Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti

8,8/10  (13 Oy) · 
45 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.422 gösterim
Artık başkalarının ulaşmaya çalıştığı sonların da aracı değilim. Artık başkalarının bir aleti, tornavidası da değilim. Artık başkalarının arzularının hizmetkarı da, başkalarının yarasının bezi de, onların mabetlerine adadıkları kurban da olmayacağım.

Ben bir insanı. Bana ait olan bu mucize, benim sahip olduğum ve koruyacağım bir şey; ben koruyacağım,ben kullanacağım ve onun önünde yalnız ben secde edeceğim.

Sahibi olduğum güzellikleri, erişilmez değerleri kimseye teslim ve emanet etmeyeceğim. Hatta onları istemediğim sürece kimseyle paylaşmayacağım. Onlar benimdir. Yalnız benim. Manevi bütünlüğümün hazinesini, bozuk para gibi harcayıp fakir ruhlara, manevi bütünlüğü olmayanlara sadaka olsun diye rüzgarın hakimiyetine terk etmeyeceğim. Bana ait olan, benim sahip olduğum bütün zenginlikleri; düşüncemi, arzumu, hürriyetimi ben koruyacağım. Bunların içinde üzerine en çok titreyeceğim, en ulu göreceğim şey şüphesiz hürriyetimdir. Onu kimseye teslim ve emanet etmeyeceğim. Hatta kimseyle paylaşmayacağım.

Kardeşlerime hiçbir şey borçlu değilim. Artık onlardan dilendiğim, talep ettiğim bir alacağım da yok. Hiç birinden benim için yaşamasını talep etmiyorum ve ben de hiç birisi için yaşamıyorum. Hiçbirinin ruhunda gözüm yok ve artık hiçbiri benim ruhuma hasetle bakamaz.
(Tanıtım Yazısından)
Birsen Erol 
02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitabın "Ben" isimli yayınını okudum. Duygunun olmadığı, insanların 'ben'lik özelliklerinin hepsinin yok edilip isimlerinin yerine rakamlarla ifade edildiği, üremelerin laboratuvar ortamında gerçekleştirildiği, 'biz' adı altında tüm farklılıkların yok edildiği ütopik bir roman. Kendini, duygularını keşfeden ve 'ben'ini bulmaya çalışan ve mücadele eden bir genç başkahraman.

Oblomov 
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Bu kitap bende George Orwell'ın 1984 kitabını okurken hissettiğim duyguları uyandırdı. Bireyi tamamıyla yok sayan kolektivist bir sistemin varabileceği son noktayı anlatan kitap aynı zamanda da Ayn Rand'in felsefesinin de bir özeti.

Simge 
09 Oca 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sonda yazacağımı basta yazayım müthiş bir kitap.İnsanların kendi iyiliklirini düşünmemesi adına nasil da kendilerinden yabancilastirildiklarini çok güzel anlatmis."Ben" demek artık suç olmuş durumda.Ama unutmamalıyız kendimizi gerceklestirmeden topluma fayda sağlayamayiz.

__rogue__ 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kısacık hikayesiyle aslında çok şey anlatıyor."Bİz" den "BEN " olabilmenin keşfi.."biz" olmak aslında bir şey ifade etmiyor "ben " olamadıktan sonra..

Kitaptan 7 Alıntı

Leva 
22 Tem 21:55 · Beğendi · 10/10 puan

Artık, insanlar arasından arkadaşlar seçeceğim. Ama arkadaşlar, köleler veya efendiler değil. Sevgimin temeli olan hürmetle bağlanacağız birbirimize, mecburiyetle değil. Gönlümün istemediğini yapmayacağım. Gönlümün istediğini seçeceğim ve seçtiklerimi sevip onlara hürmet etmesini bileceğim. Onların ne esiri ne de hakimi olacağım. Onlara ne emredeceğim ne de itaat... Onlarla istediğim zaman, daha doğrusu karşılıklı arzularımız mevcut olduğu zaman ve arzularımızın devamı süresince; el sıkışacağız, el ele tutuşacağız, sevişeceğiz. Karşılıklı arzularımız mevcut olduğu zaman ve arzularımızın devamı süresince yan yana ve yalnız olacağız. İnanıyorum ki herkes ruhunun tapınağında yalnızdır ve yalnız olmalı, yalnız bırakılmalıdır. Bırakın herkesin içindeki bu mabet dokunulmamış, lekelenmemiş olarak kalsın. Bırakın insanlar istedikleri elleri, istedikleri sevgi ve şiddetle sıksınlar. İnsanların mukaddes mabetlerinin kutsal eşiğinden içeri, onlara rağmen adım atmayın...

Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti, Ayn Rand (Plato Film)Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti, Ayn Rand (Plato Film)
Leva 
22 Tem 21:52 · Beğendi · 10/10 puan

Artık, başkalarının ulaşmaya çalıştığı sonların da vasıtası değilim. Artık, başkalarının bir aleti, tornavidası da değilim. Artık, başkalarının arzularının hizmetkârı da başkalarının yarasının bezi de onların mabetlerine adadıkları kurban da olmayacağım.

Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti, Ayn Rand (Plato Film)Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti, Ayn Rand (Plato Film)
Leva 
22 Tem 21:51 · Beğendi · 10/10 puan

Gören, artık benim gözlerim ve benim gözlerimin bakışı bütün dünyayı güzelliğe gark ediyor. Duyan, benim kulaklarım ve benim kulaklarımla duyabilmek, dünyadaki bütün sesleri tatlı namelerle süslüyor. Düşünen, artık benim aklım ve hakikatler artık benim düşündüklerimle aydınlanacak. Artık kendi arzumla seçiyorum ve artık yalnızca arzumla seçtiğim şeylere hürmet ve sevgi duyacağım.

Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti, Ayn Rand (Plato Film)Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti, Ayn Rand (Plato Film)

Şu bilmediklerimizi bir bilebilsek! Kalbimizin anladığı ve sanki bize söylemeye çalışırmış gibi çarptığı, ama yine de açıklamadığı veya açıklayamadığı o sır nedir?

Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti, Ayn RandEgo - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti, Ayn Rand
Leva 
 22 Tem 21:48 · Beğendi · 10/10 puan

Sanki kâinat, önümüze serecek büyük armağanları olduğunu söylemek istiyor bizlere. Ama daha önce bizden muhakkak beklediği bir şey var. Konuşmamız, düşünmemiz lazım. Bu parıldayan gökyüzünü ve bu yalçın kayaları; gayesine, arzusuna ve en yüksek manasına ulaştırmalıyız.

Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti, Ayn Rand (Plato Film)Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti, Ayn Rand (Plato Film)
Oblomov 
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bu dünyanın sırları herkese açık değil, sadece onları arayanlara ve bulmasını bilenlere açıktır.

Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti, Ayn Rand (Sayfa 32)Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti, Ayn Rand (Sayfa 32)
__rogue__ 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Biz" kelimesi ilk kelime, bilinen ilk şey olamaz, olmamalıdır. Bu kelime insanların ruhuna "Ben" den evvel yerleştirilmemelidir. Yoksa bir canavar haline gelir. Yeryüzünün bütün kötülüklerinin kökü; insanın insanlar tarafından istismar edilmesinin, insanların insana inanılmaz işkenceler yapabilmesinin sebebi olur yoksa bu kelime.

Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti, Ayn Rand (Sayfa 72)Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti, Ayn Rand (Sayfa 72)