Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üzerine (Kısa Klasikler 3)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5,4bin
Gösterim
Adı:
Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üzerine
Alt başlık:
Kısa Klasikler 3
Baskı tarihi:
Temmuz 2020
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750740336
Kitabın türü:
Orijinal adı:
On Liberty
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üzerine
Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üstüne
Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üzerine
John Stuart Mill, 19. yüzyılın en önemli düşünürleri arasında yer alıyor. 1860 yılında yayımlanan Özgürlük Üzerine adlı yapıtı, haklar ve özgürlükler konusunda yazılmış klasiklerden biri.

Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üzerine, yanlışlığından en emin olduğumuz düşüncenin bile özgürce dile getirilip tartışılabilmesinin toplum açısından neden gerekli olduğunu ortaya koyuyor.

İfade özgürlüğünün tüm dünyada giderek daha da hor görüldüğü bu dönemde okunmasında yarar var.
S o u l
S o u l Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üzerine'yi inceledi.
64 syf.
·1 günde·7/10 puan
Kitap, Mill’in Özgürlük Üzerine adlı eserinin “Düşünce ve İfade Hürriyeti” başlıklı bölümünün kitaplaştırılmış hali.

Hacminin az olmasına aldanmamak lazım. Dili ağır ve okuması zor ama düşünerek, sindirerek ve anlayarak okuduğunuzda ruhunuza mutlaka bir şeyler katacak bir kitap.
64 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üzerine, İngiliz filozof John Stuart Mill'in felsefi eseri Özgürlük Üzerinenin bir bölümüdür. Can Yayınlarının çıkardığı kısa klasikler serisine ait olan bu kitap çok ince olmasına rağmen gayet ağır bir işleyişe sahip diyebilirim.

John Stuart Mill'in sözleri bize neyin tehlikede olduğunu hatırlatıyor. Yoğun, ancak iyi yazılmış ve tabii ki, bireysel özgürlük ve hükümet gücüyle ilişkisi üzerine klasik bir söylem. Mill aslında, masaya yeni bir şey getirmiyor, sadece argümanı daha modernist bir bakış açısıyla sunuyor. Okurken etkilendiğim bir bölümü eklemek istiyorum son olarak;

"Gerçeğin asıl avantajı şuradadır:
Bir görüş doğruysa, bir kez, iki kez, hatta pek çok kez susturulabilir, ama çağlar içinde onu yeniden keşfedecek insanlar genellikle çıkacaktır, ta ki baskıdan kurtulup bir daha susturulamayacak kadar ilerleyeceği olumlu koşulların ortaya çıkacağı bir döneme denk gelene kadar."
G
G Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üzerine'yi inceledi.
64 syf.
Hiç böyle bir kitap olacağını ummuyordum açıkçası. Bir yerden bir yere giderken 1 saatte okurum diyordum. Sindire sindire 3-4 günü buldu. Totalde 59 sayfalık bir kitap ama gerçekten muhteşem bir içeriğe sahip. İlgilisi koşsun okusun. :)
64 syf.
·2 günde·10/10 puan
Öncelikle demek istiyorum ki, bu kitabı herkes okumalı. Yazarın 19. yyda yazdığı bu kitap aradan yıllar geçmesine rağmen her cümlesinde tazeliğini koruyor.

John Stuart Mill'in Özgürlük Üzerine olan kitabının devamı sayılıyor kitap. Kitap 60 sayfa olmasına rağmen her cümlesinde size ağırlığını hissettiriyor.

John Stuart, okuruna genel olarak düşüncenin neden özgür olması gerektiğini, düşünce özgürlüğünün dünyaya neler kattığını, giderek güçlenen bilgiye güvenin neden arttığı hakkında konuşuyor. Bir düşünceyi şu an biz demesek bile yıllar sonra başka birinin de diyebileceğinden, canı uğruna doğru bildiklerini dünyaya duyuran insanlardan (ki bu insanların dedikleri yıllar sonra kabul edilmiş), bir düşünceyi destekleyenlerin azınlık olmasının o düşüncenin doğru olmadığı anlamına gelmediğinden bahsediyor yazar.

