Ejderhanın Gözleri

8,2/10  (24 Oy) · 
83 okunma  · 
22 beğeni  · 
797 gösterim
Stephen King şöyle diyor:

"Kızım on üç yaşına gelinceye kadar ben de on üç roman yazıp bitirmiştim, ama hiçbirini okumuş değildi. Beni çok sevdiğini her fırsatta ifade etmesine karşın, yarattığım vampirlere, hortlaklara, garip yaratıklara ilgi gösterdiği yoktu. Bir gece çalışma odama kapandım, başlangıçta Peçeteler adını vermeyi tasarladığım bu kitabı yazmaya koyuldum. Taslak bittiği zaman kızım Naomi aynı hevessiz tutumuyla eline aldı. Ama odukudça kitap onu kendine esir etti. Derken bir gün yanıma gelip beni kucakladı, 'Bu kitabın bir tek kusuru var,' dedi. 

'Bitmesini hiç istemiyordum, oysa bitiverdi.'
İşte bir yazarın duymayı en çok istediği söz budur, sevgili dostlarım. O gün kızıma büyük bir saygı duydum. Artık ona hep elimden gelenin en iyisini vermeye çalışıyorum. 

Konuşurken onu çocuk yerine koymaya da kalkışmıyorum. 
Bundan böyle kitaplarımı kendim için yazdığım kadar, onun için de yazıyorum.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  1987
 • Sayfa Sayısı:
  350
 • ISBN:
  9789751000025
 • Orijinal Adı:
  The Eyes Of The Dragon
 • Çeviri:
  Şebnem Çorakçı
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Onur Özkan 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Stephen King'in "Peçeteler" ismini koymak istediği hem küçüklere hemde büyüklere hitap eden bir masal kitabı... Kara Kule ve Mahşer romanlarından tanıdığımız kötü büyücü Flagg ise sürprizi...

Gürkan GÜN 
11 Nis 17:19 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · Puan vermedi

Gerçek hayattan farklı olarak iyilerin sonunda kazandığı(çok uzun seneler sürse bile) okuru sıkmayacak içimizde ki çocuğa hitap edebilecek bir masal.

Serdar Poirot 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Usta yazardan son derece güzel bir roman daha. Roland, Delain ülkesinin kralıdır ve oğlu Peter'ı çok sevmektedir. Ancak danışmanı olan Flagg, Peter'ı sevmemekte ve ülkenin yıkılmasını istemektedir. Bu yüzden Roland'ı zehirler ve suçu Peter'ın üstüne atar. Böylece Peter hapsedilir ve tahta kardeşi Thomas geçer. Thomas, aslında bunu yapanın Flagg olduğunu bilmektedir ama iktidar tatlı gelir. Babası Peter'ı daha çok sevdiği için onu kıskanmaktadır ve bu durum hoşuna gitmektedir. Yoksa babasının öldürdüğü ejderhanın gözlerinden zehri kimin verdiğini görmüştür. Acaba Peter bu durumdan sıyrılmanın ve hakkı olan tahtı geri almanın bir yolunu bulabilecek midir? Arkadaşları olan Ben ve Dennis ona yardım edecek midir? Sihirbaz olan Flagg bu duruma ne diyecektir? Soluksuz okunan bir roman.

Mujurey 
15 May 2016 · Kitabı okudu · 49 günde · 7/10 puan

Uzun zaman sonra Stephen King okuma isteğiyle elime aldığım, çocuklara masal tarzında bir kitap. Stephen King amcamız da belirtmiş zaten kızıma yazdım bu romanı diye.

Normal tarzının dışında olmuş ama benim hoşuma gitti. Stephen King'in o karanlık denilebilecek atmosferinin dışında. Karakterlerin çizgileri çok keskin. Burda klişeye kaçıldığını söylemem gerek. Aslında iyi olan kıskanç küçük kardeş, sevgi dolu mükemmel bir kral adayı, kötü adam sihirbaz.... Hikayenin işleyişi ise yaratıcı ve sıradanlıktan uzak. Stephen King'in bu yönünü seviyorum işte. Yaratıcı.

Stephen King'in tarzından hoşlanmıyor ama masal tadında fantastik kitapları seviyorsanız şans verin derim.

Korkmaz. 
 21 Eyl 2015 · Kitabı okudu

İlk düşünüldüğü ismi Peçetelermiş. Değişik bir kurguya sahip, destansı bir hikayeydi. İlkokul çağlarında bir çocuğunda rahatça okuyabileceği kadar akıcıydı. Peçete düşüncesi değişik bi' fikir olarak karşımıza çıkıyor.

Mustafa BAYRAKDAR 
16 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazdığı kitaplar arasında yazarın kızının ilk beğendiği kitaptır. Masalsı ve dikkat çekici bir anlatımla yazılmıştır. Yazar bu kitaptan sonra ki tüm kitaplarını kendi tabiriyle 'kızının da okuyabileceği' şekilde yazmaya gayret göstermiştir. Ayrıca Stephen King her zaman ki gibi diğer kitaplarıyla bağlantılı bir konu işlemiştir. Kara Kule serisinde ki Rolan karakteri bu kitapta Kral rolündedir. Ve yazarın her kitabında geçen kötü adamı ki bazen Flagg bazen Büyücü gibi değişik isimlerle geçmektedir, bu kitapta da Flagg adıyla yer almaktadır. Kara Kule serisini okuduysanız yani şanslı kişilerdenseniz :) bu kitabı da okuyun derim...

Kitaptan 1 Alıntı

Gürkan GÜN 
 10 Nis 15:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Bazen belli bir düsünce kisiye dayanılmayacak kadar tatsız gelirse, kisi onu kalın bir kutuya kapatır, o kuyuya atar, sonra suya düsme sesini dinler, daha sonra da kutu yok olur. Ama tabii aslında tam da yok olmaz.

Ejderhanın Gözleri, Stephen King (Sayfa 25)Ejderhanın Gözleri, Stephen King (Sayfa 25)