Ejderhaların Dansı - Kısım 2 Buz ve Ateşin Şarkısı 5. Kitap

9,3/10  (60 Oy) · 
217 okunma  · 
47 beğeni  · 
1.146 gösterim
Buz ve Ateşin Şarkısı 5

Kötülüğün yükseldiği bir vakitte olaylar; kanunsuzların, rahiplerin, askerlerin, derideğiştirenlerin, asillerin ve kölelerin büyük roller oynadığı bir sahnede geçmektedir. En zorlu dans, Ejderhaların Dansı başlamaktadır.

Daenerys Targaryen, toz ve ölüm dolu topraklar üzerinde hüküm sürmektedir. Tyrion Lannister, yeni müttefikler edinmiş, bilinmezlerle dolu bir serüvene çıkmıştır. Donmuş kuzeyde Jon Kar, Sur'un ötesinden gelen buzdan düşmanlarla ve en yakınları arasından hasımlarla karşı karşıyadır.

Yedi Krallık'ın akıbeti, uçurumların kenarındadır...

"Fantastik edebiyat tarihinin en iyi serilerinden."
-Los Angeles Times-

"Edebiyat dervişi George Martin... Çok yaşa!"
-The New York Times-

"Ejderhaların Dansı, olması gerektiği gibi bir epik fantastik eser: tutku dolu, merak uyandıran, tatmin edici derecede detaylı, güzelce hayal edilmiş."
-The Washington Post-

"Buz ve Ateşin şarkısı sağlam bir şekilde çok satanlar listelerinde çünkü muhtemelen en iyi fantastik seri."
-Detroit Free Press-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  624
 • ISBN:
  9789944826983
 • Çeviri:
  Sibel Alaş
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:
mithrandir21 | Uğur D. 
06 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Serinin son 3 kitabına başladığımda büyük bir heyecanla seriye başlamış oluyorum nedenini çok iyi bilirsiniz ki çünkü bir önceki kitap çok çok önemli yerde çok heyecanlı bir bölümle bitmiş oluyor. Ama gelgelelim nedense önemli bölümün hemen arkasından başlamıyor günler hatta haftalar sonrasından bölümler devam ediyor hatta beklenilen bölümleri neredeyse 100 - 150 sayfa sonra okumaya başlıyoruz. Bunun için de serinin yeni bir kitabını okumaya başladığımda sinirlenmemek elimde olmuyor hatta bazen nefret etme derecesine bile gelebiliyorum ama sayfalar ilerledikçe Martin tekrardan etkisi altına alıyor, sayfalara beni gömüyor son sayfalarda da her zamanki gibi bombaları patlatıyor. Bu kitabı okuyanlar da bilir romanın son 3 - 4 bölümü bomba etkisinde bitti ama bakalım bir sonraki kitapta bu önemli olayları kaç gün sonrasını kaç sayfa okuduktan sonra yazar bize soğuk bir şekilde okutacak. Seri çok çok güzel çok sağlam bir kurgu, paragrafların içindeki bir tek cümleler bile ilerleyen sayfalarda önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor ama artık Martin' in konuyu toparlamasını Starklar' a biraz daha iyi davranmasını artık ufak da olsa mutluluklar vermesini en çok isteyen okurların başında geldiğimi düşünüyorum. Seriyi okuyun okutturun bu durumlara eminim ki çok sinir olacaksınız ama daha fazla olarak da seveceksiniz hastası olacaksınız.

NigRa 
08 Oca 16:20 · Kitabı okudu · 56 günde · Beğendi · 8/10 puan

İncelememe öncelikle nihayet bitti demekle başlamak isterim. Aslında bakıldığında kitabın bu kısmı ilk kısmına göre daha akıcı ve zevkliydi. Demek ki ikinci kısımdaki taşların yerli yerine oturabilmesi için ilk kısımda diyarlar hakkındaki bilgi kısmını sabredip okumak gerekiyormuş. :) Bu kitap da bittiğine göre artık serinin sonraki kitaplarını beklerken yaşlanma faslına geçmiş bulunmaktayım.

