Efendimiz'i Sahabe Gibi Sevmek

9,1/10  (17 Oy) · 
44 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.445 gösterim
Siyer yayınlarından önemli bir eser. Muhammed Emin YILDIRIM hocamızın EFENDİMİZİ SAHABE GİBİ SEVMEK eseriyle sizlerle buluşmanın sevincini yaşıyoruz.

Kitap dört bölümden oluşuyor:
1. Bölüm: Efendimizi neden ve nasıl sevmeliyiz?
2. Bölüm: Efendimizi Sahabe gibi sevmek
3. Bölüm: Efendimiz Sahabeyi nasıl sevdi?
4. Bölüm: efendimiz ümmetini nasıl sevdi?

Hz. Peygamberin kendisi için nasıl bir değerde olduğunu çok iyi bilen bir Müslüman, Onu sevmek için büyük bir gayret ortaya koyar ve sevgi iddiasını ispatlayacak işler yapmanın ızdırabını çeker. Böyle bir Müslüman için en büyük ideal, görmeden sevdiği, âşık olduğu ve sevdası ile yandığı peygamberini birgün görebilmek ve Onun bizzat kendisine: Ya Resulullah! Seni çok seviyorum diyebil¬mektir.

Diyen yazarımız gerçek sevgi sahibinin sevgisini isbat etmesi gerektiğini vurguluyor.

Sevgi kurtuluştur, seven kurtulur, gerçek sevgi kurtarır. Kurtulma derdi olanlar gerçek sevgi ile kurtulur.

İşte bu eserde gerçek sevgi nasıl olur, nasıl elde edilir onu öğreneceksiniz.
Efendimize ümmet şerefine nail olan bizler bu şerefin göstergesi olarak neden efendimizi sevmeliyiz?

Efendimizin mübarek ellerinde yetişen, göğün yıldızları olan Sahabi efendilerimiz Efendimizi nasıl sevdi?

Efendimiz onlara sevgiyi, sevmeyi öğretmek adına sahabelerini nasıl sevdi? Yine Efendimiz ümmetine sevgiyi ve sevmeyi öğretmek adına ümmetini nasıl sevdi?

Bu ve buna benzer bir çok konuyu Asr-ı Saadetten güzel tabloları Muhammed Emin YILDIRIM hocanın güzel uslubuyla okuma fırsatını yakalayacaksınız.
Suskun/ca 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 8/10 puan

Efendimiz'e (s.a.v) dair okunan kitaplar her zaman baş tacıdır. Bu kitaptanda çok şey öğrendim. İstifade edilmesi gereken bir eser olmuş. Özellikle Efendimizin (s.a.v) Ümmetini nasıl sevdiğinin anlatıldığı bölüm bir ayrı güzeldi.

Sercan Bacak 
27 Haz 12:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

SEVMEK veya SEVİLMEK nedir diyorsanız bu kitabı okuyun derim. Okurken elinizden birakamayacaksınız. Yalnız kitabı gündüz vaktinde okumanızda fayda var çünkü akşam okundugunda Yazım şekli olarak gözleri yorabilir.

Tolga Durak 
11 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Diğer kitapları kadar iyi olmasa da, yzarın bu kitabı da okumaya değer. Yorum gücünün çok fazla kullanıldıgı bu eser, bazen sıkıcı bazen şaşirtici...

Yar 
29 Oca 2015 · 8/10 puan

Gerçekten istifade edilebilecek bir kitap
benim gibi özellikle garifkesel ve şekli yaklaşımda olanların genelde maddeler halinde bahsedilerek anlatıldığı konuları daha güzel kavramasına yardımcı olabilecek bir kitap.

Yazarın Kitap Ayracı 
 19 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Onların dünyasında; Sevgi, özlemektir. Sevgi, beklemektir. Sevgi, sahip çıkmaktır. Sevgi, göze almaktır. Sevgi, kurtulmaktır. Sevgi, kurtarmaktır (arka kapak yazısından).

