Ebu Hanife Müsnedi

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
548 gösterim
İmamı Azam Ebu Hanife 80. Hicri yılda doğdu. 150. Hicri yılda (Miladi 767) vefat etti.

İmamı Azam Hanefi Mezhebinin kurucusudur. İctihadlarında dörtbinden fazla hadis kullanmıştır. İmamı Şafii onun hakkında, insanlar fıkıhda Ebu Hanife'ye ıyaldır demiştir.

Hadis ve fıkıh ilmini devrinin ulemasının ileri gelenlerinin çoğundan bizzat tahsil etti. İlmi kelama ait Fıkhı Ekber isimli kitabı vardır.

Müsned ise İmam'ın naklettiği hadislerin toplandığı eseridir.İmam-ı Azam Ebu Hanife Müsnedi.Eser, ünlü Hanefi alim Haskefi`ye ait ve Safvet es-Seka tarafından 1962 yılında Kahire`de neşredilmiş. Eser dilimize, Diyanet İşleri Başkanlığı, Konya- Selçuk Eğitim Merkezi`nde Fıkıh Usulü öğretim üyesi olarak çalışmakta olan Ali Pekcan tarafından çevrildi.Hanefi mezhebinin kurucusu olan İmam-ı Azam tarafından rivayet edilen hadisleri bize ulaştıran bu son derece önemli eser, kuşe kağıda basılmış ve özenle ciltlenmiş.Eserin girişinde mütercim tarafından kaleme alınan önsözün ardından müsnedler hakkında genel bir bilgi ve İmam Ebu Hanife`nin Müsnedi hakkında genel bir değerlendirme sunulmaktadır. Sonrasında İmam Ebu Hanife`nin hadis ilminde zayıf olduğuna dair ortaya atılan iddia`nın tahlil edildiği bir bölüm bulunmaktadır. Kitabın sonunda da hadislerin tahrici yer almaktadır.İmam-ı Azam Ebu Hanife Müsnedi, mutlaka okunması gereken çok kıymetli bir eser.http://www.kitaptakipcileri.com
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  263
 • ISBN:
  9756337196
 • Çeviri:
  Ali Pekcan
 • Yayınevi:
  Armağan Kitaplar
 • Kitabın Türü: