Efendi 2: Beyaz Müslümanların Büyük Sırrı

8,1/10  (43 Oy) · 
199 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.786 gösterim
Kimdir, "Beyaz Müslümanlar"?...

Soner Yalçın bu kez okuyucularını, tarikat şeyhi Harun Hoca'nın
(Aaron Kandiyoti) peşinden, tarikatlara, dergâhlara, müritlere, siyaset ve ticaret dünyasına, ilginç akrabalık bağlarına uzanan bir yolculuğa çıkarıyor...

İslamcı çevrelerin içindeki Sabetayistler... Tarikatlara, tekkelere,
müritlere, iş dünyasına, siyasete ve ilginç akrabalık bağlantılarına uzanan ilişkiler ağı... isimler... İsimler...

Said-i Nursî'nin mezarından kaçırılan cesedi yıllardır neden
bulunamıyor?...

Sabetay Sevi'nin sağ kolu Osman Çelebi, hangi ünlü Mevlevî'nin
büyükdedesiydi?...

Nâzım Hikmet'in Nakşibendî Gümüşhaneli Dergâhı'yla akrabalık bağları neydi?...

Türkiye'nin sayılı zenginlerinden, tarikatçı bir ailenin sosyetik gelinleri kimler?...
Yahudi Alyans Okulu mezunu ünlü şeyh kimdi?...
(Arka Kapak)

Bilmiyorum bir inceleme yazmalı mıyım bu kitap hakkında? Okurken sürekli " Hadi canım sende " dediğim bir kitap. Birçok aile bağlantılarını anlatıyor yani insanın kafası çok karışıyor. Endülüs'ten sürgün edilen Sefarad Yahudilerini anlatıyor.Yahudilikten Müslümanlığa dönmüş fakat, ( Yahudilik'lerini devam ettiren ) ailelerinin Yahudi inancının Kabala'sını rahatça yaşamak için belirli tasavvuf ve tarikatlara girdiklerini anlatan girift bir kitap. Açıkçası ben pek beğenmedim. Anlatılanlar inandırıcı gelmedi bana, bu nedenle de uzun bir zaman diliminde bitirdim kitabı.

melih safa topal 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

yazara bu inceleme araştırma ve uğraşları için teşekkür etmek gerekli.türkiyede gazetecilik nasıl yapılır onu en güzel şekilde gösteriyor . Kitapta tarikatlar ve tarikat şeyhlerinin müridlerinin hangi bağlamda bir araya geldiklerini çok akılcı bir şekilde ortaya koyuyor. derinlemesine araştırma olduğu için inceleme detaylara girdiği için sıkılabilirsiniz. çarpıcı örnekler ve gerçekler sizi er yada geç yakalayacaktır.

Nuray Kirik 
01 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

ne kadar doğru bilinmez ama çok ilginç anlatılanlar yine de okunmaya değer . farkındalık için farklı bakış açısı için .yazar bu araştırmaları yapmak için bayağı uğraşmış.

Kitaptan 1 Alıntı

İslam, Soğuk savaş döneminde Batı'nın kullandığı en önemli silahlardan biri haline geldi; kimlerin çabası oldu bu konuda? Meryem Cemile bunlardan sadece biriydi... Meryem Cemile, sadece kişisel arayışlarıyla birkaç defa din değiştirip sonunda Müslüman olsaydı bu kitabın konusu olmazdı. Benzerlerinden binlerce var. Ama kendini dinin uhreviyatını yaşamakla sınırlamayıp, siyasal İslam'ın bir ideoloğu olmaya karar vererek, Arap milliyetçilerinin, Fransız ve İngiliz işgaline karşı mücadele verdikleri bir dönemde karşılarına " ümmetçilikle " çıkması onu konumuz haline getiriyor.
Dün Meryem Cemile vardı, bugün Amerika'da " karma namaz "ı savunan Amina Vedud, Esra Numani var... Dün antikomünist Müslüman kadın gerekiyordu, bugün Müslüman reformist Müslüman kadın!

Efendi 2: Beyaz Müslümanların Büyük Sırrı, Soner Yalçın (Sayfa 128 - Doğan Kitap)Efendi 2: Beyaz Müslümanların Büyük Sırrı, Soner Yalçın (Sayfa 128 - Doğan Kitap)