Edebiyatın Omzundaki Melek Edebiyatın Tarihle İlişkisi Üzerine Yazılar

8,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
120 gösterim
Edebiyatın Omzundaki Melek, edebiyatın tarihle nasıl bir ilişki kurduğunu araştırıyor. Bunu yaparken tarihin, edebiyatın dinamiklerini ve bağlamını kaçınılmaz olarak belirlemesinin yanı sıra edebiyat metninin, kurmacanın tarihyazımı ile etkileşimini ve edebiyat tarihçiliği anlayışını sorguluyor. Bunun yanı sıra bir kimlik sorunu olarak edebiyat- tarih ilişkisine de odaklanıyor.

Bu kitabı oluşturan makalelerin hepsi, farklı açılardan edebiyatın tarihle ilişkisine dair örnekler veriyor. Kurmaca ve tarihsel dünyalar ya da söylemler arasındaki ilişkileri, çok çeşitli bakış açılarıyla ortaya koyarken bu ilişkinin belli bir kimlik ve öznellik inşa etmekte nasıl araçsallaştırıldığı makalelerin ortak sorusu haline geliyor.

Edebiyatın Omzundaki Melek, edebiyat ve tarih ilişkisi üzerine bulunmaz bir kaynak niteliğinde…
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  439
 • ISBN:
  9789750508714
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
RAŞİT ÇAYIRLI 
28 Şub 18:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Edebiyat-tarih ilişkisi üzerine yazılmış makalelerin derlenmesiyle oluşturulmuş bir kitap. Yazarların hemen hepsi akademisyen. Teorik konulardan bahseden yazılar olduğu gibi edebiyatımızda tarih konulu kurgusal eserlerin incelendiği yazılar da var. Ama edebiyat-tarih ilişkisi ekseriyetle romanlar üzerinden incelenmiş. Halbuki şiir, tiyatro da konuya dahil edilmeli.Ama derleme olduğu için bu türlerle ilgili makale bulunamamış olabilir. Bir de edebiyatın genellikle romanlar vasıtasıyla tarihle ilişki kurması bu tercihlere etkili olmuş olabilir. Oldukça değerli bir eser. Edebiyatla ilgili olan herkes okumalı...