Duygusal Zeka Neden I Q' Dan Daha Önemlidir?

8,2/10  (34 Oy) · 
84 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.938 gösterim
"IQ" ile ölçülen zeka, insanların okul ve iş yaşamındaki başarısını belirleyen değişmez bir etken midir? Öyleyse, neden yüksek IQ'lu çocuklar, ortalama IQ'ya sahip arkadaşlarına göre hayatta daha başarısız olabiliyor?

Dr. Daniel Goleman, psikoloji alanında çığır açan bu kitabında, "EQ"nun "IQ"dan daha önemli olduğunu kanıtlıyor. "Duygusal zeka"yı, özbilinç, azim, dürtülerini frenleme, başkalarının duygularını paylaşabilme gibi özellikleri içeren bir zeka olarak tanımlıyor.

Araştırma bulgularına göre, duygusal zeka yoksunluğu, kişinin aile yaşamından mesleki başarısına, toplumsal ilişkilerinden sağlık durumuna kadar birçok alanda çok kötü sonuçlar doğurabiliyor. Ancak, Dr. Goleman'a göre, duygusal zeka doğuştan gelen bir özellik değil. İnsan beyninin yapısı dolayısıyla, çocuklukta alınan duygusal dersler, yaşam boyunca davranış tarzını belirliyor.

Başta eğitimciler ve ana-babalar olmak üzere, herkesin ufkunu açan bu kitabın çok önemli bir toplumsal mesajı da var: Demokrasinin topluma ne ölçüde mal olduğu, bireylerin duygusal zeka düzeyiyle doğrudan bağlantılı.
(Arka Kapak)
Mêrxwas 
30 May 00:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

insanın kendisini farklı yönlerden anlaması açısından öğretmenlerin ve özellikle ebeveynlerin okuması gerektiği bir kitap. kitap bilişsel zekadan çok duygusal zekanın önemini anlatıyor bize. kitabı okduktan sonra bireylere ve kendime karşı olan sorumlulukların önemini daha iyi anlıyorum. özellikle bireylerle daha iyi bir iletişim kurmak ve daha yakından taniyabilmek için yol gösterici bir kitap oldu. bireylerde duygusal zeka ve duygusal farkındalığın da etkisi olarak başarılarının büyük bir payı olduğunu kavratiyor bizlere.ayrıca bireylerin bilişsel zekalarina önem vermekle beraber düş ve duygularına da önem verilmesini görebilirsiniz.

gece kuşağı 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Beynimizin çalışma yapısını anlaşılır ve akıcı bir dille anlatıyor. Özellikle beyinin rüya görmemize neden olan arşivleme sistemini anlattığı kısımlar gerçekten ufuk açıcıydı.

Kendimizi daha iyi anlamak istiyorsak, önce beynimizi tanımalıyız. Mutlaka okunması gereken bir kitap. Özellikle ebeveynler önce kendileri okusun sonra çocuklarına okutsunlar.

Ali Osman Sarı 
25 Şub 01:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Evet burdan sadece velilere değil, öğretmenlik mesleği ile uğraşanlara sesleniyorum.Bu kitapta pek çok konu var. Bence en önemlisi sinirlerimize hakim olmak.Öğretmenler sinirlerine hakim olamazlarsa ömürlerinden ömür gider ve pek çok değeri kaybedebilirler. Daniel Goleman bu konuda önemli tespitlerde bulunuyor. Öğrenciler için yaptıklarımız, katlandıklarımız göze alınınca meslek zor bir meslek. Ama çözüm basit: Dertlenmeyeceksin, hatta bana kalırsa kafana takmayacaksın. Sadece görevini yerine getireceksin. Emin olun alan öğrenci alacağını alıyor zaten. Peygamber efendimiz İslam'ın ilk yıllarında müslümanların sayısı artmayınca çok üzülmüş ve acaba ben bu görevi yerine getiremiyor muyum? diye kendisinden şüphe etmişti. Allah,bunun üzerine Duha suresini indirdi.Ve Ona dedi: Üzülmene gerek yok. Sen üzerine düşen görevi yerine getir. Gerisi bize kalmıştır. Biz dilemedikçe kimse İslamla şereflenemez. Buradan anladığım.Biz sinirlerimize hakim olmazsak,kendimizi üzersek bir yere varamayız.bırakalım su aktığı yeri bulsun. O suyun sahibini merak edenler eminim ki kaynağına da gereken saygı ve sevgiyi göstereceklerdir.

Özdemir 
17 Oca 22:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eğitimcilerin ve anne-babaların hatta anne baba adaylarınında okuması gereken bir kitap. Duygusal zekanın normal zekadan daha önemli olduğunu vurguluyor ve duygusal zekası yüksek çocuklar hayatta çok daha başarılı oluyorlar.

Gülten Bilicen 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

2 kez okumama rağmen doymadığım bir kitap.
Aslında IQ su yüksek olanlarin EQ su yuksek olanlar kadar basarili olmadigini anlayacaksınız.
Beyin ve işleyiş tarzı hala teorilerle açıklamaya çalışılmaktadır. 1999 yılında kitabı ilk okuduğumda neokortex,limit sistem vs havada olan bilgilerdi,şimdi kognisyon derslerinde dahada oturan bilgilerle anlıyorum ki zamanına göre oldukça ileri bir kitap.

