E/Babil Yazıları

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
2 beğeni  · 
750 gösterim
Enis Batur, 1974-95 yılları arasında yazdığı yazınsal denemelerin yarısını "Yazının Ucu"nda bir araya getirmişti. "E/Babil Yazıları" ile bu dönemin bütün yazınsal ve eleştirel denemeleri toplanmış oluyor. 14'ü ilk kez burada kitaplaşan 56 deneme yer alıyor.

Bazı başlıklar: Denemecinin Ahtapot Olarak Portresi / Beyin Tutuşması / Nazım Hikmet'in Treni / Saray Şairleri, Şiir Sarayları / Şiir ve Fal / Gerçeğin Halleri / Şiirin Yapımı / Siyah Bir Çanta Aranıyor / Harp ve Manevra / Sanki / Öldükten Nice Sonra Sahibini Rahatlatmak için Bir Geceliğine Geri Dönen Kedi / Okumak, Anlamak, Anlaşmak, Frankfurt Okulu'nun Estetik Kuramına Giriş / Çoğul Okuma / Estetik Ütopya / Eleştiri Üzerine Söyleşi.
emine çelikbaş 
07 Ara 2014 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · Puan vermedi

Deneme okumak bir beyin tutuşmasıdır ki şu an yaşıyorum ve metni okuduktan sonra aşağıdan bir şıkkı seçme zorunluluğum varmış hissindeyim. Her cümle, yeni bir yazar ve eser kıyasıyla kendini tanımlıyor. Enis Batur'un dediği gibi bir kıvılcımla doğup büyüyor her deneme ve yine o kıvılcıma dönüyor. Başladığın noktaya tekrar ulaşma çabasıyla sorular sorgulamalar... Yazı, yoruyorsa beni ve yazdırıyorsa bana mükemmeldir, inanılmazdır. Hele de henüz 24. sayfasında geziniyorsam 385 sayfalık kitabın.

07.12.14,02:21