Efendimiz'i Sahabe Gibi Sevmek

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.202
Gösterim
Adı:
Efendimiz'i Sahabe Gibi Sevmek
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
198
Format:
Karton kapak
ISBN:
6058711044
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Siyer Yayınları
Siyer yayınlarından önemli bir eser. Muhammed Emin YILDIRIM hocamızın EFENDİMİZİ SAHABE GİBİ SEVMEK eseriyle sizlerle buluşmanın sevincini yaşıyoruz.

Kitap dört bölümden oluşuyor:
1. Bölüm: Efendimizi neden ve nasıl sevmeliyiz?
2. Bölüm: Efendimizi Sahabe gibi sevmek
3. Bölüm: Efendimiz Sahabeyi nasıl sevdi?
4. Bölüm: efendimiz ümmetini nasıl sevdi?

Hz. Peygamberin kendisi için nasıl bir değerde olduğunu çok iyi bilen bir Müslüman, Onu sevmek için büyük bir gayret ortaya koyar ve sevgi iddiasını ispatlayacak işler yapmanın ızdırabını çeker. Böyle bir Müslüman için en büyük ideal, görmeden sevdiği, âşık olduğu ve sevdası ile yandığı peygamberini birgün görebilmek ve Onun bizzat kendisine: Ya Resulullah! Seni çok seviyorum diyebil¬mektir.

Diyen yazarımız gerçek sevgi sahibinin sevgisini isbat etmesi gerektiğini vurguluyor.

Sevgi kurtuluştur, seven kurtulur, gerçek sevgi kurtarır. Kurtulma derdi olanlar gerçek sevgi ile kurtulur.

İşte bu eserde gerçek sevgi nasıl olur, nasıl elde edilir onu öğreneceksiniz.
Efendimize ümmet şerefine nail olan bizler bu şerefin göstergesi olarak neden efendimizi sevmeliyiz?

Efendimizin mübarek ellerinde yetişen, göğün yıldızları olan Sahabi efendilerimiz Efendimizi nasıl sevdi?

Efendimiz onlara sevgiyi, sevmeyi öğretmek adına sahabelerini nasıl sevdi? Yine Efendimiz ümmetine sevgiyi ve sevmeyi öğretmek adına ümmetini nasıl sevdi?

Bu ve buna benzer bir çok konuyu Asr-ı Saadetten güzel tabloları Muhammed Emin YILDIRIM hocanın güzel uslubuyla okuma fırsatını yakalayacaksınız.
Peygamberimiz (sav) kesinlikle mükemmel bir insandır ki çoğu insan da bunun farkında. Onunla (sav) ilgili kitaplar okumak çok güzel ama insan Onunla(sav) ilgili kitaplar okurken kendi hakkında paniğe kapılıp, yanlışlarının olup olmadığını, Ona (sav) komşu veya ona yakın bir derecede olabileceğininin bu ihtimal ile birlikte olamayacağının endişesine düşer. Şahsen bana böyle oldu. Belki de bu benim suçumdur. Belki de Peygamberimizi(sav) sahabe gibi sevmiyorumdur. İşte benim de bu kitabı okumadan önce sahabe gibi sevmenin ne olduğunu bilmediğim için, sahabe gibi sevmeye çaba göstermiyordum. Ama bu kitap bana bunu öğretti. Sahabe gibi sevmek; onun için herşeyini feda edebilmektir( anneni, babanı, kardeşini, çocuğunu, malını, mülkünü,canını...), onun yaptıklarını yapmaktır, onun yapma dediğini yapmamaktır, ondan gelenlere sahip çıkmaktır,onu tüm dünyaya duyurmaktır... Sahabe gibi sevmek ona komşu olmaya çalışmak, onu görmek için canını feda etmektir.
Evet sahabe gibi sevmek bunları ve nicelerini yapmaktır. Ama biz (ben de dahil olmak üzere) bunları yapabiliyormuyuz diye düşünmeliyiz. İşte bu kitap bana sevgiyi öğretti ve bana Peygamberimizi (sav) sevmek konusunda beni düşündürdü. Bu sayede umarım hepimiz "Sahabe Gibi Sevebiliriz. "
ب


