Adı:
Eğil Dağlar
Baskı tarihi:
1970
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
MEB Basımevi
Baskılar:
Eğil Dağlar
Eğil Dağlar
311 syf.
·5 günde·10/10
ben güzel bir kitap okudum güzel bir insan tanıdım..yüreğime nakış nakış işlediğim bir hazinem daha oldu..hislerimi kaybedecekken çekti aldı beni oradan..ama o his hislerin en güzeli vatan arzusu bitmezmiş tükenmezmiş bunu anladım..bizden önce aynı yollarını yürüyen bu insandan dersimi aldım..hedefim Kızılelma ..Kızılelmam ise bu vatanın refahı mutluluğu huzuru..abilerimizi kardeşlerimizi toprağa vermediğimiz bir gün benim kızılelmam ..
335 syf.
·Puan vermedi
Milli Mücadele yılları Yahya Kemal'in gözünden adım adım anlatılıyor. Yazılar yazarın o dönem yazdıkları, bu yüzden bazı yazılarda aynı konunun tekrar edilmesi biraz sıkıcı oluyor. Elimdeki baskıda(1975) kullanılan dil, günümüz için biraz ağır denilebilir.
Bunun yanında yazarın günbegün yaşadığı heyecanı, üzüntüyü takip edebilmek güzel bir duygu.
335 syf.
·15 günde·8/10
O yıllar için çok iyi bir dürbün. Y.Kemal'i tanımak,fikir dünyasında gezinmek,Millî mücadeleye bakışını anlamak için iyi bir seçenek. Osmanlının son dönemlerinde içine düşürüldüğümüz batı tarzı milliyetçilik fikriyatı o günlerde nasıl yankılanmış yazarın kaleminden ve ülkemize gelecek adına nasil etkilerde bulunmuş bir nebze fikir verecektir.
Güzel okumalar temennisiyle.
335 syf.
·35 günde·Puan vermedi
Yahya Kemal, milli ve manevi değerleri ön plana çıkaran bir yazarımız. Onun üslubunu beğeniyorum. Türkçeyi kullanmakta oldukça başarılı. Günümüzde eski zaman sanatçıları gibi aradan çok zaman geçmemesine rağmen kullandığı kelimelerin çoğunu kullanmamız üzüntü verici bir hadise.
Daima üzüntülü bir devrin geçmesini bekleye bekleye bekleme illetine tutulduk.
Yahya Kemal Beyatlı
Sayfa 24 - YKY, 2005, 1. baskı
“Zannediyorlar ki bütün bu işler benim muvaffakiyetim eseridir, ah zavallılar bilmiyorlar ki!..”

Selim-i Evvel
Yahya Kemal Beyatlı
Sayfa 42 - YKY, 2005, 1. baskı
Bu devlet için kurtuluş fırsatı tam mânâsıyla bir defa zuhur etti. O fırsat da Kırım muharebesinden, Bosna-Hersek isyanına kadar olan devredeydi.
Yahya Kemal Beyatlı
Sayfa 40 - İstanbul Fetih Cemiyeti
Özleyeceğimiz şeyler eski saltanatın şanları, şerefleri, bayrakları, medeniyeti, musikisi, mimarisi, şiiridir. Lakin şekli, idaresi, siyaseti değildir.
Yahya Kemal Beyatlı
Sayfa 70 - YKY, 2005, 1. baskı
Afrin şehitlerinin haberini aldım tam o sırada elimde Yahya Kemal Beyatlı'nın ''Eğil Dağlar'' adlı eserini okuyordum ve aynen şöyle yazıyordu :
"Bu son on senenin muharebelerinde vatanı için şehit düşenler iki türlü bahtiyardırlar: Bir taraftan bir müslümana göre ölümlerin hem en mübareği hem de en kolayı olan ölümle öldüler.Diğer taraftan da bizim gibi kalan bedbahtların her gün, her saat, her adımda gördüklerimizi görmemek için gözlerini müebbeden yumdular.
Yalnız dini bir görüşle değil akli bir görüşle de diyebiliriz ki o bahtiyar şehitler cennette, biz bugün kalanlar cehennemde yaşıyoruz"
Şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine milletimize sabır diliyorum.. milli mücadele dönemi için sarfettiği bu sözleriyle adeta günümüze rehber olan Yahya Kemal ve daha niceleri..sizlere de selam olsun
İnlemek, ağlamak, yalvarmak hepsi zillettir. Kaderinin seni sevkettiği yolda uzun ve ağır vazifeni dişini sıkarak ifâ et! Sonra da benim gibi hiç ses çıkarmaksızın ıztırap çek ve öl!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Eğil Dağlar
Baskı tarihi:
1970
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
MEB Basımevi
Baskılar:
Eğil Dağlar
Eğil Dağlar

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 3 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0