E/Babil Yazıları

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
2 beğeni  · 
748 gösterim
Enis Batur, 1974-95 yılları arasında yazdığı yazınsal denemelerin yarısını "Yazının Ucu"nda bir araya getirmişti. "E/Babil Yazıları" ile bu dönemin bütün yazınsal ve eleştirel denemeleri toplanmış oluyor. 14'ü ilk kez burada kitaplaşan 56 deneme yer alıyor.

Bazı başlıklar: Denemecinin Ahtapot Olarak Portresi / Beyin Tutuşması / Nazım Hikmet'in Treni / Saray Şairleri, Şiir Sarayları / Şiir ve Fal / Gerçeğin Halleri / Şiirin Yapımı / Siyah Bir Çanta Aranıyor / Harp ve Manevra / Sanki / Öldükten Nice Sonra Sahibini Rahatlatmak için Bir Geceliğine Geri Dönen Kedi / Okumak, Anlamak, Anlaşmak, Frankfurt Okulu'nun Estetik Kuramına Giriş / Çoğul Okuma / Estetik Ütopya / Eleştiri Üzerine Söyleşi.
emine çelikbaş 
07 Ara 2014 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · Puan vermedi

Deneme okumak bir beyin tutuşmasıdır ki şu an yaşıyorum ve metni okuduktan sonra aşağıdan bir şıkkı seçme zorunluluğum varmış hissindeyim. Her cümle, yeni bir yazar ve eser kıyasıyla kendini tanımlıyor. Enis Batur'un dediği gibi bir kıvılcımla doğup büyüyor her deneme ve yine o kıvılcıma dönüyor. Başladığın noktaya tekrar ulaşma çabasıyla sorular sorgulamalar... Yazı, yoruyorsa beni ve yazdırıyorsa bana mükemmeldir, inanılmazdır. Hele de henüz 24. sayfasında geziniyorsam 385 sayfalık kitabın.

07.12.14,02:21

Kitaptan 15 Alıntı

emine çelikbaş 
10 Ara 2014 · Kitabı yarım bıraktı · İnceledi · Beğendi

Hakikat'ın barındırdığı Anlam, Anlam'ın barındırdığı Hakikat, Dil ile örtüşüyor mu? Nedir dile gelen? Hakikat'ın kendisi mi, yalnızca bir parçası ya da biçimi mi? Yazdıklarımız, söylediklerimizi yazmak, söylemek istediklerimizin aynası mı? Doğruyu mu dile getiriyorum, doğru mu dile geliyor, doğru dile gelir mi, dilin kendi başına bir doğrusu mu var?

E/Babil Yazıları, Enis Batur (Sayfa 77)E/Babil Yazıları, Enis Batur (Sayfa 77)
emine çelikbaş 
09 Ara 2014 · Kitabı yarım bıraktı · İnceledi · Beğendi

Kozmos'un içindeki Kaos'un ve düzen tasasının bir kıyısında, anlamın sıfır noktasına teğet bir duruşta, koyu sevdayla ölüm korkusu arası söz alır ya da tıkanırız. Şiirimiz varsa, buradadır, başka bir zamanda ve yerde değil.

E/Babil Yazıları, Enis Batur (Sayfa 56)E/Babil Yazıları, Enis Batur (Sayfa 56)
emine çelikbaş 
09 Ara 2014 · Kitabı yarım bıraktı · İnceledi · Beğendi

Düşünürken, Nietzsche'nin "inanç, doğruyu bilmeme isteğidir" sözü vazgeçilmez bir motto olarak yanıbaşımda durur ya, insan her zaman düşünmez, düşünmek istemez.

E/Babil Yazıları, Enis Batur (Sayfa 64 - Nietzsche)E/Babil Yazıları, Enis Batur (Sayfa 64 - Nietzsche)
emine çelikbaş 
09 Ara 2014 · Kitabı yarım bıraktı · İnceledi · Beğendi

En büyük, sarsılmaz iktidar zaman mıdır, örneğin? Yoksa kaos, kosmos, anlam, sıfır, ölüm, aşk, susku mudur? Kurcalarız.

E/Babil Yazıları, Enis Batur (Sayfa 56)E/Babil Yazıları, Enis Batur (Sayfa 56)
emine çelikbaş 
10 Ara 2014 · Kitabı yarım bıraktı · İnceledi · Beğendi

Gerçekten de bir zamanlar insanlık tek bir dil ile anlaşıp iletişim kurarken, kapıldığı kibir seli nedeniyle Tanrı'nın ya da tanrıların gazabına mı uğramış; dillere, lehçelere, ağızlara ve çeşitli 'işaret imparatorlukları'na sonradan mı bölünmüştür? Ademoğlunun geçmişi, adına Tarih dediğimiz akıp gitmiş zaman çölü kunt bir magma temelde: Bizi en fazla kurcalayan soruların karşılıkları henüz boşlukta durmaktadır.

E/Babil Yazıları, Enis Batur (Sayfa 76)E/Babil Yazıları, Enis Batur (Sayfa 76)
emine çelikbaş 
07 Ara 2014 · Kitabı yarım bıraktı · İnceledi · Beğendi

Graphomanie: Yazma hastalığı, mektuplar, günlükler, aile kronikleri (yani kendisi ya da yakınları için yazmak) değil ama kitaplar yazma isteğidir (yani bilinmeyen bir okuyucu kitlesine sahip olmak). Bir biçim yaratma hastalığı değil, kendi benini başkalarına empoze etmedir.

E/Babil Yazıları, Enis Batur (Sayfa 33 - Milan Kundera - Gülüşün ve Unutuşun Kitabı)E/Babil Yazıları, Enis Batur (Sayfa 33 - Milan Kundera - Gülüşün ve Unutuşun Kitabı)
2 /