Efendi Devletten Demokratik Topluma

8,0/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
380 gösterim
Devlet bir sömürü aracıdır. İhtiyaç fazlası üretimin oluşmasıyla birlikte, kimi kesimlerin bir biçminde buna el koyma çabası da gelişir. Sömürü ile devletin doğuşu atbaşı gitmiştir. Doğal toplum adını verdiğimiz uygarlık öncesi toplumlarda, az miktarda da olsa ihtiyaç fazlası üretimin sağlanmış olması mümkündür.

Ancak o dönemdeki hiyerarşik ilişkilerin sınıfsallığa ve iktidar anlayışına dayanmaması, yine ürün fazlasının belirli ellerde toplanmasını ahlaki yapılanmanın hoş görmemesi gibi nedenlerden dolayı sömürü ortamı oluşmamıştır.
(Arka Kapak)
daral_1988 
16 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Devlet mefhumunu kronolojik olarak neolotik dönemden günümüze kadar evrimini ve birey-topluma etkisini güzel bir şekilde analiz ediyor. Tabir caizse iğdiş ediyor. Ve Bu güne kadar devletin erkinin daha az himaye edebildiği periferlerde ( köy ve kasabalarda) baskın güç olmasa da yerel olarak kendini idame ettirebilmiş demokratik yerel yönetimlerin, dünyanın gelecekteki sosyal yaşam biçimi olacağını da kaçınılmaz son olarak görüyor. Demokratik Konfederalizm... incelenmeye değer ve gözardı edilmemesi gereken bir kitap. Ama kitabı okurken önyargılarınızdan kendinizi azad etmeye çalışmanızı tavsiye ederim.