Ekranın Kısa Tarihi 1: Türk'ün Dizi İle İmtihanı

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
1 beğeni  · 
25 gösterim
Farklı yaş grubu, farklı meslek, farklı eğitim düzeyinden kişiler, aynı anda, aynı dizi için ekran başına geçseler de; herkes kendi değerleri, kendi anlam dünyası eşliğinde ve ışığında seyrediyor aynı hikayeyi.

Seyirci; gerçek hayattaki durumları anlamlandırmak için dizi tecrübelerini referans noktası olarak kabul ettiği gibi, ekranda seyrettiği hikayeyi anlamlandırmak için de gerçek hayattaki tecrübelerine başvuruyor.

Bir diziyi izlemek ekrandaki hikaye ile izleyicinin kendi dünyası arasında aktif bir tartışma sürecini içeriyor; kültürel deneyim, değerler ve geçmiş eşliğinde.

Yaşadığı hayattan, tecrübelerinden, inançlarından, değerlerinden emin olan seyircinin düşüncesi ekran karşısında baskın çıkarken; yaşadığı hayattan memnun olmayan, başka hayatların özellikle de ekrandaki şaşalı hayatların hayalini kuran izleyici ekrana teslim oluyor; inançlarıyla, arzularıyla, hayalleriyle.

Bizi biz yapan kararların kaynağı değer ve arzular. Bir insanın değerlerini kontrol etmek demek kararlarını kontrol etmek demek.

Kitaptan 22 Alıntı

diziler popüler kültürün bir ürünü aynı zamanda üreticisi
gayri meşru çocuklar, namuslu hayat kadınları , erdemli ve sempatik hırsızlar. gelinen noktada hayat kadınlığı meslek olarak kabul edilmenin ötesinde güvenilir meslek sıralamasında üst sıralara yerleşebiliyor.

Ekranın Kısa Tarihi 1: Türk'ün Dizi İle İmtihanı, Sema Karabıyık (Sayfa 27 - profil)Ekranın Kısa Tarihi 1: Türk'ün Dizi İle İmtihanı, Sema Karabıyık (Sayfa 27 - profil)

senaristlerin ağırlıklı olarak kadın olmasına rağmen töre namus konularının işleniş şekli tüm kadınları küçük düşürücü ve incitici boyutlarda idi.

Ekranın Kısa Tarihi 1: Türk'ün Dizi İle İmtihanı, Sema Karabıyık (Sayfa 18 - profil)Ekranın Kısa Tarihi 1: Türk'ün Dizi İle İmtihanı, Sema Karabıyık (Sayfa 18 - profil)

Muhteşem yüzyıl (!)
...Itibarı yerlerde sürünen Tudor'a(the Tudors)bahsi geçen dizi ile itibar kazandırılırken ;aynı yöntemi Kanuni`ye uyguladığınızda, Kanuni'nin itibarını yerle bir edersiniz.

Ekranın Kısa Tarihi 1: Türk'ün Dizi İle İmtihanı, Sema Karabıyık (Sayfa 97 - Profil)Ekranın Kısa Tarihi 1: Türk'ün Dizi İle İmtihanı, Sema Karabıyık (Sayfa 97 - Profil)

ibret değil örnek oluyor ekrandakiler. yasak aşkı estetize ederek ;anı yaşa hayatı yaşa bu beden senin onu istediğin gibi kullana bilirsin söylemini zihinlere kazıyanlar, evlilik dışı ilişkileri hayat tarzına dönüştürerek sıradanlaştırmaya çalışıyorlar.

Ekranın Kısa Tarihi 1: Türk'ün Dizi İle İmtihanı, Sema Karabıyık (Sayfa 66 - profil)Ekranın Kısa Tarihi 1: Türk'ün Dizi İle İmtihanı, Sema Karabıyık (Sayfa 66 - profil)

güzel kadınlar iffetlerini terkedebilir ama gururundan ödün vermez öyle mi?
peki iffetsiz bir gurur mümkün mü?

Ekranın Kısa Tarihi 1: Türk'ün Dizi İle İmtihanı, Sema Karabıyık (Sayfa 25 - profil)Ekranın Kısa Tarihi 1: Türk'ün Dizi İle İmtihanı, Sema Karabıyık (Sayfa 25 - profil)

15 yaşındaki Hayat, mecburiyetten sevdiği gençle evlense çocuk gelin olmayacak mı? birini çocuk gelin yapan evlendiği kişinin yaşı mı ,yoksa kendi yaşı mı?

Ekranın Kısa Tarihi 1: Türk'ün Dizi İle İmtihanı, Sema Karabıyık (Sayfa 39 - profil)Ekranın Kısa Tarihi 1: Türk'ün Dizi İle İmtihanı, Sema Karabıyık (Sayfa 39 - profil)
3 /