Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti

8,6/10  (5 Oy) · 
26 okunma  · 
4 beğeni  · 
1.275 gösterim
Artık başkalarının ulaşmaya çalıştığı sonların da aracı değilim. Artık başkalarının bir aleti, tornavidası da değilim. Artık başkalarının arzularının hizmetkarı da, başkalarının yarasının bezi de, onların mabetlerine adadıkları kurban da olmayacağım.

Ben bir insanı. Bana ait olan bu mucize, benim sahip olduğum ve koruyacağım bir şey; ben koruyacağım,ben kullanacağım ve onun önünde yalnız ben secde edeceğim.

Sahibi olduğum güzellikleri, erişilmez değerleri kimseye teslim ve emanet etmeyeceğim. Hatta onları istemediğim sürece kimseyle paylaşmayacağım. Onlar benimdir. Yalnız benim. Manevi bütünlüğümün hazinesini, bozuk para gibi harcayıp fakir ruhlara, manevi bütünlüğü olmayanlara sadaka olsun diye rüzgarın hakimiyetine terk etmeyeceğim. Bana ait olan, benim sahip olduğum bütün zenginlikleri; düşüncemi, arzumu, hürriyetimi ben koruyacağım. Bunların içinde üzerine en çok titreyeceğim, en ulu göreceğim şey şüphesiz hürriyetimdir. Onu kimseye teslim ve emanet etmeyeceğim. Hatta kimseyle paylaşmayacağım.

Kardeşlerime hiçbir şey borçlu değilim. Artık onlardan dilendiğim, talep ettiğim bir alacağım da yok. Hiç birinden benim için yaşamasını talep etmiyorum ve ben de hiç birisi için yaşamıyorum. Hiçbirinin ruhunda gözüm yok ve artık hiçbiri benim ruhuma hasetle bakamaz.
(Tanıtım Yazısından)
Birsen Erol 
02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitabın "Ben" isimli yayınını okudum. Duygunun olmadığı, insanların 'ben'lik özelliklerinin hepsinin yok edilip isimlerinin yerine rakamlarla ifade edildiği, üremelerin laboratuvar ortamında gerçekleştirildiği, 'biz' adı altında tüm farklılıkların yok edildiği ütopik bir roman. Kendini, duygularını keşfeden ve 'ben'ini bulmaya çalışan ve mücadele eden bir genç başkahraman.

Oblomov 
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Bu kitap bende George Orwell'ın 1984 kitabını okurken hissettiğim duyguları uyandırdı. Bireyi tamamıyla yok sayan kolektivist bir sistemin varabileceği son noktayı anlatan kitap aynı zamanda da Ayn Rand'in felsefesinin de bir özeti.

Simge 
09 Oca 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sonda yazacağımı basta yazayım müthiş bir kitap.İnsanların kendi iyiliklirini düşünmemesi adına nasil da kendilerinden yabancilastirildiklarini çok güzel anlatmis."Ben" demek artık suç olmuş durumda.Ama unutmamalıyız kendimizi gerceklestirmeden topluma fayda sağlayamayiz.

Rûmet 
10 May 17:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ayn Rand, en önemli kadın filozofu olup Rusya/Rus Yahudi'sidir. Rand, eserinde ben(ego) duygusuna ve bencillik arasına kalın bir tuğla koymuş eserinde ana karakterini o'na göre betimlemiş olduğu bir kitaptır.

__rogue__ 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kısacık hikayesiyle aslında çok şey anlatıyor."Bİz" den "BEN " olabilmenin keşfi.."biz" olmak aslında bir şey ifade etmiyor "ben " olamadıktan sonra..

Kitaptan 3 Alıntı

Şu bilmediklerimizi bir bilebilsek! Kalbimizin anladığı ve sanki bize söylemeye çalışırmış gibi çarptığı, ama yine de açıklamadığı veya açıklayamadığı o sır nedir?

Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti, Ayn RandEgo - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti, Ayn Rand
Oblomov 
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bu dünyanın sırları herkese açık değil, sadece onları arayanlara ve bulmasını bilenlere açıktır.

Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti, Ayn Rand (Sayfa 32)Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti, Ayn Rand (Sayfa 32)
__rogue__ 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Biz" kelimesi ilk kelime, bilinen ilk şey olamaz, olmamalıdır. Bu kelime insanların ruhuna "Ben" den evvel yerleştirilmemelidir. Yoksa bir canavar haline gelir. Yeryüzünün bütün kötülüklerinin kökü; insanın insanlar tarafından istismar edilmesinin, insanların insana inanılmaz işkenceler yapabilmesinin sebebi olur yoksa bu kelime.

Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti, Ayn Rand (Sayfa 72)Ego - Hayatın Kaynağı, Manası ve Haysiyeti, Ayn Rand (Sayfa 72)