Adı:
Duvar Geçen
Baskı tarihi:
1956
Sayfa sayısı:
95
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Le Passe-Muraille
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Duvargeçen
Duvar Geçen
95 syf.
Kitabı okuyalı yıllar oluyor. İçinde irili ufaklı sekiz öykü var, beş ila on beş sayfa arasında öyküler. İlk iki öykü ise harikuladedir: Duvargeçen ve Poldev Masalı. Çevirmeni Tahsin Yücel'dir ve usta işi bir çeviri yapmıştır.

İlk öykü malumunuz, kitaba ismini veren Duvargeçen öyküsü. Yazarın bu öyküdeki kahramanının adı Dutilleul'dür ('Dütiyyöl' diye okunur). Bir memurdur kendisi, 43 yaşındadır, ev-iş arasında mekik dokuyan sıradan bir zağar. Birgün evinde otururken elektrikler kesilir ve kendisinin müthiş ötesi bir yeteneğini keşfeder: Duvarların içinden geçmektedir. Gel zaman git zaman bu yeteneğini paraya dökmeye karar verir, çünkü beş parasızdır ve hırsızlığa başlar. Yaşadağı şehirde terör estirir, soyup soğana çevrdiği kasa odaları, evler, bankalar denizdeki kum gibi olmaya başladığında kendisini kovalayan işinin ehli polis komserine kuyruğu kaptırır ve kodese tıkılır, tabii sadece bir geceliğine, çünkü gece herkes kodesten çekildiğinde duvarların içinden geçerek özgürlüğüne kavuşur. Bakalım bu özgürlük nereye kadar sürecektir...

Marcel Aymé, benim Fransız edebiyatında en çok sevdiğim üç beş yazardan biridir. Neden derseniz, hem bu tip kısa hikayelerde, hiciv edebiyatında, yazdığı uzun romanlarda ve çocuklara özel yazdığı masal ve hikayelerde çığır açmıştır. Muhteşem eğlenceli bir dili vardır, çocuklar için yazdıklarını büyükler, büyükler için yazdıklarını çocuklar bile okuyabilir.

Fransa Paris'te onun için dikilen bir Duvargeçen anıtı vardır, yeri yurdu Uçmağ olsun.

Unutmadan, Duvargeçen hikayesi bende öyle büyük bir etki bırakmıştı ki kendim de bundan esinlenerek bir öykü yazmıştım: Bir Duvargeçen Fotoğrafçının An(ı)ları. Okumak isteyenler için ilişim: https://onsraman.wordpress.com/...tografcinin-anilari/

Elinizden kitap, kalbinizden huzur hiç eksik olmasın.

Süha Demirel, 26 Kasım 2019, İstanbul.

***
Kitabın Künyesi:
Kitabın adı: Duvar Geçen
Yazar: Marcel Aymé
Yaynıevi: Varlık Yayınları
Çeviren: Tahsin Yücel
Baskı: Ağustos, 1956
96 Sayfa
124 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Duvargeçen de, kırklı yaşlarında duvarlardan geçebilmek gibi ilginç bir özelliği olduğunun farkına varan Dutilleul'un ilginç ve komik öyküsü anlatılmış. Yazarın anısına Fransa'da, duvarın içinden geçmekte olan bir Marcel Ayme heykeli yapılmış.
Kitaptaki ikinci öykünün ismi ise Poldev Masalı. Daha çok "Alayın orospusu" ismiyle daha önceden bildiğim bu öykünün Marcel Aymeye ait olduğunu görmekte hoşuma gitti. Kitaptaki diğer öykülerde en az bu ikisi kadar başarılıydı.
“Önemli olan içimizde hiç kötülük olmadığım bilmek. Nice insanlar tanırım ki, söyledikleri gibi hiç kötülük yapmamış olsalar bile bu kadarını söyleyemezler. Çok tanırım böylelerini, o kadar çoktur ki sayamazsın!”
“Onlar gibi olmaktansa kendim olurum, daha iyi, işte bu kadar!” dedi.
“Ya ben! Bu heriflerle nasıl yaşayabildiğimi düşünüyorum da!... Hiçbir şeye üzülmez oluyorum artık!”
“Gerçekten de böyle olmak gerek,” diye içini çekti Finard. “Bereket versin, herkes onlar gibi değil. Ne de olsa ötekilerden daha iyileri var yığının içinde.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Duvar Geçen
Baskı tarihi:
1956
Sayfa sayısı:
95
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Le Passe-Muraille
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Duvargeçen
Duvar Geçen

Kitabı okuyanlar 21 okur

  • Süha Demirel

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%12.5 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0