Einstein'ın Buzdolabı Tuhaf Hikayeler

8,3/10  (7 Oy) · 
19 okunma  · 
6 beğeni  · 
937 gösterim
Bu kitapta birbirinden tuhaf, inanılması hayli güç öyküler var. Ancak tuhaf olduğu kadar da ilginç ve eğlenceli olan bu öykülerin her biri gerçektir, yaşanmış olaylardır.

Kafası kesilmiş olduğu halde aylarca yaşayan, hatta şehir şehir dolaştırılıp sahibine ufak bir servet kazandıran tavuktan, yangın bombası olarak kullanılmaya kalkışılan yarasalara; petrol için sondaj yaparken açılan delikten akıp giden gölden, seçimi kaybetmek endişesiyle boşaltılmayan şehirle birlikte yanardağ lavlarının altında kalan valiye kadar her şey gerçek, hepsi yaşanmış olaylardır.

İnsan denilen yaratık gerçekten tuhaf bir hayvan ve bu yeryüzünde zavallının başına gelmedik şey kalmıyor! Evet, okuyunca inanmakta zorluk çekeceksiniz ama hepsi aynıyla vaki!
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2003
 • Sayfa Sayısı:
  156
 • ISBN:
  9758337637
 • Orijinal Adı:
  Einstein's Refrigerator
 • Çeviri:
  Ali Ercivan
 • Yayınevi:
  Aykırı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aysel 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İlk önce neden 4 okuma olduğuna çok şaşırdım. Bazı boş ve anlamsız, bize öfke katan, nefsimizi zora sokacak kitaplar 100,200 okunurken 4 deve`de kulak bile değil...

Alt başlık`dan da belli olduğu gibi " Tuhaf Hikayeler " adı altında çeşitli hikayelerden oluşuyor. Bu hikayeler daha önce duyduklarınız da olabilir, benim gibi sadece okurken şahid olduklarınız`da. " İnternetten bulup okuyabiliriz aynı şeyleri ne gerek var ki kitab`a? " diyebilirsiniz. Yalnız, internetten hikayelerin hepsini art arta bulamayacaksınız orası kesin. Hem yazar`ın dili samimi, hikayeler özenle seçilmiş, yazar sıkıldığınızı anladığı anda dikkati yeniden üzerine alabiliyor sanki. Belki de ben yanılıyorumdur ama ben Steve Silverman`ın dilini Ahmet Şerif İzgören`e benzettim biraz. Onun için rahatlıkla okuyabilirsiniz.

Geçelim hikayelere.

Hikayeler 6 bölümden oluşuyor.

1. bölüm ; " Şaka Yapıyor Olmalısın " burada tarihe damgasını vurmuş " yok artık " diyeceğimiz hikayeler yer almakta.
Mike adlı tavuk`un kafasız olarak 18 ay yaşaması, Collyer kardeşler ( alıntı paylaşmıştım bununla ilgili ) Tarhin en tuhaf cinayeti ( en hoşuma gideni ) vs. gibi.

2. bölüm ; " Amannn " burada insanlar`ın ya kurnazlık ya sakarlık ya da yalnışlıkla yaptıkları kötü sonuçlar getiren hikayeler yer almakta.
Örneğin : Boston Şeker trajedisi gibi. İnsanlar`ın aşırı açgözlülüğü sonucunda Boston şeker pekmezine bulanmış :)

3. bölüm ; " Yaratıcı Deha " en sevdiğim bölümdür. Bu bölümde bizim bildiğimiz bazı keşflerin sahiblerinin aslında bildiğimiz insanlar değil başkalarının olmasından bahsediyor. Mesela: Radyo`yu kimin icat ettiğini sorsam Marconi dersiniz. Öyle değilmiş Tesla icat etmiş. Edison lampası? - Tabii ki Edison :) değilmiş. O da Tesla`imiş. Metro`yu? kesin olarak bilen yoktur ama tarihe hiç adı geçmemiş biri Beach`miş. Bunun gibi 5-6 hikaye daha var.

4. bölüm ; " Hımm " (garip adlandırma olduğunun farkındayım)
Bu bölümde doğru bildiğimiz yalnışlar, aslında hiç bilmediklerimiz vs. var. Örneğin; ABD`nin ilk başkanı`nın George Washington olmaması gibi.

5. bölüm ; " İnanılmaz Kurtuluş Hikayeleri " adından da şahit olduğunuz gibi inanılmaz/ imkansız kurtuluş hikayelerini aktarıyor. Örnek ; Atlantik okyanusun`da 133 gün yardımsız kalan bir adamın nasıl kurtulduğunu.

