Ejderha ve Kelebek

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.830
Gösterim
Adı:
Ejderha ve Kelebek
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
167
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054056668
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şule Yayınları
Beyaz önlükleriyle sardılar masanın çevresini. Ben varım masada. Boylu boyunca varım. Bir otopsi masası bu. Hayır ölmedim. Vücudumun içini kurcalamıyacaklar. Ne kalbimle işleri var ne ciğerlerimle. Gözlerimin peşindeler. Evet gözlerimin. Uyumamı bekliyorlar. Gözlerimi oyup kör bir zengine satmayacaklar, korkmayın. Rüyalarımı yakalayacaklar kıskıvrak. Balina avcıları gibi suyun yüzüne çıkmasını bekleyecekler zıpkınlarını savurmak için.
167 syf.
Seviyorum, üstünden ordu geçse kılı kıpırdamayacak olan kelimeleri ve seviyorum, Ali URAL’ın kelimelere yeni anlam katmasını...

Yine, muhteşem bir kelime şöleni, 'Tek Kelimelik Sözlük' kitabının devamı, çeşitli denemelerden oluşan bir eser.

Yazarın, entellektüel bilgisine hayran kalmamak elde değil denemeler ünlü tablolardan tutunda, batı edebiyatının gözde yazarlarının sözlerine, romanlarında ne anlatmak istediğine kadar özet bilgileri harmanlayarak bize sunmuş.

Bir geceliğine değiş tokuş etsek yüreğimizi acaba anlayabilirmiydim Ali URAL’daki bakış açısını...

Keşke...

‘Özgürlüğe,kitaplara,çiçeklere,güneşe ve aya sahip olan kimse mutsuz olabilir mi?’

Peki ya Ali URAL okuyan biri mutsuz olabilir mi?

Anlayarak,içselleştirerek okuyanlar için çok zor...

Bizim üzüldüğümüz,kırıldığımız olayları bir kelimesiyle öyle tepetaklak eder ki iç ses birden konuşmaya başlar :

’Cidden buna mı üzüldüm.’

Bana denemeyi sevdiren yazar ve Ali URAL bana göre keşfedilmemiş bir ada.

Ali URAL, anlatmak istediklerini sert bir üslüpla değil naif ve kelimeleri kırmadan tasavvufla harmanlayarak önümüze öyle bir koyar ki hayranlıkla okumaktan başka bir şey yapamayız.

Yine başka bir eserinde şöyle der: ‘Susmanın bin bir türlü lehçesi vardır.’ Keşke halet-i ruhiyemiz elverseydi de bu eseri susarak anlatsaydık.

İlim, aklın ibadetidir derler ve çoğu yazar ilminin zekatını vermeyi çok önemser, Ali URAL bunu hakkıyla yapmaya çalışan nadir yazarlardan.

Güneşi olmayanın gölgesi de yoktur.Ali URAL okumayanların da kelimeleri...

Mutlaka okuyun ve okutun.Yazarın diğer eserlerin de buluşmak üzere.

Ve son olarak
'Uzun ve geniş kitaplıkların doldurduğu evler dilerim, kitaba verilen değer duvarlarınızdan okunur.
167 syf.
A. Ali Ural'dan harika bir kelime şöleni daha. Denemeyi bana sevdiren yazar. Daha önce Tek Kelimelik Sözlük kitabını okumuştum ve yine aynı tadı vermişti bana. Ejderha ve Kelebek kitabı da Tek Kelimelik Sözlük kitabının ikinci kitabı, kelimelerden yola çıkarak harika denemeler yazmış yazar. Kelimeler yazarın kaleminden kelime olduklarına daha çok seviniyor bence, kelimeler daha bir anlam kazanıyor sanırım. Yazarın seçtiği kelimelere farklı açılardan bakmamızı sağlıyor. Keyifli okumalar
167 syf.
Bir kitabı hakkıyla okumanın göstergesidir inceleme hakkıyla anlaşıldığını gösterir. Hiçbir kitaptan sonra bu yetiyi hissetmedim kendimde. Hele ki Ali Ural kitaplarından sonra. Her kitabını 5-10 yıl sonra tekrar okusam farklı anlamlar yükler ya da yüklenen anlamlar zengileşir mi diyerek okuyorum. O anlamaya eriştiğimden değil yalnızca bu kitap daha doğrusu bu yazar için bir inceleme yazmak istedim. Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız kelimeleri duymadığımız çoğu da yunan mitolojisine ait hikayelerle zenginleştirmiş, ve karşımıza sıklıkla sanatçılardan kesitler çıkıyor. Yazarın derin bilgisi, bakış açısındaki farklılığa karşın benim aynılığım fazlasıyla mahcup ediyor. İyi bir kitabın kriteri de bu değil midir zaten sana eksik olduğunu hissettirip yeni şeyler katmak. Anahtar ile başlıyor bu sözlük ve zikir ile bitiyor.Kalbin anahtarının zikir olduğunu anımsattı bana, ya da ben öyle anlamak istedim. Kalpte anahtarla açılan bir yol değil midir zikir? Ali Uralı anlamaya çalışmayın o sizi ziyadesiyle anlayıp yazıyor ..
205 syf.
·5 günde·7/10
Pek haddime değil kitaplar hakkında yorum yapmak öyle hissediyorum ama yinede okumak isteyenlere birkaç şey söylemem gerekir.Kitap 49 hikayeden oluşuyor ve her hikaye bir kelimeyi anlatıyor.Ural,cümlelerini kurarken çoğunlukla devrik cümle kullanmış ve bazen bu gözünüzü,aklınızı yoruyo gibi olsada bırakamıyosunuz okumayı.Ve bu kitabı 5 yıl sonra tekrar okuyup bugün okuduğumda anlayamadığım çoğu şeyi o zaman anlayacak mıyım ona bakıcam.
167 syf.
Ali Ural'ın şimdiye dek eşine pek nadir rastlanmış yaklaşımıyla sözcüklere adeta basübadelmevt yaşatması, tümceleriyle ve metaforik söylemleriyle dağarcık denilen kavrama yeni bir anlam kazandırması, kitabı okuyup sonuna vardığınızda ve dönüp zihninizi, kelime hazinenizi yokladığınızda insana yenilikler katması yönüyle okumaya ve kitaplıkta bulundurmaya fazlasıyla değer bir kitap..
167 syf.
·1 günde·9/10
Ali Uralla tanıştığım ilk mürekkep oldu ve güzel oldu.