-- İncelemenin bundan sonraki kısmı SPOILER içerir. ---

--- SPOILER ---

--- AĞIR SPOILER!!!---

Kitabın adından da anlaşılacağı gibi bu kısım ağırlıkla ejderhalarla ve Targaryen Hanedanı ile ilgili. Robert isyanı öncesinde Demir Taht'ta uzun yıllar Targaryen hakimiyeti olduğu yıllarda aile, hanenin dostları ve ejderhalar ile ilgili kesitler okuyoruz. Dönüyoruz Meeren ve Yunkai barışı, Harpiya, ejderhalar ve kendi kalbi arasında git geller yaşayan, kendi kararlarını sorgulayan Daenarys'i okuyoruz. Doğudan gelen haberler sonucu pek çok hanedan ejderha kraliçesi ile evlenip tahtta hak sahibi olma peşinde. Dorne bir yandan, Greyjoylar bir yandan, bir de benim sahte Aegon olduğuna inandığım birisi daha var. Nerden çıktı, nelere etki eder ilerledikçe göreceğiz. Ama ben saçma buldum bu karakterin dahil edilmesini Martin konuyu nasıl daha fazla karıştırsam diyerek sokmuş hikayeye gibi. Ki dizinin son sezonunda Jon'un da Rhaegar'ın oğlu olduğunu öğrendik ve sızan haberler doğruysa 7. Sezonda Daenarys+ Jon sahneleri var.

Stannis iyiden iyiye saçmalamaya başladı diye düşünüyorum. Nasıl bir hırs ve kibirse kendisini ve takipçilerini kışın ortasında sefalete sürükledi. Hiç bilmediği topraklarda hiç bir fikrinin olmadığı şartlarda ve elindeki erzak azlığı ile ilgili Kışyarına gerçekleştirdiği yürüyüş büyük aptallıktı.Ayrıca Kara Kale'de Jon ile olan diyalogları gibi itici gelen pek çok nokta daha var kendisinde bana.Her ne kadar Ramsay Stannis'i öldürdüğünü söylemiş olsa da kitapta bununla ilgili kesinlik verilmedi. ( Dizinin aksine.) Stannis'in karısından hiç söz etmek bile istemiyorum boş özgüvenin tavan yapmış hali kendisi. Sürekli Jon'a kral döndüğünde hesabını vereceksin diye çemkirip durdu şimdi kral öldüğüne göre(gerçekten öldüyse) kim kime hangi hesapları verecek merak ettiğim konulardan birisi.(Öldür onuğğğğ!!)

Merak ettiğim konulardan bir diğeri ise Arya. Kendisine ileride büyük bir rol biçilecek kanısındayım. (Umarım Martin hayal kırıklığına uğratmaz.) Braavoos'ta adım adım buna ön hazırlık yapıyor bence. Öğrendiği diller, bilgiler, kör olduğunda kokuları, sesleri ve pek çok şeyi ayırt edişi... Özellikle yalan söyleme oyunu. Bekleyip görelim. Sansa'yı göremediğimiz gibi, Bran kendini ara ara hissettirdi. Bu ağaçlara bağlanma olayı en keyifli yönlerinden hikayenin bence. Lady Stoneheart'in akıbetinin ne olduğunu da öğrenemedik.

Dizinin kitaptan çok ayrılmış olması bize detaylarda farklılık sunarken maalesef dizi bittiğinde hikayenin sonunu görmüş olacağız.(Jon'un ölümden döneceğini bilmemiz gibi.) Ben izlemem kitap yayınlanana kadar beklerim diyen varsa buyursun beklesin ben sabredemem. :) ) Arya, Bran, Jon, Daenarys ve hatta Jaime ile pek çok bağlantı yakalayacağız diye düşünüyorum sona yaklaşırken.

5 kitap sonunda hikaye başladığı yerden hala çok uzaklaşmamış gibi hissettirse de, Jon'un yabanıl ittifakı, Daenarys'in Meeren ve ejderhalarla ilgili iyi kötü bir yere varabilmiş olması(Dragon'u sürebiliyor artık), Stannis ve Dorne kısımlarının bitişini ele alırsak bana göre artık 6.kitapta 7 Krallık'ta olacağız, belki de 7.kitapta.:)) Hala Ötekiler konusu çok belirsiz gerçi. Bir de tam anlayamadığım son kısımda Daenarys'in kanamasının olması rahminin canlandığı manasına mı geliyor emin olamadım?
Kitabın cazibesini hala yitirmemiş olması da bu öngörülemezlik ve belirsizlik sanırım.

