·
Okunma
·
Beğeni
·
68
Gösterim
Adı:
Düşünmeye Çağrı
Baskı tarihi:
1982
Sayfa sayısı:
92
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cem Yayınevi
92 syf.
·15 günde·Beğendi·7/10
Akıcı ve keyifli kitaptı. Dinlerde biçim yasağı, din ve antik din , felsefe etkileşimleri ile başlayıp, 80 Darbesine kadar uzanan yakın tarihe, üniversite özerkliğine, tekrarcı tarih kültürüne, dogmatik toplum kalıplarımıza kadar aslında hiç gündemimizden düşmeyen pek çok konuya özet ama anlaşılır ve algılanır şekilde dikkat çekiyor kitap.
Laik bir ülkenin okullarında uygulanacak din öğretiminin amacı ancak dinsel inancı bilinç düzeyine çıkarma doğrultusunda olabilir. Din eğitimi nesnel düzeyde, yan tutmaksızın yapılmalı, düşünceye özgürlük yolunu kapatmamalıdır.
Atatürk, «beni değil, bilimi izleyin» demişti. Çağ dışı kalmış bir toplumu zaman akışı içine sokmuştu. Biz Atatürkçülükten çağ dışı kalmamayı, gelişim içinde olmayı, yapıcılığı ve yaratıcılığı anlamalıyız.
Kur’an kurslarında ilkokul çağındaki çocuklara Arap harfleri öğretiliyor, Arapça Kur’an ezberletiliyor, bu çocukların taze beyinleri zorlanıyor ve çağ dışı öğütlerle yıkanıyor. Buna son vermek gerekiyor.
Endüstri çağının acımasız gerçekçiliği soyut-kavramcılığa yer vermiyor. Yaşayabilmek için gerçeğe giden yolu aramak ve bulmak zorundayız.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Düşünmeye Çağrı
Baskı tarihi:
1982
Sayfa sayısı:
92
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cem Yayınevi

Kitabı okuyanlar 4 okur

  • Umut Ök
  • Hasan Tan
  • ARAL UTKU UÇAR
  • Ümit Bahçekapılı

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25 (1)
9
%0
8
%0
7
%50 (2)
6
%0
5
%25 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0