Ejderhaların Dansı - Kısım 2 Buz ve Ateşin Şarkısı 5. Kitap

9,4/10  (102 Oy) · 
325 okunma  · 
96 beğeni  · 
1.469 gösterim
Buz ve Ateşin Şarkısı 5

Kötülüğün yükseldiği bir vakitte olaylar; kanunsuzların, rahiplerin, askerlerin, derideğiştirenlerin, asillerin ve kölelerin büyük roller oynadığı bir sahnede geçmektedir. En zorlu dans, Ejderhaların Dansı başlamaktadır.

Daenerys Targaryen, toz ve ölüm dolu topraklar üzerinde hüküm sürmektedir. Tyrion Lannister, yeni müttefikler edinmiş, bilinmezlerle dolu bir serüvene çıkmıştır. Donmuş kuzeyde Jon Kar, Sur'un ötesinden gelen buzdan düşmanlarla ve en yakınları arasından hasımlarla karşı karşıyadır.

Yedi Krallık'ın akıbeti, uçurumların kenarındadır...

"Fantastik edebiyat tarihinin en iyi serilerinden."
-Los Angeles Times-

"Edebiyat dervişi George Martin... Çok yaşa!"
-The New York Times-

"Ejderhaların Dansı, olması gerektiği gibi bir epik fantastik eser: tutku dolu, merak uyandıran, tatmin edici derecede detaylı, güzelce hayal edilmiş."
-The Washington Post-

"Buz ve Ateşin şarkısı sağlam bir şekilde çok satanlar listelerinde çünkü muhtemelen en iyi fantastik seri."
-Detroit Free Press-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  624
 • ISBN:
  9789944826983
 • Çeviri:
  Sibel Alaş
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yaşar Altıparmak 
04 Mar 01:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Daha önceden bir solukta okuyup bitirdiğim, bu hafta tekrar okuyup inciğine cıncığına kadar tekrardan ele aldım. Her birini ilk aldığım günleri hatırladım. Yeni kitabının çevirisinin durumu için az rahatsız etmedim sayın Sibel Alaş'ı. Basıma hazır hale gelip kitap evlerine dağıtılması için gün saydığım olurdu. Kısacası çok farklıydı benim için. Bana aynı şeyleri hissettirebilecek bir seri daha olmasına imkansız gözüyle bakıyorum. Betimlemelerde gözümü kapatmadan o diyarlarda dolaştığım. Surun en tepesinde üşüdüğümü hissedip, Kral topraklarında sıcaktan şikayet ettim. Dany ile gökyüzünde süzülüp, Bran ile imkansız bir yolculuğa çıktım. Şimdi bitti ve ne mi oldu? İncelememi çok eskiden dizinin bir bölümüne gelen yorum ile bitiriyorum "Gün gelecek buz ve ateşin şarkısı bitecek ve biz eski bölümleri izleyip eski kitapları okuyarak o şarkıyı kendimiz söylemeye çalışacağız; fakat hiç bir şarkı kendisini yazan ozanın ağzından çıktığı kadar tatlı olamaz."

NigRa 
08 Oca 16:20 · Kitabı okudu · 56 günde · Beğendi · 8/10 puan

İncelememe öncelikle nihayet bitti demekle başlamak isterim. Aslında bakıldığında kitabın bu kısmı ilk kısmına göre daha akıcı ve zevkliydi. Demek ki ikinci kısımdaki taşların yerli yerine oturabilmesi için ilk kısımda diyarlar hakkındaki bilgi kısmını sabredip okumak gerekiyormuş. :) Bu kitap da bittiğine göre artık serinin sonraki kitaplarını beklerken yaşlanma faslına geçmiş bulunmaktayım.