Starklar ve Targaryenlar bir yerde buluşacak ve Yedi Krallık çok daha iyi bir yere dönüşecek umuduyla gelecek kitapları bekliyorum artık. Hatta Daenarys ve Jon birlikte 7 krallığa hükmetseler. <3 :))
Umarım bu kadar bekleyip,teori üzerine teori kasmamıza değecek bir final olur.

Buraya kadar sabredip okuyan herkese teşekkür ederim. :)

Mehmet Sinan Çankırı 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · 44 günde · 8/10 puan

Şarabın son yudumu, kitabın son sayfası... ve artık "Game of Thrones" spoiler'ı yemeyeceğini bilmek: Paha biçilemez!

"Kış Rüzgarları" muhtemelen serinin en iyi kitabı olacak. O vakte kadar biz fanatiklerin dilinde üstat Weird Al Yankovic'in sözleri: "Type George, type as fast as you can!"

Mujurey 
12 May 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · 9/10 puan

7 kitap olması kararlaştırılan serinin halihazırda bulunan son kitabı. Bundan sonra uzun bir bekleyiş var seriyi seven bizler için.
Kargaların Ziyafeti'nden sonra iyi gelen ama Kılıçların Fırtınası Kısım II ile kapışamayacak bir kitap olmuş. Ejderhaların Dansı isim olarak çok da heybetli görünse de bence biraz sönük kalmış. Evet, her zamanki gibi çarpıcı bölüm sonları, beklemediğimiz karakterlerin ölümleri oldu ama tam olarak tatmin etmedi beni. Ama en güzeli ise bu sefer sevdiğimiz karakterlere yoğunlaşılmış ve neredeyse haritanın her yerinden bakış açıları sunulmuş.
George dedemizin bir sonraki kitap için acele etmesi ve bizleri üzmemesi umuduyla.

Joshgun Shirinov 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

'Buz ve ateşin şarkısı' serisinin en başarılı kitabı.Tam da bu insan ölmez derken,2 sayfa sonra karakterin öldüğünü göre bilirsiniz.Bence kitab diziden daha iyi.Önünde baş eyilecek insansın George R.R. Martin.

Esma Tezgi 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

George Martin dehası tartışılmaz. Ejderhaların Dansı'nda tempo hiç düşmedi her an yeni bir şey, her sayfa ayrı bir güzeldi ama bitti. Bir sonraki kitap bir an önce çıksın lütfen.

Furkan 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · 10/10 puan

Her zaman bu seri hakkında konuşmaya başladığımda Martin'in stratejisine bir kez daha hayran kalıyorum. Daha önce yerlerde süründürdüğü karakterleri havalara çıkarırken, havadakileri de bunun karşılığı olarak yerin dibine sokuyor. Karakterlerin içinde bulunduğu durum hiçbir zaman stabil olarak kalmıyor. Yere göğe çıkarılan okuyucunun favori karakterleri ölüm döşeğine kadar zemine çakılırken umulmayan karakterler yaver giden şanslarıyla bir yolunu bulup yaşamaya devam ediyor. Devam kitaplarının çıkması da okuyucuyu çıldırtmaya devam ediyor. Kesinlikle Ejderhaların Dansı: Kısım II, serinin en yürek hoplatan kitabıdır gözümde.

sümeyye kip 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

gerek çok fazla gizem ve düğümlü nokta bırakması, gerek her 5 sayfadan dördünü diken üstünde okutacak kadar adrenalin dolu olması yönünden serinin en büyüleyici kitabı olduğunu söyleyebilirim. Kitapta gerek seyircilerin gerek okuyucuların yoğun ilgisini kazanmış karakterlerin maceraları bambaşka boyutlarda ilerliyor. Martin'in bu kitabını okuduktan sonra "Martin yapmış yine Martinliğini" "Hiç mi acımadı" "Neler çektin be Snow" gibi yorumlar yapmanızı sağlayacak sonlar da mevcut. Okuduğunuza pişman olmayacaksınız

Sezgin Alp 
14 May 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitabı bitirdiğimde henüz yazılı bir devam kitabı olmadığı için gözlerimin dolduğunu söylemem hissiyatımı anlatmak için yetersiz kalacaktır. Ayrıca bir yerde de sert bir şekilde elimden attığım gerçeği var ki zaten bir çok okuyucu oranın neresi olduğunu biliyordur. Devamı gelsin artık ne olur!