Kitaptan 6 Alıntı

Suskun/ca 
23 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İman eden için namaz Allah'ın günün beş ayrı vaktinde kendinden istediği bir ibadet; imanın tadına varan için ise Allah ile buluşma, O'na kavuşma, Rabbi ile dertleşme ve konuşma imkanıdır. Böyle olduğu için de imanı en fazla tadan bir beşer olan Efendimiz (s.a.v) için namaz; gözünün nuru ve aydınlığıdır.

Efendimiz'i Sahabe Gibi Sevmek, Muhammed Emin YıldırımEfendimiz'i Sahabe Gibi Sevmek, Muhammed Emin Yıldırım
Seda Çınar 
 10 Ağu 17:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ancak gerçek manada seven, gerçek manada sevilir." Eğer Efendimiz ashabını ölümüne bir sevda ile sevmeseydi, Ashab asla ölümüne bir sevda ile O'nu sevemezlerdi. Demek ki o sevdayı ortaya çıkaran en önemli vesilelerden biri Efendimiz'in (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) sahabeye olan sevgisi idi.

Efendimiz'i Sahabe Gibi Sevmek, Muhammed Emin Yıldırım (Sayfa 125)Efendimiz'i Sahabe Gibi Sevmek, Muhammed Emin Yıldırım (Sayfa 125)
Yar 
 29 Oca 2015 · İnceledi · 8/10 puan

İman
İman eden, Allah'a kul olur, imanın tadına varan Hz. İbrahim gibi Halil, Hz. Peygamber gibi de habib olur.

Efendimiz'i Sahabe Gibi Sevmek, Muhammed Emin Yıldırım (Sayfa 20)Efendimiz'i Sahabe Gibi Sevmek, Muhammed Emin Yıldırım (Sayfa 20)
Seda Çınar 
08 Ağu 09:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Seven sevdiğinin yolunda olur; seven sevdiğinin istediği şekilde olur; seven sevdiğinin hoşlanacağı işleri yapar; seven sevdiğinin sevmediklerini terk eder... Dolayısı ile hem sevdiğini söylemek, hem de sevdiğinin kabul edemeyeceği işleri yapmak, o sevgiyi sadece dilde kalan bir hale düşürür.

Efendimiz'i Sahabe Gibi Sevmek, Muhammed Emin Yıldırım (Sayfa 43)Efendimiz'i Sahabe Gibi Sevmek, Muhammed Emin Yıldırım (Sayfa 43)
Seda Çınar 
 12 Ağu 19:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlara karşı sevgin ölçülmeyecek kadar çok olsun. Ancak sevginin ekseninde adalet olsun. Eğer eksene adaleti koymadan seversen o sevgini zulme dönüştürebilirsin. Aynen düşmanlık yaptığın insanlara karşı da nefretinin ekseninde adalet olsun.Eğer onda da adalet olmazsa haklı olsan bile zulme kapı açabilirsin.

Efendimiz'i Sahabe Gibi Sevmek, Muhammed Emin Yıldırım (Sayfa 148)Efendimiz'i Sahabe Gibi Sevmek, Muhammed Emin Yıldırım (Sayfa 148)
Seda Çınar 
08 Ağu 09:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Peki, Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) gibi bir nimetin şükrü nasıl eda edilmelidir? Elbette O'nun gibi bir nimetin şükrü, O'nu hakkı ile sevmek ve bu sevginin gereklerini yerine getirmeye gayret etmektir. İşte bu sebepten dolayı diyoruz ki: Efendimiz' i sevmek, O'nu bize bir nimet olarak bahşeden Rabbimize gerçek manada şükür edebilmemizin bir gereğidir.

Efendimiz'i Sahabe Gibi Sevmek, Muhammed Emin Yıldırım (Sayfa 38 - Siyer)Efendimiz'i Sahabe Gibi Sevmek, Muhammed Emin Yıldırım (Sayfa 38 - Siyer)