Adı:
Ekmek Kavgası
Baskı tarihi:
Nisan 2017
Sayfa sayısı:
148
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752894624
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Orhan Kemal her zaman, geçimini en zor koşullarda kazanmak zorunda olan, ekmeği için hep bir kavganın içinde yer alan insanların yazarı olmuştur. Bu insanların yaşadıklarını hayran olunası bir yetkinlikle dile getirirken, aydınlığı ve umudu da göz ardı etmez. Bize sürekli, tüm bu yaşananlara rağmen, insanın içindeki aydınlığın ve umudun daha iyiye, daha güzele layık olduğunu hatırlatır. Bunun içindir ki Orhan Kemal edebiyatı her zaman bir direnç kazandırır okurlarına...
Orhan Kemal'in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir...

Orhan Kemal umudu ve aydınlığı yeniden kazanmamız için yol gösterir bize...
Eserlerinde elit tabakanın yanı sıra özellikle, işçi sınıfının sıkıntı ve dertlerine teferruatıyla değinen yazar, Orhan Kemal.
Orhan Kemal'in eserlerine aşina olan okur, mutlaka bilir. Eserlerde ilk göze çarpan, işçiler ve ırgatların yaşam kavgalarıdır. Bu kahramanların her birinin kendine özgü gizli bir hikâyesi vardır. Kimisi varlıklı, kimisi yoksuldur. Okurun gerçek hayatındaki yaşam statüsü kurgudaki kahramandan yüksek seviyede olsa bile, kendisini kurgudaki kahramanla özdeşleştirir. Kahraman acı çekerse, bunu yüreğinin en gizli köşesinde hisseder veya en ufak bir sevinç karşında, yüzünde tebessüm hasıl olur. Çünkü Orhan Kemal'in ironi ile örtülü güçlü bir kalemi vardır. Kendi iç dünyasından yansıyan düşüncelerini okura, toplumun dili ve şivesiyle aktarması hususunda gösterdiği çaba kayda değerdir.
Montaigne dahi kendisine, " Sen kaba saba benzetmeler yapıyorsun; bu kelime Gaskonya kokuyor; bu sözün tehlikeli; bak şu cahilce söze; akla aykırı laf ediyorsun? "diyenlere, " Doğru, ama ben hep böyle konuşmuyor muyum? Her yerde böyle çiy çiy göstermiyor muyum kendimi? Mesele yok. Yazarken aradığım da bu zaten. Herkes kitabımda beni, bende kitabımı görsün. " (Denemeler, sayfa;10) diye boşuna mı, söylemiştir okura.Orhan Kemal'de eserlerinde tıpkı Montaigne örneğinde verdiğim gibi, isteseydi daha iyi bir üslup kullanabilirdi. Ama o zaman da Çukurova'nın bağrında yetişen Orhan Kemal,nasıl topluma mal olabilirdi.
" Ekmek Kavgası " adlı kitap Orhan Kemal'e ait kısa hikayelerin derlenmesiyle oluşturulmuş olarak karşımıza çıkmaktadır. Öykülerde ki genel tema ekmek davasıdır. Ki bu sebeple hikâyeler " Ekmek Kavgası " adı altında okurun beğenisine sunulmuştur. Zaten insanoğlunun tek davası, Homeros'un da eserlerinde bahsettiği gibi, doymak bilmez boğazı doyurmak değil midir?
Ben aslında Orhan Kemal'in bir çok eserini okudum ama kitaplığımda olanları sitedeki arşive ekleme hususunda hassas davrandığım için, okudum diye eklemek istemedim. Elimde ilk nüshaları bulunan kitaplar, yeni taşındığımız evin rutubet yapmasından dolayı okunmaz hale geldiler ve atmak zorunda kaldım. Daha dün gibi hatırlarım, o gün nasıl da kahrolmuştum. Ama o günden beridir de bir türlü kısmet olmadı, tekrar aynı kitapları satın alıp kitaplığıma koymak. Bana tekrar Orhan Kemal sevgimi hatırlatan ve kitapları alıp kitaplığıma ekleme fırsatı veren, " Bican Kardeşime " huzurunuzda, sonsuz teşekkürler ederim.
Değerli okur arkadaşlar Orhan Kemal okumazsanız bir şey kaybetmezsiniz, ama eğer okursanız geçmişi görüp, bugün ile kıyaslayacak ve ister istemez yarınıza dair tahayyüllere dalacaksınız...
Orhan Kemal'in yine milletin derdini anlattığı, yaşadığı toplumun sıkıntılarına dikkat çektiği öykülerinden oluşan bir eseri. Aslında kitabın ismi pek çok şeyi anlatıyor. "Ekmek Kavgası" Malum "ekmek arslanın ağzında" derler. Sadece yaşayabilmek için karın doyurabilmek ne kadar zor bir hal alabiliyor. Ve bu durum insanlık adına ne kadar kötü bir hal! Yine malum "acından kim ölmüş. Allah yarattığı kulun rızkını verir" derler. Öyleyse bu açlığın, kavganın sebebi nedir? Açlıktan, susuzluktan kırılan insanlara mı yoksa dünyayı yeyip yutan ama yine de doymayan hırs azgınlarına mı acımalıyız? Bu hırs azgınlarının, doymazların cebindeki akrep ne yaman imiş ki yoksula, fukaraya uzanacak ellere aman vermez. Oysa hayat dertleri, sıkıntıları, neşeyi, eğlenceyi, bir sokum ekmeği paylaşınca güzel değil mi? Yoksa "Rabbena Hep bana" mı?

Garibanın halinden anlamak, yoksulun derdini düşünmek adına okunmasında fayda gördüğüm bir eser. Aslında anlamak ve düşünmek de pek kâr etmiyor, esas mesele harekete geçmek! Bu devran böyle gelmiş, umarım böyle gitmez. Son olarak üstadımdan bir dörtlük ekliyor, iyi okumalar diliyorum.

Kendini bilen bunu anlar
Çünkü Hak'tır bütün canlar
Yardımlaşsın tüm insanlar
Dünyada fakir kalmasın.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.093 Oy)17.479 beğeni39.468 okunma2.114 alıntı165.292 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.852 Oy)8.140 beğeni26.005 okunma622 alıntı126.608 gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (4.591 Oy)4.939 beğeni15.734 okunma817 alıntı54.318 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.999 Oy)12.468 beğeni31.727 okunma2.779 alıntı132.461 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.461 Oy)8.411 beğeni22.816 okunma1.449 alıntı105.502 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.249 Oy)5.355 beğeni18.131 okunma687 alıntı92.202 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.054 Oy)7.326 beğeni19.825 okunma3.220 alıntı116.507 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.8/10 (4.021 Oy)4.832 beğeni17.667 okunma637 alıntı71.987 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (3.973 Oy)3.494 beğeni11.698 okunma1.012 alıntı47.679 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (6.971 Oy)8.361 beğeni23.222 okunma1.134 alıntı112.792 gösterim
Kitap 25 hikayeden oluşmuş.Kitapta 1948'li yıllardaki zorluklar özellikle ekmek kazanmak için girilen zorlu mücadeleler anlatılıyor.Bu kitapta en çok "Kitap Satmaya Dair"adlı hikayeyi beğendim.
Ekmek Kavgası bir öykü kitabı. Orhan Kemal hiç okumadığım için merakla başlamıştım. Edebiyattan sınav olacağımız için bir başlangıç oldu. İnsanın içine işleyen ufak ufak öykülerle güzel bir kitaptı. Orhan Kemal 'in romanlarını da okumak isterim. Bir öykü kitabı olduğu için yorum çok tutmayacak. En sevdiğim yavru bir köpeğe yapılan eziyetleri anlatan öyküydü. Öyküyü okurken çok duygulanmıştım. Ağlayacak gibi olmuştum hatta. Öykülerin her biri ayrı bir mesaj veriyor. Bence güzel bir öykü kitabıydı.
4/5
İçerik ve kapak resmi en güçlü kitaplardan biri Ekmek Kavgası. Yoksulluğun lacivertinin her tonu mevcut. Mapushanedeki tutsaklarla açlığa tutsak yoksul Anadolu halkının öyküleri var kitapta.
Farklı beklentilerle okudum kitabı. Ancak gördüm ki bugünün post-modern gerçekçiliğinin köklerini oluşturan bir tarz var. O yüzden beklentilerimi karşılamadı. Bir-iki hikaye vardı toplumsal gerçekçiliği yansıtan.
Genel olarak çalışan toplumun her kesiminde oluşan haksızlıkların ele alındığı döneminin toplum ilişkilerinin ne kadar zor ve içler acısı hale geldiğini, yönetimdeki aksamalar topluma nasıl yansıdığını ve haksız yere insanların ne şekilde toplum ve yargı tarafından bakış açsını tüm hikayelerinde görebiliyorsunuz. Kitapta en sevdiğim hikayeler; kitap satmaya dair, çocuk ali, dönüş, revir meydancısı yusuf
Ekmek kavgasi
Her şekilde karşına çıkar.
Bazen iffet
Bazen aile kavgasi
Bazen vicdan
Bazen haram
Bazen güven.
Bazen .............................
Orhan Kemal'in ilk hikâye kitabı Ekmek Kavgası

