Eğitim-Bir Kitle İmha Silahı Zorunlu Eğitimin Karanlık Dünyasında Bir Yolculuk

9,0/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
5 beğeni  · 
123 gösterim
Okulun gerçek meselesi öğrenmek değil, başarıdır. Okulda dikkatler hiçbir zaman düşünme ya da performans kalitesine yönelmiş değildir; dikkatler tamamen farklı bir şeye, başaranların attıkları şeref turuna yetişmeye yönelmiştir.

Eğitim: Bir Kitle İmha Silahı adlı çalışma, John Taylor Gatto’nun, geleneksel okul eğitimi yaklaşımlarına geliştirilen eleştirilere eklediği tüyler ürpertici bir metafor…

Gatto bu çalışmasında, okulun insana verdiği zararın rasyonel ve kasıtlı olduğunu gösteriyor. Gatto’ya göre modern pedagojinin esas işlevi, nüfusu yönetilebilir kılmak. Zorunlu eğitim tuzağından kurtulmayı başarabilmiş insanlara ilişkin örneklerle dolu bu kitap, kişisel potansiyeli gerçekleştirmenin temel şartının farklı bir yetiştirilme ve beceri edinme şekli ile mümkün olabileceğini ortaya koyuyor. Gatto buna, “açık kaynak öğrenme” adını veriyor.


Acil sorunlara cevap veren ve bazı tartışmaları da beraberinde getireceği muhakkak olan bu kitap, mevcut eğitim sistemine dair şüphelere sahip olan herkesin ilgisini çekecek.


(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2017
 • Sayfa Sayısı:
  276
 • ISBN:
  9786051691732
 • Çeviri:
  Mehmet Ali Özkan
 • Yayınevi:
  Edam Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Demlendirici Krem 
 07 Şub 13:50 · Kitabı okudu · 39 günde · Puan vermedi

eğitim konusunda, zorunlu eğitimin insanların hayatlarana nasıl para babaları tarafından kademeli olarak sokulduğunu ve bunu yaparken de üniversitelerden nasıl yararlanıldığına dair bilgilenmenizi sağlayan bir kitap.

temel olarak da zorunlu eğitim ile birlikte insanların nasıl çocuksu kalması için çaba haarcanıldığını, üniversite kürsülerinden ortaya atılan bir tez ile ergenlik" denilen kavramın neden keşfedildiğini anlatmakta kitap.

bugün zorunlu eğitimin insanları nasıl mahvettiğini anlatırken esasında okul denilen hapishaneye düşman olan kitabın yazarı (gatto), sistemin (kapitalizmin) devamlılığını sağlayan ve ayakta durmasının en büyük destekçisinin insanların bu şekilde zamanını çalan okul eğitiminin olduğunu beyan ediyor. kendisi de öğretmen olduğundan dolayı, gelişmeye katkı sağlayacak şeylerin bürokrasi ile nasıl çıkmaza sokulduğunu ve 30 küsür yıllık melek hayatında neler ile karşılaştığının da bir nevi vicdani muhasebesini de bu kitapta yapmakta.

okul konusunda zorunlu eğitime karşı ama kişilerin kendi kendini yetiştirme tarzı olan açık kaynak sisteminin de destekçisi. bu sistemde kişi hocasını ve çalışmak istediği her neviden konuyu kendisi seçmekte, vaktini ve naktini ona göre ayırabilme fırsatını elinde bulundurduğu için daha verimli olacağını kitapta çok kere vurgulamakta.

bu kitabı okumazdan evvel zaten zorunlu eğitime okul hayatım boyunca da nefret ile baktım, hatta beni okul yıllarım mahvetti gibisinden cümleler de kurmaktaydım, kitap da bu öfkeme odun, kömür taşıdı diyebilirim. lakin ben bütün okul kurumlarının kapanmasına karşı değilim. mesela bir tıb, bir hukuk vb okulun olmasının zorunluluğunu da inkar edemem. mesela bir askeri okul, eğitime ne kadar karşı çıkılsa da olması mecburi bir devlet kurumudur.

kitap amerikan halkının, zorunlu okullaşmaya gitmezden evvel nasıl da kendi kendine yeterliliği misyon edinişini anlatarak başlamakta. çünkü böyle bir yerde fabrikada çalıştıracak insan bulamazsınız, köleleliği de kaldırınca bu uzun vadeli planın nasıl da paralı vakıflarla desteklendiğini kendiniz de görüyorsunuz.

---

bu kitapla birlikte;
düzene uygun kafalar
okulsuz toplum
zorunlu eğitime hayır

gibi kitapları da okuyarak daha geniş bir zihinsel arka plan elde edilebilir.

---

mıt, yale ya da harvard gibi üniversitelerin adam seçerken sadece not ortalamalarına vaya
parlak beyinlere bakmadığını, bunların üzerine bir de yazılı olmayan kanunlarının yani; kilo,
boyun uzunluğu, fiziksel güzellik gibi şeylere dikkat ederek sanki seçkin bir ırk da yaratmaya
çalıştıklarının da anlatıldığını görüyorsunuz.

bizim memlekette bir haber vardı, sahte diploma ile öğretmenlik yapan bir kimseyle ilgili bir
haber, aslında bunun bize özgü bir durum olmadığını amerika'da da buna benzer durumların
yaşandığını hatta işini iyi bu adamın nasıl da hemen uzaklaştırıldığının anlatıldığı güzel de bir
bölüm var kitapta.

https://www.youtube.com/watch?v=RTnn2n_N9jE