-- İncelemenin bundan sonraki kısmı SPOILER içerir. ---

--- SPOILER ---

--- AĞIR SPOILER!!!---

Kitabın adından da anlaşılacağı gibi bu kısım ağırlıkla ejderhalarla ve Targaryen Hanedanı ile ilgili. Robert isyanı öncesinde Demir Taht'ta uzun yıllar Targaryen hakimiyeti olduğu yıllarda aile, hanenin dostları ve ejderhalar ile ilgili kesitler okuyoruz. Dönüyoruz Meeren ve Yunkai barışı, Harpiya, ejderhalar ve kendi kalbi arasında git geller yaşayan, kendi kararlarını sorgulayan Daenarys'i okuyoruz. Doğudan gelen haberler sonucu pek çok hanedan ejderha kraliçesi ile evlenip tahtta hak sahibi olma peşinde. Dorne bir yandan, Greyjoylar bir yandan, bir de benim sahte Aegon olduğuna inandığım birisi daha var. Nerden çıktı, nelere etki eder ilerledikçe göreceğiz. Ama ben saçma buldum bu karakterin dahil edilmesini Martin konuyu nasıl daha fazla karıştırsam diyerek sokmuş hikayeye gibi. Ki dizinin son sezonunda Jon'un da Rhaegar'ın oğlu olduğunu öğrendik ve sızan haberler doğruysa 7. Sezonda Daenarys+ Jon sahneleri var.

Stannis iyiden iyiye saçmalamaya başladı diye düşünüyorum. Nasıl bir hırs ve kibirse kendisini ve takipçilerini kışın ortasında sefalete sürükledi. Hiç bilmediği topraklarda hiç bir fikrinin olmadığı şartlarda ve elindeki erzak azlığı ile ilgili Kışyarına gerçekleştirdiği yürüyüş büyük aptallıktı.Ayrıca Kara Kale'de Jon ile olan diyalogları gibi itici gelen pek çok nokta daha var kendisinde bana.Her ne kadar Ramsay Stannis'i öldürdüğünü söylemiş olsa da kitapta bununla ilgili kesinlik verilmedi. ( Dizinin aksine.) Stannis'in karısından hiç söz etmek bile istemiyorum boş özgüvenin tavan yapmış hali kendisi. Sürekli Jon'a kral döndüğünde hesabını vereceksin diye çemkirip durdu şimdi kral öldüğüne göre(gerçekten öldüyse) kim kime hangi hesapları verecek merak ettiğim konulardan birisi.(Öldür onuğğğğ!!)

Merak ettiğim konulardan bir diğeri ise Arya. Kendisine ileride büyük bir rol biçilecek kanısındayım. (Umarım Martin hayal kırıklığına uğratmaz.) Braavoos'ta adım adım buna ön hazırlık yapıyor bence. Öğrendiği diller, bilgiler, kör olduğunda kokuları, sesleri ve pek çok şeyi ayırt edişi... Özellikle yalan söyleme oyunu. Bekleyip görelim. Sansa'yı göremediğimiz gibi, Bran kendini ara ara hissettirdi. Bu ağaçlara bağlanma olayı en keyifli yönlerinden hikayenin bence. Lady Stoneheart'in akıbetinin ne olduğunu da öğrenemedik.

Dizinin kitaptan çok ayrılmış olması bize detaylarda farklılık sunarken maalesef dizi bittiğinde hikayenin sonunu görmüş olacağız.(Jon'un ölümden döneceğini bilmemiz gibi.) Ben izlemem kitap yayınlanana kadar beklerim diyen varsa buyursun beklesin ben sabredemem. :) ) Arya, Bran, Jon, Daenarys ve hatta Jaime ile pek çok bağlantı yakalayacağız diye düşünüyorum sona yaklaşırken.

5 kitap sonunda hikaye başladığı yerden hala çok uzaklaşmamış gibi hissettirse de, Jon'un yabanıl ittifakı, Daenarys'in Meeren ve ejderhalarla ilgili iyi kötü bir yere varabilmiş olması(Dragon'u sürebiliyor artık), Stannis ve Dorne kısımlarının bitişini ele alırsak bana göre artık 6.kitapta 7 Krallık'ta olacağız, belki de 7.kitapta.:)) Hala Ötekiler konusu çok belirsiz gerçi. Bir de tam anlayamadığım son kısımda Daenarys'in kanamasının olması rahminin canlandığı manasına mı geliyor emin olamadım?
Kitabın cazibesini hala yitirmemiş olması da bu öngörülemezlik ve belirsizlik sanırım.

