Ekinin Harman Olduğu Türkçe Günlükleri - 6

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
557 gösterim
Elinizdeki, Türkçe Günlükleri'nin altıncı ve sonuncu kitabı...

Hepçilingirler'in esprili anlatımıyla Türkçe üzerine söyleşip dertleşeceğiniz, tanığı olduğunuz günleri yeniden yaşama fırsatı bulacağınız bir kitap. Kimi zaman Türkçenin yabancı diller karşısında güçsüz konuma düşürülmesinin üzüntüsünü çekecek, kimi zaman sorularınızın yanıtlarını bulduğunuza sevineceksiniz. Sizi hem ABD'de yolculuğa çıkaracak, Midilli'de dolaştıracak, Datça'dan Söke'ye edebiyat günlerinde yazarlarla, şairlerle buluşturacak hem de reklamlarla öne çıkarılmadığı için yayımlandığını bile bilmediğiniz şiir, öykü kitaplarıyla, romanlarla tanıştıracak, çocuk kitaplarına ulaştıracak.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  380
 • ISBN:
  9786051416731
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 5 Alıntı

Erdinç BİGE 
15 Nis 23:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitaplar da insanlar gibi. Kimileri hak etmediği halde övülüp göklere çıkarılıyor, kimileri övgüyü hak ettiği halde görmezden geliniyor.

Ekinin Harman Olduğu, Feyza Hepçilingirler (Sayfa 8 - Everest Yay.)Ekinin Harman Olduğu, Feyza Hepçilingirler (Sayfa 8 - Everest Yay.)
Erdinç BİGE 
19 Nis 00:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Adalet mülkün temelidir.
Çoğulu "emlak" olduğu içindir belki de "mülk" sözcüğünü birçok kişi "ev, dükkan, arazi gibi, taşınmaz ve gelir getiren mal" anlamıyla anlar. Mahkeme salonlarındaki "Adalet mülkün temelidir." özdeyişini "Adalet bile malı mülkü olanları, zenginleri koruyor." diye yorumlayanlarla ben de karşılaştım. (...) Oysa mülkün özdeyişteki anlamı: "ülke". Sözgelimi, "mülk-i saadet: saadet ülkesi, mülk-i suhan: söz ülkesi, şiir diyarı" demekti eskiden. (...)
Eğer özdeyişin doğru anlaşılması isteniyorsa o yazı "Ülkenin temeli adalettir." diye değiştirilmeli ve değiştirmekle kalınmamalı; Türkiye, temeli adalet olan bir ülke haline getirilmeye de çalışılmalı.

Ekinin Harman Olduğu, Feyza Hepçilingirler (Sayfa 54 - Everest Yayınları)Ekinin Harman Olduğu, Feyza Hepçilingirler (Sayfa 54 - Everest Yayınları)
Erdinç BİGE 
11 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

eninde sonunda / elinin körü
"Ö / e / i seslileri arasındaki dönüşme sonucunda 'önünde', 'eninde' oldu (önünde sonunda/ eninde sonunda), yazıya geçince de hızla yayıldı. Bu dönüşmede ses benzerliğinin etkisi vardır. Nitekim 'ölünün gürû' (ölünün mezarı) dönüşerek 'elinin körü' oldu."

Ekinin Harman Olduğu, Feyza Hepçilingirler (Sayfa 322 - Everest Yayınları)Ekinin Harman Olduğu, Feyza Hepçilingirler (Sayfa 322 - Everest Yayınları)
Erdinç BİGE 
 22 Nis 16:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocuk
çocuk
aşk yaşayamamanın telâfisi
kimilerinin gecelik faizi
hayattan almaya çalıştığımız bakiye
çocuk
ortak bir şeyleri olmayanların ortaklığı
günahlarımızı saklayan masumiyet perdesi

Ekinin Harman Olduğu, Feyza Hepçilingirler (Sayfa 228 - Everest Yayınları, (Hüseyin Kaplan'ın Hiçliğimizin İnkârı adlı şiir kitabının tanıtımından))Ekinin Harman Olduğu, Feyza Hepçilingirler (Sayfa 228 - Everest Yayınları, (Hüseyin Kaplan'ın Hiçliğimizin İnkârı adlı şiir kitabının tanıtımından))
Erdinç BİGE 
 22 Nis 20:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kıymeti bilinmeyen mütevazı yazarlar
Kaz yumurtası daha büyük ve daha besleyici olduğu halde bütün dünya neden tavuk yumurtası yermiş?

Kazlar sessiz sedasız yumurtlarken tavuklar yumurtladıklarını büyük bir yaygarayla herkese duyurdukları için...

Ekinin Harman Olduğu, Feyza Hepçilingirler (Sayfa 254 - Everest Yayınları)Ekinin Harman Olduğu, Feyza Hepçilingirler (Sayfa 254 - Everest Yayınları)