Öncelikle kitaba nasıl başladığımı anlatmak istiyorum . Ramazan'a az bir zaman kala kitabı elime aldım ve okumaya başladım kitabın kapağını her açtığımda kısa bir süre sonra bırakmak durumunda kaldım bir türlü oturup adamakıllı okuyamadım . Tevafuk bu ya demek ki kitabı okumak için Ramazan'ın mübarek atmosferine ihtiyaç duyuyormuşum . Kitabı okudum okudum ve dedim ki Eyvah! Sevgi iddası yüzüne vuralanlardan olursak? Her sahabe de hedefimin ne kadar yüksek benimse ne az çabaladığımı düşündüm . Onlarla aynı cennete gidebilmek nasıl bir hayal dedim sonra 'Kişi sevdiği ile beraberdir' hadisi şerifi ilaç oldu müjde oldu . Bir kitap kapağını kapattığınızda 'şimdi ben ne yapayım, nerden başlayayım?' diye sordurmuyorsa size boşuna vakit harcadınız demektir. Fakat bu kitabı okuduğunuzda belki bir kaç on sayfa sonra soruyorsunuz kendinize nasıl yapayım nerden başlayayım diye . Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Efendimiz'i Sahabe Gibi Sevmek duasıyla ..
Bu kitabı "Sahabe Gibi Sevmek" adlı bir kampta okumuştum. Özellikle Muhammed Emin hocanın videoları ile birlikte okuyunca kitap üzerinizde daha çok etki bırakıyor ve kitapta okuduklarınızı videolarla pekiştirdiğiniz için bilgileri ayrıntılı şekilde ezberlemiş oluyorsunuz. Kitap bana "ben ne yapıyorum ya? Kevser'in başında beni bir Adam(sav) hasretle beklerken nedir benim bu dünyaya meyilim?" dedirtti.
Sahabe efendilerimizin Peygamberimize(sav) olan sevgisini çok hoş ifadelerle bizlere yazarımız açıklıyor.. Gerçekten Peygamberimizi(sav) Sahabe(rhum) gibi sevip sayarsak ve ona benzemek için çaba gösterirsek hayatımızdaki değişikleri ve hayatımıza kattığımız o düzeni ziyadesiyle hissedeceğiz...
Elimden bırakamadığım müthiş bir kitap...
Kitabı okurken çok yerde duygulandım sahabe efendilerimizin sevgilerini okudukça için coştu ama kendime bakınca utandım...
Bizi görmediği halde bize kardeşim diyen peygamberin ümmeti olarak halime utandım ...
Allah bizi peygamberimizim kardeşim dediği sınıfa dahil etsin ve ayaklarınızı İslam üzere sabit kılsın . Amin

