·
Okunma
·
Beğeni
·
83bin
Gösterim
Adı:
El Capote
Baskı tarihi:
20 Mart 2019
Sayfa sayısı:
44
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057889898
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Шинель
Dil:
İspanyolca
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar
El capote es un cuento de Nikolai Gógol escrito entre 1839 y 1841, y publicado en 1842.1 El relato, incluido en el libro Historias de San Petersburgo, presenta la historia de Akaki Akákievich Bashmachkin, un funcionario de San Petersburgo que trabaja como copista en los escalafones más bajos de la administración rusa. Pese a su humilde condición, debe gastar todos sus ahorros en encargar un nuevo capote para protegerse del duro invierno petersburgués.
72 syf.
·2 günde·9/10 puan
St.Petersburg'da bakanlıkta çalışan silik karakterli bir memur olan Akaki Akakiyeviç birgün yıllardır giydiği paltosunu için terzi Petroviç'e gider lakin terzi paltonun onarilamayacağını yenisini diktirmesini söyler. Akakiyeviç alım gücünün ötesinde de olsa güç bela yeni bir palto diktirmeyi başarır. Gururla gezerken sevinci kısa sürer hırsızlar paltosunu çalar. Yardım istediği bir üstü tarafından sertçe kınanan Akaki hezeyanlara girer ve ölür.

Kitabı okuma sebebim Dostoyevskinin "Hepimiz Gogolun Palto'sundan çıktık" sözü oldu. Okumaya - yazmaya yeni başlayacaklara tavsiye edilir.

Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
72 syf.
·10/10 puan·Ne Okusam'dan
"Hepimiz Gogol'un paltosundan çıktık. Palto'yu okuyunca Dostoyevski'nin bunu niçin söylediğini çok iyi anladım. Zaten kısa bir öykü olduğu için içeriğine değinmek istemiyorum ama bu Gogol'dan bahsetmeyeceğimiz anlamına gelmiyor.
Palto'nun baş kahramanı akaki akakiyeviç'te bir zamanlar Gogol'un da olduğu gibi bir memurdur. Bürokrasi ve memuriyetin içinde bulunan Gogol burada gözlemlediği sistemi Palto'da eleştirdiğiniz görebiliyoruz.
Gogol hayatı boyunca distimi yani kronik depresyonla mücadele etmiştir. Hatta ölümü de bu distimiyle alakalıdır. Palto'yu okuyunca aklıma ilk gelen Gogol kendi ölümünü neredeyse tahmin etmiş olabilir mi sorusu geldi.
"Aslında benim gibi basit bir okurun bu öyküyü incelemesini şu an bir saygısızlık olarak görmeye başladığım için incelemeyi bırakıyor ve okumanızı tavsiye ediyorum." demiştim. Şimdi bu söylemimi değiştiriyorum. Çünkü basit bir okur değilim. Bunu söylerken asıl kastettiğim yazar olmanın çok zor ve zahmetli bir iş olmasıydı. Özellikle Gogol gibi hayran olduğum bir yazara olumsuz bir eleştiri yapmanın bana göre olmadığıydı. Gerçi olumsuz eleştiri alacak bir yazar olduğunu düşünmesem de bazen zevkler tartışılabiliyor. Kendi adıma Gogol'a saygı duyuyorum ve olumsuz eleştirilerimin onun yazı hayatını değiştirmeyeceğini biliyorum.
Son olarak Gogol'u Okuyunuz ve Okutunuz..
96 syf.
·3 günde·10/10 puan
Kitabı elime alıyor ve Palto’dan ne çıkacak düşüncesi ile başlıyorum okumaya.

Karşılaştığım hikâye kahramanının sıradanlığı, hiç beklemediğim bir şekilde beni öykünün içine çekiyor. Kitap, güçlü ve bi o kadarda edebi bir anlatıma sahip. Ana karakterin ve karakterlerin ruh halleri, düşünceleri ve hissiyatları zihnimin ekranında çok net bir vaziyette vuku buluyor hal böyleyken kahramanımız Akakiy, o kadar sıradan bir karakter ki gerçekliğinden ve gerçekten yaşamış bir adam olduğundan şüphe bile etmiyorum. Devlet dairesinde dokuzuncu dereceden memur olarak çalışan kahramanımızın tek yaptığı (ama yaptığı işin en iyisi olarak) verilen evrakları her gün başka bir iş yapmaksızın kopyalamak, temize çekmek. Yoksa tek yapabildiği mi demeliydim? Öyle ki üst amirinin, bir üst makam ve farklı bir görev vermesiyle bu görevi yapamadığı için huzuru kaçan ve makamı reddeden sıradan bir karakterden bahsediyorum!

