Ebu Müslim Horasani Bir İhtilalcinin Hikayesi

9,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
684 gösterim
Ebu Müslim Horasani İslam tarihinin tanığı ve sanığıdır. Emeviler ve Abbasiler döneminin halk kahramanıdır. Sadece tarihin figüranı değil başaktörüdür. Gerçek bir tarih yaratıcısıdır o Horasan Spartaküsü derler adına. Köle iken ihtilal önderliğine yükselen bir efsane insandır. Bu yüzdendir ki bölge halklarından Kürtler Türkler Acemler ve Araplar kendisine sahip çıkmış onu öz evlatlarıymış gibi benimsemiş her kavim Ebu Müslim bizdendir diyebilmiştir.Adına menkıbe ve destanlar yazılmış Batıni akımlarca tanrı insan olarak algılanmıştır. Ebu Müslim ölmemiş ak güvercin donuna bürünüp gökkuşağında gezer olmuş Alevi tarihinin klavuzluğunu yapmıştır. Ona türlü adlar verilmiştir Köle İbrahim İbrahim bin Osman Heyyekan Hetkan Abdurrahman bin Müslim Bihzadan Horasan Teberdarı vs. Adı gibi kökeni de esrar perdesiyle örtülüdür. Hayatı gizem doludur. Tarihte böylesine aktif rol oynayıp da yaşam öyküsü bilinmeyen çok az insan vardır.Kürt ve Türk kökenli Aleviler çevresinde çok sevilen Türk İslamcı kesimlerin polemiklerine muhatap olan Ebu Müslim hakkında yazılı eser bulmak oldukça zordur.Kitapta Ebu Müslim gerçeği ortaya konulurken olaya tatlı bir masal öykü havası verilmektedir. Bu çalışma belgesel öğelerle süslenmiş bir roman denemesidir. Okurken aynı zamanda Aleviliğin oluşumu da tanık olunmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  274
 • ISBN:
  9786054399253
 • Yayınevi:
  Berfin Yayınları
 • Kitabın Türü:
Erhan Kurupınar 
03 Eki 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ali'siz Alevilik kitabında islam tarihi ile ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olmuştum.Bu kitapta yine aleviliğin doğuş süreci emevi saltanatının yıkılışı ve abbasoğullarının diğer batıni hareketlerle birlikte örgütlenip başkaldırmalarını konu edinmiş.Ancak hikaye şeklinde ve sürükleyici bir anlatımı var.Kitabın ortalarına doğru Ebu müslim ortaya çıkıyor ve faaliyetleri kişiliği vb.değiniyor.

Kitaptan 1 Alıntı

Erhan Kurupınar 
04 Eki 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

O bir horasan Spartaküs'ü idi. Dolu dolu yaşadı, dobra dobra konuştu, aklına koyduğunu yaptı. Kılıcı sayesinde yükseldi, kılıçla öldü. Öldü ama davası bitmedi.

Ebu Müslim Horasani, Faik Bulut (Sayfa 272)Ebu Müslim Horasani, Faik Bulut (Sayfa 272)