Efendimiz'in Bir Günü

8,7/10  (6 Oy) · 
23 okunma  · 
2 beğeni  · 
622 gösterim
Hayatını çok hassas yaşayan, fani ömrünün bütününü rıza-yı ilâhî yörüngesine oturtan bir rehber. Evet, bu rehber şüphesiz ki "en güzel örnek" olarak Allah'ın içimizden seçtiği en örnek kul Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) dir. Efendiler Efendisi gününü nasıl yaşadı? 24 saatini neye göre tanzim etti? Günlük hayatında olmazsa olmaz olan şeyler ne idi? Gecesini nasıl değerlendirirdi? Allah'la olan irtibatına ne kadar zaman ayırır, ailesine ne kadar vakit tahsis ederdi? Bütün hayatını Allah hesabına işleten ve Allah rızası istikametinde en tatlı hayatı yaşayan İnsanlığın en seçkin kulunun günlük hayatı Efendimiz'in Bir Günü adlı bu eserde tahlil edilmeye çalışılmış ve zamanı en iyi değerlendirmenin örnekleri takdim edilmiştir.


"Vakit nakittir." atasözünde veciz bir şekilde dile getirilen zaman kavramının daha da önem kazandığı günümüzde, Efendimizin bir gününü nasıl geçirdiğini tespit etmeye çalışmak çok önemli. Zira peygamberlik gibi çok ağır bir mükellefiyetinin yanında o Yüce İnsan; derin bir ibadet hayatı yaşadı, hemen her iş, yer ve aktivite için ayrı dualar etti, hemen her işini kendisi gördü, eğlenmeye varıncaya kadar ailesinin hiçbir şeyini ihmal etmedi, ashabının iş, çocuk, aile, sağlık, dâhil bütün İşleriyle yakından ilgilendi, dışarıdan gelen heyetleri en güzel şekliyle ağırladı, ve mecbur kaldığında hak ve hakikat düşmanlarıyla mücadele etmek zorunda kaldı...
Evet, bu insan, titizlik ve dikkat isteyen bunca işi, en mükemmel şekilde nasıl gerçekleştirdi? İşte elinizdeki çalışma En Güzel İnsan'ın zamanını nasıl en güzel kullandığını keşfetmeye çalıştı.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789752786486
 • Yayınevi:
  Işık Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Hamza Arslan 
06 Haz 11:24 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sahih kaynak ile Peygamber Efendimizin(s.a.v.) bir gününü nasıl geçirdiği bölüm bölüm anlatan kitap, özellikle peygamber efendimize atılan birçok iftiraya da cevap veriyor nitelikte. Yaşayan Kur'an diye adlandırılan peygamber efendimizi tanımak, onunla manen bir gün geçirmek için muhteşem bir kitap.

Başucumda Kitap 
27 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabı beğendiğimi söyleyerek başlamak istiyorum. Açıkçası bu tür efendimizin (SAV) hayatını ve ahlakını anlatan kitapları okuduğum zaman dünyadan kopuyorum, önem verilmesi gereken tek şeyin "Allah'ın Rızası" olduğunu idrak ediyorum. Çünkü ben Onun hayatına baktığımda Allah'ın rızasını görüyorum. Sorularıma cevaplar buluyorum. Hayran kalıyorum her seferinde.

Kitabın içeriğine gelecek olursak: Kitapta Peygamber efendimizin bir gününün nasıl geçtiğinden ziyade bana katkısı olan yönü hadis eleştirileri ve araştırdığını zanneden araştırmacıların (!) yönelttiği hakaretlere yönelik örnekli açıklamalar. Kitapta peygamber efendimizin çok eşliliğinin nedenleri adabıyla açıklanmış bulunmakta. En önemlisi de (fiili) hadisleri eleştirerek peygamber efendimizin kadınlara verdiği önemi de bariz bir şekilde vurgulamakta. Hz. Aişe validemizin yaşı ile alakalı olan çarpıtmayı da yeriyor. Uydurulmuş birçok hadis rivayetinin geçersizliğini ve peşin hükümlü olunmaması gerektiğini aşıladı bana. Aklıma yatmayan bir hadise çok tepkili yaklaşıyordum ama peşin hükümden kaçınmamı, hadisleri beyin süzgecinden geçirerek her alandan aydınlatmamı ve anlatmak istediği gerçek mesajı idrak etmemi öğütlüyor. Fakat bazı yanlış anlamalara belki terminolojik yönden mahal verebilecek bir anlatımı var bazı sayfalarda. Bu konuda da peşin hükümden kaçınmak gerek.

Kitabı sınav için öğretmenimiz hediye vermişti ve iki kez ayrı ayrı zamanlarda teşekkür etmiştim. Böylesine manevi açıdan beni tatmin eden bir kitap. Öneriyorum kesinlikle. Değinmediğim çok farklı konuları da içeriyor.

Kitaptan 15 Alıntı

''...Zira insan, Cenâb-ı Hakk'ın güç ve kuvvetine sığınmazsa, omzuna yüklenen ağır yüklerin altından kalkamaz.''

