·
Okunma
·
Beğeni
·
1844
Gösterim
Adı:
Ejderhanın Gözleri
Baskı tarihi:
1987
Sayfa sayısı:
350
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751000025
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Eyes Of The Dragon
Çeviri:
Şebnem Çorakçı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap Kitabevi
Baskılar:
Ejderhanın Gözleri
Ejderhanın Gözleri
Stephen King şöyle diyor:

"Kızım on üç yaşına gelinceye kadar ben de on üç roman yazıp bitirmiştim, ama hiçbirini okumuş değildi. Beni çok sevdiğini her fırsatta ifade etmesine karşın, yarattığım vampirlere, hortlaklara, garip yaratıklara ilgi gösterdiği yoktu. Bir gece çalışma odama kapandım, başlangıçta Peçeteler adını vermeyi tasarladığım bu kitabı yazmaya koyuldum. Taslak bittiği zaman kızım Naomi aynı hevessiz tutumuyla eline aldı. Ama odukudça kitap onu kendine esir etti. Derken bir gün yanıma gelip beni kucakladı, 'Bu kitabın bir tek kusuru var,' dedi. 

'Bitmesini hiç istemiyordum, oysa bitiverdi.'
İşte bir yazarın duymayı en çok istediği söz budur, sevgili dostlarım. O gün kızıma büyük bir saygı duydum. Artık ona hep elimden gelenin en iyisini vermeye çalışıyorum. 

Konuşurken onu çocuk yerine koymaya da kalkışmıyorum. 
Bundan böyle kitaplarımı kendim için yazdığım kadar, onun için de yazıyorum.
(Tanıtım Yazısından)
255 syf.
·4 günde·10/10
Stephen King dünyanın en büyülü yazarlarından biridir. Çünkü her hikayesinde sizi farklı bir dünyanın parçası haline getirir. Duygularınızı geçici süre kontrol altına alır ve zihninizi yönetir. Zaten bu yüzden herkesten farklı, güçlü ve esrarengizdir. King külliyatının özel parçalarından biri ile tanıştırayım sizi.. Ejderhanın Gözleri...Baş karakterimiz Peter her yönüyle özel bir prens. Zeki, mağrur ve şartları zorlayıcı derece de gururlu biri. Kalbinde ki yabancı ile bütünleşen ve hikaye boyunca bize her daim umudu vaat eden bir Kral... Çok sevdiği babasının ölümü ile suçlanınca yıllarını bir kulede hapis geçiren Peter ve tüm bunların sebebi olan Flagg arasında ki korkunç savaşın anlatıldığı uğursuz bir masal diyebiliriz aslında. Gölgesinde kalan erkek kardeşinin korkaklığı yüzünden tahtından olan, en kötüsü etrafında ki herkesi kaybeden düşmüş bir kralın yürek burkan kurtuluş mücadelesi ile bizi kendine adeta esir ediyor. Bundan yıllar yıllar önce 19. yaş günümden bir gece önce bitirmiştim Ejderhanın Gözlerini. Evde tüm gün Flagg diye dolaşıyordum. Ondan en az Peter kadar korkuyor, Sasha kadar nefret ediyordum. Kaos ile beslenen bu kadim canavar iliklerime kadar işlemişti adeta.. Flagg o gece rüyama girmiş, kızıl bir amber gibi parlayan gözleri ile beni izliyordu kuzgini bir siyahlığın , adeta hiçliğin içinden...Sabah uyandığımda yattığım odanın duvarında mavi bir boya ile “İyi ki doğdun!” İmza: Flagg yazıyordu. Abim ve yengem bana bu korkunç kutlamayı yaptıktan sonra yaklaşık yarım saat gülmüştük. Eh zaman geçtikçe tıpkı ejderha kumu gibi eriyip gitmişti Flagg hayatımdan. 3 gün öncesine kadar. Onu ve sevdiğim tüm karakterler ile yeniden bir maceraya çıktım. Bu sefer genç ve tecrübesiz bir kız olarak değil, bir yetişkin olarak Flagg ve gerçek kötülük ile karşılaştım. Onu bir kez daha yendik hep birlikte. Ben , Thomas, Naomi, Denise, Peter ve inanılmaz dostumuz Fisky ile koskoca bir savaştan çıktık. Tıpkı hikayenin sonunda dediği gibi... Çok zevk alarak okudum ben bu masalı.. King seven herkes için özel bir yere sahip olabileceğine inanıyorum...Kurtuluşun, yokoluşun hatta tüm zorlukları ile sancılıda olsa yeniden varoluşun pamuk ipliğine bağlı olduğunu unutmayın...Flagg ve onun gibi karanlığa saklanan ifritleri ve sadece iyi olanların onları yenebileceği gerçeğini de...
350 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Stephen King bana bu kitabıyla masalları ne kadar çok sevdiğimi bir kere daha hatırlatmış oldu. Yazarın okuduğum dört kitabından en çok keyif aldığım da Ejderha'nın Gözleri oldu sanırım. Aslında yazar bu kitabı kızı için yazmış, çocuk kitaplarını sevmeme rağmen başlarda sıkılacağımı sanmamın sebeplerinden biri de buydu. Kitaba başlamadan önce kitabın bu kadar masalsı olduğunu bilmiyordum ve içine girince bir daha çıkamaz oldum, çok keyif aldım.

