Efendi Uyanıyor

8,1/10  (8 Oy) · 
19 okunma  · 
8 beğeni  · 
571 gösterim
Edebiyat tarihinin ilk distopyası olan Efendi Uyanıyor bir 19. yy. centilmeni olan Graham'ın öyküsünü anlatıyor. Nadir görülen bir uykusuzluk hastalığından mustarip olan Graham en sonunda uyumayı başarır. Ne var ki bu kez 200 yıllık trans halinde bir uykuya dalacaktır. Uyandığında ise, banka hesabına işleyen faizler sayesinde dünyanın en zengin ve en güçlü adamı olduğunu öğrenir. O artık bambaşka ve hiç tanımadığı bir dünyada yaşamaktadır. Dünyanın tek efendisi ve sahibi odur! Graham uyuduğu sırada servetini idare eden Konsey, tüm gezegene hüküm süren son derece karanlık ve acımasız bir sistem kurmuştur. Oysa insanların bir kurtarıcı olarak gördüğü Graham'dan beklenen, toplumu bu korkunç despotlardan kurtarmasıdır.

Bir distopya klasiği ve politik bilimkurgu türünün en iyi örneklerinden biri olan Wells'in bu başyapıtı, okuru fantastik bir maceraya sürüklüyor. Günümüzden 114 yıl önce yazılmış olmasına rağmen global şirketlerin yükselişi, uçakların seyahat amaçlı kullanımı ve birçok teknolojik gelişmeyi zamanının çok ötesinde başarılı bir şekilde tahmin etmiş olması şaşkınlık yaratıyor. Geleceğe dair yerinde tahminlerinin yanı sıra toplumsal adaletsizlikle boğuşan bir dünyayı tasvir eden Efendi Uyanıyor, distopya, bilim kurgu ve politik roman hayranları için mükemmel bir seçim.

"Wells'in en çarpıcı yönü, edebiyatın klişeleşmiş yanlarına yeni bir soluk getirip canlılık katması..."
-The Spectator-

"Politik bilim-kurgu ve distopya severler için kaçırılmaması gereken bir eser..."
-Times Literary Supplement-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9786055675660
 • Orijinal Adı:
  The Sleeper Awakes
 • Çeviri:
  Egemen Yılgür
 • Yayınevi:
  Maya Kitap
 • Kitabın Türü:
Mehmet Öz 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yukarida da yazdigi gibi, 100 küsür yil önce yazilmasina ragmen sirketlerin durumlari ve teknoloji hakkinda sasirtan öngörüler okuyabilirsininiz.
Zaman zaman cok sürükleyici de gelebilir ama genel olarak bekledigim kadar daha dogrusu tavsiye edildigi kadar iyi oldugunu düsünmüyorum.

Yine de iyi ki okumusum :)

İlker Gülenoğlu 
12 Oca 12:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Efendi Uyanıyor, bir distopya klasiği ve politik bilimkurgu türünün en iyi örneklerinden biri olarak tanımlanan bir eser. Kitabın dili gerçekten çok akıcı. Okurken hiç sıkılmadığım gibi, kitap bir çırpıda bitti bile diyebilirim. Yazar, bu eserini günümüzden 116 yıl önce kaleme almış olmasına rağmen, global şirketlerin yükselişi, uçakların seyahat amaçlı kullanımı ve birçok teknolojik gelişmeyi zamanının çok ötesinde başarılı bir şekilde tahmin edebilmiş. Günümüz koşullarında değil de kitabın yazıldığı zamanın şartları düşünüldüğünde yazarın müthiş bir öngörüye sahip olduğunu anlamak mümkün.