Ege'de Bir Yiğit - Fırat Yılmaz Çakıroğlu Fırat'a Mektup Var

9,8/10  (21 Oy) · 
30 okunma  · 
26 beğeni  · 
2.549 gösterim
Bilgi ve teknolojide çağı yakalamak isteyen, tarihinden ilham alan ve yarınlara umutla bakan bir gençlik var. Olur da görmek isterseniz onları, çıkartın şapkalarınızı, gözlüklerinizi ve ideolojilerinizi bir kenara bırakın. Taraf olun! Bir kez olsun doğrudan yana taraf olun! Yalnızca bir defa eşitlikten değil de adaletten bahsedin, Fırat´ın kenarındaki kuzunun hesabını soranlardan olun ve unutmayın; Fırat artık Ağrı´dan başlayıp Basra´ya dökülen bir nehrin adı değil; bayraklaşmış bir mücadelenin, Akşehir´den doğup Ege´ye dökülen bir isimdir. Artık üniversitelerde kan değil, oluk oluk mürekkep akmalı.
DERYA... 
 14 Kas 17:59 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Bayrakları bayrak yapan üzerindeki kandır...Toprak,eğer uğrunda ölen varsa vatandır"...

Vatan,bayrak,ezan sevdalısı bir yiğit Fırat Çakıroğlu...Namerde mertliği,kalleşe yürekliliği gösteren can Fırat,aslan Fırat...
Seni nasıl anlatmalı bilmem ki...Ne desem,ne söylesem eksik,yaralı,anlamsız...
Ben nasıl ifade edebilirim ki sende ki yüreği...Sende ki imanı...Sende ki cesareti...Sende ki Türklük ateşini...

Vay be dedim...Analar ne yiğitler doğuruyor...Ne fidanlar Vatan toprağı için can veriyor,kan akıtıyor...Gözün arkada kalmasın be Fırat...Bu vatanın evlatları ne bir karış toprağını verir,ne bayrağını indirtir,ne de ezanını susturtur...
Çünkü çok iyi biliyoruz ki bu vatan kolay kazanılmadı...Nice Fırat'ların kanı var topraklarımızda...Biz de Fırat'lar asla bitmez...Ay yıldızlı bayrak ilelebet dalgalanacak...Vatanımın doğusunda da batısında da...

Gülüşün de Fırat gülüşün de her gün bir fidan büyüyecek...Bir vatan sevdalısı yeşerecek...
Hakkını helal et yiğidim...Gençliğini,hayallerini,geleceğini helal et bizlere...
Kalbimizde,dualarımızdasın Fırat...

Burcu YÜRÜR 
22 Ağu 10:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şimdi ben nasıl anlatayım size bu kitap hakkındaki düşüncelerimi... Yutkunamıyor insan kitabın kapağına bakarken bile, daha gencecik bir can.. Okuyun diyebilirim sadece gerçek bir vatan evladıymış demek için okuyun...

Ege'de Bir Yiğit - Fırat Yılmaz Çakıroğlu benzeri kitaplar

Beyza Yıldırım 
15 Haz 19:07 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her türlü Pkk,öcalan,kürdistan sempatizanlığının yapıldığı Ege Üniversitesinde Vatanını, bayrağını, milletini seven 22 sinde hayallerinden,gülüşlerinden,yüreğinden vurulmuş bir gencin hayatı..Fırat Yılmaz Çakıroğlu. Kendisini bilirdim vefatıyla duyduğum derin üzüntü beni çok etkilemişti. "Akademik Ülkücü"olmak istermiş ki olamadan bir grup kalleş tarafından hayatına son verilmiş. Bir olgu yerleştirilmiş insanlığın kafasına...Ülkücülük eli sopalılık değildir,ideolojik bir dayatma değildir,asmak kesmek hiç değildir...bunların böyle olmadığını anlatan gerçeği aslıyla veren ve Şehidimizin anısına düzenlenmiş mektuplar,şiirler ve anılardan oluşan bir kitap...
Bu ülkede vatanını seven kimse unutulmamıştır. Fırat Yılmaz Çakıroğlu gibi.

