El-Münkız Mine'd-Dalal Dalaletten Hidayete

9,1/10  (18 Oy) · 
62 okunma  · 
23 beğeni  · 
941 gösterim
İmam Gazzali’nin el-Munkizu mine’d-Dalal adlı eseri hâlâ güncelliğini koruyor.
Öyle düşünüyorum ki insanlar “varlığın sebebi” üzerinde kafa yoranlar ve yormayanlar olarak ikiye ayrılıyor. İnsanlığın en başından beri varoluş sebebini doğru yerde (yani dinde) arayanlar olduğu gibi, yanlış yerlerde de arayanlar olmuş. Bugünün insanı ise hayatın anlamını düşünmeme konusunda pek maharetli. “Acaba ben niçin yaşıyorum?”, “Bunu almalı mıyım, almamalı mıyım?” ve “Bu işi yapmalı mıyım?” gibi sorular yerine “Nasıl daha iyi yaşarım?”, “Bunu kaça alırım?” ve “Bu işi nasıl yaparım?” tarzında sorular daha sık soruluyor artık. Yani “niçin” değil de, hep “nasıl” ön planda. “Niçin”ini, yani temel referanslarını kaybeden insan da dünyaya aç kurtlar gibi saldırmayı ihmal etmiyor.
 
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2015
 • Sayfa Sayısı:
  127
 • ISBN:
  6054810376
 • Çeviri:
  Şemsettin Yeltekin
 • Yayınevi:
  GELENEK YAYINCILIK
 • Kitabın Türü:
Verâ Hatun 
 10 Ağu 23:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aklına fikrine hayran olduğum imam..
Son kısmı hariç okudum yarıda bırakmamın sebebi ise daha sağlam başlamaktı. Zira balta gibi bir kitap olduğunu duydum ve gözümle de gördüm.
Bazı kitaplar balta olup kafamıza insin. İnsin de dimağımız yırtılsın sadrımız açılsın. Vaktimizi aklımızı ne çok heba ettiğimizi yüzümüze vursun.
Vursun ki dirilelim. Okumaktan daha fazlasını yapabilelim. Onlar gibi.
İmam Gazalinin hiçbir kitabını okumadan bunu okumak üzerinde uzun uzun tefekkür etmek gerekir diye düşünüyorum.
Ben de beyan yayınlarının arapça türkçe karşılaştırmalı kitabı mevcut.
Küçük yeşil bir kitap. Almak isterseniz onu tavsiye ederim. Önsözündeki açıklama ve orjinal metnınin bulunması kalbımı mutmain etmeye yetti. Lisan talebesi olunca eserlerin böyle karşılaştırmalı olması ne güzel oluyor dimi.. :)

Abdurrahman Köseoğlu 
15 Eyl 02:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tağuti felsefeyle ilim platformunda mücadele eden ve yine onu kendi münkir iddiaları içinde çürüten "La" daki nefiy gibi dalaleti yokluğa mahkum edip hidayete tabi kılan müstesna bir eser

Mehmet Alçiçek 
 14 Oca 09:42 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabı okumaya başladığımda bir önyargıyla işe başladım." Şimdi gazâlî herkesi tekfir edecek" ama hiçte öyle olmadığını gördüm. Aslında dâvâsı için kendini feda eden bir adamla karşılaştım. Bazı konularda tekfir ettiğinide gördüm. Bazen düşünüyorum Gazâlî gibi büyük âlimler, kendi yaşam amaçlarından şüphe ediyorlarsa bizimde kendi hayatımızı sorgulamamız gerekir. Kitap herkesin sandığı gibi sıkıcı değildi. Belki sıkılmamamın nedeni tasavvufa olan merakımdan kaynaklanmış olabilir.....

Esra ayazoğlu 
30 Ağu 20:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Allah Rasulü ne (sav), ''Allah her kimi doğruya erdirmek isterse onun göğsünü İslam'a açar.'' ayeti kerimesinde geçen ''gönlü açmak'' sözünün anlamı sorulunca, ''O, Allah ın kalbe bıraktığı bir nurdur.'' buyurmuştur. Kendisine: ''Bu nurun alameti nedir?'' diye sorulunca da ''Aldatıcı dünya yurduna ilgi göstermeyip, ebediyet yurdu olan ahirete yönelmektir. Buyurmuştur.

