Edebiyatta Defne

·
Okunma
·
Beğeni
·
75
Gösterim
Adı:
Edebiyatta Defne
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056325021
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arcs Yayınevi
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Irkçılığın, hıncın, hayatın her alanına sokulmaya çalışılan militarizmin ve kimlik politikalarındaki sığlığın, düşmanlığın izlerini, değiştirilen yerlere verilen yeni adlarda da görmek mümkün.
Fransızlar Antakya'yı işgal ettiklerinde, yalnız askeri güçlerini değil, eğitmenlerini, sanatçılarını, sivil insanlarını da getirmişler.
Kaldığımız otelde sabah çan sesleriyle uyandık. Hayatımda ilk kez çan sesiyle uyanıyordum. Pencereyi açtım. Asi Nehri üzerinde uçuşan kuşlar gibiydi çan sesleri. Hemen yakınımızdaki Ortodoks kilisesinden geliyordu. Antakya'yı bu yönüyle de çok sevdim. Kilise-Cami yan yana. Ne Türk-Arap, ne Alevi-Sünni ayrımı var. Terör de yok. Anadolu'nun gerçek yüzü buydu işte. Görmek istediğim, göstermek istediğim buydu.
Türkiye'de tam bir demokrasi olsaydı, şeriatçı bir parti bile olabilirdi. Ama demokrasinin tam olmadığı bir ülkede fanatizm ciddi bir tehlikedir.
Zeus'un oğlu ışık tanrısı Apollon, Teselya ırmağı kenarında dolaşırken genç ve güzel bir kız görür. Babası ırmak tanrı, annesi orman tanrı olan bu güzel su perisinin adı Daphne'dir. Daphne, Apollon'un içinde arzular uyandırır, Daphne ile konuşmak ister.

"Apollon, gördüğü anda yıldırım çarpmışa döner, aşık olur bu kıza. Daphne, ormanların derinliklerinde dolaşır hep, ay ışığında yabani hayvanları kovalamak, avlamak en büyük eğlencesidir."

Fakat Daphne, ışık tanrısının içinden geçenleri anlamıştır. Bir tanrı ile konuşmanın hiç de iyi karşılanmayacağını bildiği için kaçmaya başlar. Apollon Daphne'yi kovalar.

"Yalnızlığı seviyordu Daphne. Hatta hayatı boyunca yalnız yaşamaya yemin etmişti, çünkü erkeklerden nefret ediyordu. İşte bu yüzden Daphne evlenmek istemiyordu. Ama Apollon ona delicesine tutulmuştu, peşini bırakmıyordu. "

Çapkın tanrı bir yandan da "kaçma, seni seviyorum. "diye bağırır. Daphne kaçmaya devam eder. Apollon'a gelince bu su perisini mutlaka yakalamak istemektedir. Aralarındaki mesafe iyice kısalır ve bir an gelir ki Daphne Apollon'un sıcak nefesini saçlarının arasında duyar.

"Sonunda ormanda karşı karşıya geldiler. Apollon onunla konuşmak istedi, fakat Daphne korkuyla kaçmaya başladı. Apollon ne yaptıysa ikna edemedi Daphne'yi. Daphne çok korkmuştu, nefes almadan koşuyordu. Bitkin düşene kadar koştu, koştu. Artık koşacak gücü kalmadığında yere yığıldı... Toprak anaya yalvarmaya başladı. 'Ey toprak ana, sakla beni, ört, beni kurtar.' Toprak ana, Daphne'nin yakarışını duydu..."

Bu içten yalvarış üzerine Daphne organlarının ağırlaştığını, odunlaştığını hisseder. Göğsünü gri bir kabuk bağlar, kokulu saçları yapraklara dönüşür, kolları dallar halinde uzar, ayakları kök olup toprağın derinliklerine dalar. Güzel kokulu bir defne ağacı oluverir. Apollon Daphne'nin ağaç oluşunu üzüntüyle izler, sonra ona sarılır ve sert kabuklar altında hala çarpmakta olan kalbinin sesini duyar. "Daphne!" der, "bundan sonra sen Apollon'un kutsal ağacı olacaksın. O solmayan ve dökülmeyen yaprakların başımın çelengi olacak. Değerli kahramanlar, savaşlarda zafere ulaşanlar, hep senin yapraklarınla alınlarını süsleyecekler, şarkılarda, şiirlerde adımız yan yana geçecek."

Bunun üzerine Daphne dallarını eğerek Apollon'u saygıyla selamlar.
Bütün fetihleri ve azametiyle
Sana geliyordu Roma
Kendi yaralarını sarmak ve acılarını dindirmek için,
Tarihi büyüleyen Defne'nin sularında.
Daha tatlıydın Roma'dan.
Daha sıcak ve daha hoş...
Orada savaş ve haykırış,
Burada ise büyü ve sükunet vardı.
Harikalar ve güzellikler toprağı
Defne'de...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Edebiyatta Defne
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056325021
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arcs Yayınevi

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Marie Curie

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%100 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0