Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.781
Gösterim
Adı:
Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti
Baskı tarihi:
Temmuz 2003
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756381021
Orijinal adı:
Anthem
Çeviri:
Şerif Yıldız
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Plato Film
Artık başkalarının ulaşmaya çalıştığı sonların da aracı değilim. Artık başkalarının bir aleti, tornavidası da değilim. Artık başkalarının arzularının hizmetkarı da, başkalarının yarasının bezi de, onların mabetlerine adadıkları kurban da olmayacağım.

Ben bir insanı. Bana ait olan bu mucize, benim sahip olduğum ve koruyacağım bir şey; ben koruyacağım,ben kullanacağım ve onun önünde yalnız ben secde edeceğim.

Sahibi olduğum güzellikleri, erişilmez değerleri kimseye teslim ve emanet etmeyeceğim. Hatta onları istemediğim sürece kimseyle paylaşmayacağım. Onlar benimdir. Yalnız benim. Manevi bütünlüğümün hazinesini, bozuk para gibi harcayıp fakir ruhlara, manevi bütünlüğü olmayanlara sadaka olsun diye rüzgarın hakimiyetine terk etmeyeceğim. Bana ait olan, benim sahip olduğum bütün zenginlikleri; düşüncemi, arzumu, hürriyetimi ben koruyacağım. Bunların içinde üzerine en çok titreyeceğim, en ulu göreceğim şey şüphesiz hürriyetimdir. Onu kimseye teslim ve emanet etmeyeceğim. Hatta kimseyle paylaşmayacağım.

Kardeşlerime hiçbir şey borçlu değilim. Artık onlardan dilendiğim, talep ettiğim bir alacağım da yok. Hiç birinden benim için yaşamasını talep etmiyorum ve ben de hiç birisi için yaşamıyorum. Hiçbirinin ruhunda gözüm yok ve artık hiçbiri benim ruhuma hasetle bakamaz.
(Tanıtım Yazısından)
Bu kitabın "Ben" isimli yayınını okudum. Duygunun olmadığı, insanların 'ben'lik özelliklerinin hepsinin yok edilip isimlerinin yerine rakamlarla ifade edildiği, üremelerin laboratuvar ortamında gerçekleştirildiği, 'biz' adı altında tüm farklılıkların yok edildiği ütopik bir roman. Kendini, duygularını keşfeden ve 'ben'ini bulmaya çalışan ve mücadele eden bir genç başkahraman.
Kısa ama harika bir kitap. Kollektivizm düşüncesini kısa bir şekilde dile getirmiş. İnsanların eşitlik adı altında köleleştirildiği distopik bir dünyada özgürleşme ve bireyselleşme çabasını anlatan harika bir Ayn Rand kitabı.
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.908 Oy)9.181 beğeni30.108 okunma922 alıntı146.146 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.705 Oy)9.655 beğeni27.106 okunma1.996 alıntı125.528 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.601 Oy)4.087 beğeni13.600 okunma1.529 alıntı56.157 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.261 Oy)6.616 beğeni17.598 okunma2.938 alıntı90.059 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.920 Oy)19.836 beğeni45.424 okunma3.469 alıntı191.963 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.750 Oy)8.364 beğeni23.906 okunma947 alıntı95.266 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.898 Oy)6.007 beğeni20.558 okunma916 alıntı106.787 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (8.218 Oy)9.207 beğeni27.492 okunma2.921 alıntı121.139 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.097 Oy)13.909 beğeni36.029 okunma3.754 alıntı153.084 gösterim
 • İnsan Neyle Yaşar
  8.4/10 (4.456 Oy)4.365 beğeni16.579 okunma1.581 alıntı80.882 gösterim
Ayn Rand kollektivizm karşıtı bir yazar, felsefeci. Su katılmamış bir BEN'ci. Bu kitabında da düşüncesini, felsefesini bir roman örgüsünde sunuyor bize. Karanlık, BEN'in olmadığı, tek bir kişinin dahi kendisini Biz olarak tanımladığı, bir kod dışında isime, bireysel hiç bir hakka, tercih etme şansına dahi sahip olunmadığı bir hayatta, dünyada fikirlerini empoze ediyor bize.

Roman olarak kısa ve etkiye sahip bir roman. Elinize aldığınız anda bitecek… Ama ben ısınamadım bu romana. Felsefesinden dolayı değil. Merak uyandırıyor, hak verdiğim, savunduğum yanlara sahip. Ama metodu! Sanki propaganda yapıyor zihnimize karşı. Kendi düşüncesini anlatabilmek için karşıt düşünceyi yerin dibine sokuyor, Haksızca çok basite indirgiyor. O fikri anlatmak için sanki olmayacak koşullar yaratarak kolaya kaçıyor. Sağlam bir rakibe karşı değil, kendi kurguladığı basit bir oyuncağa karşı mücadele verdiği hissini yaratıyor.

Roman olarak güzel, felsefe açısından doyurucu değil.
Ama düşündürüyor.
Yazar bize tam olarak kitabında sağlam bir şahsiyet/karakter/'ben'lik oluşturamamış yığınlar 'Biz'i oluşturduklarında korkunç bir fanatizm veya vandallık başgösterir demiştir ve bunu bize kendi kurduğu ütopyasında kendine has muazzam tarzı ile anlatmıştır.

Ve Ayn Rand`a edebileceğimiz en güzel hediye sanırım koca bir BEN olmalı... :)
Sonda yazacağımı basta yazayım müthiş bir kitap.İnsanların kendi iyiliklirini düşünmemesi adına nasil da kendilerinden yabancilastirildiklarini çok güzel anlatmis."Ben" demek artık suç olmuş durumda.Ama unutmamalıyız kendimizi gerceklestirmeden topluma fayda sağlayamayiz.
Okuduğum çok güzel bir kitaptı mı demeliyim yoksa okuduğum/izlediğim guzel bir film mi demeliyim bilemedim.. bana Miles Telles'in rol aldığı iki güzel filmi hatırlattı biri Uyumsuzlar diğerinin adını hatırlayamadım az rolü vardı ve beyaz ve gri giyinen bir koloni halkı içinde asker rolu oynuyordu. Film de bireyler ailelerinden koparılıyor farkli bir ailede büyütülmek üzere veriliyor meslek dağılım töreninde aileden ayrılıyor baslangic bu sekilde idi. Başrol oyuncusu bir bebeğin koloni yasasına göre öldürülmesine göz yummadığı için bebeği de alıp kaçıyordu vs vs film genel olarak bu şekilde idi velhasıl kelam Ayn Rand'la tesadufen tanıştığım ilk eseri oldu. Cok beğendim anlatmak istediğini (diğer okuyucular belirtmiş tekrar ayni cümleleri kurmak istemiyorum) çok güzel anlatmış.. okumanızı öneririm.
Ayn Rand'ın kitaplarını okumanın dışında kitaplarını bulmak satın almak zor da olsa okunmaya değer...
Kolektivizme karşı ağır bir eleştiri mahiyetinde içeriğe sahip olan bu kitabı bazı arkadaşlar 1984 adlı kitaba benzetsede ,burada yönetime karşı bir eleştiriden ziyade asıl 1. Tekil şahsa eleştiri vardı.Adının ego olması bu noktada çok isabetli olmuş bu sayede bunun ayrımına varabiliyoruz bence, bunların haricinde çok beğendiğim okunası bir yapıt.
Kısacık hikayesiyle aslında çok şey anlatıyor."Bİz" den "BEN " olabilmenin keşfi.."biz" olmak aslında bir şey ifade etmiyor "ben " olamadıktan sonra..
Ayn Rand okumak istiyorsanız felsefesi olan Egoizmi özetkeyen BEN en önce okunması gereken bir ön kitap. Kısacık bir kitap olmasına
rağmen kafamda resmen filmini canlandırdığım bir distopya türü. Evet ben beğendim, evet okunmalı. Kollektivizm’den çıkıp Objektivizm’e uzanan bir yolculuk. İçimizdeki BEN’i hem politik hem sosyal anlamda keşfetmeye teşvik ediyor.
ayn rand ablayı tanımak isteyenlerin ilk okumaları kitap diye tanımlarsak bana muhalefet edecek kimse olmaz sanırım. kolektivizm ve bireyselcilik kavramları üzerinde derin tefekkürlerde bulabileceğinizi vaad edebilirim.
Artık, insanlar arasından arkadaşlar seçeceğim. Ama arkadaşlar, köleler veya efendiler değil. Sevgimin temeli olan hürmetle bağlanacağız birbirimize, mecburiyetle değil. Gönlümün istemediğini yapmayacağım. Gönlümün istediğini seçeceğim ve seçtiklerimi sevip onlara hürmet etmesini bileceğim. Onların ne esiri ne de hakimi olacağım. Onlara ne emredeceğim ne de itaat... Onlarla istediğim zaman, daha doğrusu karşılıklı arzularımız mevcut olduğu zaman ve arzularımızın devamı süresince; el sıkışacağız, el ele tutuşacağız, sevişeceğiz. Karşılıklı arzularımız mevcut olduğu zaman ve arzularımızın devamı süresince yan yana ve yalnız olacağız. İnanıyorum ki herkes ruhunun tapınağında yalnızdır ve yalnız olmalı, yalnız bırakılmalıdır. Bırakın herkesin içindeki bu mabet dokunulmamış, lekelenmemiş olarak kalsın. Bırakın insanlar istedikleri elleri, istedikleri sevgi ve şiddetle sıksınlar. İnsanların mukaddes mabetlerinin kutsal eşiğinden içeri, onlara rağmen adım atmayın...
Artık, başkalarının ulaşmaya çalıştığı sonların da vasıtası değilim. Artık, başkalarının bir aleti, tornavidası da değilim. Artık, başkalarının arzularının hizmetkârı da başkalarının yarasının bezi de onların mabetlerine adadıkları kurban da olmayacağım.
Başkalarının düşünmediği kelimeleri düşünüp, onları kimsenin göremeyeceği bir kağıda geçirmek büyük suçtur bizim şehrimizde.
Burada, toprağın altında yalnızız. “Yalnızlık” korkunç bir kelime. Bizi yöneten kanunlar; insanlar arasında hiç kimsenin, hiçbir zaman yalnız olamayacağını söyler. Çünkü yalnızlık, bütün kötülüklerin kökü ve günahların en büyüğüdür. Fakat biz bugüne kadar birçok kanuna karşı geldik.

