·
Okunma
·
Beğeni
·
2518
Gösterim
Adı:
Duvar
Baskı tarihi:
1959
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dost Yayınları
Baskılar:
Duvar
Duvar
Duvar
Duvar
190 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Attila İlhan'ın ilk kitabı buna rağmen yine ustaca. Bu kitabında genel olarak Anadolu'yu, hürriyeti, insanlığı, II. Dünya Savaşı'nı işlemiş.
190 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Atilla İlhan'ın kitaplarını ne zaman okusam,ismini duysam,aklıma dünyanın en komik,en keyifli adamı;üniversite yıllarımdaki kadim dostum Nasuh gelir.Sebebini anlattıktan sonra ve biraz da dedikodusunu yapıp incelememe başlayacağım! :)

Nasuh,sürekli Atilla İlhan şiirleri ezberlerdi.Bir gün sordum:'Kardeşim,sen Atilla İlhan'ı çok mu seviyorsun?'dedim."Yok kardeşim,kızlar Atilla İlhan'a bayılıyor.Flört ederken mahcup olmayalım,kızı etkilemek lazım"demişti.Saatlerce güldüm bu sapkın,kalitesiz ama bir yandan da müthiş samimiyet kokan açıklamanın ardından.Nasuh şimdi ne yapıyor dostlarım,anlatayım:Evli.Hiç mutlu değil.Karısı edebiyattan hiç hoşlanmıyor.Nasuh günahını aldığı kızların vebalini ödüyor! :) Ona da diyorum buna "ilahi adalet"diyorlar.Ahahahaha :)Şimdi incelememe gönül rahatlığıyla başlayabilirim ! :)

Bildiğiniz üzere;Duvar,Attila İlhan’ın ilk şiir kitabı. Daha çok özgürlük, eşitlik ve mutluluk ideali üzerine yazılmış, toplumsal gerçekçi ilk şiirler... İlhan, "Duvar’daki şiirler, belki harbi etiyle kemiğiyle yaşamamış; ama gazete, radyo ve sinema yoluyla bir yandan; fırında kaybolan ekmek, seferber edilmiş ordu, pasif korunma ve karartmalar yoluyla öbür yandan; onun sertliğini ve hainliğini ‘etinde duymuş’ bir harp delikanlısının şiirleri’ diyor, "sahillerimize asker cesetleri vuruyordu, barut ve yangın kokusunu alıyorduk..." Duvar’da kendini dünyayla ve tüm insanlarla bir ve beraber hisseden, kendi ülkesinde kendi insanlarına reav görülenlere isyan eden gencecik bir şairin sesini dinleyecek, çağrısını duyacaksınız.

Bildiğimiz gibi Atilla İlhan;Divan Edebiyatına ve özellikle Halk Edebiyatına çok hakim,dilini hatim etmiş bir hatip aslında.Her şiirinde o kadar farklı metaforlar gördüm ki,ben kelimeyle böylesine ritüeller ve formlar yaratan başka bir şair tanımadım.Sisler Bulvarı başta olmak üzere bütün kitapları okunmalıdır!
190 syf.
·7 günde·7/10
Şiirlere başlamış iken bu aralar Attila İlhan'da okuyayım demiştim. Sahafta çok eski bir set olarak buldum Attila İlhan'ı. Kitabın güncel hali sitemizde olduğu için benim okuduğum ile yayınevi ve sayfa sayısı farklı. Neyse Özdemir Asaf ve Necip Fazıl, Orhan Veli'yı okuyunca Attila İlhan bir tık aşağıda kaldı. Belki de okuduğum kitabı kendisinin ilk kitabı olması sebebiyle de olabilir. İnşallah devamını da getireceğim; çünkü 3-4 tane daha aldım o set içerisinden.