6. bölüm ; " Ay İnanmıyorum " :)) ( ben de inanmamıştım bazı olaylara açıkçası ) . Niagara Şelale`sinin bir gün kurumuş olduğunu desem? :) Ama en ilginçi " Bebek Yarışı " idi.
Okuyun görün. Beğeneceğinizden, interneti tarayacağınızdan, her önünüze çıkana öğrendiklerinizi anlatmak isteyeceğinizden eminim. :)

Keyifli okumalar :)

Muhammet TUNÇ 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Pdf olarak okuduğum ilk kitaptı.
Einstein'ın Buzdolabı, içinde tuhaf, gülünç ve güzel hikayelerin olduğu harika bir kitap.
Yazarın samimi dili harika. Okurken bir çok kez kahkaha attığım bir kitaptı.
Harika, müthiş, mükemmel, süper bir kitaptı.
Tavsiye ederim!

wybie 
21 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Canım sıkkın olduğu bir dönemde arkadaşım önermişti. Gerçekten çok eğlenceli ve ne çok şey bilmiyorum dedirten kitap. Tam bir yol arkadaşı. (:

Sultan SALGIN 
21 Eyl 11:51 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

NIKOLA TESLA-ONUN YANINDA THOMAS EDISON BİLE APTAL KALIR.
işte size bir ödev ansiklopedilerinizi karıştırıp aşağıdaki soruların yanıtlarını kontrol edin(cevaplar parentez içinde verilmiştir)
1)radyoyu kim icat etti?(marconi)
2)röntgen makinesini kim icat etti?(roentgen)
3)triyot lambayı kim icat etti?(de forest)
hazır araştırmaya başlamışken ,floresan ampülünü,neon ışıklarını,hız göstergelerini,otomobil kontak sistemini ve radar,elektrn mikroskobu ve mikrodalga fırnın esaslarını da kimin keşfettiğine bir bakın.muhtemelen yirminci yüzyılın başlarında dünyanın en tanınmış bilim insanlarından Nikola Tesla dan bahsedildiğine pek rastlamazsınız.

Muharrem Armağan 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

İçinde eğlenceli ve dünyada yaşanmış garip olaylarla dolu genel kültür niteliğinde okunabilir bazen sıkıcı bazen güzel bazen ilginç bazen de saçma hikayelerle dolu, yaşanmışlığı yazar ne kadar doğruluğu araştırılıp yazıldı dese de ikna olduğumu söyleyemem son olarak kitabı okumak isteyen arkadaşlar için ; kitabın adı kitaptaki bir hikayeden alınmış yani genel olarak Einstein'la alakalı bir kitap değil (ben öyle sandığım için bilgilendirmek istedim)

Tuna Ç 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ufak hikayelerden oluşuyor, araştırdığınızda bir çoğunun gerçekten yaşanmış şeyler olduğunu anlıyorsunuz. İngiltere'de ki metro gibi, ancak bazı ayrıntılar var ki kemik olay üzerine ufak öyküler eklenmiş olduğunu anlıyorsunuz. Bu da kitabın gerçeklikle bağını zaman zaman koparıyor.

Kitaptan 29 Alıntı

Aysel 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Vazelin;

Bu hikayeyi kime anlatsam çok beğenildiğini en baştan söyleyerek başlayayım.
Ne de olsa hepimiz Vazelin'in, eee, iyi bir şey olduğunu biliriz.

Öncelikle bu çok amaçlı nanenin bulunuşuna dair biraz bilgi vereyim:

Her şey 1859 yılında Brooklyn, New York'ta başladı. Robert Chesebrough (Chesebrough-Ponds bakım malzemeleri ile ünlüdür) adlı genç bir kimyagerin ofisinde çalıştığını gözünüzün önüne getirin. Genç Robby, döneminin çok yaygın bir sorunuyla boğuşmaktaydı: Yakıt olarak gazyağı satıyordu ama Pennsylvania'daki petrol kuyularındaki büyük grevler geçimini zorlaştırıyordu. Petrolün gelecekte en temel enerji kaynağı olacağını öngörmekteydi.

Ne yapmalı? Ne yapmalı?

İlk akla gelecek şeyi yaptı. At arabasına atlayıp, petrol kuyularının anavatanı olan Pennsylvania'daki Titusville'e doğru yola çıktı. Amacı petrol sektöründe voleyi vurmaktı.

Ancak, sondaj aletlerinde kullanılan parafin benzeri bir yapışkan madde ilgisini çekti. Kuyularda çalışanlar bu maddeden nefret ediyordu, çünkü sondaj aletlerinde tutukluğa sebep oluyordu. Fakat sebep olduğu bütün sorunlara rağmen, işe yaradığı bir nokta da bulmuşlardı. Bir yaraya veya çürüğe sürdüklerinde, iyileştiriyordu.

Robby bu maddeden bir miktar alıp Brooklyn'deki laboratuvarına götürdü. İçindeki temel madde olan ve bugün petrol jölesi olarak bilinen saydam maddeyi keşfetmesi uzun sürmedi. Harikalar yaratan bu jölenin patentini 1870 yılında aldı.