En nihayetinde palto ile karşılaşıyorum; yırtık pırtık, muhtelif yerlerinde yamaların ve yıllardır kullanılmış olması nedeniyle yakasının yok denecek kadar kaybolduğu bir palto. Huzur kaçıran bir palto; sahibinin, makamların ve okuyucunun. İşte bu noktada huzurumuzun kaçmasına neden olan yazarın hiciv sanatına tanıklık ediyorum. Üslubun yalın gerçekçiliğinin yanında eseri, benim nezdimde önemli kılan en önemli özelliği ise yazarın alaycı ve eleştirel bir dil kullanmasıdır. Tüm bunların dışında yazar tarafından aydınlatılan bir diğer bölümü; insanların içindeki kötü yanın vurgulanması ve insanı insan yapan değerlerinden, özelliklerinden uzaklaşmaları oluşturuyor. Bu uzaklaşma insanların olağandışını, olağan olarak kabul etmeye meyletmesiyle meydana geldiğini düşünüyorum. Bu durumu, Antagonist yani Karşıt Kişi’nin farkında olamamaktan ileri geldiğini kitaptan bir örnekle açıklamak isterim: Devlet dairesinde ki bir memurun Akakiy’i alaya alıp aşağılaması durumunu, bir başka gün bir üst amirin aynı muameleyi memura göstermesiyle, memurun amirine karşı söylenmesi veya küfretmesi olayında aslında o amir, Antagonist oluyor. Bir başka deyişle memur, Akakiy’i alaya alıp hor görürken aslında kendini alaya alıp hor gördüğü gerçeğinin farkında olamamasıdır. Bir değer ifadeyle durumu empati yoksunluğu şeklinde de özetleyebiliriz. Gogol bu yoksunluğu acıma duygusu ile resmeder. (Acıma duygusuna Dostoyevki’nin eserlerinde de sık sık rastlarız. (Ne de olsa Palto’dan çıkan en büyük olgudur Dostoyevski.)) Hal böyleyken Akakiy’in “bırakın beni neden bana bu kadar eziyet ediyorsunuz “şeklindeki acı haykırışları dairede henüz olağandışını, olağan olarak kabul etmeye meyletmemiş bir memuru derinden etkilemesi ve bu davranışlarına son vermesiyle insanlığın acımasız yanı bir kez daha resmedilmiş olur. Bu memurun acıma duygusu en çarpıcı haliyle şu satırlarla karşımıza çıkıyor. “Hayatı boyunca bu sahne gözünün önüne geldikçe, genç adam elleriyle yüzünü kapatıp insan denilen varlığın ne kadar acımasız olabildiği; ince, kültürlü, terbiyeli kişilerde (Tanrım!), hatta toplum tarafından asil ve şerefli insanlar olarak kabul görmüş kişilerde bile ne kadar gaddarca bir yan olabildiği gerçeğini gördükçe derinden sarsıldı.”

Yazımın başında hep kitabın gerçekliğinden dem vurdum. Ne var ki hikâye ayaklarını, bu gerçeklik üzerine kursa da hikâyenin sonu ironik bir şekilde fantastik bir öğe ile son bulur. Tabi ki bu fantastik öğenin kullanılmasında da Gogol’un usta zekasının bir oyunu yatmaktadır. Yani şu durumda çözümü olmayan bir vaziyetin ya da sorunun fantastik bir sona dayandırılması karamsarlığı, adaletsizliği ve güvensizliği yansıtmak içindir.
96 syf.
·Beğendi
Yazarın okuduğum ilk eseri olduğu için incelememe onun hakkında biraz bilgi vererek başlamak istiyorum.

Ukrayna asıllı Rus yazarımız Gogol "Palto" isimli hikayesini 1842 yılında yazıyor. Aynı yıl en yakın arkadaşı ve meslekdaşı olan Puşkin'i kaybediyor. O öldükten sonra da Rusya'daki popülerliği artıyor.

Hepimizin duyduğu bir söz vardır. "Hepimiz Gogol'ün paltosundan çıktık" diye. Bu sözün Dostoyevski'ye ait olduğu söylense de Ayrıntı yayınlarının Önsöz kısmında bu sözün Gorki'ye de ait olabileceği konusunda bir bilgi geçiyor. Sonuç olarak söz kime ait olursa olsun burdaki "hepimiz" lafından kastedilenin Rus Edebiyat'ı olduğunu anlıyoruz.

Gogol'le beraber Rus Edebiyat'ı sadece toplum da üst seviyelerdeki tanınmış insanların hikayelerini işlemekten sıyrılmış, ezik küçük insanların hikayelerini de yer vererek yeni bir döneme girmiştir.

Rus eleştirmenleri, yazarın bu eserle Rus bürokrasisinin dehşet vericiliğini, kesin bir dille ifşa ettiğini, bununla beraber bu hikayenin bir protesto özelliği taşıdığını da söylemişlerdir.

Palto'da ki Akakiy Akakiyeviç karakteri, Dostoyevski'nin Insancıklar'ındaki Makar Aleksiyeviç'i ile Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna'sındaki Raif Bey'i anımsattı bana. Burda da toplum tarafından küçümsenen ve hor görülen basit bir memurun hikayesi konu edilmiş. Tek fark 19. Yüzyılın sonunda popüler hale gelen Hayalet hikayelerine de örnek teşkil edecek motifleri de içinde barındırması olmuş.

Yazarın anlatım tarzı süslü cümlelerden uzak olmasına rağmen (ki fazla alıntı paylaşmadığımdan fark etmişsinizdir bunu) gayet sade ve gerçekçiydi. Arada Rus kültürünü de anlatan sözleri de dönem insanlarının özelliklerini anlayabilmemiz adına gayet yerindeydi. Mesela Ruslar'da bir insanın isminden önce ünvanının belirtilmesi gerektiğini ve Rus insanının dedikodu tutkunu olduğunu vurgulamış. Öz eleştiri de bu olsa gerek. O yüzden de dönemin eleştirmenleri tarafından neden sert bir dille eleştirildiğini anlamamız mümkün oluyor.

Çok kısa bir öykü tarzındaki bu kitabı okuyunuz efendim.

Keyifli Okumalar..
65 syf.
·Puan vermedi
Herkes giymiştir Gogol'un bahsettiği paltodan kardeşlerim.Kimisi farkında kimisi değildi , olmadı da hiç bir zaman.Mecburiyet dolayısıyla geçime odaklanan yapımız sevdiklerimize , her gün geçtiğimiz bahçede açan çiçeklere bile kör eder bizleri.En olmaz hallere bile katlanırız bir parça mutluluk için...Buna ilaveten mevkinin insanların ceplerini doldurup vicdanları boşattığını , pişmanlığının ancak mezara girince anlaşılması gibi aktarılmış. Kafka ve Zweig beylerde gördüğüm bilinip susulan gerçekleri bu kadar az sayflara sığdırmak ancak bir ustanın eseri olabilir.Kısacası bu güzel dünyanın leş zihniyetleri tükenmez sevgili yolda kalmışlarım.Dünyanıza ahiret eklemeye bakın , geçer gider ansızın emanet nefesiniz...
56 syf.
·1 günde
“Bir palto o dönemin zorluklarına, aşağılanmalarına nasıl götürebilir ki bizi ?” diye sorarken, birden o dönemin zor şartlarında, sefilliğinde kendinizi buluveriyorsunuz. Yoksullukla boğuşan, mesai arkadaşlarının acımasızca dalga geçtiği, sıradan, silik bir devlet memurunun insanın içini lime lime eden öyküsü kendine güvensizliği öyle etkiliyor ki elinden tutup gitmek istiyorsunuz.
72 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Bir küçük adam hikayesi Palto...
Küçük insanların küçük hikayesi...

Olay Rusya'da geçiyor.Başkahramanımız babasıyla aynı adı taşıyan Akakiy Akakiyeviç.Bir apartmanda tek başına yaşıyor.Bir devlet dairesinde 9. dereceden bir memur.Mesleğine tutkuyla bağlı.Yaptığı iş ise kendisine verilen evrakları temize geçirmek.

Akakiy dürüst.Kendisine daha basit ikinci bir iş verildiğinde, bu işi yapmakta zorlandığını, yapamayacağını söyleyebilecek kadar dürüst.Ama zaten küçük insanların hırsı olmaz, gösterişi de olmaz, saf katıksızdır küçük insan, tek derdi kendi kendine yetebilmektir...

Peki neden yaşıyor ki bu küçük insan, hayatta değer verdiği nesi var, niçin yaşıyor, niçin nefes alıyor...?
Dediğim gibi sadece işini yapmak istiyor Akakiy.İnsanlar onunla uğraşmasın istiyor, kendi haline bırakılmak istiyor, insanları dış görünüşleriyle yargılamıyor.Ama arkadaşları onu rahat bırakmıyor, sıkıcı buluyor kah onunla dalga geçip kalemini ittirerek işini yapmasına engel oluyor kah yamalı eskimiş paltosuna gülüyor...
Peki o ne yapıyor tüm bunlara karşılık....Sadece tek bir cümle...tek bir cümleyle yetiniyor:

"Beni rahat bırakın, niçin bana böyle eziyet ediyorsunuz...?!

Ama büyük insanlar onu anlamıyor.Çünkü hırs gözlerini bürümüş, kötülük yüreklerine işlemiş, çünkü büyük insanların kalpleri onu anlayamayacak kadar küçük...

Akakiy kışın geldiğini kollarının ve sırtının üşüdüğünü fark ettiğinde anlayacak kadar ilgisiz.Kendisine birikmiş parasıyla yeni bir palto alıyor.Ve paltosu onun her şeyi oluyor.Çünkü tüm parasını paltoya harcıyor.Ona özenle itinayla bakıyor.Arkadaşları ise paltosunu görünce üstüne üşüşüyor.Büyük insanlar, birden küçülüyor...
Sonra hiç beklenmedik bir şey oluyor çalınıyor palto.Akakiy için evlat acısına eşdeğer bir acı oluyor bu.Bir sürü yere başvuruyor gezmedik yer bırakmıyor.En sonunda bir yetkiliye yollanıyor. By önemli şahıs.Akakiy durumu anlatıyor ona paltosunun bulunmasını istiyor.Gözlerindeki çaresizliği görmesini istiyor...Ama önemli şahıs ona bağrıyor otoritesi gereği ve onu azarlıyor hiç kimsenin azarlamadığı kadar.Kendinden geçiyor Akakiy bayılıyor.Hummalı bir ateş geçiriyor.Ve çok geçmeden de öleceğini öğreniyor. Sonra ölüyor.Evet bu kadar basit bir şekilde.Çünkü küçük insan o... tek başına, parası yok, kendini pohpohlamıyor, kimseye kötü davranmıyor, çünkü o küçük...hayatı küçük... ama yüreği sığmıyor büyük insanların hayatına...

Ölüyor...

Ama bu kadar çabuk kurtulamıyorlar ondan.Yerine hortlak bir Akakiy çıkıyor.Diyorlar ki kış gecelerinde bir hayalet insanların paltosunu onlardan çekip alıyor.Ve bu hayalet Akakiy' den başkası değil.Tez zamanda her yere dağılıyor bu haber.Hayalet Akakiy' den herkes korkar oluyor.Ve en sonunda önemli şahsı yakalıyor Akakiy ve ne gariptir ki onun paltosunu aldıktan sonra ortalıktan kayboluyor.

Çünkü önemli şahsın paltosu ona tam geliyor...
Böylelikle hayaleti de yok oluyor Akakiy' in....

Gayet güzel, kısa ve etkileyici bir kitap.Herkesin kendine göre yeniden anlamlandırabileceği birçok bakış açısı barındırıyor.Ben severek ve zevk alarak okudum.Bu kadar uzun olduğu için affınıza sığınıyorum.Özürlerimi sunuyorum.:)Herkesin okuması ve bu güzel kitapta kendinden birşeyler bulabilmesi dileğimle...
Şimdiden herkese iyi okumalar.:)
96 syf.
·Puan vermedi
PALTO ~ GOGOL

