El-Ezkâr-I (Birinci Cilt)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.964
Gösterim
Adı:
El-Ezkâr-I
Alt başlık:
Birinci Cilt
Baskı tarihi:
Mart 2020
Sayfa sayısı:
644
Format:
Ciltli
ISBN:
9786057850133
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tahlil Yayınları
720 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitabı Fikri Yavuz tercüme etmiştir . Hz Muhammed (Sallu Aleyhi ve Sellem) en güzel ifadelerle Allah'ı anıp ,O'na dua etmiş ve ashabına da nasıl dua etmeleri gerektiğini öğretmiştir .

İmam Nevevi bu kitabında, Kütübü Sitte de geçen hadisi şeriflerden seçerek, Peygamberimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) hayatı boyunca yaptığı zikirleri ve duaları anlatmıştır.

Yüce Yaratıcıya ta'zim ,yüceltme ,dua etme ve isteme gibi duygular,insanın yaratılışından bu yana var olagelen duygulardır .

Kitapçılarda ,ticari gayelerle yazılan pek çok dua kitaplarına rastlamaktayız. Bu kitap ,farklı zamanlarda farklı ihtiyaçlarımızda nasıl dua etmemiz gerektiği hususunda sağlam bir kaynağa olan ihtiyacı giderecektir.
Bence kitabın en can alıcı yönü ;hadislerin sahih mi? Zayıf mı ?Olduklarının belirtilmesi ve kaynaklarının açıklanmasıdır.
Hayatımda görüp görebileceğim en müthiş kitaplardan birisi.
Alimler bu kitap için 'Evi sat Ezkar al' demişler.
Rıyazus Salihin yazarı İmam Nevevi'in eseri.
720 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10 puan
Benim okuduğum bu kitap ; İmamı Nevevi'nin eserlerinden derlenerek hazırlanmış olup,Müjde Yayınevince yayımlanmıştır. ( 520 sayfa )

On bölüm halindeki bu kitapta,Dua nedir,Nasıl yapılır,Zikir nedir,Kur'an'ı Kerim'deki dua ayetleri,Tevbe-İstiğfar,Günlük hayatla ilgili dualar,Salavatı Şerifeler,Mübarek gün ve gecelerde okunacak dualar,Namaz,Abdest,Oruç,Zekat ,Hac,Cenaze ile ilgili ve Çeşitli dualar bulunuyor.

Deyim yerindeyse elinizin altında olması gereken bir eser...

Tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
1356 syf.
·Beğendi·10/10 puan
imam Nevevi'nin "Evini sat al ezkâr"denilen meşhur kitabı.Yani Zikirler.Muhtevasinda efendimiz (s.a.v)'in günlük haytta okuduğu dualarla ilgili sahih hadisler var.Benim okuduğum kitap burada yoktu bu gönderinin altına yazdım eminim Yaşar Kandemir hocanın şerhli kitabı daha da güzeldir.Ramazan bereketiyle okuyup altıni çizdiğim satirlari hala ara ara dua defterime sonrasında amele dökmek için renkli kağitlara yazip evin ilgili köşelerine yapiştıriyorum.
söz gelimi mutfağa iftar duası,kapıya eve girerken ve cıkarken okunacak dualar,wc'nin girişine dua,lavaboya abdest duaları.inanın bu yöntem çok işe yarıyor.Aksi halde okuyup kenara bırakılacak bir kitap değil.Sonra ne oluyor?tepeden tirnağa dua oluyorsunuz ,aynaya ve aya bakarken,bir şey yemeden önce ve sonra,arabaya binereken,üstünüzü değiştirirken ,uyurken ,uyanırken,kendinizi resetlerken..Modern çağda buna ne deniliyor ; pozitif duşünme,olumlama,güzel görüp güzel düşünme ,kelimelerin ve düşüncelerin neyse sen O'sun ,kuantum kodlama..Benim peygamberim yıllar önce bunları uyguluyormuş zaten.Ne yapıyoruz el ezkâr okumak için evimizi satiyoruz.Vesselam
%14 (182/1356)
·Beğendi·10/10 puan
بسم الله الرحمن الكريم
Âlimlerin "Evini sat el-ezkâr'ı al" diye methettikleri İmam Nevevi rahmetullahi aleyhin meşhur eseri El-ezkâr, Mehmet Yaşar Kandemir hocanın tercüme ve şerhi ile daha da güzelliğine güzellik katılmış sanki. Allah Kandemir hocadan ve İmam Nevevi rahmetullahi aleyh'den razı olsun.
El-ezkâr günlük hayatta karşımıza çıkabilecek birmçok mevzuda Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in yaptığı dua ve zikirlerin nakledildiği bir eser.
Genelde 21 bölümden oluşan yüzlerce alt başlığa ayrılan çok ayrıntılı muhteşem bir eser.
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem Allah katında en değerli amelin ve en üstün ibadetin Allah Teâlâ'yı zikretmek olduğunu bildirmektedir. Bundan ötürü mümkün mertebe her eve girmesi gereken ve sürekli açılıp tekrar tekrar okunması ve bu dua ve zikirlerin ezberlenmesi Allah'ın izni ile bizlerin yararına olacaktır.
Okumayı merakla beklediğim can kitap. Oruç, namaz gibi konuları sahih hadisler ışığında ele almış başucu kitabı dense yeri olabilir. Kitabın içeriğindeki sadelik, baskısı ayrı bir hayranlık uyandırıyor.
Zünnûn el-Mısrî: Üç şey ihlasın alametlerindendir.

1. İnsanların övgüsünü de yergisini de bir görmek.
2. Kendi yaptığı amelleri çok önemsememek.
3. Amellerinin karşılığını ahirete bırakmak.
Resullullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

"Hayâsızlık nerede bulunursa orayı çirkinleştirir. Hayâ da nerede bulunursa orayı güzelleştirir."
-Tirmizî, Birr 48-
İmam Nevevi
Sayfa 509 - 2.cilt
Ebû Hureyre radıyallahu anhdan rivâyet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“İnsanları doğru yola (hidâyete) çağıran kimseye, kendisine uyanların sevabı kadar sevap verilir. Bu, onların sevaplarından bir şey azaltmaz.”

Müslim, İlim, 16, nr. 2674
Allah Teâlâ şöyle buyurur: “Evlere girdiğinizde, Allah katından hoş ve bereketli bir sağlık ve esenlik dileğiyle birbirinize mutlaka selâm verin.”
Abdullah İbni Abbâs radıyallahu anhüma şöyle dedi:

Müezzin sabah ezanını okudu. Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem şu duayı okuyarak mescide gitti:

"Allahım!
Kalbime nur ver, dilime nur ver, kulağıma nur ver, gözüme nur ver, arkama nur ver, önüme nur ver, üstüme nur ver, altıma nur ver, Allahım! Bana nur ver."

-Müslim, Müsâfirin 191-
Ebu Hureyre radiyallahu anhdan rivayet edildiğine göre Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Söylenmesi kolay, ama Mizan'a konduğunda ağır gelen ve Rahmân olan Allah’ı hoşnut eden iki cümle vardır :

~Subhânallahi ve bihamdihî subhânallahil azim~

Ben Allah'ın, yüceliğine yakışmayan kusurlardan çok uzak olduğunu söyler ve O'na hamd ederim. Ben yüce Allah'ın, şânına yakışmayan kusurlardan çok uzak bulunduğunu tekrar söylerim."

-Buhârî, Daavât 65-

Kitabın basım bilgileri

Adı:
El-Ezkâr-I
Alt başlık:
Birinci Cilt
Baskı tarihi:
Mart 2020
Sayfa sayısı:
644
Format:
Ciltli
ISBN:
9786057850133
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tahlil Yayınları

Kitabı okuyanlar 61 okur

  • Ebru

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0