Einstein'ın Buzdolabı, Steve SilvermanEinstein'ın Buzdolabı, Steve Silverman
Aysel 
24 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kafasız Tavuk Mike;

10 Eylül 1945’de pişirilmek üzere kesilen horoz, kafası olmadan tam 18 ay yaşadı.

Einstein'ın Buzdolabı, Steve SilvermanEinstein'ın Buzdolabı, Steve Silverman
Aysel 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Ama insanın ne istediğine çok, çok, çok, çok dikkat etmesi gerekir."

Einstein'ın Buzdolabı, Steve SilvermanEinstein'ın Buzdolabı, Steve Silverman
Aysel 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Einstein.
Tek bir ismin insanın zihninde bu kadar çok imgeyi canlandırması şaşılacak şey. Deha. Bilim adamı. İzafiyet kuramı. E=mc2. Dağınık saçlar.

Einstein'ın Buzdolabı, Steve SilvermanEinstein'ın Buzdolabı, Steve Silverman
Aysel 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

" Kabul edersiniz ki, kimse başarısız olduğu işleri özgeçmişine eklemez. "

Einstein'ın Buzdolabı, Steve SilvermanEinstein'ın Buzdolabı, Steve Silverman
Aysel 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Tesla 1884 yılında Amerika'ya ilk geldiğinde, Thomas Edison için çalışmaya başladı. Edison, DC elektrik sistemiyle ilgili ciddi sorunlar yaşıyordu. Tesla'ya, sistemdeki hataları düzeltmesi karşılığında büyük paralar vermeyi vaad etti. Tesla, Edison'u yüz bin dolarlık zarardan kurtardı (bugünkü karşılığı milyonlarca dolar) ama Edison anlaşmanın kendi üstüne düşen kısmını yerine getirmeyi reddetti. Tesla işi bırakınca, Edison'un ekibi onun dehasının gün ışığına çıkmasını engellemek için büyük çabalar sarfetti. Tesla'nın bugün pek tanınmamasının başlıca sebebi budur.

Einstein'ın Buzdolabı, Steve SilvermanEinstein'ın Buzdolabı, Steve Silverman
Aysel 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bir başka deyişle, Tesla'nın bahsini duymuş olan herkesin onu birinci sınıf bir kaçık olarak değerlendirmiş olması muhtemeldir.

Ama bazı şeyler değişiyor.

Hayatının son kısmında ortaya çıkmış bütün olağandışı yönleri bir tarafa, Tesla bu bölümün başında saydığım her şeyin ve çok daha fazlasının mucididir. Ama bundan hiç bahsedilmez. Etrafınıza baktığınızda karşılaşacağınız, modern hayatı modern yapan birçok unsurdan bir şekilde o sorumludur.

Einstein'ın Buzdolabı, Steve SilvermanEinstein'ın Buzdolabı, Steve Silverman
Aysel 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bugün bizim için çok kolay gözükebilir ama o zamanlar insanlar fermuarı nasıl kullanacaklarını da çözemiyorlardı. Bağlayıcılar, kullanma kılavuzlarıyla birlikte satılıyordu!

Einstein'ın Buzdolabı, Steve SilvermanEinstein'ın Buzdolabı, Steve Silverman
Aysel 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Robby müthiş bir isim seçti: Vazelin!

Neden Vazelin peki? Doğrusu kimse bilmiyor.

Benim inanmayı tercih ettiğim hikayeye göre, Robby laboratuvarındaki malzemelerini karısının vazolarında tutardı ve o dönem bütün tıbbi ürünler 'in' ekiyle bittiği için (Listerin, Murin vs.) onun da aklına Vazelin geldi. Kimileri bu ismin Yunanca wasser (su) ile elain (yağ) kelimelerinden türediğini iddia ediyor. Hangisi hoşunuza giderse ona inanın. (Ya da kendi hikayenizi uydurun, kimse sizden daha akıllı olamaz.)

Einstein'ın Buzdolabı, Steve SilvermanEinstein'ın Buzdolabı, Steve Silverman
Aysel 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Collyer Kardeşler ;

Homer ve Langley Collyer obsesyon derecesinde biriktirme hastalarıydılar. İki kardeş gazete ve bir sürü şeyi evlerinde biriktiriyorlardı. Evin koridorları, odaları, heryeri bunlarla doluydu.

1947 de evlerinde öldüler. Evlerinden 100 ton çöp çıktı. Kardeşler evde birbirlerinden 15 metre uzaklıkta bulunmuşlardı. Beslenebilmek için gazetelerin arasında tünel yapıp öyle hareket ediyorlardı.

Einstein'ın Buzdolabı, Steve SilvermanEinstein'ın Buzdolabı, Steve Silverman
3 /