*Bir devlet dairesinde kalem müdürlüğü yapan ve hayatının tümünü işine odaklayan bir karakterimiz var. Bu monotonluktan haz almayı başarabilmiş ama bu basitlik -bir nevi bilgelik- insanların gözüne batıyor. O işini düzgün yaptıkça ve bu basit işte kendine bir varoluş yolu buldukça insanlar kıskanmaya ve sataşmaya başlıyorlar karakterimize. O ise çevresinde olup biten hiçbir şeye ne ilgi duyuyor ne de bir tepkide bulunuyor. Hâl böyle olunca, daha da zıvanadan çıkıyor çevresindeki insan görünümlü mahlûklar. Çirkin davranışlar, aşağıyıcı zorbalıklar da bulunuyorlar. Bir de paltosu var karakterimizin. Eskidikçe yama yapıyor, yama yaptıkça da palto paltoluktan çıkıyor. Tabi bu da alay konusu haline geliyor. Artık iyice giyilmez hale gelince paltoyu yaptırmaya götürüyor ve yeni palto alması gerektiği gerçeğiyle karşılaşıyor. Durum böyle olunca yemesinden içmesinden hatta odasının ışığından bile taviz vererek, kıt kanat bir palto diktiriyor kendine. Yeni paltosu gelince tüm çevresinin dikkati çekiyor ve bu durumdan ufak da olsa haz almaya başlıyor. Bir gün yolda giderken önünü kesiyorlar ve onun paltosunu istiyorlar. Sonra, her şey tepetaklak olmaya başlıyor. Kısa ama dokunaklı bir öykü hatta bu öykü için Dostoyevski: "Hepimiz Gogol'un Palto'sundan çıktık." diyerek bu öykünün edebiyat dünyası ve insan olma mücadelesinde önemli bir yer hatta başlangıç niteliği taşıdığını söylemiş. Tavsiye ederim.
72 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Küçük insan ve sıradan memur kategorisinde değerlendirebileceğimiz başkahramanımız olan Akakiy Akakiyeviç’in hikayesi bu. ”Devlet dairelerinden birinde…” diye başlıyor eserine Gogol.Palto hariç herşeye benzeyen bir paçavra ile dolaşırken kimsenin yüzüne bile bakmadığı bu adam, hayatının yeni bir paltoyla değişeceğini sanıyorken,zar zor diktirdiği paltosu çalınınca kalbi kırık bir hayalete dönüşüyor. Petersburg sokaklarında eski yeni, memur ya da mevki sahibi dinlemeden herkesin sırtlarından paltolarını koparıp alıyor bu hayalet. Hem komik hem trajedik olan bu durum aslında 'ye kürküm ye' meselesine çok benziyor.İnsanların giyim kuşamına bakarak onları eleştiren ve bir devlet memuru olduğu halde palto bile alamayacak durumda olan farklı yaşam ve zihniyetleri, toplumu ele alarak bize aksetmiş yazar.Genel olarak toplumsal eşitsizlik üzerinde durulmuş ve Çarlık Rusya dönemini bize çok güzel bir şekilde yansıtmış. Kitabın kısa olmasının sebebi de laf kalabalığı yapılmamış olması ve yazarın az sözle çok duygu ifade edebilmesi.Okuduğum çoğu 500 sayfalık kitaplardan fazla anlam içeriyor.

◇ Hepimiz Gogol'un paltosundan çıktık.◇ Dostoyevski
Artık öyle bir noktaya geldik ki, insanlar şahıslarına yöneltilen bir suçlamayı,mensubu oldukları topluluğun tümüne yöneltilen bir saldırı olarak değerlendiriyor.
Nikolay Vasilyeviç Gogol
Sayfa 23 - Ayrıntı Yayınları
Gelin görün ki şu hayatta her daim başkalarının gözünde o kadar mühim olmayan şeyleri yeterince mühim sayan insanlar vardır.
‘Aslında mühim olmayan adamların’ çevresinde, onların mühim adam olarak görülmesini sağlayan insanlar da her daim var olmuştur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
El Capote
Baskı tarihi:
20 Mart 2019
Sayfa sayısı:
44
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057889898
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Шинель
Dil:
İspanyolca
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar
El capote es un cuento de Nikolai Gógol escrito entre 1839 y 1841, y publicado en 1842.1 El relato, incluido en el libro Historias de San Petersburgo, presenta la historia de Akaki Akákievich Bashmachkin, un funcionario de San Petersburgo que trabaja como copista en los escalafones más bajos de la administración rusa. Pese a su humilde condición, debe gastar todos sus ahorros en encargar un nuevo capote para protegerse del duro invierno petersburgués.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları