Ekmek Kavgası

7,7/10  (21 Oy) · 
105 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.538 gösterim
Orhan Kemal her zaman, geçimini en zor koşullarda kazanmak zorunda olan, ekmeği için hep bir kavganın içinde yer alan insanların yazarı olmuştur. Bu insanların yaşadıklarını hayran olunası bir yetkinlikle dile getirirken, aydınlığı ve umudu da göz ardı etmez. Bize sürekli, tüm bu yaşananlara rağmen, insanın içindeki aydınlığın ve umudun daha iyiye, daha güzele layık olduğunu hatırlatır. Bunun içindir ki Orhan Kemal edebiyatı her zaman bir direnç kazandırır okurlarına...
Orhan Kemal'in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir...

Orhan Kemal umudu ve aydınlığı yeniden kazanmamız için yol gösterir bize...
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  148
 • ISBN:
  9789752894624
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serpil Ağ 
 27 Oca 20:49 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Eserlerinde elit tabakanın yanı sıra özellikle, işçi sınıfının sıkıntı ve dertlerine teferruatıyla değinen yazar, Orhan Kemal.
Orhan Kemal'in eserlerine aşina olan okur, mutlaka bilir. Eserlerde ilk göze çarpan, işçiler ve ırgatların yaşam kavgalarıdır. Bu kahramanların her birinin kendine özgü gizli bir hikâyesi vardır. Kimisi varlıklı, kimisi yoksuldur. Okurun gerçek hayatındaki yaşam statüsü kurgudaki kahramandan yüksek seviyede olsa bile, kendisini kurgudaki kahramanla özdeşleştirir. Kahraman acı çekerse, bunu yüreğinin en gizli köşesinde hisseder veya en ufak bir sevinç karşında, yüzünde tebessüm hasıl olur. Çünkü Orhan Kemal'in ironi ile örtülü güçlü bir kalemi vardır. Kendi iç dünyasından yansıyan düşüncelerini okura, toplumun dili ve şivesiyle aktarması hususunda gösterdiği çaba kayda değerdir.
Montaigne dahi kendisine, " Sen kaba saba benzetmeler yapıyorsun; bu kelime Gaskonya kokuyor; bu sözün tehlikeli; bak şu cahilce söze; akla aykırı laf ediyorsun? "diyenlere, " Doğru, ama ben hep böyle konuşmuyor muyum? Her yerde böyle çiy çiy göstermiyor muyum kendimi? Mesele yok. Yazarken aradığım da bu zaten. Herkes kitabımda beni, bende kitabımı görsün. " (Denemeler, sayfa;10) diye boşuna mı, söylemiştir okura.Orhan Kemal'de eserlerinde tıpkı Montaigne örneğinde verdiğim gibi, isteseydi daha iyi bir üslup kullanabilirdi. Ama o zaman da Çukurova'nın bağrında yetişen Orhan Kemal,nasıl topluma mal olabilirdi.
" Ekmek Kavgası " adlı kitap Orhan Kemal'e ait kısa hikayelerin derlenmesiyle oluşturulmuş olarak karşımıza çıkmaktadır. Öykülerde ki genel tema ekmek davasıdır. Ki bu sebeple hikâyeler " Ekmek Kavgası " adı altında okurun beğenisine sunulmuştur. Zaten insanoğlunun tek davası, Homeros'un da eserlerinde bahsettiği gibi, doymak bilmez boğazı doyurmak değil midir?
Ben aslında Orhan Kemal'in bir çok eserini okudum ama kitaplığımda olanları sitedeki arşive ekleme hususunda hassas davrandığım için, okudum diye eklemek istemedim. Elimde ilk nüshaları bulunan kitaplar, yeni taşındığımız evin rutubet yapmasından dolayı okunmaz hale geldiler ve atmak zorunda kaldım. Daha dün gibi hatırlarım, o gün nasıl da kahrolmuştum. Ama o günden beridir de bir türlü kısmet olmadı, tekrar aynı kitapları satın alıp kitaplığıma koymak. Bana tekrar Orhan Kemal sevgimi hatırlatan ve kitapları alıp kitaplığıma ekleme fırsatı veren, " Bican Kardeşime " huzurunuzda, sonsuz teşekkürler ederim.
Değerli okur arkadaşlar Orhan Kemal okumazsanız bir şey kaybetmezsiniz, ama eğer okursanız geçmişi görüp, bugün ile kıyaslayacak ve ister istemez yarınıza dair tahayyüllere dalacaksınız...

Musab Hamza Özel 
19 Mar 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 6/10 puan

Kitap 25 hikayeden oluşmuş.Kitapta 1948'li yıllardaki zorluklar özellikle ekmek kazanmak için girilen zorlu mücadeleler anlatılıyor.Bu kitapta en çok "Kitap Satmaya Dair"adlı hikayeyi beğendim.

Tarihsel Maddeci 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 5/10 puan

Farklı beklentilerle okudum kitabı. Ancak gördüm ki bugünün post-modern gerçekçiliğinin köklerini oluşturan bir tarz var. O yüzden beklentilerimi karşılamadı. Bir-iki hikaye vardı toplumsal gerçekçiliği yansıtan.

Ahmet Özaysın 
13 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ekmek Kavgası edebiyatımızın usta isimlerinden Orhan Kemal’in 1950 yılında yayımlanmış öykü kitabı. Orhan Kemal yazı hayatına şiirle başlamış olsa da 1940 yılında Bursa Cezaevi’nde Nazım Hikmet’le tanışması, onun sanat yaşamının dönüm noktası olur. Çünkü Nazım Hikmet onu düz yazı yazmaya teşvik eder. O günden sonra da eserleri okunan, sevilen bir yazar olur.
Nazım Hikmet’i dinlemeyip şiir yazmaya devam etseydi, onu bugün bir şair olarak tanıyor olur muyduk bilinmez ama ben öykü ve romanı şiirden daha fazla seven bir okur olarak bu durumdan hiç rahatsız değilim. Orhan Kemal’in öyküleri oldukça basit ve yalın bir anlatıma sahip. Çoğu kısa ve bol diyaloglu öyküler. Ama buna rağmen okuyucuyu içine çekebilen bir cazibesi var. O kadar akıcı ki hemencecik sona ulaştığınızı fark ediyorsunuz. Kısa ve etkili betimlemeler var. Diyaloglar çok doğal, adeta hayatın içinden fışkırmış gibi.
Öykülerin hemen hepsi 1940’lı yıllarda geçiyor. Malum savaş ve kıtlık yılları. Ülkede fakirlik, işsizlik ve açlık had safhada. Kendisi de geçim sıkıntısı yaşamış ve ekmek parası için çırçır ve dokuma fabrikalarında boğaz tokluğuna çalışmış ve yoksulluğu her yönüyle tecrübe etmiş biri olarak o günün Türkiye’sinin çok çarpıcı ve hazin bir tablosunu gözler önüne sermiş.
Kitaba adını veren ilk öyküden son öyküye kadar hepsinde zor şartlar altında hayatta kalmaya çalışan, mücadele eden, tüm çaresizliğine ve güçsüzlüğüne rağmen acımasızlara ve zorbalara karşı dik durmaya çalışan insanların portresini çizmiş.
Sokağa dökülmüş artık yemeklerle yaşamaya çalışan insanların, kimsesiz olduğu için hapishanede ezilen Yusuf’un, bir köpeğe işkence eden çocukları engellemeye çalışan Hamal Mehmet Bey’in, ekmek ve sabunla aşkı satın almaya çalışan gardiyan Galip’in, varı yoğu bir ineği olan Afaracı Hacı Ali’nin, kendisini pazarlayarak hayatta kalmaya çalışan Adanalı bir kadının, pres işçisi çocuk Sami’nin, kızının karnını doyurmak için kitaplarını satmak zorunda kalan bir babanın, suçsuz yere hapse atılan on iki yaşındaki Ali’nin, tüm umutlarını bir piyango biletine bağlamış Necdet ve karısının acıklı ve hüzünlü öyküsünü okuyacaksınız bu kitapta.
Ekmek Kavgası gerçekleri tüm çıplaklığıyla okuyucuya sunup soğuk duş etkisi yapan, akıcı ve çarpıcı bir kitap.
http://www.kitapvedusunce.com

Kitaptan 20 Alıntı

Serpil Ağ 
25 Oca 21:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ekmek, Sabun ve Aşk
Öyle bir sevgilim olsun istiyorum ki, ne demek istediğimi bakışlarımdan anlasın. Sözle değil, gözlerimizin bakışıyla anlaşalım. Sonra küçücük bir evimiz, çok değil, iki oda bir salonlu...