Kitabı okurken yazarın sorular yöneltmesi, örnekler vererek anlatması, okuyucuya hitap etmesi ayrı bir güzeldi. Yazarın söylediği çoğu yerde "evet, haklısın" dedim içimden. Okudukça sayfalara doyamadım. Yazarın diğer kitaplarını da mutlaka okumayı düşünüyorum.
CEM AKDAG
CEM AKDAG Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üstüne'yi inceledi.
62 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Kitabın yayınlanmasından bu yana yaklaşık yüz elli sene geçtiğini görünce insan bazı konularda ümitsizliğe kapılıyor.
Arka kapaktaki bir cümle kitabın önemini çok açık biçimde ortaya koyuyor;
Net bir dille yanlışlığından emin olduğumuz düşüncenin bile özgürce dile getirilip tartışılabilmesinin toplum açısından neden gerekli olduğunu ortaya koyan bir kitap.
Yazar bu düşünceyi, bir de en zor rakip, "Hıristiyan inancına" karşı savununca ortaya önemli bir eser çıkıyor.

Bir kişi hariç bütün insanlık aynı görüşte olsa , tek bir kişi karşı görüşte olsa , insanlığın o kişiyi susturma hakkı , o kişinin gücü yetse insanlığı susturma hakkından fazla değildir.
Ayşe İğde
Ayşe İğde Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üzerine'yi inceledi.
64 syf.
·5 günde·Puan vermedi
İnsanlar her iki tarafı da dinlemek zorunda bırakılıyorsa her zaman umut vardır; yalnızca bir tarafı dinlerse hatalar katılaşıp önyargıya dönüşür, doğru da artık doğruluk etkisi yaratmaz olur, çünkü abartılarak yanlış haline getirilmiştir.
64 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Bu sene okuduğum bence en etkileyici kitaptı.Başlı başına tamamen farkındalık yaratan insanı düşünmeye ve de karşıt görüştekileri dinlemeye yönlendiren olağanüstü bir eser.Tamamı 64 sayfadan oluşuyor ama öğretileri oldukça fazla.Yakın zamanda tekrar okuyacağım.
64 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Siyaset dersinde hocamın sıklıkla bahsettiği kitaptır. Kitap alışverişi yaparken şans eseri almıştım okunuşu akıcı ve içerdiği bilgiler çok güzeldi. İçerisindeki çoğu bölümü derste işlemiştik zaten kısa ve güzel bir kitap. Felsefi akıcı ve kısa bir kitap istiyorsanız okumalısınız.
Hayriş
Hayriş Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üzerine'yi inceledi.
64 syf.
John Stuart Mill, Bentham'ın faydacılığından etkilenmiş, yaşadığı bir buhran sonrası tüm savunduğu düşünceleri baştan sona revize etmiştir. Savunduğu faydacılık ilk başta tamamen Benthamcı bir "toplum faydacılığı" iken daha sonra "birey faydacılığı"nı temel almıştır. Mill'in faydacılığını görmek isteyenlere "Faydacılık" kitabını öneririm. Mill'in hem ahlak felsefesini hem de fayda olarak tanımladığı şeyin tam olarak ne olduğunu görmenizi sağlayacak güzel bir eser. ⠀
Düşünce ve Tartışm Özgürlüğü Üzerine kitabına geldiğimiz zamansa ilk olarak devletin insanlara olan yaklaşımının nasıl olması gerektiğini anlatırken ilerleyen kısımlara insanların "birey" olarak düşüncelerini nasıl anlatmaları gerektiğini, tartışmalarında nasıl bir tavır takınmaları gerektiğini anlatmış. ⠀
Mesela ben artık bir tartışmaya girerken ilk önce karşı çıkacağım düşünceyi savunacağım düşünceden daha iyi bilmem gerektiğini biliyorum, düşüncelerimin benimle birlikte mezara gitmemesi gerektiğini de biliyorum. ⠀
Kitabı okurken sanki bu dönemde yaşayan biriymiş de bizlere bir hatip edasıyla sesleniyormuş gibi hissettim. Herkesin şu dönemde okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Çünkü Mill'in de dediği gibi "... zihinsel özgürlüğümüzü yeniden yürürlüğe koymadığınız sürece de yeni bir başlangıç yapmamız mümkün olmayacaktır." artık yeni başlangıçlara ihtiyacımız var. Sizlere anarşist olun demiyorum ama en azından kendi içinizde de olsa bir şeylerin farkına varın. Söyledikleriniz, yaptıklarınız size mi ait yok sa başkalarına mı? Durun, gözlerinizi kapatıp derin bir nefes alın ve yavaşça gözlerinizi açarak etrafınıza bir göz gezdirin. ⠀