Çoğu masalda olduğu gibi bu kitapta da kötü büyücülerden tutun, kardeş kıskançlıklarına kadar her şey var. Ama buna rağmen kitaba masal diyemiyor, masalsı bir kitap demeyi daha uygun görüyorum. Bunun nedenini okuyunca siz de anlayacaksınız :)

Karakterlerin ve kurgulanan olayların çok hoşuma gittiği, her yaşa hitap edeceğini düşündüğüm güzel bir Stephen King kitabıydı :) keyifli okumalar :)
255 syf.
·23 günde·Beğendi·10/10
Stephen King'in kızı için yazmış olduğu masal kitabı. Kalemini merak ettiğim fakat korku-gerilim kitapları okuyamadığım için kendisinden mahrum kaldığımı düşünüyordum. Kitap fuarında Stephen King kitaplarının stantında ki arkadaş bana bu kitabı önerdi. iyi ki önermiş.

Kitabın konusu kral ve oğullarının hikayesini anlatıyor. Kralın kötü ölümü ve tahta geçmesi gereken büyük oğlunun zindana atılmasını. Küçük prensin kral olması ve ülkeyi yönetememesini. Kitaptan çıkardığım sonuç: sabredin,savaşın ve çabuk pes etmeyin... Keyifli okumalar
350 syf.
·Puan vermedi
Stephen King'in "Peçeteler" ismini koymak istediği hem küçüklere hemde büyüklere hitap eden bir masal kitabı... Kara Kule ve Mahşer romanlarından tanıdığımız kötü büyücü Flagg ise sürprizi...
350 syf.
Gerçek hayattan farklı olarak iyilerin sonunda kazandığı(çok uzun seneler sürse bile) okuru sıkmayacak içimizde ki çocuğa hitap edebilecek bir masal.
350 syf.
·Beğendi·10/10
Usta yazardan son derece güzel bir roman daha. Roland, Delain ülkesinin kralıdır ve oğlu Peter'ı çok sevmektedir. Ancak danışmanı olan Flagg, Peter'ı sevmemekte ve ülkenin yıkılmasını istemektedir. Bu yüzden Roland'ı zehirler ve suçu Peter'ın üstüne atar. Böylece Peter hapsedilir ve tahta kardeşi Thomas geçer. Thomas, aslında bunu yapanın Flagg olduğunu bilmektedir ama iktidar tatlı gelir. Babası Peter'ı daha çok sevdiği için onu kıskanmaktadır ve bu durum hoşuna gitmektedir. Yoksa babasının öldürdüğü ejderhanın gözlerinden zehri kimin verdiğini görmüştür. Acaba Peter bu durumdan sıyrılmanın ve hakkı olan tahtı geri almanın bir yolunu bulabilecek midir? Arkadaşları olan Ben ve Dennis ona yardım edecek midir? Sihirbaz olan Flagg bu duruma ne diyecektir? Soluksuz okunan bir roman.
350 syf.
İlk düşünüldüğü ismi Peçetelermiş. Değişik bir kurguya sahip, destansı bir hikayeydi. İlkokul çağlarında bir çocuğunda rahatça okuyabileceği kadar akıcıydı. Peçete düşüncesi değişik bi' fikir olarak karşımıza çıkıyor.
350 syf.
·49 günde·7/10
Uzun zaman sonra Stephen King okuma isteğiyle elime aldığım, çocuklara masal tarzında bir kitap. Stephen King amcamız da belirtmiş zaten kızıma yazdım bu romanı diye.

Normal tarzının dışında olmuş ama benim hoşuma gitti. Stephen King'in o karanlık denilebilecek atmosferinin dışında. Karakterlerin çizgileri çok keskin. Burda klişeye kaçıldığını söylemem gerek. Aslında iyi olan kıskanç küçük kardeş, sevgi dolu mükemmel bir kral adayı, kötü adam sihirbaz.... Hikayenin işleyişi ise yaratıcı ve sıradanlıktan uzak. Stephen King'in bu yönünü seviyorum işte. Yaratıcı.

Stephen King'in tarzından hoşlanmıyor ama masal tadında fantastik kitapları seviyorsanız şans verin derim.
350 syf.
Diğer King kitaplarına göre çok farklı bir roman okumuş bulundum. Hatta ve hatta okuduğum bir masaldı. Hem de çok güzel bir masal. Yazar kitabın adının ilk etapta peçeteler olmasını tasarlamış. Aslında iyi ki de olmamış. Şu anlamda söylüyorum. Çok cezbeden bir adı olmayacaktı. O da bana göre daha dikkat çeken bir isim olan Ejderhanın gözlerini kullanmış. Şu açıdan batığımızda peçeteler kitabı tam olarak açıklıyorken Ejderhanın gözleri de daha güzel bir isim. Daha da farklı bir isim olabilirdi belki.

