1000Kitap Logosu
Resim
7.4
10 üzerinden
483 Puan · 80 İnceleme
181 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Ebedi Koca/Kadın Budalası
Dünya edebiyatının büyük yazarı Dostoyevski'nin Ebedi Koca romanı iki erkeğin hayatlarının bir kadın karakter vasıtasıyla kesişmesini ve beraberinde gerçekleşen olaylar zincirini ele almaktadır. Dostoyevski yazdığı bu romanda baş karakterlerin; Velchaninov ve Pavel Pavlovitch'in aşk, nefret, suçluluk üçgenindeki insanlık hallerini gözler önüne seriyor. Böyle basit bir konuyu sıradan bir yazar ele alsaydı vasat bir eser ortaya çıkabilirdi fakat üstadın oluşturduğu tiplemeler ve düşünce tahlilleri dikkate alındığında bence takdire şayan bir yapıt oluşmuş. Eseri başyapıt yapan olaydan ziyade insan bilincinde oluşan çelişkilerin dışavurumunu okura kendi yorumunu kattırarak sezdirmesidir. Okurken bu iyi insan, bu kötü insan diyerekten belli bir kalıba girmiyorsunuz. Yazarı işte bu yüzden de seviyorum, bana balık vermesin balık tutmayı öğretsin değil mi.. "Ebedi Koca nedir?" sorusuna cevabı okuyarak elde etmelisiniz ki burada açıklayarak kitaba olan merakınızı kaçırmak istemem. Romanın sonunda yazarın Sibirya sürgününde yazdığı bu eserle kendi içindeki Sibirya'ya indiğine değiniyor. Not: Nietzsche ''Bir şeyler öğrendiğim tek psikolog Dostoyevski'dir''der.
Ebedi Koca
7.4/10 · 2.066 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
180 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
"Bu adamlar, dünyaya ebedî koca, daha doğrusu yalnızca koca olmak için gelmişlerdir. Böyle bir erkeğin dünyada evlenmekten başka görevi yoktur. Evlendikten sonra, yaradılıştan karakter sahibi olsa bile, hemen karısının bir parçası halini alır. Bu gibi kocaların belirmesi alınlarındaki malûm süstür." diyor Dostoyevski kitabında. Ebedi kocalar, okuduğum özellikle de 19.asır edebiyat eserlerinde sık karşılaştığım karakterlerdir. Ama adlarının ebedi koca olduğunu ilk defa Dostoyevski'nin bu kitabıyla öğrendim. Yazar kitapta, bu tip kocalara, sadece genel bir isim vermekle kalmıyor, aynı zamanda da onlardan birini ele alarak bu kişilerin genel özelliğini bize tanıtıyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi klasik eserlerde sık karşılaşılan bir tiplemedir ebedi koca. Okuduğum Balzac, Zola, Tolstoy, France, Stendhal eserleri başta olmak üzere 19.asır romanlarında bir çok defalar onlarla karşılaştım. O dönemin yaşam tarzında gerçekten varlar mıydı, yoksa sadece roman karakterleri miydi bilemiyorum. Ama bu kadar yazar karakter olarak onları alıyorsa demek ki gerçeklik payları da vardır diye düşünmeden edemiyor insan. Bu kitapta Dostoyevski, kendine has karakter yapısına uygun olarak seçtiği bir ebedi koca tiplemesinin, karısının aşıklarından birisi ile olan ilişkisini anlatmaktadır. Burada şunu da belirtmek isterim. Diğer yazarların ebedi koca tiplemelerini çok varlıklı insanlardan seçmelerine karşılık Dostoyevski daha halktan birini tercih etmiştir. Bu durum tamamen yazarın kendi karakterlerine has bir durumdur bence. Ben beğenerek okudum , okunmasını da tavsiye ederim.
Ebedi Koca
7.4/10 · 2.066 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
181 syf.
