirdi diyelim. Neyse ki savaş sorunsuz bitti. Esas problem, Clary Jace'in savaş alanında bir dakikalığına yalnız bırakınca çıktı. Çatıya döndüklerinde, ne Jace oradaydı, ne de ölü olması gereken sahte Sebastian. Peki şimdi ne olacak?
Sizi merak içinde bırakan bu kitap sürükleyiciliğin de ötesinde.
Herşey bittiğinde, kötülerin de yeni bir sayfa açabileceğini size gösteren bu kitap, baş döndürücü, korkutucu bir sona sahip. Okumadan geçmeyin derim

Hayalperestinkitapligi 
17 Eyl 23:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şok üzerine şok yaşıyorum. Camlar şehrinin final kitabı olupta sonradan serinin devam ettiğini öğrendiğimde bu kitaba ısınamam düşüncesiyle başlamıştım. Yazar aklında kurguyu bitirip neyle devam ettirebilir ki dedim. Erken emin olmamak lazım. Tahmin edeceğinizden daha şahane olaylar var. Clary New York'daki evine döndü ve gölge avcısı olmak için eğitiliyor. Annesi hayatının aşkıyla evleniyor. Aşağı dünyalılarla gölge avcıları barış ilan etti. İşler tama yoluna girdi derken gölge avcıları öldürülmeye başlanıyor. Jace'nin Clary'den nedenizce uzaklaşmaya başlıyor, Simon'un annesine vampir olduğunu açıkladığında çok ters bir tepkiyle karşı karşıya kalması sonucu evden ayrılması ile asıl heyecan dorukta diyebileceğimiz olaylar başlıyor. Bunlar sadace kırıntılar diyebilirim daha heyecanı zirvede yaşayacağınız olaylar var. Ön planda olan kişilerde bazı değişiklikler var. Simon bu kitapta ön planda. Simon'un vampir olduktan sonra yaşadıkları ne gibi sorunlarla karşılaştığı özel hayatı çoğu bilgi bu kitapta yer alıyor. Gittikçe mükemmelleşen seri. Okuyun okutturun diyorum başka bir şey demiyorum.

Emre METE 
04 Oca 01:55 · Kitabı okumadı · Beğendi · Puan vermedi

Dizisi de varken kaçırmamanız gereken bir seri. Gerçi dizi bayağı farklı gitse de olayların kurgulanışını görmek dahi o heyecana girmeniz için çok iyi bir fırsat olacaktır. Bu kitapta diğerlerine nazaran "şok" niteliği taşıyan olaylar oldu. Az spoilerlı olacak sanırım. Jace'in girişimleri can yakıyordu. Lilith denen hilkat garibesinin ortaya çıkması, Sebastian gerçeği, İzzy ve Alec kardeşliği, Maia'nın eski sevgilisi, Magnus ve Alec'in tatilinin bölünmesi daha niceleriyle dopdolu bir kitaptı. 5.kitap elimde ve en kısa zamanda ona da başlayacağım.

Bu arada ender erkek okuyuculardanım sanırım bu seriden. :)

İllinaland D 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eveet bu kitapta bitti. Öncelikle kitap güzel ama ilk 3 kitaba göre biraz şey geldi. Şey işte... Neyse bu kitapta en sevdiğim nokta sadece Clary'nin gözünden yazılmayıp -neredeyse- tüm karakterlerin gözünden yazılmış olmasıydı. Hatta en sevdiğim yer Magnus ve Alec arasında geçen diyaloglar bile diyebilirim.
Kısaca bir kitapta arayacağınız her şey var. Entrika, -en sevdiğim *.*- kara büyü , mecera ve heyecan yüklü bir kitap...Okuyun pişman olmazsınız. ^.^

Corpus 
28 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Nasıl olur da bu seri ile cehennem makinelerini yazan aynı kişi olabilir? Benim yaptığım hatayı yapıp kitapları önceden almayan kesinlikle almasın. Tamamen para israfı. 3'ten sonrasını okumanın anlamı yok hakikaten. Yazar daha ne kadar uçabilir bilmiyorum. -.-

Kitaptan 63 Alıntı

Nisa Nur 
06 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sokağın karşısında spor salonu vardı. Salonun ön tarafını kaplayan camdan spor yapan insanlar görünüyordu. Bir çoğu koşu bantlarında koşuyordu.
Koşup koşup hiç bir yere varamamak diye düşündü. İşte benim hayatım...

Düşmüş Melekler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 123)Düşmüş Melekler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 123)
Nisa Nur 
03 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Onunla olamam...
Ve onunla olmadığım sürece nerede olduğumun hiç bir önemi yok.

Düşmüş Melekler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 185)Düşmüş Melekler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 185)
madschatz 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Biriyle çıkmanın en önemli kurallarından biri de o kişiye karşı dürüst olmaktır.

Düşmüş Melekler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 40)Düşmüş Melekler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 40)
sümeyye kip 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Başka seçeneğin yokmuş gibi düşündüğünde haklı olmak o kadar kolay ki.

Düşmüş Melekler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 468)Düşmüş Melekler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 468)

#Clace
"Geçmiş her zaman önemlidir. Geçmişi unutursan hatalarından ders alamazsın."

Düşmüş Melekler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 336 - Jordan Kyle)Düşmüş Melekler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 336 - Jordan Kyle)

#Sizzy
"Hayatta değil demek ölü demekle aynı şey değildir."

Düşmüş Melekler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 458 - Isabelle Lightwood (Izzy, Iz))Düşmüş Melekler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 458 - Isabelle Lightwood (Izzy, Iz))
sümeyye kip 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Senden nefret ettim ve o nefret hayatımı kolaylaştırdı. Suçlayacak birine sahip olmanın bazı avantajları var.

Düşmüş Melekler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 371)Düşmüş Melekler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 371)

#Clace
Hiçbir şey bedava değildir. Her şeyin bedeli er ya da geç ödenir. Her kar zararla dengelenir; her yaşam bir ölümle... Sürekli dinlediğiniz müziğin bile bedeli ödenmesi gerekir. Eşin senin müziğinin bedeliydi. Cehennem artık tatmin oldu.

Düşmüş Melekler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 225 - Ted Huges - 2. Kısım Giriş Metni)Düşmüş Melekler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 225 - Ted Huges - 2. Kısım Giriş Metni)