Macit Mete Oğuz 
01 Ara 2016 · Kitabı okudu · 33 günde · 5/10 puan

Kitap temel olarak duygusal zekanin ne oldugu ve neden önemli oldugu konusunu isliyor. Kitapta bu ana tema tekrar tekrar benzer orneklerle anlatilmis. Beynin genel isleyisinin anlatildigi sayfalar disinda ilgimi ceken pek bir yer olmadi, zaten gunluk hayatta cok kez duydugumuz kavramlar sikca tekrarlanmis... Ben kitaptan bekledigim faydayi alamadim.

İsmail Altunbüker 
 24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanin ilerde hayatında yaşadıklarına tepki vermesinde rol oynayan duygusal zekasının oluşumu küçük bir çocukken baslar. Duygusal zeka bir insanin içe dönük ya da dışa dönük olmasında, çocuklukta yaşadığı deneyimler, ailenin tutumu, sosyal hayattaki vazifesi, mesleki hayattaki basarisi, başarısızlığı, özel ilişkilerindeki durumunu belirler. Kısaca faydalı, tavsiye ederim.Keyifli okumalar Türkiye ...

selçuk idekçi 
11 Şub 03:30 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

insanı rahatlatan bir kitap kaygılardan tasalardan uzaklaştırıyor okunmalı bir kişisel gelişim kitabı...Yeni yeni okuma alışkanlığı kazanıyorum her okuduğum aklıdma kalmıyor ama güzel aydınlatıcı bilgilendirici rahatlatıcı ve stresi azaltıcı bir etkisi var kitabın ...

Ahmet Turan Gülyurt 
07 Şub 2016 · Kitabı okudu · 394 günde · 10/10 puan

Bilinç altı hafıza ve davranışların farkına varılmasını sağlayan en iyi kitaplardan biri hem kendinize hem insanlara karşı tutumunuzu değiştirme gücü olan ender kitap

Kitaptan 9 Alıntı

"Sana bütün bunları kim öğretti, Doktor?"
Yanıt anında geldi:
"Acı çekmek."
-Albert Camus, Veba

Duygusal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 211 - Varlık yayınları)Duygusal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 211 - Varlık yayınları)
Gülten Bilicen 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yaşam düşünenler için bir komedi, hissedenler içinse bir trajedi.

Duygusal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 29 - Horde Walpole)Duygusal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 29 - Horde Walpole)
Gülten Bilicen 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kişi gerçeği kalbiyle görür; esas olan gözle görülemeyendir.

Duygusal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 17 - Antoine De Saint-Exupery, Küçük Prens)Duygusal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 17 - Antoine De Saint-Exupery, Küçük Prens)
meryem sezer 
08 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Erkeklerin bir ilişkideki sorunları ortaya koymakta gösterdiği yavaşlık, hiç şüphesiz, yüz ifadesinden duyguları okumakta beceriksiz oluşlarıyla katmerlenmektedir.

Duygusal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 182)Duygusal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 182)
merve tan 
09 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birçok Amerikan ailesi çocuğunun zayıf yönlerini kabullenip iyi olduğu alanlarda yoğunlaşmasını isterken, Asyalılara göre çocuğun dersleri iyi değilse gece daha geç saatlere dek çalışması ve bu da yetmiyorsa sabah erken kalkıp çalışması gerekiyor." Yeterli çaba gösterilirse herkesin okulda başarılı olabileceğine inanıyorlar."

Duygusal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 118)Duygusal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 118)
merve tan 
09 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir insan tasalanmaya ne kadar yatkınsa, akademik başarısının da neyle ölçülürse ölçülsün -sınav notları, not ortalaması veya başarı testleri- o kadar düşük olduğu ortaya çıkmıştır.

Duygusal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 123)Duygusal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 123)
merve tan 
 09 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yalnız kalma stratejisi; morali bozuk olanlara genellikle çekici gelen bu strateji çoğunlukla üzüntüye bir de yalnızlık hissi katmaktan başka işe yaramaz !!

Duygusal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 106)Duygusal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 106)
merve tan 
09 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Neden öfkelendiğimiz hakkında ne kadar uzun düşünürsek, öfkemizi haklı çıkaracak o kadar çok " iyi neden " icat edebiliriz !

Duygusal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 93)Duygusal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 93)
merve tan 
09 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir yüzün kuzenimizin olup olmadığını ayırtt eden hipokampustur. Ondan pek hoşlanmadığınızı ekleyen ise amigdaladır !

Duygusal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 48)Duygusal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 48)

Kitapla ilgili 1 Haber

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap MEB'in bu sene ilk defa uyguladığı aday öğretmen yetiştirme süreci kapsamında aday öğretmenlerin okuyacağı kitaplar ve aday öğretmenlerin izleyeceği filmler belli oldu. Stajyer öğretmenler 24 haftalık stajyerlik sürecinde bu kitapları okuyacak, filmleri izleyecek ve bir değerlendirme formu hazırlayacak.