Atsız 
25 Tem 11:01 · Kitabı okudu · 10/10 puan

ege'de bir kurt ulur, uyuyanlar uyanmaz,
yiğit meydanda olur, kanlı pusu atılmaz
yandı bizim bağrımız, cehennem böyle yanmaz
yandı bizim bağrımız, cehennem böyle yanmaz.

ölüm yılar, fırat yılmaz,
böyle çağ olmaz, olmaz,
bayrağa çıkar kanı,
yerde kalmaz, yerde kalmaz.

ecel yılar, fırat yılmaz,
böyle kahpe çağ olmaz,
alınır elbet kanı,
yerde kalmaz, yerde kalmaz.

bir kanı, soyu bozuk, kahpelikten utanmaz,
silah bile tutulur, çakıroğlu tutulmaz,
yandı bizim bağrımız, cehennem böyle yanmaz,
yandı bizim bağrımız, cehennem böyle yanmaz.

Esra Kapısız 
25 Ağu 16:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Koşullu sevgiyi bilirdik de,koşullu acının var olabileceğini bilmezdik.Fırat Çakıroğlu şehit oldu biz öğrendik.Kendi adıma asla unutmayacağım. Yiğidim,Aslanım.

silaes 
14 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Öncelikle şunu belirterek yorumuma başlamak isterim. Sevgili fırat'in ölümünden sonra sevenleri, taniyan, tanimayan onlarca insan tarafindan kaleme alinan bir kitaptir. Bu insanlar bu mektuplari kafalarina silah dayanarak yazmadi, ona keza satiş verileri gösteriyor ki kitaba düsundugumden fazla. Ilgi gosterilmis. Sevindim. Firatin ölümüyle ilgili burda birseyler yazmayacagim. Bende tarih okuyorum, yaşitiz, bende formasyon aliyorum. Ailelerimizde benziyor. Soyleyecegim o ki acisi hala tazedir. Kitabin geliri firatin anisini yasatmak icin yapilacak okul vb kurumlarda kullanilacak. Mektup yazan, parasini vaktinini ayiran herkesin emegine saglik.

Burak CAN 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tarih okur iken tarih yazan bir yiğidin ardından yazılan bir eser.Şehit olmasından önceki dönemde neler oldu neler bitti....Onu tanımayan binlerce insanın onun ardından onu tanımadığı halde yaşadıkları üzüntüyü gözler önüne süren bir eser.

Kitaptan 14 Alıntı

Elif 
17 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sen rahat uyu şehidim. Can yakanların canlarının yanacağı gün elbette gelecek. Gün gelecek bu devran muhakkak dönecek. Bağrına taş basanlar da bir gün hesap soracak. Bu vatanın ekmeğini yiyip; suyunu içip; Ay Yıldızlı bayrağın altında yaşayarak ihanet edenler bizlere hesap verecek muhakkak.

Ege'de Bir Yiğit - Fırat Yılmaz Çakıroğlu, Fırat Yılmaz Çakıroğlu (Burcu Öztürk)Ege'de Bir Yiğit - Fırat Yılmaz Çakıroğlu, Fırat Yılmaz Çakıroğlu (Burcu Öztürk)
Beyza Yıldırım 
 14 Haz 03:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Selam sana ey yılları heba olan genç!
İstikbalim gitti diye yaslanma sakın!
İstikbalin değil ruhun Tanrı'ya yakın!
O yalancı istikbale bir perde indir!
'Gerçek yarın' unutma ki bir gün senindir!"
H.Nihal Atsız.

Ege'de Bir Yiğit - Fırat Yılmaz Çakıroğlu, Fırat Yılmaz Çakıroğlu (Sayfa 174 - Kamer)Ege'de Bir Yiğit - Fırat Yılmaz Çakıroğlu, Fırat Yılmaz Çakıroğlu (Sayfa 174 - Kamer)
Beyza Yıldırım 
13 Haz 01:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Unutmayın; Fırat artık Ağrı'dan başlayıp Basra'ya dökülen bir nehrin adı değildir sadece; bayraklaşmış bir mücadelenin Akşehir'den doğup Ege'ye dökülen ismidir."