Starklar ve Targaryenlar bir yerde buluşacak ve Yedi Krallık çok daha iyi bir yere dönüşecek umuduyla gelecek kitapları bekliyorum artık. Hatta Daenarys ve Jon birlikte 7 krallığa hükmetseler. <3 :))
Umarım bu kadar bekleyip,teori üzerine teori kasmamıza değecek bir final olur.

Buraya kadar sabredip okuyan herkese teşekkür ederim. :)

Uğur D. 
06 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Serinin son 3 kitabına başladığımda büyük bir heyecanla seriye başlamış oluyorum nedenini çok iyi bilirsiniz ki çünkü bir önceki kitap çok çok önemli yerde çok heyecanlı bir bölümle bitmiş oluyor. Ama gelgelelim nedense önemli bölümün hemen arkasından başlamıyor günler hatta haftalar sonrasından bölümler devam ediyor hatta beklenilen bölümleri neredeyse 100 - 150 sayfa sonra okumaya başlıyoruz. Bunun için de serinin yeni bir kitabını okumaya başladığımda sinirlenmemek elimde olmuyor hatta bazen nefret etme derecesine bile gelebiliyorum ama sayfalar ilerledikçe Martin tekrardan etkisi altına alıyor, sayfalara beni gömüyor son sayfalarda da her zamanki gibi bombaları patlatıyor. Bu kitabı okuyanlar da bilir romanın son 3 - 4 bölümü bomba etkisinde bitti ama bakalım bir sonraki kitapta bu önemli olayları kaç gün sonrasını kaç sayfa okuduktan sonra yazar bize soğuk bir şekilde okutacak. Seri çok çok güzel çok sağlam bir kurgu, paragrafların içindeki bir tek cümleler bile ilerleyen sayfalarda önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor ama artık Martin' in konuyu toparlamasını Starklar' a biraz daha iyi davranmasını artık ufak da olsa mutluluklar vermesini en çok isteyen okurların başında geldiğimi düşünüyorum. Seriyi okuyun okutturun bu durumlara eminim ki çok sinir olacaksınız ama daha fazla olarak da seveceksiniz hastası olacaksınız.

Nemesis 
27 May 12:46 · Kitabı okudu · 23 günde · 8/10 puan

Kişileri ve olayları takip etmek gittikçe zorlaştı. Serinin son kitabı henüz yazım aşamasında dilimize çevrilene kadar herşeyi akılda tutmak epey zor olacak...

Serinin son kitapları da bitti. Entrikalar, ihanetler, zeka yarışları ve tabi ki ejderhalar.. Kraliçe Cersie ve geldiği nokta en ilginç olanlardan biriydi. Ama her ne kadar sürükleyici olsa da ilk 4 kitap kadar değildi. Çok karmaşık görünen olayları kolaylıkla kavrayıp, yaşayarak okuyorsunuz. Dizisini izliyorsanız eğer; kitabını okumayın derim. Çünkü olayların gidişatını farklılaştıracak kadar değiştirilmiş..

cosmiclatte 
26 May 23:20 · Kitabı okudu · 10 günde · 9/10 puan

Ve serinin mevcut kismi nihayet bitti. Diziyi izledikten sonra kitaba basladim. O yuzden bende bayagi bir kafa karisikligi yaratti. Dizinin son sezonundaki heyecani bu kitapta bulamadim haliyle.

Mehmet Sinan Çankırı 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · 44 günde · 8/10 puan

Şarabın son yudumu, kitabın son sayfası... ve artık "Game of Thrones" spoiler'ı yemeyeceğini bilmek: Paha biçilemez!

"Kış Rüzgarları" muhtemelen serinin en iyi kitabı olacak. O vakte kadar biz fanatiklerin dilinde üstat Weird Al Yankovic'in sözleri: "Type George, type as fast as you can!"

