Efendi Uyanıyor

8,0/10  (11 Oy) · 
25 okunma  · 
10 beğeni  · 
613 gösterim
Edebiyat tarihinin ilk distopyası olan Efendi Uyanıyor bir 19. yy. centilmeni olan Graham'ın öyküsünü anlatıyor. Nadir görülen bir uykusuzluk hastalığından mustarip olan Graham en sonunda uyumayı başarır. Ne var ki bu kez 200 yıllık trans halinde bir uykuya dalacaktır. Uyandığında ise, banka hesabına işleyen faizler sayesinde dünyanın en zengin ve en güçlü adamı olduğunu öğrenir. O artık bambaşka ve hiç tanımadığı bir dünyada yaşamaktadır. Dünyanın tek efendisi ve sahibi odur! Graham uyuduğu sırada servetini idare eden Konsey, tüm gezegene hüküm süren son derece karanlık ve acımasız bir sistem kurmuştur. Oysa insanların bir kurtarıcı olarak gördüğü Graham'dan beklenen, toplumu bu korkunç despotlardan kurtarmasıdır.

Bir distopya klasiği ve politik bilimkurgu türünün en iyi örneklerinden biri olan Wells'in bu başyapıtı, okuru fantastik bir maceraya sürüklüyor. Günümüzden 114 yıl önce yazılmış olmasına rağmen global şirketlerin yükselişi, uçakların seyahat amaçlı kullanımı ve birçok teknolojik gelişmeyi zamanının çok ötesinde başarılı bir şekilde tahmin etmiş olması şaşkınlık yaratıyor. Geleceğe dair yerinde tahminlerinin yanı sıra toplumsal adaletsizlikle boğuşan bir dünyayı tasvir eden Efendi Uyanıyor, distopya, bilim kurgu ve politik roman hayranları için mükemmel bir seçim.

"Wells'in en çarpıcı yönü, edebiyatın klişeleşmiş yanlarına yeni bir soluk getirip canlılık katması..."
-The Spectator-

"Politik bilim-kurgu ve distopya severler için kaçırılmaması gereken bir eser..."
-Times Literary Supplement-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9786055675660
 • Orijinal Adı:
  The Sleeper Awakes
 • Çeviri:
  Egemen Yılgür
 • Yayınevi:
  Maya Kitap
 • Kitabın Türü:
Mehmet Öz 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yukarida da yazdigi gibi, 100 küsür yil önce yazilmasina ragmen sirketlerin durumlari ve teknoloji hakkinda sasirtan öngörüler okuyabilirsininiz.
Zaman zaman cok sürükleyici de gelebilir ama genel olarak bekledigim kadar daha dogrusu tavsiye edildigi kadar iyi oldugunu düsünmüyorum.

Yine de iyi ki okumusum :)

Şenar'em 
 25 Nis 14:16 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Düzen ; bu kelimenin başına hangi politik ismi koyarsanız koyun sonuç içeriği aynı ama sunum şekli farklı olan bir yemekten öteye gidemiyor. İçeriği degismeyen bir seyin adı değişince mucize olacağını var sayıyoruz.

Kitap edebiyat tarihinin ilk distopyası. Düzen dedigimiz şeyin kara mizahı gibi .

Viktorya donemi Londara'sinda transa gecip uykuya dalıyor bir adam ve aradan 203 yil gectikten sonra yeni dünyaya uyanıyor hem de tüm dünyanın sahibi olarak.

Herşey muazzam ölçüde değişmiş. Egitim, sanat, teknoloji vs... Degismeyen tek şey; zengin yine çok zengin fakir yine çok fakir . Binlerce yıldır süre gelen, milletlerin firavunlarla mücadelesi hala devam etmekte .

Yazildigi yıla göre (1899) dönemimiz için sağlam öngörüde bulunmuş yazar.

Hüseyin Düver 
24 Nis 11:38 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dünyanın bugününü 1800lerden bildiği gibi o zamanlardan başlayan dönüşümün işaretlerini de tek tek göstermiş. Altında muazzam bir inceleme ve öngörü olan sağlam bir baş yapıt. Hayranlık uyandırıcı. Gözümde Orwell'ın 1984'üyle yarışır.

İlker Gülenoğlu 
12 Oca 12:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Efendi Uyanıyor, bir distopya klasiği ve politik bilimkurgu türünün en iyi örneklerinden biri olarak tanımlanan bir eser. Kitabın dili gerçekten çok akıcı. Okurken hiç sıkılmadığım gibi, kitap bir çırpıda bitti bile diyebilirim. Yazar, bu eserini günümüzden 116 yıl önce kaleme almış olmasına rağmen, global şirketlerin yükselişi, uçakların seyahat amaçlı kullanımı ve birçok teknolojik gelişmeyi zamanının çok ötesinde başarılı bir şekilde tahmin edebilmiş. Günümüz koşullarında değil de kitabın yazıldığı zamanın şartları düşünüldüğünde yazarın müthiş bir öngörüye sahip olduğunu anlamak mümkün.

