Eğitici Olarak Schopenhauer Zamana Aykırı Bakışlar 3

8,4/10  (11 Oy) · 
18 okunma  · 
12 beğeni  · 
444 gösterim
Friedrich Wilhelm Nietzsche (1844-1900): Geleneksel din, ahlak ve felsefe anlayışlarını kendine özgü yoğun ve çarpıcı bir dille eleştiren en etkili çağdaş felsefecilerdendir. Bonn Üniversitesi'nde teoloji okumaya başlayan Nietzsche daha sonra filolojiye yöneldi. Leipzig Üniversitesi'nde öğrenimini sürdürdü, henüz öğrenci iken Basel Üniversitesi filoloji profesörlüğüne aday gösterildi. 1869'da sınav ve tez koşulu aranmadan, yalnızca yazılarına dayanarak doktor unvanı verilen Nietzsche profesörlüğü sırasında klasik filoloji çalışmalarından uzaklaştı ve felsefeyle uğraşmaya başladı. Tragedyanın Doğuşu, Zamana Aykırı Bakışlar, İnsanca Pek İnsanca (Karışık Kanılar ve Özdeyişler, Gezgin ve Gölgesi), Tan Kızıllığı, Şen Bilim, Böyle Söyledi Zerdüşt, İyinin ve Kötünün Ötesinde, Ahlakın Soykütüğü, Ecce Homo, Wagner Olayı, Dionysos Dithyrambosları, Putların Alacakaranlığı, Deccal, Nietzsche Wagner'e Karşı başlıca büyük eserleri arasında yer almaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786053325888
 • Çeviri:
  Mustafa Tüzel
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Öz 
14 Şub 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Dili ve anlatımı ağır,anlamlandırmaya gelince zorlayıcı bir kitap olduğunu söylemeliyim..Schopenhauer ve Nietzsche tutkunlarınınsa mutlaka okumasını tavsiye ederim.Fakat şu da var ki,kitabı tam anlamıyla özümsemek için Wagner'i,Goethe'yi,Rousseau'yu,Kant'ı,Hegel'i,Platon'u, ve diğer pek çok felsefecileri olduğu kadar, Hristiyanlık inancını,o dönem Almanya'nın devlet yapısını ve düşünce sistemlerini hiç değilse orta düzeyde de anlamış olmak gerekir.Bu nedenle akademik düzeyde kaynak kitap olarak kullanılabilecek yeterliğe sahip olduğunu düşündüm.En azından ben farkında olsaydım bu kitabın ünv.de okurken,eminim bana çokça yardımı olurdu, diye düşünmeden edemedim.Geç bir farkındalık ama felsefe ve sosyoloji gibi bölümlerde okuyan arkadaşların mutlaka yararlanmasını öneririm.Zaman zaman elinizden bırakıp bir gün ara vermek istediğiniz oluyor.Altını çizebileceğiniz ve üzerine kafa yormak isteyip anlamlandırma çabasına gireceğiniz sizde merak uyandıracak çokça konu mevcut..Sabırla okumanızı tavsiye ederim..Günün birinde yeniden elime alıp okumak istediğim bir kitap..

Ferdi Bişkin 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 5/10 puan

Nietzsche'nin, Schopenhauer'ü merkeze koyarak, bilim, bilgin, felsefe, filozof, üniversite, devlet, eğitim ve gelişim gibi konulardaki fikirlerinden bahsettiği, anlaşılması zaman zaman zor, zaman zaman da akıcı devam eden eser. Aslında, kitaptan çok umutluydum. Beklentimi karşılamadı. Kitabın isminden Schopenhauer'u çıkarsak da pek bir şey değişmeyecektir. Özellikle "bilginin özellikleri"nin sıralandığı satırları ilginç buldum. Altı çizilecek pek çok satır bulunsa da meraklısı dışında birinin ilk sayfalarından sonra kitabı bırakabileceği söylenebilir.

Alperen Tekin 
23 Oca 17:35 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Biraz ağır bir kitap. Değişik bakış açılarına yer veriyor. Temelinde Nietzsche, Schopenhauer'dan esimlenerek insanın nasıl içinde bulunduğu zaman aralığından kendini ayıklayarak, başkalarının değil de kendi gözüyle inceleyerek, çeşitli kültür anlayışlarının ve kurumların baskısından arınarak filozof olabileceğine/felsefeye teşvikte bulunabileceğine dair ipuçları veriyor.