Allah bu çalışması için Muhammed Emin hocaya hayırla mükâfat landırsın
Allah ondan razı olsun
Herkese bu kitabı öneririm
O'nu nasıl seveceğimizi elbette O'nu en güzel sevenlerden yani ashabından öğrenebiliriz Onlar (radıyallahu anhüm) öyle sevdiler ki Efendimiz aleyhissalatu vesselam'ı ve öyle güzel kanıtladılar ki bu sevgilerini, Allah (Sübhanehu ve Teâlâ) da Resûlü(sallallahu aleyhi vesellem)'de razı oldu onlardan.
Biz onlardan çok sevmeyi becerebilir miyiz sizce? Bence çok zor, mümkün olmayacak kadar zor.
Ama Sahabe gibi sevmek mümkün. Hatta örnekleri bize kadar ulaşmış elhamdülillah.
Kitap öyle güzel ki! Kitaptaki bir çok örneği derslerinde de dinlemiştim Sevgili Hocamızın. Muhammed Emin Yıldırım hocanın birçok dersini dinledim. Bugün fitnelerin bu kadar arttığı bir zamanda ümmet için, çalışan sayılı hocalardan biridir. Hem dinleyin hem okuyun. İvedilikle tavsiye olunur.
Günlerdir ha başladım ha başlayacağım diye elimde süründürdüm bu kitabı. Bu sabah uyandım, elim hemen kitaba gitti nedensiz. Tabi nedenini yaklaşık iki buçuk saat sonra idrak ettim. Kitabın sonuna gelince. “Silkelen, kendine gel” dedi bana bu kitap. “Dilinde hep “Seviyorum” cümlesi ama gerçekten seviyor musun?” dedi. Allah’ım bizi Rasul’ünün sevgisi ve Sen’in sevginle rızıklandır. Kalplerimizi Rasul’ünün sevgisiyle doldur. Rabbim vesile olandan razı olsun.
Efendimiz'e (s.a.v) dair okunan kitaplar her zaman baş tacıdır. Bu kitaptanda çok şey öğrendim. İstifade edilmesi gereken bir eser olmuş. Özellikle Efendimizin (s.a.v) Ümmetini nasıl sevdiğinin anlatıldığı bölüm bir ayrı güzeldi.
Her seviyeden insanın okuyup kolaylıkla kavrayacağı akıcı bir eser olmuş. Siyer kaynaklarını ne kadar okursak okuyalım eksikliklerimiz katlanıyor ve altında eziliyoruz sanki. Sadece efendimizi nasıl sevmemiz gerektiğine değinilmemiş, efendimizin nasıl bizi sevdiğinden de bahsetmiş Muhammet hoca tavsiye edilir. Mübarek üç ayları faideli geçirmek duası ile.
Allah şahittir ki; hiçbir kitaptan bu kadar etkilenmedim.İmkanı olan herkesin hediye olarak ilk bu kitabı alması gerekir.Sahabeler Efendimiz(s.a.v)'i nasıl sevmişler bunu akıl ile anlamak gerçekten imkansız.Bir Kadın sahabi düşünün ki; çocuklarını,eşini,babasını Resulullah'a feda etmiş.Bizim gibi sözde sevmemişler,gözlerini kırpmadan canlarını feda etmişler.MÜSLÜMANIM DİYEN HERKESİN OKUMASI GEREKİR.ALLAH MUHAMMED EMİN YILDIRIM HOCA'DAN DA RAZI OLSUN ANLATIMI KESİNLİKLE MÜKEMMEL...
Kitap isminden de anlaşılacağı üzere çok kutlu bir amaç üzerine yazılmış. Efendimiz sallallahu Aleyhi ve Sellem'i sevmek. Muhammed Emin hocamız Siyeri Nebi ilmine kendini vakfetmiş bir insandır. Belki de Efendimiz sallallahu Aleyhi ve Sellem hakkındaki bu yüreklere işleyen hassasiyeti Siyer ilmine vukufuyeti çok fazla olmasından kaynaklanıyor. Kendisi Akaid açısından ehli sünnettir. Kitaplarının içinde görüleceği üzere Peygamber sevgisi akabinde sahabeyi de hep anar. Sahabe arasında asla ayrım yapmaz. Ama Efendimiz sallallahu Aleyhi ve Sellem'in de yaptığı gibi seviyeyi gözetir. Bunu sahabe kendi arasında dahi yapmıştır.
Bir asrı saadet sevdalısı olmakla birlikte bir tarihçi de olduğu için yaşanılmış iyi ve kötü olaylara de değindiği olur. Ama onun kitap ve sohbetlerinden çıkarılacak en güzel ders; anlattığı tarihi olayı maddesel bir şekilde zamana uyarlayıp, ibret noktasını bize sunmasıdır.
Bununla birlikte Türkiye'ye (son dönemde) Siyeri Nebiyi tanıtan kendisi olmuştur. Rabbim ayağını kaydırmasın. Çünkü o kayarsa ümmet de peşinden kayar. Hatalarını bertaraf etsin.
Gelelim kitaba;
Elhamdülillah Siyeri Nebi ile alakalandığım ve araştırmalar yaptığım için bir kaç püf nokta dışında ki - çok güzel noktalar- İçinde geçen olaylara vukufuyetim vardı. Ama kitap hikaye amacıyla yazılmamış. Siyer de okuduğumuz bildiğimiz olayların olması gereken gibi yorumlanması diyebiliriz. İşte kitap bunu çok güzel başarıyor.
Sevgiden, Efendimizi sevmekten ve Efendimiz nasıl severdi'den bahsediyor. Kitap öyle hoş bir mecrada ilerliyor ki bu yolda gözyaşlarınız da size katık oluyor.
Hepimiz Efendimizi seviyoruz! Ama gerçekten mi yapay mı? Bizim sevgimize gerçek sevgi denir mi?
Okumalısınız. Size çok şey katacağı açık ve net.
Okuyun ve gerçek sevgi nasıl olurmuş, anlayın.
Sahabe Efendimizi nasıl sevmiş, Efendimiz sahabeyi ve ümmetini nasıl sevmiş görün. Ve ağlayalım halimize. Bu bir adım olur belki gerçek sevgiye giden yolda. Cumadan cumaya salavatlarımızla, yıl da bir anmalarımızla, hafta tertip etmekle, kandil simidi yemekle Peygamber sevilmez. Anlayalım. Onu kalbimizle anlayalım ki bize şefkatini esirgemediği gibi şefatini de esirgeme zorunda kalmasın.
Sallû âlâ Muhammed. Sallallahu Aleyhi ve Sellem.
Nasıl seviyoruz?
Evet bu soruyu soruyorsunuz kendinize kitabı okuyunca.
Muhammed Emin Yıldırım hoca gayretleri ve samimiyetiyle çok güzel bir kitap ortaya çıkartmış. Kendisini Siyer araştırmaları ve videolarından tanımaya başladığım kıymetli bir hoca,yazar.
Şöyle diyor 'Söz başı'nda;

"Seni seviyorum, demek; bir iddiaydı; her iddia sahibinden ispat istediği gibi, bu iddia da ispat istemekteyidi. İspatı ortaya konmamış iddialar,sadece havada kalan,hiçbir fayda sağlamayan sözlere dönüşürdü."