Dk 
21 May 21:07 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Efendi Uyanıyor geleceğin distopik toplumunu resmetmeye çalışmış. Geleceğe yönelik çizdiği portre aslında çok da akla aykırı değil. Ana fikri sevsem de içerik yönünden bana çok zengin gelmedi. Uzun cümlelerle az şey anlatılmış diye düşünüyorum. Spoiler sayılır mi bilemem ama sonu hüsrana uğrattı, sanki yazar daha fazla yazacak birşey bulamamış da öyle bağlayıvermiş gibi. Tabi yılların kalemi, ustalığı tartışılamaz o ayrı... Özetle okunacak kitaplar listesinde olmalı ama çok büyük beklentilerle başlanmamalı.

Kitaptan 8 Alıntı

Şenar'em 
 25 Nis 12:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Dünya değişti. Çürüdü. Günden güne kokuşmuş bir hal aldı.
İnsanlar artık özgür değiller. Özgür olmadıkları gibi, daha büyük ya da daha iyi de değiller. Bu şehir bir hapishane. Bütün şehirler gibi.
Sayısız insan beşikten mezara kadar çalışıyor. Bu doğru mu? Hep böyle mi olacak bu?
Tanık olduğunuz sığ zevklerle dolu hayatın az ötesinde korkunç bir perişanlık var .

Efendi Uyanıyor, H. G. WellsEfendi Uyanıyor, H. G. Wells
Şenar'em 
25 Nis 12:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Efendi : Peki ben ne yapabilirim?

Genç kız : Yönetin. Daha önce hiç yapılmadığı gibi adilce yönetin dünyayı. İnsanların mutluluğu ve iyiliği için ipleri elinize almalısınız. Bu yapabilirsiniz, yapmalısınız.

Efendi Uyanıyor, H. G. WellsEfendi Uyanıyor, H. G. Wells
Nazlıhan 
18 Nis 15:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gelecek ellerimizdeydi. Onu biz hazırlıyorduk, diye düşündü. Hiçbirimiz gelecekle ilgili en ufak bir endişe duymadık.

Efendi Uyanıyor, H. G. WellsEfendi Uyanıyor, H. G. Wells
Şenar'em 
 25 Nis 13:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Politikacı : kalabalık büyük, aptal bir canavardır. Bırakın yaşamaya devam etsin. Böylece onu evcillestirip kendi çıkarlarımız için kullanabiliriz. Köle ruhlu insanlara karşı en ufak bir sempati beslemiyorum. İki gün önce marş söyleyen, slogan atan insanları duydunuz. Onlara bu marşı birileri öğretti. Aralarından birini çevirip bu sloganın anlamını sorun. Size yanıt veremeyecektir.

Efendi Uyanıyor, H. G. WellsEfendi Uyanıyor, H. G. Wells
Şenar'em 
25 Nis 13:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Politikacı : Aristokrasi, en iyinin hakimiyeti, yetersiz olanların ise yok oluşu anlamına gelir bir yerde. Doğal gelişimin de kanunu bu değil mi ? Hep güçlü olan ayakta kalır.

Efendi : Benim gördüğüm bu gösteriş budalası insanlar mı sizin asilleriniz?

Efendi Uyanıyor, H. G. WellsEfendi Uyanıyor, H. G. Wells
Şenar'em 
24 Nis 22:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

O ana kadar sorgulamadan kabullendiği şeyleri düşünmeye başladı.

Efendi Uyanıyor, H. G. WellsEfendi Uyanıyor, H. G. Wells
Şenar'em 
25 Nis 16:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Efendi: Dünyanın her yerinde sahip olduklarımı halka bağışlıyorum. Hepinize. Kendi istegimle tüm sahip olduklarımı sizlere veriyorum. Önümüzdeki savaşın sonunda ya sizler için hayatta kalarak zafer kazanacağım ya da sizlerin uğrunda öleceğim.

Efendi Uyanıyor, H. G. WellsEfendi Uyanıyor, H. G. Wells
neslihan güneş 
26 Nis 19:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Halkın hoşnutsuzluğu artıyordu. Bir şeylerin yaklaştığı belliydi. Mavi keten, homurdanmalar... Hiç kimse güvende değil artık. Herşey elimizden kayıp gidiyor. Ve şimdi İşte buradayız. İsyan ve savaş... Konseyin de sonu geldi."

Efendi Uyanıyor, H. G. Wells (Sayfa 121)Efendi Uyanıyor, H. G. Wells (Sayfa 121)