Ege'de Bir Yiğit - Fırat Yılmaz Çakıroğlu, Fırat Yılmaz Çakıroğlu (Sayfa 27 - Kamer)Ege'de Bir Yiğit - Fırat Yılmaz Çakıroğlu, Fırat Yılmaz Çakıroğlu (Sayfa 27 - Kamer)
Beyza Yıldırım 
13 Haz 01:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Elhamdülillah duruşumuz bâki. Zinhar unutmadan yaratana ve bayrağa ettiğimiz yemini,yerle bir edecegiz; çakala,kurt boğduran bu düzeni!"

Ege'de Bir Yiğit - Fırat Yılmaz Çakıroğlu, Fırat Yılmaz Çakıroğlu (Sayfa 42 - Kamer)Ege'de Bir Yiğit - Fırat Yılmaz Çakıroğlu, Fırat Yılmaz Çakıroğlu (Sayfa 42 - Kamer)
YNT 
 14 Kas 08:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hani "Doğmamış Çocuğa Mektup" yazılıyor ya bir tanem, şu an ben de "Şehit Edilmiş Oğluma" mektup yazıyorum. Yazarken yüreğim yanıyor Fırat'ım...

Ege'de Bir Yiğit - Fırat Yılmaz Çakıroğlu, Fırat Yılmaz Çakıroğlu (Sayfa 33 - Kamer Yayınları, Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun Annesi)Ege'de Bir Yiğit - Fırat Yılmaz Çakıroğlu, Fırat Yılmaz Çakıroğlu (Sayfa 33 - Kamer Yayınları, Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun Annesi)
Beyza Yıldırım 
13 Haz 01:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Düşünce ile çıglık bağdaşmaz. Şuurun sesi çığlık değildir. Yabani bağırır,medeni insan konuşur."

Ege'de Bir Yiğit - Fırat Yılmaz Çakıroğlu, Fırat Yılmaz Çakıroğlu (Sayfa 30 - Kamer)Ege'de Bir Yiğit - Fırat Yılmaz Çakıroğlu, Fırat Yılmaz Çakıroğlu (Sayfa 30 - Kamer)
Beyza Yıldırım 
15 Haz 02:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ne güzel diyor Mehmet Akif:
"Sahipsiz olan memleketin batması haktır.
Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır."

Ege'de Bir Yiğit - Fırat Yılmaz Çakıroğlu, Fırat Yılmaz Çakıroğlu (Sayfa 221 - Kamer)Ege'de Bir Yiğit - Fırat Yılmaz Çakıroğlu, Fırat Yılmaz Çakıroğlu (Sayfa 221 - Kamer)

... dönemin rektör yardımcısı ile Fırat arasında şöyle bir diyalog geçmiştir:
FÇ: Hocam merhaba, ben Tarih bölümü birincisi sınıf öğrencisiyim; sizin de bildiğiniz üzere okulumuzdaki bölücü örgüt mensupları, yaptıkları eylemlerle eğitim-öğretim hakkımızı engellemekte, Emniyet ve üniversite yönetimine bağlı olan özel güvenlik güçleri olaylara müdahale etmemektedir, biz öğrenciler olarak mağdur oluyoruz. Bu konuyla ilgili üniversite yönetimi neden bir çalışma yapmıyor?

RY: Evet bu durumdan haberdarız, fakat bahsettiğin gruplara müdahale edersek olaylar daha farklı boyutlara ulaşır. Herhangi bir polis müdahalesi de okulun geneline zarar verir. Bu da hiçbirimiz için iyi olmaz.

FÇ: Eğer bu gruplara müsaade ederseniz, edebiyat fakültesinin durumundan rahatsız olmuyorsanız, arkanızdaki duvarda asılı duran Atatürk fotoğrafına bakamazsınız.

RY: Sen beni yargılayamazsın!

FÇ: BEN ATATÜRK'ÜN ÇOCUĞUYUM, YARGILARIM!

Ege'de Bir Yiğit - Fırat Yılmaz Çakıroğlu, Fırat Yılmaz Çakıroğlu (Sayfa 16)Ege'de Bir Yiğit - Fırat Yılmaz Çakıroğlu, Fırat Yılmaz Çakıroğlu (Sayfa 16)
2 /