Kitap giriş bölümü ile beraber beş bölümden oluşur ve bizlere;
•Sevgi ahlakını
•Efendimiz'i neden ve nasıl sevmemiz gerektiği
•Efendimiz'i sahabenin nasıl sevdiğini
•Efendimiz'in sahabeyi nasıl sevdiğini
•Efendimiz'in ümmetini nasıl sevdiğini
anlatmaya çalışır.

..Sevgimiz ve dahi gayretimiz daim olsun,
emeklerinden dolayı Rahman yazarımızdan razı olsun vesselâm.
"Ya Rabbi! Beni sevgi yorgunu yapma ! İlk günden son güne sevgimin istikametini şaşırtma! İlk günün heyecan ve aşkını yüreğimden eksik etme !" (Amin)
Efendimiz'i (sav) sevmek, sadece akıl ile değil; hem akıl hem kalp ile ama özellikle kalp ile mümkündür.
Efendimiz'i (sav) sevmek, hissiyatın ve heyecanın konusu değil, imanın bir gereğidir.
Çünkü Efendimiz, inanan bir insan için asla tarihte yaşayıp gitmiş, tatlı bir hatıraya dönüşmüş, efsanevi bir kişilik kazanarak hayatın dışına itilmiş biri değildir; olmamalıdır da...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Efendimiz'i Sahabe Gibi Sevmek
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
198
Format:
Karton kapak
ISBN:
6058711044
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Siyer Yayınları
Siyer yayınlarından önemli bir eser. Muhammed Emin YILDIRIM hocamızın EFENDİMİZİ SAHABE GİBİ SEVMEK eseriyle sizlerle buluşmanın sevincini yaşıyoruz.

Kitap dört bölümden oluşuyor:
1. Bölüm: Efendimizi neden ve nasıl sevmeliyiz?
2. Bölüm: Efendimizi Sahabe gibi sevmek
3. Bölüm: Efendimiz Sahabeyi nasıl sevdi?
4. Bölüm: efendimiz ümmetini nasıl sevdi?

Hz. Peygamberin kendisi için nasıl bir değerde olduğunu çok iyi bilen bir Müslüman, Onu sevmek için büyük bir gayret ortaya koyar ve sevgi iddiasını ispatlayacak işler yapmanın ızdırabını çeker. Böyle bir Müslüman için en büyük ideal, görmeden sevdiği, âşık olduğu ve sevdası ile yandığı peygamberini birgün görebilmek ve Onun bizzat kendisine: Ya Resulullah! Seni çok seviyorum diyebil¬mektir.

Diyen yazarımız gerçek sevgi sahibinin sevgisini isbat etmesi gerektiğini vurguluyor.

Sevgi kurtuluştur, seven kurtulur, gerçek sevgi kurtarır. Kurtulma derdi olanlar gerçek sevgi ile kurtulur.

İşte bu eserde gerçek sevgi nasıl olur, nasıl elde edilir onu öğreneceksiniz.
Efendimize ümmet şerefine nail olan bizler bu şerefin göstergesi olarak neden efendimizi sevmeliyiz?

Efendimizin mübarek ellerinde yetişen, göğün yıldızları olan Sahabi efendilerimiz Efendimizi nasıl sevdi?

Efendimiz onlara sevgiyi, sevmeyi öğretmek adına sahabelerini nasıl sevdi? Yine Efendimiz ümmetine sevgiyi ve sevmeyi öğretmek adına ümmetini nasıl sevdi?

Bu ve buna benzer bir çok konuyu Asr-ı Saadetten güzel tabloları Muhammed Emin YILDIRIM hocanın güzel uslubuyla okuma fırsatını yakalayacaksınız.

Kitabı okuyanlar 192 okur

  • Rabia Küçük
  • feyzaa
  • #havva
  • Éomer
  • Çalıkuşu
  • Bey Böyrek
  • Göğe Vurgun
  • Rumeysa E
  • Fatih Şen
  • Mevsim Ahenk

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%13.2
14-17 Yaş
%23.7
18-24 Yaş
%31.6
25-34 Yaş
%26.3
35-44 Yaş
%5.3
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%72.7
Erkek
%27.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%60.3 (47)
9
%23.1 (18)
8
%11.5 (9)
7
%5.1 (4)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0