Eczacının Kızı

7,6/10  (10 Oy) · 
19 okunma  · 
10 beğeni  · 
760 gösterim
Yangın, Veba ve Adaletsizliklerin Yaşandığı Bir Dönemde Yaşanan Çarpıcı Bir Aşk Hikayesi...

Her türlü merhemi ve yatıştırıcı ilacı hazırlama konusundaki büyük becerisi ile katı ve asık suratlı Doktor William Ambrose'u bile etkilemiş olan Susannah, eczanenin penceresinden süzülen ışıkta hayal kurup kötü kokulu bir toza dönüştürdüğü sülfürü ezerken dışarıdaki dünyayı izliyordu.

Fleet Caddesi, her zamanki gibi karınca yuvasını andırıyordu. Sabah başlayan kar çoktan Limehouse'daki ocaklardan yayılan zehirli bulutların getirdiği isle karışmış, ana kanalizasyondaki atıklar da inişli çıkışlı buzdağları oluşturmuştu. Kilise çanı çalarken köpekler havlıyor, eczanenin önünden kalabalık bir insan seli geçiyordu.

Susannah'ın gözleri, koyu renk şapkası ve peleriniyle karda yürümeye çalışan uzun boylu adama ilişti. Ormanda sessizce sürünen bir kurt misali kalabalığın yarattığı hengamede ilerlemeye çalışması Susannah'ın dikkatini çekmişti...

İki önemli edebiyat ödülü kazanmış olan Eczacının Kızı kitabını okurken 17.yy Avrupası hakkında da çok şey öğreneceksiniz...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  486
 • ISBN:
  9786054726219
 • Çeviri:
  Solina Silahlı
 • Yayınevi:
  Feniks Kitap
 • Kitabın Türü:
Mine Ercan 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çok beğendiğim ve etkilendiğim bir kitap oldu Eczacının Kızı. 3 kitaplık bir serinin ilk kitabı. 1600'lü yıllarda İngiltere'de geçiyor ve yazarın kalemi dönemin ağırlığını ve atmosferini çok başarılı bir şekilde hissettiriyor. Dönem kitaplarının bazen yarattığı yabancılık hissi bu kitapta kesinlikle yok. Yaşamadığınız bir çağı anlamaya çalışmaksızın hikayenin içine girebiliyorsunuz. Çeviri ve baskı kusursuz. Çevirmen Solina Silahlı çok temiz iş çıkarmış ve kitabın duygusunu tamamen korumuş.

Kitabın kapağından anlaşılacağı gibi babası eczacı olan Susannah adında genç bir kadın yükleniyor kitabın baş karakterini. Genç yaşta hayatını kaybeden annesinin ardından babasıyla arasındaki sevgi dolu ilişkinin dengesi eve gelen üvey anneyle beraber bozuluyor. Zaman zaman sinirleneceğiniz zaman zamansa yüreğinizi burkacak bir sürü olaya şahitlik ediyorsunuz. Veba salgınının etkileri kitabın geneline damgasını vururken Büyük Londra Yangını da yaşanılan zorluklara yenilerini ekliyor.

Kitap hakkında çok fazla yorum görmediğim için özellikle belirtmek istediğim bir sey var. Kesinlikle boş vakit öldürmek için okunacak ya da çerez diye adlandırılacak bir yapıt değil. Kesinlikle güzel bir edebi roman. Her yerde karşımıza çıkan klasik hikayelerden farklı örülmüş sağlam bir kurgusu var. Ben çok severek okudum, umarım sizin de yolunuz kesişir.

Asude 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap biraz yavaş ilerliyor ancak şunu söyleyebilirim ki, Charlotte Betts'in betimlemeleri gerçekten çok iyi. Okurken kendinizi karakterlerin yanında gibi hissedebilirsiniz.

cizgiliortu 
08 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Eczacının Kızı çok severek okuduğum bir kitap oldu, onca acılara, salgın hastalıklara, yangınlara rağmen yine de masalsı bir tat bırakıyor okuyan kişi de. Yazarın anlatımı çok akıcıydı akıp gitti roman. Hızlı kitap okuyamadığımdan yakındığım şu zamanlara ilaç gibi geldi.
Eczacılığı en az babası kadar iyi bilen ancak kadın olduğu için bunu meslek olarak edinemeyen Susannah'ın hayatında biraz üzülecek, biraz sinirleneceksiniz. Sevineceksiniz de tabii ama biraz sabırlı olmak gerek.
Roman, dönemin Ingiltere'sini de iyi bir şekilde ele alıyor, betimlemeleri çok başarılı olduğu için o zamanları yapıyormuş izlenimi bırakıyor zihninde.
Edebiyat ve dönem tarihi sentezi okumak isterseniz kesinlikle tavsiye ederim.

Gönül Kitaplığım 
 04 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eczacının Kızı nın dili sade ve akıcı. 17.yy İngiltere'sinde geçiyor. Veba salgınları, çamurlu, pislik içindeki Avrupasında eczacılıkla uğraşan, tüm zorluklara rağmen yaşanan hayatları hüzünleriyle, aşklarıyla anlatılıyor. Sürükleyici nasıl ilerlediğinizi anlamıyorsunuz. İki edebiyat ödüllü harika bir kitap. Tarih de seviyorsanız bu kitap tam sizlik.