Efendimiz'in Bir Günü, Prof. Dr. Abdulhakim Yüce (Sayfa 45)Efendimiz'in Bir Günü, Prof. Dr. Abdulhakim Yüce (Sayfa 45)

"Hz. Âişe Validemiz, Efendimizle yeni evlenmişti. Eşinin kendisini sevip sevmediğini merak etmekteydi. Ya da ne kadar ve nasıl sevdiğini... Bu düşüncesini Hz. Peygamberle (sallallahu aleyhi ve sellem) konuşmadan edemedi ve:
—Ey Allah'ın Resûlü, beni seviyor musun, diye sordu.
—Evet, yâ Âişe tabi seviyorum, cevabını aldı.
Hz. Âişe, fazlasını da merak ediyordu. Acaba nasıl seviyordu? Hemen sordu:
—Beni nasıl seviyorsun? Peygamberimiz sevgi şeklini tanımladı eşine:
—Kördüğüm gibi. Bu cevap Hz Âişe'yi çok sevindirdi. Çünkü kör düğüm açılmazdı. Açılmayan, bitmeyen sırlı bir sevgi demekti. Alacağı cevap onu çok mutlu ettiği için, Hz. Âişe kadınca bir ihtiyaçla sık sık sorardı:
—Ey Allah'ın Resûlü, kördüğüm ne âlemde? Peygamberimiz, her defasında sevgili eşini memnun eden cevabı verirdi:
—İlk günkü gibi..."

Efendimiz'in Bir Günü, Prof. Dr. Abdulhakim Yüce (Sayfa 93)Efendimiz'in Bir Günü, Prof. Dr. Abdulhakim Yüce (Sayfa 93)
Sergen Özen 
01 Nis 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Son dönemlerde yalan, karalama, aşağılama üzerine kurulu ve aşırıya kaçan bir mizah anlayış ve furyasının yanında çoğu insanımızda şu hâl görülmektedir: Asık surat, eleştiri ve şikâyet dolu sözler, karamsar, itici, sıkıcı tavırlar, resmî ilişkiler, beylik konuşmalar, samimiyetten uzak, her şeyiyle yapay ve sanal davranışlar... Kısacası ciddi bir dengesizlik...

Efendimiz'in Bir Günü, Prof. Dr. Abdulhakim YüceEfendimiz'in Bir Günü, Prof. Dr. Abdulhakim Yüce
Sergen Özen 
14 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Duâ, mutlaka ihtiyaçlarımızla ilgili bir şeyler istemek demek değildir. Bizi yaratan ve yaşatan sonsuz kudretin sahibi önünde, kendi aczimizi ve hiçligimizi anlamak, kendi kendimize yeterli olmadığımızı bilmektir. Bizi en yakından tanıyan ve en iyi anlayan Rabbimizin huzurunda, iç dünyamızı şerh etmek ve bütün samimiyetimizle halimizi O'na itiraf etmektir. Hakikî dost ve sevgiliyle baş başa kalmaktır.

Efendimiz'in Bir Günü, Prof. Dr. Abdulhakim Yüce (Sayfa 31)Efendimiz'in Bir Günü, Prof. Dr. Abdulhakim Yüce (Sayfa 31)
İKİ GÖZÜM 
13 Haz 23:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

""Kim bir çocuğa

Buraya gel sana bir şey vereceğim

Der de sonra vermezse
Onun için bir yalan günahı yazılır. ""

Efendimiz'in Bir Günü, Prof. Dr. Abdulhakim Yüce (Sayfa 106 - Işık)Efendimiz'in Bir Günü, Prof. Dr. Abdulhakim Yüce (Sayfa 106 - Işık)
İKİ GÖZÜM 
 13 Haz 23:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

""Ey Allahın Resulü KÖRDÜĞÜM ne alemde

Ilk günkü gibi Ya Aişe.""

Efendimiz'in Bir Günü, Prof. Dr. Abdulhakim Yüce (Sayfa 93 - Işık)Efendimiz'in Bir Günü, Prof. Dr. Abdulhakim Yüce (Sayfa 93 - Işık)
İKİ GÖZÜM 
13 Haz 23:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

""Bir insana surat asmanın karşısındakine hakaret ver bir nevi kul hakkına tecavüz olduğunu unutmamalı

Insan
Diliyle olduğu gibi
Haliyle
Tavrıyla
Yüzüyle de devamlı Şükür etmeli
Hametmelidir.""

Efendimiz'in Bir Günü, Prof. Dr. Abdulhakim Yüce (Sayfa 111 - Işık)Efendimiz'in Bir Günü, Prof. Dr. Abdulhakim Yüce (Sayfa 111 - Işık)
İKİ GÖZÜM 
13 Haz 23:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

""Peygamberin
Gösterişli
Şatafatlı ve süslü püslü bir eve girmesi
O'nun şanına yakışmaz.""

Efendimiz'in Bir Günü, Prof. Dr. Abdulhakim Yüce (Sayfa 143 - Işık)Efendimiz'in Bir Günü, Prof. Dr. Abdulhakim Yüce (Sayfa 143 - Işık)
2 /