Kitapla ilgili konuşacak olursak; Attila İlhan'ın ilk şiir kitabı. Biraz arka tarafından çalıntı gibi olacak ama daha çok özgürlük, eşitlik ve mutluluk ideali üzerine yazılmış, toplumsal gerçekçi ilk şiirler. Beni etkileyen en fazla olarak savaşlar üzerine yazılmış olması. Hele hele 2. Dünya Savaş'ının üstüne baya düşmüş. Çok etkilendiğimi söyleyemem ama içerisinde elbetteki çok güzel örneklerden faydalandım. Sizlere de tavsiye ederim. Kesinlikle kötü bir kitap değil. Eh idare eder. :) İyi okumalar diliyorum.
190 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Attila İlhan'ın şiirlerini nedense hep aşk şiirleri gibi algılandığını düşünürdüm. Bu kitapta ilk şiirleri ve kırsalda geçirdiği hayat konu edilmiş şiirlerinde. Beteroğlu ismiyle tanınmış ilk zamanlar. Duygularını sohbet havasında aktarıyor şair. Okunmalı.
190 syf.
·2 günde·8/10
Duvar Attila İlhan'ın ilk şiir kitabı.

Attila İlhan'ın 1959'da yazdığı "başlangıçta daima şairler vardı"(bir nevi önsöz diyebiliriz) kısmında yazar duvar kitabını şu şekilde tanımlıyor: ..."duvar'daki öz beraberliğinin yanı sıra, dikkati çeken bir deyiş ikiliğinin altı çizilebilir. bunu da o günlerin çerçevesi içinde düşünmeli. garip'çilerin batı kırması ya da kenar mahalle ağzı şiirine karşı, halkçı ve toplumcu şiir, halk yığınlarını sarsabilecek geniş soluklu bir koçaklama şiiri tutturmak istiyordu. böylelikle, yeni türk şiiri yeni koşullara yerleşirken, hem yüzyıllardır değişe değişe sürdürüp getirdiği milli sesi korumuş olacak, hem de halk şiiri geleneği aydın şairlerin işe karışmasıyla yeni bir kan kazanıp değerlenecekti."

"Toplumsal gerçekçi şiir" tarzında yazılmış okuduğum ilk şiir kitabı. Açıkçası böyle bir şiir tarzının olduğunu(zaten şiir bilgim de iyi değil ne yazık ki) bu kitaptan öğrendim. Bir de İlhan'ın garip'çilerden hoşlanmadığını.

İçinde aşk şiirleri mevcut olmakla beraber bunlar toplumcu şiirden izler taşıyor ve az miktarda yer alıyor.

Kitabın sonunda yazarımız tarafından 1973'de kaleme alınan "meraklısı için notlar" kısmı var. İlhan bu bölümde kitaptaki bölümlerin ve şiirlerin açıklamasında bulunuyor. Şiirde nereden esinlendiğini, nerede yayınlandığını, şiirinin geçirdiği evrim, etkisinde kaldıkları ve o şiir ile ilgili anıları gibi çeşitli bilgiler sunuyor.

Ben bu notları ve şiirleri beraber okuyarak ilerledim. Önce şiiri sonra notu okudum. Notlar kısmı gerçekten ilgi çekici ve güzeldi. Ancak bu beraber okuma sanırım benim için kitabı biraz nesir havasına soktu. Ya da toplumcu şiirle ilk tanışmam olduğu için kendimi şiirlere yeterince veremedim.

Son olarak Ahmet Kaya'nın bestelediği iki şiirle karşılaşmak güzeldi.