Yoksul, çaresiz ve kaderini kabullenmiş insanların öykülerini anlatır Orhan Kemal. Hayatın içinden anları, kanıksanmış durumları anlatır. Kısa ve vurucu tarzıyla derinden etkiler.

Türk öykücülerini okumaya devam.
Öyle bir sevgilim olsun istiyorum ki, ne demek istediğimi bakışlarımdan anlasın. Sözle değil, gözlerimizin bakışıyla anlaşalım. Sonra küçücük bir evimiz, çok değil, iki oda bir salonlu...
Orhan Kemal
Sayfa 23 - Everest Yayınları
" Bilmiyorsunuz, " dedi, " sefalet nedir bilmiyorsunuz hanım...(Kendi kendine) Allah encamımızı hayırlara tebdil eylesin! "
Orhan Kemal
Sayfa 32 - Everest Yayınları
"Borç, borç, borç... O kadar oku, sonra gel, elifi mertek belleyen birine köle ol!"
Orhan Kemal
Sayfa 63 - Everest
"... Beyefendi! Her yerde insanlar... Koşuyorlar, gidiyorlar, geliyorlar, tutuyorlar, koparıyorlar... Yığın yığın, vıcık vıcık, sürü sürü insanlar... Üzerinize atlıyor, lokmanızı ağzınızdan kapıyorlar beyefendi. Beyefendi, insanlar kurt gibi, kurtlar gibi saldırıyorlar beyefendi!"
Orhan Kemal
Sayfa 40 - Everest Yayınları, 18.Baskı
"Tırnakları da boyalıydı, kırmızı kırmızı..."
"Neylemeli boyalı tırnağı? Boyalı tırnak karın doyurmaz ki!"
"Hele altın dişi... Gülüşü, güller açıyordu yüzünde!"
"Neylemeli? Gözellik dediğin bir süs. Süs karın doyurmaz ki!"
"Senin de ne doymaz karnın varmış bre emmi?"
Orhan Kemal
Sayfa 140 - Everest
Beyefendi! Her yerde insanlar... Koşuyorlar , gidiyorlar, tutuyorlar, koparıyorlar... Yığın yığın , vıcık vıcık , sürü sürü insanlar... Üzerinize atlıyorlar, lokmanızı ağzınızdan kapıyorlar beyefendi . Beyefendi insalar kurt gibi , kurtlar gibi saldırıyorlar beyefendi!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ekmek Kavgası
Baskı tarihi:
Nisan 2017
Sayfa sayısı:
148
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752894624
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Orhan Kemal her zaman, geçimini en zor koşullarda kazanmak zorunda olan, ekmeği için hep bir kavganın içinde yer alan insanların yazarı olmuştur. Bu insanların yaşadıklarını hayran olunası bir yetkinlikle dile getirirken, aydınlığı ve umudu da göz ardı etmez. Bize sürekli, tüm bu yaşananlara rağmen, insanın içindeki aydınlığın ve umudun daha iyiye, daha güzele layık olduğunu hatırlatır. Bunun içindir ki Orhan Kemal edebiyatı her zaman bir direnç kazandırır okurlarına...
Orhan Kemal'in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir...

Orhan Kemal umudu ve aydınlığı yeniden kazanmamız için yol gösterir bize...

Kitabı okuyanlar 268 okur

 • Akoglan
 • Serap BAĞCI
 • Sevil Erdoğmuş
 • Melike️
 • Gökben Tutlu
 • Menderes Demir
 • S.
 • Ahmet Sebukhan
 • Berfin Yıldırım
 • Kübra Yoğurtçu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.3
14-17 Yaş
%2.7
18-24 Yaş
%18
25-34 Yaş
%40
35-44 Yaş
%20
45-54 Yaş
%11.3
55-64 Yaş
%4.7
65+ Yaş
%2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%49.8
Erkek
%50.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21 (13)
9
%17.7 (11)
8
%30.6 (19)
7
%16.1 (10)
6
%6.5 (4)
5
%8.1 (5)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0