1000Kitap Logosu
Eat, Pray, Love
Eat, Pray, Love
Eat, Pray, Love

Eat, Pray, Love

OKUYACAKLARIMA EKLE
6.7
317 Kişi
1.525
Okunma
225
Beğeni
17,8bin
Gösterim
334 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 9 sa. 28 dk.
Basım
İngilizce · Riverhead Books · 1 Şubat 2007 · Karton kapak · 9780143038412
Diğer baskılar
Ye Dua Et Sev
Ye, Dua Et, Sev
Eat, Pray, Love
Ye Dua Et Sev
Around the time Elizabeth Gilbert turned thirty, she went through an early-onslaught midlife crisis. She had everything an educated, ambitious American woman was supposed to want—a husband, a house, a successful career. But instead of feeling happy and fulfilled, she was consumed with panic, grief, and confusion. She went through a divorce, a crushing depression, another failed love, and the eradication of everything she ever thought she was supposed to be. To recover from all this, Gilbert took a radical step. In order to give herself the time and space to find out who she really was and what she really wanted, she got rid of her belongings, quit her job, and undertook a yearlong journey around the world—all alone. Eat, Pray, Love is the absorbing chronicle of that year. Her aim was to visit three places where she could examine one aspect of her own nature set against the backdrop of a culture that has traditionally done that one thing very well. In Rome, she studied the art of pleasure, learning to speak Italian and gaining the twenty-three happiest pounds of her life. India was for the art of devotion, and with the help of a native guru and a surprisingly wise cowboy from Texas, she embarked on four uninterrupted months of spiritual exploration. In Bali, she studied the art of balance between worldly enjoyment and divine transcendence. She became the pupil of an elderly medicine man and also fell in love the best way—unexpectedly. An intensely articulate and moving memoir of self-discovery, Eat, Pray, Love is about what can happen when you claim responsibility for your own contentment and stop trying to live in imitation of society’s ideals. It is certain to touch anyone who has ever woken up to the unrelenting need for change.
4 mağazanın 7 ürününün ortalama fiyatı: ₺25,27
6.7
10 üzerinden
317 Puan · 47 İnceleme
彡 GÜLEᖇ 彡
Ye Dua Et Sev'i inceledi.
456 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
5/10 puan
Eveet sonunda günlerdir elimde sürünen kitabı bitirdim. Sürünen diyorum çünkü hiç beklediğim gibi değildi, ben biraz daha keyif alırım diye düşünmüştüm. Uzun zamandır üst üste klasik okuduğum için farklı birşey havamı değiştirir sanmıştım ama bana kattığı tek şey bıkkınlık oldu Tabi ki güldüğüm espriler üzüldüğüm bölümler oldu. Özellikle Elizabet'in içsel huzuru bulmak için denediği birçok yolu merakla okudum çünkü meditasyon yapmakla ilgili yazıları okumayı severim. Neden bu kadar çok sıkıldın derseniz anlatayım yazar kitapta neredeyse her şeyin tarihini anlatıyor. Tam konuya odaklanıp dikkatimi verecekken bir bakıyorum ufacık bir kelimenin veya mekanın tarihine dönmüşüm. Birisine selam verse o selamın tarihine gidiyor, dondurma yemeye gitse malzemesinin tarihine gidiyor. Sonrasında konular dağıldığı için çok yoruldum ve sıkıldım zaten fazla diyalog bile yok daha çok bir mektup, bir günlük gibi ilerliyor kitap . E birde 500 sayfa yani Kısacası kitabı bitirdikten sonra filmini bir an önce izlemeliyim demedim. Hatta izleyeceğimi sanmıyorum. Beğenen herkese saygım var ama ben birine tavsiye eder miyim ? Hayır !
Ye Dua Et Sev
6.7/10
· 1.525 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
booksmalayf
Ye, Dua Et, Sev'i inceledi.
485 syf.
·
7 günde
·
Puan vermedi
Həyata baxışımı dəyişdirən bir kitab oldu. Çətinliklərın zaman axınında yox olduğunu bilirsən. Axışda qal, dərk et və yaşa.. Roma’nı çox sevdim. O yeməkləri bir gün dadmaq istəyirəm
Ye, Dua Et, Sev
6.7/10
· 1.525 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3