Mujurey 
12 May 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · 9/10 puan

7 kitap olması kararlaştırılan serinin halihazırda bulunan son kitabı. Bundan sonra uzun bir bekleyiş var seriyi seven bizler için.
Kargaların Ziyafeti'nden sonra iyi gelen ama Kılıçların Fırtınası Kısım II ile kapışamayacak bir kitap olmuş. Ejderhaların Dansı isim olarak çok da heybetli görünse de bence biraz sönük kalmış. Evet, her zamanki gibi çarpıcı bölüm sonları, beklemediğimiz karakterlerin ölümleri oldu ama tam olarak tatmin etmedi beni. Ama en güzeli ise bu sefer sevdiğimiz karakterlere yoğunlaşılmış ve neredeyse haritanın her yerinden bakış açıları sunulmuş.
George dedemizin bir sonraki kitap için acele etmesi ve bizleri üzmemesi umuduyla.

Joshgun Shirinov 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

'Buz ve ateşin şarkısı' serisinin en başarılı kitabı.Tam da bu insan ölmez derken,2 sayfa sonra karakterin öldüğünü göre bilirsiniz.Bence kitab diziden daha iyi.Önünde baş eyilecek insansın George R.R. Martin.

Esma Tezgi 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

George Martin dehası tartışılmaz. Ejderhaların Dansı'nda tempo hiç düşmedi her an yeni bir şey, her sayfa ayrı bir güzeldi ama bitti. Bir sonraki kitap bir an önce çıksın lütfen.

2 /

Kitaptan 39 Alıntı

NigRa 
07 Oca 15:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Diğer kadınlar söz konusu olduğunda en zalim olanlar, yine kadınlardı.

Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. MartinEjderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin
Tuncay YILDIRIM 
 12 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okumak
Bir okuyucu, ölmeden önce binlerce hayat yaşar. dedi Jojen. Hiç okumayan insan sadece tek hayat yaşar.

Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. MartinEjderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin
Nemesis 
05 May 23:38 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

" 'Bir okuyucu, ölmeden önce binlerce hayat yaşar.' dedi Jojen. 'Hiç okumayan insan sadece tek hayat yaşar.' "

Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (Sayfa 10 - Epsilon Yayıncılık)Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (Sayfa 10 - Epsilon Yayıncılık)
Nemesis 
18 May 01:56 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Mızrakları çağırmak bir prens için kolay bir şeydir ama sonuçta bedeli çocuklar öder."

Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (Sayfa 82 - Epsilon Yayıncılık)Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (Sayfa 82 - Epsilon Yayıncılık)
Nemesis 
23 May 12:21 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Birinin ateşini düşürmek için çamurdan lapa yapabilirdin, çocuğunu doyurmak için çamura ekin ekip yetiştirebilirdin. Ateş seni sadece tüketiyorken çamur seni beslerdi ama aptallar, çocuklar ve genç kızlar her zaman ateşi tercih ederdi."

Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (Sayfa 411 - Epsilon Yayıncılık)Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (Sayfa 411 - Epsilon Yayıncılık)
Nemesis 
27 May 01:07 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Ateş, ölmek için korkunç bir yol. Cehennemlerin ateşten olması boşuna değil."

Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (Sayfa 566 - Epsilon Yayıncılık)Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (Sayfa 566 - Epsilon Yayıncılık)
Nemesis 
19 May 01:22 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

" 'Kimse diz çökmekten ölmemiştir,' demişti. 'Diz çöken kişi, elinde bir bıçakla tekrar ayağa kalkabilir. Diz çökmeyen ölü kalır, sertleşmiş bacakları ve her şeyiyle.' "

Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (Sayfa 129 - Epsilon Yayıncılık)Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (Sayfa 129 - Epsilon Yayıncılık)
Nemesis 
22 May 00:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Esaretle ilgili en tehlikeli şey, esarete alışmanın çok kolay oluşuydu."

Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (Sayfa 382 - Epsilon Yayıncılık)Ejderhaların Dansı - Kısım 2, George R. R. Martin (Sayfa 382 - Epsilon Yayıncılık)
4 /