Kitaptan 19 Alıntı

Tuncay YILDIRIM 
 12 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okumak
Bir okuyucu, ölmeden önce binlerce hayat yaşar. dedi Jojen. Hiç okumayan insan sadece tek hayat yaşar.

Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. MartinEjderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin
NigRa 
07 Oca 15:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Diğer kadınlar söz konusu olduğunda en zalim olanlar, yine kadınlardı.

Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. MartinEjderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin
NigRa 
06 Oca 11:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Boğulmuş Tanrı cevap vermedi. Nadiren cevap verirdi. Tanrıların sorunu buydu.

Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. MartinEjderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin
NigRa 
01 Oca 21:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ders budur, anlıyor musunuz? Gümüş tatlıdır ve altın anamızdır ama öldüğümüzde gümüşler ve altınlar, sıçtığımız son boktan daha değersizdir.

Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (Sayfa 265)Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (Sayfa 265)
mithrandir21 | Uğur D. 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Toregg, atlı ve silahlı bir düzine savaşçıyla birlikte ormandan çıktığında, dere küçük bir akıntıyadönüşmüştü. "Artçı kuvvetim," dedi Tormund gülümseyerek. "Siz kargalarınkorucuları var bizimde var. Hepimizi dışarı çıkmadan önce saldıraya uğrayabiliriz diye, onları kampta bırakmıştım."
- En iyi adamların.
- Ya da en kötü. O adamların her biri bir karga öldürdü."

Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (404)Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (404)
NigRa 
 07 Oca 15:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

--- SPOILER İÇERİYOR OLABİLİR!!!!!! ---

--- SPOILER İÇERİYOR OLABİLİR!!!!!! --- :)))

Tam olarak buradaydı, diye hatırladı kraliçe. Janos Slynt, Ned Stark’ın kafasını saçlarından tutarak havaya kaldırmıştı, Stark’ın hayat kanı merdivenlerden aşağı akmıştı, o andan sonra geri dönüş olmamıştı.
Hatıralar çok uzak görünüyordu. Joffrey ölmüştü, Stark’ın bütün oğulları da öyle. Cersei’nin babası bile can vermişti. Ve şimdi Cersei yine Yüce Sept’in basamaklarında duruyordu ama bu sefer, ayak takımının izlediği kişi Ned Stark değil, oydu.

Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. MartinEjderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin
NigRa 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kış neredeyse tepemizde evlat. Ve kış ölümdür. Adamlarımın Ned’in küçük kızı için dövüşürken ölmesini; gözyaşları yanaklarında donarken, karın içinde yalnız ve aç bir hâlde ölmesine tercih ederim. Bu şekilde ölen adamlar için şarkılar yazılmaz.

Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (Koca Kova Wull)Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (Koca Kova Wull)
NigRa 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Fakat sonraki gün de kar yağdı, ondan sonraki gün de, ondan sonrakinde de. Kurtların kalın sakalları buzla katılaştı ve her temiz tıraşlı güneyli delikanlı yüzünü sıcak tutmak için sakal bıraktı. Çok geçmeden, kafilenin önünde uzanan zemin beyazla örtüldü, taşlar ve eğri büğrü kökler gizlendi, her adım bir maceraya dönüştü. Rüzgâr da çıktı, karı önüne kattı. Kralın ordusu, diz boyu kar içinde debelenen kardan adamlara dönüştü.
...

Fırtınanın beşinci gününde, yük katarı, donmuş bir gölü gizleyen bel yüksekliğindeki engin kar yığınının içinden geçti. Gizli buz tabakası arabaların ağırlığının altında kırıldığında, dondurucu su üç arabacıyı ve dört atı yuttu. Onları kurtarmaya çalışan adamlar da suya düştü. Biri Harwood Fell’di. Harwood’un şövalyeleri, adamı boğulmadan önce dışarı çıkardılar ama adamın dudakları maviye ve yüzü süt beyazına dönmüştü. Şövalyelerin daha sonra yaptığı hiçbir şey Harwood’u ısıtmaya yetmedi. Harwood, ıslak kıyafetleri kesilip çıkarıldıktan, bedeni kürklere sarıldıktan ve ateşin yanma oturtulduktan sonra bile saatler boyunca şiddetle titredi. Aynı gece ateşli bir uykuya daldı. Asla uyanmadı.

Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. MartinEjderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin
2 /