Kitaptaki karakterleri hem sevdim hem sevmedim. Thomas karakteri çok itici geldi. Flagg tam bir kötü adam. Bu yönüyle çok sevdim. Peter ise bir kral adayı olmasına rağmen pasif geldi. Buna rağmen çok sürükleyici bir kitap okudum. Flagg karakteri sürükledi gitti kitabı.

King için bir başlangıç kitabı değil maalesef.
350 syf.
·4 günde·7/10
Stephen King'in 13 yaşındaki kızı için yazdığı bir roman. Fantastik nitelikler taşıyan masal tadında bir anlatımı var. Masal dediğime bakmayın, hafif bir gerilim havasında. Çok bayıldım diyemeyeceğim ama Stephen King'in korku dışındaki edebiyatı çok hoşuma gidiyor.
350 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Stephen King'in kızı için yazdığı masal kitabı Ejderha'nın Gözleri. Ve kitabın ismini ilk başlarda Peçeteler koymaya karar vermiş King. Genel anlamda kitaba bakınca hiçte fena bir isim değil açıkçası.


Uzun kış gecelerinde çocuklara anlatılacak güzel, heyecan verici bir masal ve onlarında benim gibi çok seveceklerine eminim.


Kitabın konusundan da bahsedecek olursak; Delain ülkesinin kralı Roland, halkı tarafından sevilen iyi bir kraldır. Ancak başyardımcısı kötü ve acımasız büyücü Flagg'ın etkisinde kalmadığı zamanlarda. Roland'ın iki oğlu vardır. Büyük oğlu Peter çocukken bile bir kralın sahip olabileceği özellikleri taşımaktır. Bunu bilen Flagg ise Roland'ı öldürüp suçu oğlu Peter'in üzerine atar. Ve genç prens ömrünün sonuna kadar tutsak edilir. Masalın büyük bir kısmı Peter'in nasıl kurtulacağı ile ilgili zaten. Bu sırada tahta Roland'ın diğer oğlu Thomas geçecektir ama güç gerçek anlamıyla Flagg'ın elinde olacaktır.


Flagg'ın büyüleri, prensin nasıl kurtulduğu ve daha neler neler var bu masalda.

King'in diğer kitaplarından farklı ama en az onlar kadar da güzel. Keyifli okumalar diliyorum herkese...
Sonra aklına geldi; oğlu henüz korkunun ne demek olduğunu öğrenmemişti. Bu dünyanın ne kadar zalim olduğunu bilmiyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ejderhanın Gözleri
Baskı tarihi:
1987
Sayfa sayısı:
350
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751000025
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Eyes Of The Dragon
Çeviri:
Şebnem Çorakçı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap Kitabevi
Baskılar:
Ejderhanın Gözleri
Ejderhanın Gözleri
Stephen King şöyle diyor:

"Kızım on üç yaşına gelinceye kadar ben de on üç roman yazıp bitirmiştim, ama hiçbirini okumuş değildi. Beni çok sevdiğini her fırsatta ifade etmesine karşın, yarattığım vampirlere, hortlaklara, garip yaratıklara ilgi gösterdiği yoktu. Bir gece çalışma odama kapandım, başlangıçta Peçeteler adını vermeyi tasarladığım bu kitabı yazmaya koyuldum. Taslak bittiği zaman kızım Naomi aynı hevessiz tutumuyla eline aldı. Ama odukudça kitap onu kendine esir etti. Derken bir gün yanıma gelip beni kucakladı, 'Bu kitabın bir tek kusuru var,' dedi. 

'Bitmesini hiç istemiyordum, oysa bitiverdi.'
İşte bir yazarın duymayı en çok istediği söz budur, sevgili dostlarım. O gün kızıma büyük bir saygı duydum. Artık ona hep elimden gelenin en iyisini vermeye çalışıyorum. 

Konuşurken onu çocuk yerine koymaya da kalkışmıyorum. 
Bundan böyle kitaplarımı kendim için yazdığım kadar, onun için de yazıyorum.
(Tanıtım Yazısından)

Kitabı okuyanlar 224 okur

  • Erdo
  • Phoenix
  • Barbaros
  • Sayyora nezir
  • Hülya Aydın
  • Merve
  • Kemal kuşçu
  • E.Şirin Sezgin
  • Öznur özden
  • Ekrem Altun

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.4
14-17 Yaş
%2.9
18-24 Yaş
%24.3
25-34 Yaş
%27.1
35-44 Yaş
%21.4
45-54 Yaş
%20
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%53
Erkek
%47

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28 (23)
9
%18.3 (15)
8
%18.3 (15)
7
%13.4 (11)
6
%1.2 (1)
5
%1.2 (1)
4
%3.7 (3)
3
%1.2 (1)
2
%0
1
%0