Üzeyme Sungur 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir düşüncenin doğru olup olmadığını anlamam için o düşüncenin bütün ayrıntısını bilmem gerekir. Imam Gazzali ...(imam Gazzali bu yüzden filozoflarin, tasavvufcularin ve diğer grupların içinde bulunmuştur.) En beğendiğim düşüncesi.

Birmuallim 
 06 Şub 00:38 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yoğunluktan okumak beş günlük bir zamanımı aldı ama şunu söyleyebilirim ki eğer Gazali'ye ilgi duyuyorsanız bir günde bitirebileceğiniz bir kitap. Kitabın adının Türkçe'ye çevirisi; Dalaletten Çıkış Yolu... Adından da anlaşılacağı üzere Gazali kitabında kendi doğru yolunu nasıl bulmuş onu anlatmış bizlere. Bunu anlatırken yanlış olduğunu düşündüğü yolları açık sözlülükle dile getirmiş. Ben Gazali'ye ilgi duyduğum ve öğrenmek istediğim için zevkle okudum. Tavsiye ederim.

İbrahim Karabaş 
26 Oca 14:14 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu tip derinliği ve anlamı yönünden büyük eserlerin daha çok anlam ve derinlik kazanması ve okuyanın zihin kapılarını sonuna kadar açması için aynı değerde başka eserlerle pekiştirilmesi için Rene Descartes - Yöntem Üzerine Konuşma ile yakın zamanlarda okunması şahane olacaktır.

Kitaptan 11 Alıntı

Mehmet Alçiçek 
13 Oca 19:08 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Hz. Ali
"Gerçeği adama bakarak bilmeye kalkışma. Sen gerçeği öğren, o zaman gerçeğe uymuş olanları da bilirsin."(HZ. ALİ)

El-Münkız Mine'd-Dalal Dalaletten Hidayete, İmam Gazali (Sayfa 83)El-Münkız Mine'd-Dalal Dalaletten Hidayete, İmam Gazali (Sayfa 83)
Fûruğ 
28 Tem 01:32 · Kitabı okuyor · Beğendi

Bir mezhebi iyice anlamadan, onun özüne inmeden, vakıf olmadan onu reddetmek karanlığa taş atmaktan başka birşey değildir.

El-Münkız Mine'd-Dalal Dalaletten Hidayete, İmam Gazali (Sayfa 21)El-Münkız Mine'd-Dalal Dalaletten Hidayete, İmam Gazali (Sayfa 21)
Mehmet Alçiçek 
14 Oca 00:00 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Bu hastalık önce kalpte başlamış, oradan da mizaca sıçramıştır. Hastadaki derin üzüntü hâli ortadan kalkmadıkça hastalığın tedavisi mümkün değildir."

El-Münkız Mine'd-Dalal Dalaletten Hidayete, İmam Gazali (Sayfa 139)El-Münkız Mine'd-Dalal Dalaletten Hidayete, İmam Gazali (Sayfa 139)
Kırmızılale 
 15 Ağu 23:06 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İmam Gazali ve Felsefe
Bir mezhebi iyice anlamadan,onun özüne vakıf olmadan onu reddettmek, karanlığa taş atmaktan başka bir şey değildir.Bundan dolayı hiçbir hocadan yardım dahi almadan felsefe kitaplarıni ciddi bir çalışmayla incelemeye başladım.Bunu da dini ilimlere ayırdığım öğretim ve kitap yazma faaliyetlerimden artan boş vakitlerimde yaptım. O sırada Bağdat'ta üç yüz öğrenciye ders vermekteydim.
Yüce Allah, boş zamanlarımda yaptığım bu çalışma sürecinde iki seneden az bir zamanda beni ileri derecede felsefeye vakıf hale getirdi.Felsefenin bilgilerini iyice anlayıp öğrendikten sonra yaklaşık bir sene boyunca bu bilgiler üzerinde düşündüm,onun ince ve hassas meselelerini araştırdım.Sonunda felsefedeki aldatmalari, karışıklıkları, hakikat ve hayalleri kesin bir şekilde kavradım.

El-Münkız Mine'd-Dalal Dalaletten Hidayete, İmam GazaliEl-Münkız Mine'd-Dalal Dalaletten Hidayete, İmam Gazali
2 /