Ebu Zer : Emevi Dinciliğine Karşı Mücadelenin Öncüsü

9,4/10  (5 Oy) · 
9 okunma  · 
6 beğeni  · 
265 gösterim
Son yıllarda Türkiye bir zulümler arenasına dönüştürülerek korkunç bir çehre değişikliğine uğratıldı. Bu zulümleri kotaranların resmi iktidar kanadı da ona 'paralel' destek veren kanadı da Emevi dincisiydi. Akıl, dürüstlük ve aydınlığı nefes alamaz hale getiren bu dinci koalisyonun icraatı, temelde Allah ile aldatmaya dayandığı için koyu bir Emevi faşizmi sergilemiştir. On yılı aşkın süre bu Emevi faşizminin kahrı altında inleyen Türkiye'de İslam tarihini bilen herkes her gün birkaç Emevi icraatına tanık oldu. Bu tanıklık, elbette ki akla sürekli bir biçimde Ebu Zer'i getiriyordu. Çünkü Emevi zulmüne ilk fiili karşı çıkış ondan gelmiştir.

Bu arada, Türkiye'yi kasıp kavuran Emevi faşizmine büyük bir direniş başlamıştı: Dünyanın ve tarihin Gezi Eylemleri veya Özgürlük Direnişi diye andığı bu büyük eylem, hak mücadelesinin cesur ve mustarip öncüsü Ebu Zer'i gündeme iyice oturtmuştu.

Gezi Direnişi'nin, bu eserin son bölümünde bir fasıl yapılması, tarihin isteğidir.

Kitaptan 24 Alıntı

ali bekdas 
24 Mar 12:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen. Ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.
Karl Marx

Ebu Zer : Emevi Dinciliğine Karşı Mücadelenin Öncüsü, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 112)Ebu Zer : Emevi Dinciliğine Karşı Mücadelenin Öncüsü, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 112)
ali bekdas 
29 Mar 22:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dincilik, Allah ile para yan yana geldiğinde tarih boyunca hep parayı tercih etmiştir...
.
Dincilik, çıkar putunun adını neden Allah koymuştur?

Ebu Zer : Emevi Dinciliğine Karşı Mücadelenin Öncüsü, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 381)Ebu Zer : Emevi Dinciliğine Karşı Mücadelenin Öncüsü, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 381)
ali bekdas 
26 Mar 22:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Unutmayalım : Tarihin bu kısmı, saray softalarında veya sarayın pencerelerinden bakarak yazıldı.

Ebu Zer : Emevi Dinciliğine Karşı Mücadelenin Öncüsü, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 255)Ebu Zer : Emevi Dinciliğine Karşı Mücadelenin Öncüsü, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 255)
ali bekdas 
24 Mar 01:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Muhteşem Ömer, ölümüne yakın günlerde şunu da söylemiştir:
"Halkın en sonda gelenini en önde geleniyle eşit hale getireceğim."

Ebu Zer : Emevi Dinciliğine Karşı Mücadelenin Öncüsü, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 52)Ebu Zer : Emevi Dinciliğine Karşı Mücadelenin Öncüsü, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 52)
ali bekdas 
27 Mar 23:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hasan Sabbah tarikatının, haşhaşla uyutup teröre sürme gibi bir uygulamasının olmadığı tespit edilmiştir.

Ebu Zer : Emevi Dinciliğine Karşı Mücadelenin Öncüsü, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 279)Ebu Zer : Emevi Dinciliğine Karşı Mücadelenin Öncüsü, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 279)
ali bekdas 
 25 Mar 00:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her itaat bir yanıyla itaat iken bir yanıyla da isyandır. Her isyanda, bir yanıyla isyan iken bir yanıyla da itaattir. Zalime itaat Tanrı'ya isyandır.

Ebu Zer : Emevi Dinciliğine Karşı Mücadelenin Öncüsü, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 125)Ebu Zer : Emevi Dinciliğine Karşı Mücadelenin Öncüsü, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 125)
ali bekdas 
 24 Mar 00:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

otursun, isteyenler dört duvardan evinde!
Kartal kayalardan seyredelim biz
kanayan gönüllerin
göğe vuran rengini.
Nazım Hikmet

Ebu Zer : Emevi Dinciliğine Karşı Mücadelenin Öncüsü, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 42)Ebu Zer : Emevi Dinciliğine Karşı Mücadelenin Öncüsü, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 42)
ali bekdas 
25 Mar 00:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sıkıntı ontolojik, korku psikolojik bir niteliktir.
İnsan sıkıntısını aşmak için "en büyük cesaret'e muhtaçtır. Çünkü o en derin sıkıntıyı aşmak zorundadır. (Tillich)

Ebu Zer : Emevi Dinciliğine Karşı Mücadelenin Öncüsü, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 123)Ebu Zer : Emevi Dinciliğine Karşı Mücadelenin Öncüsü, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 123)
ali bekdas 
26 Mar 10:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Onlar ki toprakta karınca, suda balık,
havada kuş kadar çokturlar;
Korkak, cesur, hakim ve çocukturlar
kahreden ve yaratan ki onlardır,
Destanımızda yalnız onların maceraları vardır.

Nazım Hikmet

Ebu Zer : Emevi Dinciliğine Karşı Mücadelenin Öncüsü, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 254)Ebu Zer : Emevi Dinciliğine Karşı Mücadelenin Öncüsü, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 254)
3 /