Kitabın yarısında "sanırım bu kitaba geç kalmışım" diye düşündüm .Çünkü bukadar dolu ve dolgun bir esere daha önce rastlamamak nasipsizlik gibi gelsede ,her sey OLması gerektiği gibi OLur demek daha çok rahatlattı beni.

Esasen şiirin düz yazıda bukadar güzel devşirilmesi çok hoşuma gitti.Benzetmeli geçişler, mübalağanın zarif duruşu , insanın kendi resmine ayna olması çok etkileyiciydi.
Ayrıca içine felsefe,biyografi,farklı genel kültür bilgileri serpilmesi,lezzetini tarhana çorbası gibi harika, akıl gücünü cevizin yağı gibi vitamin deposu halinde getirmiş.

Yazarın ellerine sağlık.Sanırım diğer eserlerini gönül ferahlığıyla okuyabilirim.
167 syf.
Bir sözlük okur gibi, kelimelere bir başka açıdan bakıp , anlamlandırmak. “Gökdelenler yeni taş maskeleri insanın; ne görüyor, ne görünüyor orada.” [Maske]
-Nasıl tanıyacaksınız onu?
-Gülümsemesinden.
-Nasıl gülümseyecek?
-Dibi görünen berrak bir su gibi.
-İnsanların içinde kendisine en iyi davranmam gereken kimdir?
-Annen.
-Sonra kim?
-Annen.
-Sonra kim?
-Annen.
"Bu dünyada ne yaptım,diye soruyordum kendi kendime. Yaşamak için yaratılmıştım,yaşamadan ölüyordum."
Bak ne diyor Allah yolunda savaşmak isteyene Peygamber (s.a.v): "Annenin izni var mı? Yoksa dön. Ona yapacağın hizmet cihada denktir." Ve ne diyor arınmak isteyene günahlarından: "Annene iyilik et!"
Hz. İsa dindarlığıyla tanınmış bir âbidle otururken günahlarıyla meşhur bir asi geçiyor oradan. Günahkar adam utancından yanına yaklaşamıyor peygamberle dostunun. İmrenerek seyrediyor onları uzaktan. Duası şu:" Ya Rabbi günahlarımı affet!" Âbid ise bu asiyi görünce, " Ya Rabbi beni bu asi adamla bir arada bulundurma!" diye dua ediyor hemen. Aynı resimde yer almaktan utanıyor. İşte o anda tecelli ediyor iradesi Hakkın. Âbidi reddedip asiyi affediyor. Taatlerin de masiyetlerin de hakikatlerine bakıyor suretlerine değil.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ejderha ve Kelebek
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
167
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054056668
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şule Yayınları
Beyaz önlükleriyle sardılar masanın çevresini. Ben varım masada. Boylu boyunca varım. Bir otopsi masası bu. Hayır ölmedim. Vücudumun içini kurcalamıyacaklar. Ne kalbimle işleri var ne ciğerlerimle. Gözlerimin peşindeler. Evet gözlerimin. Uyumamı bekliyorlar. Gözlerimi oyup kör bir zengine satmayacaklar, korkmayın. Rüyalarımı yakalayacaklar kıskıvrak. Balina avcıları gibi suyun yüzüne çıkmasını bekleyecekler zıpkınlarını savurmak için.

Kitabı okuyanlar 188 okur

  • Yusuf Çelik
  • Ayşegül Çelik
  • Münire çalık
  • Sefa aysan
  • Eda
  • Ümit Yıldırım
  • vera
  • Sümeyye Demir
  • vera
  • Gönül Akçiçek

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%10
14-17 Yaş
%5
18-24 Yaş
%32.5
25-34 Yaş
%32.5
35-44 Yaş
%17.5
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%87.2
Erkek
%12.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.6 (12)
9
%26.2 (11)
8
%19 (8)
7
%19 (8)
6
%2.4 (1)
5
%2.4 (1)
4
%2.4 (1)
3
%0
2
%0
1
%0