Tavsiyemdir. Okuyun, okutun.
.Benazir
.Benazir Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üzerine'yi inceledi.
64 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Can Yayınları'nın Kısa Klasikler serisinin 3. Kitabı olan bu kitap John Stuart Mill'in düşünce üzerine yazdığı harika bir makale. Düşünce özgürlüğünün neden gerekli olduğunu 4 maddeye bağlayarak anlatmış. Okurken Mill'in üslup ve içeriğini Dostoyevski'ye benzettim.Genel olarak insana çok şey katan bu makaleyi herkesin okumasını tavsiye ederim. Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki insanlar en temel haklarının ellerinden alındığının farkında değiller. Düşünme ve düşündüklerimizi dille getirirken bile korkuyoruz ne yazik ki !!
Betül Tanritanir
Betül Tanritanir Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üzerine'yi inceledi.
64 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10 puan
Okunması gereken temel kitaplar arasında bulduğum bir eser okuduğunuz zaman bazı yerleri anlamakta zorluk çekebilirsiniz ama bunun sebebi kitabin ağırlığı değil sadece o an onu anlamak istemiyor oluşunuz olur aksi takdirde harikulade bir kitap ve iyi ki okumuşum diyeceğiniz bitirdikten sonra da etkisinde kalarak yanlış yaptığınız bir çok şeyde ( insan iliskileriniz- düşünce ve mantık hatalarıniz hatta belki de ideolojinize olan yüksek bağlılıklarınizi) tekrar gözden geçirebilmenize yardimci olacaktir alıntılamak istediğim bir sürü yer var fakat uzun uzun alıntılama yapmak istemedigim icin yapmadım sağlıklı bir zihinle okuyunca ne demek istediğimi anlayacağınızi umuyorum.
Melisa
Melisa Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üzerine'yi inceledi.
64 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Sayfa sayısı kısa olan derin ve nokta atışı tespitler yapılmış bir kitap. Her yerde olan “doğrunun tartışılması ya da toplumda kabul görülmüş doğruların tartışmaya açık olup olmadığı” konuları üzerine örneklerle anlatılmış bir yapıt. Ben okurken giriş ve son kısımlarında zorlandım. Karnıma ağrılar girmedi desem yalan olur :d. Çerez tadında ama dikkat gerektiren kitabı yine de tavsiye ediyorum. :)
Sokrates öldürülmüştü, ama Sokratik felsefe gökyüzündeki güneş gibi yükseldi ve bütün entelektüel dünyayı ışınlarıyla aydınlattı...
Toplumsal düzeydeki hoşgörüsüzlüğümüz kimseyi öldürmüyor, hiçbir görüşü ortadan kaldırmıyor...
Ahrete inanmayan bir kişinin yalancı olması zorunluysa bu, inananların yalan söylemesini engelleyen tek şey cehennem korkusu demektir, eğer engelliyorsa.
Tartışmanın hangi tarafında olursa olsun, davranışlarında dürüstlük eksikliği, kötü niyet, önyargı ya da tahammülsüzlük görülen herkes kınanmalıdır; ama bu suçlara, kişinin hangi tarafı tuttuğuna bakılarak karar verilmemelidir, bizim tuttuğumuz tarafta olmasa bile: Rakiplerinin ve görüşlerinin ne olduğunu görecek sakinliğe ve bunları dile getirecek dürüstlüğe sahip olan, onların aleyhine hiçbir şeyi abartmayan, onların lehine olan ya da olabilecek hiçbir şeyi gizlemeyen herkes, onurlandırılmayı hak etmiştir.