Ekmek Kavgası, Orhan Kemal (Sayfa 23 - Everest Yayınları)Ekmek Kavgası, Orhan Kemal (Sayfa 23 - Everest Yayınları)
Serpil Ağ 
25 Oca 21:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

BİR ÖKSÜZ KIZ ETRAFINDA
" Bilmiyorsunuz, " dedi, " sefalet nedir bilmiyorsunuz hanım...(Kendi kendine) Allah encamımızı hayırlara tebdil eylesin! "

Ekmek Kavgası, Orhan Kemal (Sayfa 32 - Everest Yayınları)Ekmek Kavgası, Orhan Kemal (Sayfa 32 - Everest Yayınları)
Zagor 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Borç, borç, borç... O kadar oku, sonra gel, elifi mertek belleyen birine köle ol!"

Ekmek Kavgası, Orhan Kemal (Sayfa 63 - Everest)Ekmek Kavgası, Orhan Kemal (Sayfa 63 - Everest)
Zagor 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Tırnakları da boyalıydı, kırmızı kırmızı..."
"Neylemeli boyalı tırnağı? Boyalı tırnak karın doyurmaz ki!"
"Hele altın dişi... Gülüşü, güller açıyordu yüzünde!"
"Neylemeli? Gözellik dediğin bir süs. Süs karın doyurmaz ki!"
"Senin de ne doymaz karnın varmış bre emmi?"

Ekmek Kavgası, Orhan Kemal (Sayfa 140 - Everest)Ekmek Kavgası, Orhan Kemal (Sayfa 140 - Everest)
Zagor 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Benim peder eline kalemi aldı mı, kağıt ürkerdi!"

Ekmek Kavgası, Orhan Kemal (Sayfa 114 - Everest)Ekmek Kavgası, Orhan Kemal (Sayfa 114 - Everest)
Zagor 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Bırak yahu Mahmut be, tepem attı. Akıl diyor..."
"Var mı ki desin?"

Ekmek Kavgası, Orhan Kemal (Sayfa 132 - Everest)Ekmek Kavgası, Orhan Kemal (Sayfa 132 - Everest)
Zagor 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ekmek, Sabun ve Aşk
"Ona, kitap okumanın, esrar çekip, barbut atmak, yahut bıçak kullanmaktan daha faydalı olup olmadığını sorduğum zaman, uzun uzun düşünmüştü."

Ekmek Kavgası, Orhan Kemal (Sayfa 23 - Everest)Ekmek Kavgası, Orhan Kemal (Sayfa 23 - Everest)
Zagor 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Benim zamanımda o işler öyle kaplumbağa gibi mi yürürdü? Tavşan gibi, tavşan. Öyle bir iş görürdüm ki, işlerimin ardından değil tazı, kurşun bile yetişemezdi!"

Ekmek Kavgası, Orhan Kemal (Sayfa 114 - Everest)Ekmek Kavgası, Orhan Kemal (Sayfa 114 - Everest)
Duygu 
 06 Mar 2016 · Kitabı okudu

Biz namussuz muyuz? "Coluk çocuğun anasini aglatiyorsunuz.Hükümet is kanunu yapar,günde sekiz saat mesai kabul eder,siz fakir fukarayi on sekiz saat calistirirsiniz.Bu mu namusunuz?

Ekmek Kavgası, Orhan Kemal (Sayfa 80 - Oyku)Ekmek Kavgası, Orhan Kemal (Sayfa 80 - Oyku)
Deniz Keskin 
19 Şub 15:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Adam kitaplarını satmaya karar verdi. Bütün gece yatakta döndü durdu, bir türlü uyku tutmadı. ''Kitap satmak!'' Müthiş bir gönül rahatsızlığı içinde, gecenin üçünü geçe dalabildi.

Ekmek Kavgası, Orhan Kemal (Sayfa 90 - Everest Yayınları)Ekmek Kavgası, Orhan Kemal (Sayfa 90 - Everest Yayınları)
2 /