Edebiyat ve Patates Turtası Derneği

0,0/10  (0 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
369 gösterim
"En son ne zaman böylesine zekice yazılmış, bu kadar keyifli bir kitap okuduğumu hatırlamıyorum. Her şey o kadar gerçek ki, kurgu bir roman okumakta olduğumu unuttum. Karakterler öyle harika çizilmiş ki hepsini arkadaşlarım ya da komşularım sandım. Ne olur bu kitabı kendinizden esirgemeyin. Ben herkesin mutlaka okumasını tavsiye ediyorum."
-Elizabeth Gilbert-Ye, Dua Et, Sev'in yazarı

Ocak 1946: Londra, İkinci Dünya Savaşı'nın etkilerinden kurtulmaya çalışmakta, yazar Juliet Ashton ise yeni kitabı için konu bulmaya çalışmaktadır. Bu kitabın, bir zamanlar Nazilerin istilası altında olan Guernsey Adası'nda yaşayan birinin mektubundan ilham alacağını tahmin etmesi mümkün değildir! Üstelik adamla karşılaşmamıştır bile. Mektubun sahibi, Juliet'in adını Charles Lamb'in ikinci el kitabının içinde görmüş ve Juliet'in ona yazarın diğer kitaplarını nerede bulabileceğini söylemesi umuduyla yazmıştır.

Juliet, yeni mektup arkadaşıyla yazışırken, kendini onun ve arkadaşlarının dünyasının içinde bulur. Hepsi Guernsey Edebiyat ve Patates Turtası Derneği'nin üyesidir. Bu, hiç beklenmedik bir anda, Almanlardan korunmak amacıyla kurulmuş bir dernektir. Üyelerin her birinin ilgi çekici bir hayat hikayesi vardır.

Juliet bu kez derneğin etkileyici, sevgi dolu üyeleriyle mektuplaşmaya başlar. Kimi çiftçi, kimi frenolog kimi edebiyat sever olan bu insanların mektupları Juliet'e bambaşka bir dünyanın kapılarını açacak, dinlediği hikâyeler belki de hayatını tamamen değiştirecektir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2009
 • Sayfa Sayısı:
  330
 • ISBN:
  9789944821926
 • Orijinal Adı:
  The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society
 • Çeviri:
  Fazıl Şimşek
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:
elif dinç 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mektup tarzını sevenler için güzel bir eser....İkinci Dünya savaşı yıllarındaki mektuplaşmalarından oluşmakta içsel yolculuğun yanında toplumsal olaylara da değinilmiş.

seher 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir yazarın nazi döneminde Alman istilası altındaki bir İngiliz adacığında yaşayan bir kişi ile yazıştığı mektuplar yer almaktadır.Mektuplarda istila altındaki insanların umutlu mücadelesini göreceksiniz