Keyifli okumalar dilerim..
190 syf.
·2 günde·7/10
Ne Attila İlhan'ı ne de onun herhangi bir eserini eleştirmek şüphesiz ki boynumun harcı değil. Ancak ben şiirin iki kişi arasındaki aşkı anlattığı yönünü seviyorum. Bu eserde kesinlikle en önemli değerlerimizden -ki bunun başında vatan sevgisi gelmekte- bahsedilse de ben şiir türünde bu değerlerin anlatılmasına ısınamıyorum.
190 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabı elinize alır almaz, şiirleri okumaya başlayınca Atilla İlhan'a hayran olmamak mümkün değil. Eşitliğin, hürriyetin, harbin, aşkın, yalnızlığın bizlere ait olan bütün yangınlarımızın çığlıklarını şiirlere yansıtmış.
212 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Bir denize tutkulu olan bir gençten, denize tutkulu olan bir yazarın incelemesidir bu. Attilâ İlhan... herkes tanımaz. Bende daha düne kadar bilmiyordum, okumuyordum. Nedense okudukça da gözlerim dünyaya daha güzel bakar oldu. Bana Attilâ İlhan’ı sevdiren kişiye de çok teşekkür ediyorum. Duvar kitabı her insanın okuyunca kendi derdine bazen bir söz bazende bunlara ait bir şiir çıkıyor karşınıza. Şiirleri okurken gerçekten içinizin çok iyi duygulara yelken açtığını hissedeceksiniz. Sonuçta bindiğiniz bu geminin kaptanı sizi engin tecrübesiyle güvenli limana götürecektir. Duvar’ı okuduğumda her duyguya ayrı ayrı rastladım. Şimdi kitabı birde Attilâ İlhan’ın kitaptan yazdığı sözü ile inceleyelim;
İlk kitabım olduğu için, ortalığa en iyi çıkmak isteyişim...
Attilâ İlhan bu kitapta sonunda okuyacağınız notlarda belirtiği gibi kitabını gerçekten insanlara bir sevgi ile yazmıştır. Bir yer de dikkatimi Attilâ İlhan’a söylenen bir cümle dikkatimi çekti; ‘ sizde neye dokunsanız onu şiir kılacak bir güç var’. Evet okuyunca bunu anlayabiliyorsunuz. Ne dokunsa resmen şiire bürünmüş diyorsunuz. İncelememi son olarak kitabın arkasında bulan şu sözle bitirmek istiyorum.
‘Attilâ ilhan’ı Attilâ İlhan yapan kitap Duvar’.
212 syf.
·Beğendi·10/10
Elime alırken kıyamadığım 10. İzmit kitap fuarı safahlarından denk gelmiş olduğum 7. basım kitabını bulmuş olmam ile yüreğimde sıcacık bir şiir tutkusu alevlenmişti nedense Attila İlhan bu kitaptan sonra bana daha dolu dolu hissettirmiştir dizelerini.Ben bir duvarım hiç güneş görmedim der. Kabul ediyorum beni bu dizesiyle vurmuştur sevilmeyecek şair değildir ....
190 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitap şiirler kadar şiirlerin poetikası ve şairin sosyal siyasal mücadelesini de anlattığı notları çok değerli. Duvar Attila Ilhan'â şöhret getiren harika bir şiir.
190 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
attila İlhan okurken hissettiğiniz bir şey vardır: bütün kuralları kapı dışarı edersiniz.


bakarsınız Vatan şiiri okurken aşk girmiştir araya
ya da
aşk şiiri okurken düşmüşsünüz vedaya.

İkinci dünya savaşından en çok etkilenen şairlerden biri olarak İlhan, neredeyse her şiirinde Polonya'daki nazi felaketinden korkan çocuğun hislerini duyurur size. Aşk şiirini okurken pek de bir hüsünlenirsinşz özellikle.

Ben en sevdiğim şairlerden birinin bu kitabını sevdim, belâ çiçeği daha profesyonelce olsa da bu da çok güzeldi. Okumanızı öneririm.
Nasıl iş bu,
Her yanına çiçek yağmış,
Erik ağacının,
Işık içinde yüzüyor.
Neresinden baksan
Gözlerin kamaşır.
Oysa ben akşam olmuşum
Yapraklarım dökülüyor
Usul usul
Adım sonbahar.
İşte rüzgar,işte sonbahar yıldızları
işte kalbim,işte şiirlerim
sen gelsen elini alnıma koysan
saçlarını öpsem
ağlasam...
Attila İlhan
Sayfa 143 - Bilgi Yayınevi
dertlerimiz varken tarife sığmaz
saadetten nasipsiz insanlar yaşarken
mümkün mü 'yarin serv-endamına' şiir söylemek
yıldızlara bu kadar bu kadar yakın
hiçbir zaman ağlamadım böyle sevincimden
hiçbir zaman bu kadar yürekten istemedim
Attila İlhan
Sayfa 73 - İş Kültür

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Duvar
Baskı tarihi:
1959
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dost Yayınları
Baskılar:
Duvar
Duvar
Duvar
Duvar

Kitabı okuyanlar 315 okur

  • NietzsChopin
  • Éomer King

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%1.4 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0