Kitaptan 79 Alıntı

Celal Uslu 
07 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güçlü toplumların, hükümetlerin, dinlerin, toplumsal kanıların bulunduğu yerde, kısacası bir tiranlığın hüküm sürdüğü her yerde, yalnız filozoflardan nefret edilmiştir; çünkü felsefe insanlara, hiçbir tiranlığın içeri giremeyeceği bir sığınağı, iç dünyanın mağarasını, gönlün labirentini açar...

Eğitici Olarak Schopenhauer, Friedrich Nietzsche (Sayfa 17)Eğitici Olarak Schopenhauer, Friedrich Nietzsche (Sayfa 17)
Celal Uslu 
06 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçek bir dosta sahip olanlar, yalnızlığın ne demek olduğunu bilmezler, -çevrelerinde tüm dünya onlara düşman olsa bile.-

Eğitici Olarak Schopenhauer, Friedrich Nietzsche (Sayfa 17 - Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi)Eğitici Olarak Schopenhauer, Friedrich Nietzsche (Sayfa 17 - Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi)
O.Ö 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitleye dahil olmak istemeyen insanın yapması gereken tek şey, kendine razı olmayı bırakmaktır; kendine seslenen vicdanını dinlemelidir: "Kendin ol! Şimdi yaptığın, düşündüğün ve arzuladığın şeylerin hiçbirisi sen değilsin."

Eğitici Olarak Schopenhauer, Friedrich NietzscheEğitici Olarak Schopenhauer, Friedrich Nietzsche
Semiha 
30 Oca 11:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Peki, nasıl buluruz kendimizi yeniden? İnsan kendini nasıl tanıyabilir? Karanlık ve üstü örtülmüş bir konudur bu; tavşanın yedi kat derisi olduğu söylenir ya, insan yetmiş yedi kat deriyi soyunur da üstünden, hâlâ diyemez ki gönül rahatlığıyla: "İşte şimdi gerçekten sensin bu, artık bir örtü kalmadı üstünde."

Eğitici Olarak Schopenhauer, Friedrich NietzscheEğitici Olarak Schopenhauer, Friedrich Nietzsche
O.Ö 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ya devletin hedeflediği "felsefe eğitimi" yalnızca felsefeden vazgeçirmeyse?

Eğitici Olarak Schopenhauer, Friedrich NietzscheEğitici Olarak Schopenhauer, Friedrich Nietzsche
O.Ö 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Özgün insanlara duyulan antipati öyle bir dereceye varmıştır ki, böylesi koşullar altında Sokrates bizim aramızda yaşayamaz ve hiçbir biçimde yetmiş yaşını göremezdi.

Eğitici Olarak Schopenhauer, Friedrich NietzscheEğitici Olarak Schopenhauer, Friedrich Nietzsche

Doğu ve Batı, birisinin korkaklığımızla eğlenmek için gözümüzün önünde tebeşirle çizdiği çizgilerdir.

Eğitici Olarak Schopenhauer, Friedrich NietzscheEğitici Olarak Schopenhauer, Friedrich Nietzsche
O.Ö 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şimdi yeryüzündeki hemen hemen her şey artık yalnızca en kaba ve en kötü kuvvetler tarafından, iş adamları ve askeri despotlar tarafından belirleniyor. Devlet, askeri despotların ve iş adamlarının elinde olduğu gibi, her şeyi kendisine odaklayarak yeniden düzenlemeye, birbirine düşman kuvvetleri dizginlemeye ve baskı altında tutmaya çalışıyor; yani insanların kiliseye tapındıkları gibi kendisine tapınmalarını istiyor.

Eğitici Olarak Schopenhauer, Friedrich NietzscheEğitici Olarak Schopenhauer, Friedrich Nietzsche
Celal Uslu 
 09 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Arthur Schopenhauer
Ona asıl karşı çıkan ve ona karşı havlayan yazarlar, şimdiye kadar onu engellemiş olma onuruna en az sahip olanlardır; çünkü birincisi, onları okumaya tahammül eden çok az insan vardır ve ikincisi, kendilerini okumaya tahammül edeni de doğrudan doğruya Schopenhauer'e yönlendirirler; çünkü kim, güzel bir ata karşılık kendi eşeğini öven bir eşek sürücüsüne aldanır da o ata binmekten vazgeçer?

Eğitici Olarak Schopenhauer, Friedrich Nietzsche (Sayfa 71)Eğitici Olarak Schopenhauer, Friedrich Nietzsche (Sayfa 71)