Efendi Uyanıyor

8,0/10  (12 Oy) · 
28 okunma  · 
11 beğeni  · 
643 gösterim
Edebiyat tarihinin ilk distopyası olan Efendi Uyanıyor bir 19. yy. centilmeni olan Graham'ın öyküsünü anlatıyor. Nadir görülen bir uykusuzluk hastalığından mustarip olan Graham en sonunda uyumayı başarır. Ne var ki bu kez 200 yıllık trans halinde bir uykuya dalacaktır. Uyandığında ise, banka hesabına işleyen faizler sayesinde dünyanın en zengin ve en güçlü adamı olduğunu öğrenir. O artık bambaşka ve hiç tanımadığı bir dünyada yaşamaktadır. Dünyanın tek efendisi ve sahibi odur! Graham uyuduğu sırada servetini idare eden Konsey, tüm gezegene hüküm süren son derece karanlık ve acımasız bir sistem kurmuştur. Oysa insanların bir kurtarıcı olarak gördüğü Graham'dan beklenen, toplumu bu korkunç despotlardan kurtarmasıdır.

Bir distopya klasiği ve politik bilimkurgu türünün en iyi örneklerinden biri olan Wells'in bu başyapıtı, okuru fantastik bir maceraya sürüklüyor. Günümüzden 114 yıl önce yazılmış olmasına rağmen global şirketlerin yükselişi, uçakların seyahat amaçlı kullanımı ve birçok teknolojik gelişmeyi zamanının çok ötesinde başarılı bir şekilde tahmin etmiş olması şaşkınlık yaratıyor. Geleceğe dair yerinde tahminlerinin yanı sıra toplumsal adaletsizlikle boğuşan bir dünyayı tasvir eden Efendi Uyanıyor, distopya, bilim kurgu ve politik roman hayranları için mükemmel bir seçim.

"Wells'in en çarpıcı yönü, edebiyatın klişeleşmiş yanlarına yeni bir soluk getirip canlılık katması..."
-The Spectator-

"Politik bilim-kurgu ve distopya severler için kaçırılmaması gereken bir eser..."
-Times Literary Supplement-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9786055675660
 • Orijinal Adı:
  The Sleeper Awakes
 • Çeviri:
  Egemen Yılgür
 • Yayınevi:
  Maya Kitap
 • Kitabın Türü:
EYUP TETİK 
05 Tem 21:56 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

ilk defa distopya türünde bir roman ile karşılaştım hemen merak ettim "acaba bu distopya nedir?" hemen İnternet de araştırdım ve cevabı sizle de paylaşmak isterim.

Distopya; günümüzde ve gelecekte ideal olan toplumun (buna ütopya diyebiliriz) giderek kötüleşeceğini, özellikle düzenin insanları terörize edip toplumsal bağların yok olacağını ortaya koyan bir bakış açısıdır.

Bu tanım hemen bende merak uyandırdı ve hızlı bir şekilde okumaya gayret gösterdim. çok akışkan ve çok iyi bir roman tabi biraz abartı var ama müthiş bir eser okumanızı tavsiye ederim. Lakin romanın sonunu dört kez okudum ama tam olarak sonunu anlayamadım...

Mehmet Öz 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yukarida da yazdigi gibi, 100 küsür yil önce yazilmasina ragmen sirketlerin durumlari ve teknoloji hakkinda sasirtan öngörüler okuyabilirsininiz.
Zaman zaman cok sürükleyici de gelebilir ama genel olarak bekledigim kadar daha dogrusu tavsiye edildigi kadar iyi oldugunu düsünmüyorum.

Yine de iyi ki okumusum :)

Hüseyin Düver 
24 Nis 11:38 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dünyanın bugününü 1800lerden bildiği gibi o zamanlardan başlayan dönüşümün işaretlerini de tek tek göstermiş. Altında muazzam bir inceleme ve öngörü olan sağlam bir baş yapıt. Hayranlık uyandırıcı. Gözümde Orwell'ın 1984'üyle yarışır.

Dk 
21 May 21:07 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Efendi Uyanıyor geleceğin distopik toplumunu resmetmeye çalışmış. Geleceğe yönelik çizdiği portre aslında çok da akla aykırı değil. Ana fikri sevsem de içerik yönünden bana çok zengin gelmedi. Uzun cümlelerle az şey anlatılmış diye düşünüyorum. Spoiler sayılır mi bilemem ama sonu hüsrana uğrattı, sanki yazar daha fazla yazacak birşey bulamamış da öyle bağlayıvermiş gibi. Tabi yılların kalemi, ustalığı tartışılamaz o ayrı... Özetle okunacak kitaplar listesinde olmalı ama çok büyük beklentilerle başlanmamalı.

Kitaptan 2 Alıntı

Nazlıhan 
18 Nis 15:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gelecek ellerimizdeydi. Onu biz hazırlıyorduk, diye düşündü. Hiçbirimiz gelecekle ilgili en ufak bir endişe duymadık.

Efendi Uyanıyor, H. G. WellsEfendi Uyanıyor, H. G. Wells
neslihan güneş 
26 Nis 19:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Halkın hoşnutsuzluğu artıyordu. Bir şeylerin yaklaştığı belliydi. Mavi keten, homurdanmalar... Hiç kimse güvende değil artık. Herşey elimizden kayıp gidiyor. Ve şimdi İşte buradayız. İsyan ve savaş... Konseyin de sonu geldi."

Efendi Uyanıyor, H. G. Wells (Sayfa 121)Efendi Uyanıyor, H. G. Wells (Sayfa 121)