·
14 günde
·
3/10 puan
Başlarda merak uyandıran ortalarda insanların yani erkeklerin bir çeşidini anlatan sonrada saçma bir şekilde biten bir kitap oldu benim için başladığıma pişman oldum ama yarım bırakmakta istemedim şahsi fikrim saçma biti aklımda yer edinecek bir sarsıntı beğenme bırakmadı.
Ebedi Koca
7.4/10 · 2.066 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
200 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Freud: Dostoyevski olmasaydı eğer, psikanaliz biraz beklemek zorunda kalacaktı.
Nedense Suç ve Ceza'nın gölgesinde kalmış olsa da hatta dünya edebiyatında kıyıda köşede kalmış olsa da bence şanı ve sanatı teslim edilmesi gereken bir baş yapıt ve hatta psikanaliz biliminin temellerine öncülük eden olaylara sahiplik yapan kritik ve önemli bir eser. Ayrıca "Kadın Budalası" ismi başta biraz akla tereddütler ya da farklı anlamlar getirse bile insanın ruh derinlikleri, dönemin özellikleri ve özellikle kadınlara bakış açısı, toplum-birey ilişkilerini derin psikolojik tahlillerle anlatan enfes bir eser olmuş. Yaklaşık 190 sayfa kadar olmasına rağmen yazar tarafından insan psikolojisi karmaşık olduğu halde öylesine derinlemesine incelenmiştirki olayların örgüsünü kaçırmamak gerçekten güç fakat bu durum akıcı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Daha önce Freud'un birkaç eserini okuduğum için birçok olay örgüleri arasında benzerlikler olduğunu farkettim ve aslında Freud'un yazardan ilham aldığı aşikardır. Freud'un psikanaliz biliminde temel olarak ele aldığı: ego savunma mekanizmaları, baskılama, karşıt tepki oluşumu, rasyonalizasyon gibi kavramlar; eserimizde olay örgüsü olarak lanse edilmiştir. Hatta daha dikkatimi çeken bir nokta ise rüyalarda ve dürtülerde bilinçsizce ortaya çıkan materyallerin tasvirlerini de eserde sıklıkla mevcut ve aslında Dostoyevski, belki farkında olmadan sürrealizme yer vermiş... Roman karakterleri Rusça olduğu ve bana zor geldiği için isim belirtmeden kısa bir özet yapacak olursam: Romanın kahramanı geçmişte iyi bir dostu olan arkadaşının karısı ile yasak bir aşk yaşar, Aldatan kadının ölümünden sonra onun kendisine karşı sadakatsizliğini hatta en yakın arkadaşıyla aldattığını öğrenir. Olayların ve kitabın asıl örgüsü bu noktada başlamaktadır. Roman kahramanının yasak aşktan aslında bir kızı olmuştur ve kızı kendisi sahiplenmek istemiştir. Annesi de ölmüş olan kız bu duruma alışamaz ve aşırı üzüntüden ölür. Eskiden beri dostu olduğu için çok sevdiği olan en yakın arkadaşının eşini aldatarak çocuk sahibi olması hatta çocuğun ölmesi üzerine aldatılan kişi arkadaşından nefret eder ve kin tutmaya başlar... daha sonra aldatılan kişi tekrar lise çağında olan bir kızla evlenmek ister fakat arkadaşı yine buna mani olur ve başka birisiyle evlenmek zorunda kalır ve bambaşka bir hayatı olur... Kitapta en beğendiğim alıntı: "Acımı içiyorum ve bundan sarhoş oluyorum. O zaman çektiğim acının niteliği değişiyor ve kendimi bambaşka bir insan zannediyorum." Küçük bir tavsiye: Suç ve Ceza, Karamazov Kardeşler, Yer Altından Notlar, İnsanlık Budalası kitapları derin psikolojik analizler içerdiği için arka arkaya okunmaları aynı kitabın farklı bölümleri gibi anlamak açısından bütünlük sağladığı için faydalı olur. Bu dört kitabın üzerine Fred'u okumak ise tabiri caizse cila çekmek olur... İyi okumalar:)
Kadın Budalası
Fyodor Dostoyevski
Kadın Budalası
7.4/10 · 2.066 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
2
3
4
...
9
82 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.