Einstein'ın Buzdolabı Tuhaf Hikayeler

7,7/10  (9 Oy) · 
25 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.034 gösterim
Bu kitapta birbirinden tuhaf, inanılması hayli güç öyküler var. Ancak tuhaf olduğu kadar da ilginç ve eğlenceli olan bu öykülerin her biri gerçektir, yaşanmış olaylardır.

Kafası kesilmiş olduğu halde aylarca yaşayan, hatta şehir şehir dolaştırılıp sahibine ufak bir servet kazandıran tavuktan, yangın bombası olarak kullanılmaya kalkışılan yarasalara; petrol için sondaj yaparken açılan delikten akıp giden gölden, seçimi kaybetmek endişesiyle boşaltılmayan şehirle birlikte yanardağ lavlarının altında kalan valiye kadar her şey gerçek, hepsi yaşanmış olaylardır.

İnsan denilen yaratık gerçekten tuhaf bir hayvan ve bu yeryüzünde zavallının başına gelmedik şey kalmıyor! Evet, okuyunca inanmakta zorluk çekeceksiniz ama hepsi aynıyla vaki!
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2003
 • Sayfa Sayısı:
  156
 • ISBN:
  9758337637
 • Orijinal Adı:
  Einstein's Refrigerator
 • Çeviri:
  Ali Ercivan
 • Yayınevi:
  Aykırı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aysel 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İlk önce neden 4 okuma olduğuna çok şaşırdım. Bazı boş ve anlamsız, bize öfke katan, nefsimizi zora sokacak kitaplar 100,200 okunurken 4 deve`de kulak bile değil...

Alt başlık`dan da belli olduğu gibi " Tuhaf Hikayeler " adı altında çeşitli hikayelerden oluşuyor. Bu hikayeler daha önce duyduklarınız da olabilir, benim gibi sadece okurken şahid olduklarınız`da. " İnternetten bulup okuyabiliriz aynı şeyleri ne gerek var ki kitab`a? " diyebilirsiniz. Yalnız, internetten hikayelerin hepsini art arta bulamayacaksınız orası kesin. Hem yazar`ın dili samimi, hikayeler özenle seçilmiş, yazar sıkıldığınızı anladığı anda dikkati yeniden üzerine alabiliyor sanki. Belki de ben yanılıyorumdur ama ben Steve Silverman`ın dilini Ahmet Şerif İzgören`e benzettim biraz. Onun için rahatlıkla okuyabilirsiniz.

Geçelim hikayelere.

Hikayeler 6 bölümden oluşuyor.

1. bölüm ; " Şaka Yapıyor Olmalısın " burada tarihe damgasını vurmuş " yok artık " diyeceğimiz hikayeler yer almakta.
Mike adlı tavuk`un kafasız olarak 18 ay yaşaması, Collyer kardeşler ( alıntı paylaşmıştım bununla ilgili ) Tarhin en tuhaf cinayeti ( en hoşuma gideni ) vs. gibi.

2. bölüm ; " Amannn " burada insanlar`ın ya kurnazlık ya sakarlık ya da yalnışlıkla yaptıkları kötü sonuçlar getiren hikayeler yer almakta.
Örneğin : Boston Şeker trajedisi gibi. İnsanlar`ın aşırı açgözlülüğü sonucunda Boston şeker pekmezine bulanmış :)

3. bölüm ; " Yaratıcı Deha " en sevdiğim bölümdür. Bu bölümde bizim bildiğimiz bazı keşflerin sahiblerinin aslında bildiğimiz insanlar değil başkalarının olmasından bahsediyor. Mesela: Radyo`yu kimin icat ettiğini sorsam Marconi dersiniz. Öyle değilmiş Tesla icat etmiş. Edison lampası? - Tabii ki Edison :) değilmiş. O da Tesla`imiş. Metro`yu? kesin olarak bilen yoktur ama tarihe hiç adı geçmemiş biri Beach`miş. Bunun gibi 5-6 hikaye daha var.

4. bölüm ; " Hımm " (garip adlandırma olduğunun farkındayım)
Bu bölümde doğru bildiğimiz yalnışlar, aslında hiç bilmediklerimiz vs. var. Örneğin; ABD`nin ilk başkanı`nın George Washington olmaması gibi.

5. bölüm ; " İnanılmaz Kurtuluş Hikayeleri " adından da şahit olduğunuz gibi inanılmaz/ imkansız kurtuluş hikayelerini aktarıyor. Örnek ; Atlantik okyanusun`da 133 gün yardımsız kalan bir adamın nasıl kurtulduğunu.

6. bölüm ; " Ay İnanmıyorum " :)) ( ben de inanmamıştım bazı olaylara açıkçası ) . Niagara Şelale`sinin bir gün kurumuş olduğunu desem? :) Ama en ilginçi " Bebek Yarışı " idi.
Okuyun görün. Beğeneceğinizden, interneti tarayacağınızdan, her önünüze çıkana öğrendiklerinizi anlatmak isteyeceğinizden eminim. :)

Keyifli okumalar :)