Edirne Merkez Vilayet Salnamesi Hicri 1309 - Miladi 1901 2. Cilt

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
125 gösterim
Konum itibariyle her dönem iskân tercih edilen bir bölge olan Edirne, çeşitli medeniyet ve kültürlerle, farklı din ve dillere sahip topluluklara yüzyıllarca ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı'nın fethi sonrasında hızla büyüyerek gerçek bir Türk-İslam Şehri hüviyeti kazanan Edirne, XXV. Yüzyıl'da neredeyse Trakya topraklarının tamamı ile bir kısmı Bulgaristan'da, bir kısmi ise Yunanistan'da kalan geniş bir bölgenin de idari merkezi olmuştur.

Osmanlı'nın son yıllarında devletin idari yapısını belirleyen Devlet Sâlnâmeleri yanında vilayetler gibi çeşitli kurumların da sâlnâme yayınladığı görülür. Edirne vilayeti de 28 sâlnâmesiyle bunlardan biridir. 1901 Sâlnâmesinin özelliği ise çeşitli savaşlarla sınırları küçülecek olan Edirne Sancağının kapsam açısından en geniş çaplı olmasıdır.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  391
 • ISBN:
  9786051495538
 • Yayınevi:
  Edirne Valiliği
 • Kitabın Türü:
Umut Çalışan 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Edirne Merkez Vilayet Sâlnâme’sinin II. Cildi. Yrd. Doç. Dr Ratip Kazancıgil ile öğretim görevlileri Nilüfer Gökçe ve Musa Öncel tarafından Osmanlıca orijinalinden tercüme edilmiş. Edirne için tutulan 28 adet sâlnâme içinden Balkan Savaşı ve Edirne Vilayetinin parçalanmasından önceki son sâlnâme olması sebebi ile bu sâlnâmeye öncelik verilmiş. Edirne vilayetinin Hicri 1319, Miladi 1901 yılına ilişkin, idari teşkilatı, resmi kurumlarında görevli memurların listeleri, mahalli tarihi, sahip olduğu eserler, nüfus ve iktisadi varlığının yanı sıra sosyo-kültürel yapı hakkında da hiçbir yerde bulamayacağınız bilgiler içeriyor. Günümüzde herhangi bir il, ilçe için günümüzün imkanlarına rağmen böyle bir çalışma olduğunu zannetmiyorum. (Bir takım il yıllıkları var ama kesinlikle bunun yanına yaklaşamaz) http://ucalisan.blogspot.com.tr/...layet-salnamesi.html