Eğitim ve Yaşamın Anlamı

8,0/10  (1 Oy) · 
6 okunma  · 
4 beğeni  · 
512 gösterim
13 yaşındayken dünya öğretmeni seçilen Krishnamurti, hayatını dünyayı dolaşarak, insanlarla yaşama ve dünyaya dair konuşarak geçirdi. Kendisine mesihlik yakıştırılmış olmasına rağmen bunu hiçbir zaman kabul etmedi. Onun için, karşılaştığı herkes başlı başına bir "birey"di. Bu nedenle öğretmekten çok paylaşmayı ilke edindi. Yine de dünya üzerindeki milyonlarca kişi ondan çok şey öğrendi.

Önceki nesiller hırsları, gelenekleri ve idealleriyle dünyaya sefalet ve yıkım getirdiler; belki gelecek nesiller, doğru eğitim sayesinde, bu kaosa bir son vererek daha mutlu bir toplumsal düzen inşa edebilirler. Eğer gençler bunu yapacak ruha sahip olurlar ve sürekli siyaset, din, insan ve çevre ile ilgili gerçekleri ararlarsa, o zaman gençlik muazzam bir anlam kazanır ve daha iyi bir dünya için umut olabilir.

"Bu dingin, araştıran düşünceler, bir yandan insanın kendini anlama çabasına derin ve taze bir yaklaşım sunarken öte yandan bizlerin konformizmden kaynaklanan sorunlarımızı ve kişisel değerlerimizi yitirişimizi çok ciddi biçimde sorguluyor."
-Rollo May-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9786050201475
 • Orijinal Adı:
  Education And The Significance Of Life
 • Çeviri:
  Aslı Açıkgöz
 • Yayınevi:
  Omega Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Eğitim
Sadece sevgi bir başkasını anlamayı sağlar. Sevginin olduğu yerde ötekiyle duygu ortaklığı vardır, aynı seviyede ve aynı anda. Kendimiz o kadar kuru, boş ve sevgisisiz ki, hükümetlerin ve sistemlerin çocuklarımızın eğitimlerini ve bizim yaşamlarımızın yönünü ellerine geçirmelerine izin verdik. Ancak hükümetler insanlar değil yetkin teknisyenler istiyorlar, çünkü insanlar hükümetler- ve organize dinler - için tehlikeli olabilirler. Bu yüzden hükümetler ve din organizasyonları eğitimi kontrol etme arayışındadır.

Eğitim ve Yaşamın Anlamı, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 21)Eğitim ve Yaşamın Anlamı, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 21)

Kişi ideal bir hareket kalıbı izlediği sürece bütünleşme olamaz ve çoğu idealist öğretmen sevgiyi bir kenara bırakmıştır, kuru zihinlere ve katı kalplere sahiptir. Kişi, bir çocuğu incelemek için uyanık, dikkatli ve kendinin farkında olmalıdır. Bu durum bir idealin peşinden gitmeye teşvik etmekten çok daha fazla zeka ve sevgi gerektirir.

Eğitim ve Yaşamın Anlamı, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 21)Eğitim ve Yaşamın Anlamı, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 21)

Eğitim
Bizler giderek, tıpkı aynı kalıptan çıkmış gibi başlıca amacı güvence edinmek, önemli bir şahsiyet haline gelmek ya da olabildiğince az düşünerek iyi vakit geçirmek olan bir insan türüne dönüşüyoruz. Klasik eğitim bağımsız düşünceyi aşırı derecede zorlaştırıyor. Konformist olmak sıradanlığa yol açıyor.

Eğitim ve Yaşamın Anlamı, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 7)Eğitim ve Yaşamın Anlamı, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 7)

Başarı
Başarılı olma dürtüsü; maddi ya da ruhani olduğunu söylenen bir dünyada ödül peşine düşme, içsel ya da dışsal bir güven arayışı ve konfor için duyulan arzudur. Tüm bu süreç hoşnutsuzluk yaratır, doğallığı sona erdirir, korkuyu besler ve sonunda korku yaşamın zekice anlaşılmasını engeller. Yaş ilerledikçe, zihinde ve kalpte donukluk başlar.

Eğitim ve Yaşamın Anlamı, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 7)Eğitim ve Yaşamın Anlamı, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 7)