En sağlam inançlarımızın tek dayanağı, onların yanlışlığını kanıtlama konusunda tüm dünyaya yapılmış ve daima geçerli olan bir davettir.
Bir görüşün yararlılığı da kendi başına bir görüştür; görüşün kendisi kadar tartışmalı, tartışmaya açık ve tartışma gerektiren bir şeydir.
Zihinsel özgürlüğümüzü yeniden yürürlüğe koymadığımız sürece de yeni bir başlangıç yapmamız mümkün olmayacaktır.
Bir insanın bir konunun tamamını bilmeye yaklaşmasının tek yolunun, her türlü farklı görüşe sahip insanları dinlemek, her türden zihnin bu konuya bakış biçimlerinin tümünü incelemektir.
Bir görüş doğruysa, bir kez, iki kez, hatta pek çok kez susturulabilir, ama çağlar içinde onu yeniden keşfedecek insanlar genellikle çıkacaktır, ta ki baskıdan kurtulup bir daha susturulamayacak kadar ilerleyeceği olumlu koşulların ortaya çıkacağı bir döneme denk gelene kadar.
"Tartışmanın hangi tarafında olursa olsun, davranışlarında dürüstlük eksikliği, kötü niyet, önyargı ya da tahammülsüzlük görülen herkes kınanmalıdır; ama bu suçlara, kişinin hangi tarafı tuttuğuna bakılarak karar verilmemelidir, bizim tuttuğumuz tarafta olmasa bile. Rakiplerinin ve görüşlerinin ne olduğunu görecek sakinliğe ve bunları dile getirecek dürüstlüğe sahip olan, onların aleyhine hiçbir şeyi abartmayan onların lehine olan ya da olabilecek hiçbir şeyi gizlemeyen herkes onurlandırılmayı hak etmiştir."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üzerine
Alt başlık:
Kısa Klasikler 3
Baskı tarihi:
Temmuz 2020
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750740336
Kitabın türü:
Orijinal adı:
On Liberty
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üzerine
Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üstüne
Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üzerine
John Stuart Mill, 19. yüzyılın en önemli düşünürleri arasında yer alıyor. 1860 yılında yayımlanan Özgürlük Üzerine adlı yapıtı, haklar ve özgürlükler konusunda yazılmış klasiklerden biri.

Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üzerine, yanlışlığından en emin olduğumuz düşüncenin bile özgürce dile getirilip tartışılabilmesinin toplum açısından neden gerekli olduğunu ortaya koyuyor.

İfade özgürlüğünün tüm dünyada giderek daha da hor görüldüğü bu dönemde okunmasında yarar var.

Kitabı okuyanlar 852 okur

  • Beyza
  • Zozan
  • Felsefik Okur
  • Sezer Sarı
  • Nurullah
  • Koray Atalay
  • Sude Yazıcı
  • Kübra
  • Emirhan Altun
  • Düşünen Adam

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.1 (56)
9
%20.1 (56)
8
%29.1 (81)
7
%12.9 (36)
6
%6.8 (19)
5
%2.9 (8)
4
%1.1 (3)
3
%0
2
%0.7 (2)
1
%0.4 (1)