Ve şimdi burada da kendi vücudumuzdan başka bir şey yok. Yani kanunlara rağmen yalnızız. Yere uzanmış iki bacağımızı ve karşımızdaki duvarda bir tek kendi başımızı görmek bir garip geliyor bize.
Gören, artık benim gözlerim ve benim gözlerimin bakışı bütün dünyayı güzelliğe gark ediyor. Duyan, benim kulaklarım ve benim kulaklarımla duyabilmek, dünyadaki bütün sesleri tatlı namelerle süslüyor. Düşünen, artık benim aklım ve hakikatler artık benim düşündüklerimle aydınlanacak. Artık kendi arzumla seçiyorum ve artık yalnızca arzumla seçtiğim şeylere hürmet ve sevgi duyacağım.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti
Baskı tarihi:
Temmuz 2003
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756381021
Orijinal adı:
Anthem
Çeviri:
Şerif Yıldız
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Plato Film
Artık başkalarının ulaşmaya çalıştığı sonların da aracı değilim. Artık başkalarının bir aleti, tornavidası da değilim. Artık başkalarının arzularının hizmetkarı da, başkalarının yarasının bezi de, onların mabetlerine adadıkları kurban da olmayacağım.

Ben bir insanı. Bana ait olan bu mucize, benim sahip olduğum ve koruyacağım bir şey; ben koruyacağım,ben kullanacağım ve onun önünde yalnız ben secde edeceğim.

Sahibi olduğum güzellikleri, erişilmez değerleri kimseye teslim ve emanet etmeyeceğim. Hatta onları istemediğim sürece kimseyle paylaşmayacağım. Onlar benimdir. Yalnız benim. Manevi bütünlüğümün hazinesini, bozuk para gibi harcayıp fakir ruhlara, manevi bütünlüğü olmayanlara sadaka olsun diye rüzgarın hakimiyetine terk etmeyeceğim. Bana ait olan, benim sahip olduğum bütün zenginlikleri; düşüncemi, arzumu, hürriyetimi ben koruyacağım. Bunların içinde üzerine en çok titreyeceğim, en ulu göreceğim şey şüphesiz hürriyetimdir. Onu kimseye teslim ve emanet etmeyeceğim. Hatta kimseyle paylaşmayacağım.

Kardeşlerime hiçbir şey borçlu değilim. Artık onlardan dilendiğim, talep ettiğim bir alacağım da yok. Hiç birinden benim için yaşamasını talep etmiyorum ve ben de hiç birisi için yaşamıyorum. Hiçbirinin ruhunda gözüm yok ve artık hiçbiri benim ruhuma hasetle bakamaz.
(Tanıtım Yazısından)

Kitabı okuyanlar 110 okur

 • Tansel Diplikaya
 • Mipung
 • Hüseyin Sabuncu
 • mustafa
 • ~n
 • Elif Tosun
 • gaye karalar
 • Nehan Küçükaytaç
 • Bahar Karakaş
 • Tarık Demirel

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.1
14-17 Yaş
%9.4
18-24 Yaş
%25
25-34 Yaş
%21.9
35-44 Yaş
%28.1
45-54 Yaş
%12.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%51.6
Erkek
%48.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.2 (8)
9
%25 (11)
8
%47.7 (21)
7
%2.3 (1)
6
%4.5 (2)
5
%2.3 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0